T u Binnenland. Landbouw. |i 12 I I i 1 - jt 53 51 i •2 i het in en om de New Yorksche havens een afschuwelijk lawaai te wezen. Mevr. Rice wendde zich tot de bevoegde auto riteiten, en wist gedaan te krijgen, dat aan het ergerlijk misbruik een eind kwam. Donderdagavond heett deze zelfde dame te New York in haar woning een voordracht gehouden, welke door tal van genoodigden werd bijgewoond. Mevr. Rice had het straatrumoer in vele van de mindere stadswijken laten op nemen en vastleggen op de platen van een fonograaf, welk toestel nu de op gevangen geluiden ten gehoore bracht. In angstige stilte luisterden de genoo digden naar de helsche grootestadsge luiden. Toen de bijeenkomst was af- geloopen, waren allen, die haar hadden bijgewoond, tot de overtuiging ontwaakt, dat het zoo niet langer mag blijven. Door den minister van landbouw, handel en nijverheid zijn de commis sarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën verzocht hem, zoo mogelijk, spoedig in te lichten omtrent de maatregelen, welke door het gemeen tebestuur van hun gewest mochten zijn genomen in het belang van verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werke loosheid en daarbij een exemplaar te ontvangen van alle desbetreffènde plaatselijke verordeningen, welke van kracht zijn, daaronder de tusschen colleges van B. en W. en de gemeen teraden gewisselde stukken en de handelingen van de gemeenteraden dienaangaande. VERSLAG van het proefveld belioorende bjj de Landbouwcur- sussen Axel en Zaamslag, 1906. T 'ervolg.) Het volgende wenschen we, in ver band met die uitkomsten, op te merken. Tot onzen spijt heeft bij het uitstrooien van den kunstmest op vak IV (over 't land) eene vergissing plaats gehad Hoewel we dit vroeger reeds hadden vermoed, bleek het ons bij het uitdoen pas met zekerheid. De vergissing komt hierop neer, dat een deel van den mest, voor dit vak bestemd, uitgestrooid is op de rest van het stuk grond, die niet meer tot het proefveld behoorde. Vak IV heeft dus minder dan 600 K.G. per wroken zijt. Maar het is u niet mogelijk zoo nabij de waarheid te komen en het eenige wat gij weet is dat de bewoners van dat paleisje het uitgezochte paartje wordt genoemd, als vertegenwoordigende alles wat men in een huwelijk slechts wenschen kan. En toch kwam er een tijd dat men haar, de schitterende gevierde, niet meer op de soirées aantrof, dat zij het is meer misschien dan waarop de man zelf had durven of mogen rekenen, uit sluitend te vinden was aan het krankbed van Rentinck. Ach hoe vreeselijk leed de arme man en hoe geduldig was zijne dochter, al kromp haar ook het hart in één. Ziet, de schoonmoeder kwam ook nu Agnes dikwijls bezoeken, doch ge broken was haar tegenzin jegens Ren tinck door de belangelooze liefde der dochter, en terwijl de laatste dagelijks duidelijker bespeurde dat zij een vader verloor, mocht zij toch ondervinden, dat zij eiken dag, meer veld won om eene wezenlijke moeder terug te krijgen. Helaas, zij had dien steun wel noodig want toen eindelijk de vader bezweken was, toen zou zij zoo gaarne hulp en kracht gezocht hebben bij den echtgenoot, maar op dat tijdstip was Eduard een speler geworden, woester dan hij ooit was geweest. Zeg niet dat hij toch goed hartig was, waar het spel onverzaadbare hartstocht is geworden vooral dan wan neer de kaarten het eenige redmiddel gemet gekregen. Hoeveel er echter op gestrooid is kon niet met zekerheid na gegaan worden. De uitkomst van dit vak moet dus buiten beschouwing blyven. Verder meenen we de aandacht te moeten vestigen op het volgende le. Wat betreft de wyze der bemesting. De vakken, die bij den aardappel be mest zijn, hebben alle een hooger op brengst gegeven, dan de perceelen, die met even groote hoeveelheid breed wer- pig waren bemest. Het voordeel, aan het uitstrooien bij den aardappel verbonden, was bij de vakken van 300 K.G. kunstmest per gemet 25,20 per gemet. (Bij deze en de volgende berekeningen golden de eetaardappels a 2,60, de kleine a 1,17"' per 100 K.G De kunst mest kostte per 100 K.G. f 7,50.) Bij de" bemesting met 400 K.G. was het voordeel per gemet 20,20 en bij 500 K.G. bedroeg het 14 per gemet. Van de met 600 K.G. bemeste vakken kan dit voordeel natuurlijk niet berekend worden. Het verschil in opbrengst is dus tame lijk groothoe sterker de bemesting hoe kleiner dit verschil blijkbaar wordt. 2e. Wat betreft de sterkte der bemesting. a. Bij de bemesting bij den aardappel. Het vak van 400 K.G. heeft, verge leken met het vak van 300 K.G. meer gekost aan mest 0,75 meer opgebracht 0,59 dus een schade van 0,16, dat is per gemet 1,60. Het vak van 500 K.G. heeft verge leken met het vak van 300 K.G. meer gekost aan mest 1,50 meer opgebracht 2,55 dus een voordeel van 1,05, dat is per gemet 10,50. Het vak van 600 K.G. heeft, verge leken met het vak van 300 K.G. meer gekost aan mest 2,25 meer opgebracht 4,22 dus een voordeel van ƒ1,97, dat is per gemet 19,70. b. Bij de bemesting over 't land. Het vak van 400 K.G. heeft verge leken met het vak van 300 K.G. meer gekost aan mest 0,75 meer opgebracht 0,08 dus een schade van j O7661, dat is per gemet ƒ6,65. Het vak van 500 K.G. heeft, verge leken met het vak van 300 K.G. meer gekost aan mest 1,50 meer opgebracht 3,46 dus een voordeel van 1,96, dat is per gemet 19,60. Het vak van 600 K.G. moet hier buiten beschouwing blijven. Wat bij "deze uitkomsten het eerst opvalt is ongetwijfeld het feit, dat eene bemesting tegen 400 K.G., vergeleken met die tegën 300 K.G., geen voordeel, maar schade heeft opgeleverden dat bij beide manieren van bemesting. Deze uitkomst geeft ons recht om te vermoe den, dat bij eene bemesting tot 400 K.G. óf de Stikstof óf het Fosforzuur óf beide op dezen grond nog in het minimum waren. Eene bemesting tot 400 K.G. zou dan derhalve (althans op dezen grond) niet sterk genoeg zijnom voldoende voordeel te geven. Met zekerheid kan dit echter niet gezegd worden. Daartoe had het proefveld 3 vakken meer moeten bevatten, n. 1. 1' vak onbemest, 1 vak met meer stikstof en 1 vak met meer fosforzuur, dan bij 400 K.G. kunstmest is gegeven In de praktijk meent men dan soms ook, dat 300 K.G. kunstmest per gemet te weinig is. Sommigen geven geregeld 400 K.G., plus nog een Chilisalpeter bemesting. zijn gewordeu daar spreekt geen ge moed meer, daar is het verhitte brein alleen vervuld met deze gedachte spelen, spelen, spelen Wordt vervolgd.) Gelijk uit de cijfers blijkt is eene bemesting tot 500 en 600 K.G. per gemet zeer voordeelfg geweest. Tevens kunnen we hier nog opmerken, _dat de aardap pels op de sterkst bemeste vakken niet alleen grooter maar ook blanker waren En wat betreft de wyze der bemesting meenen we, dat bij het gewone planten met de houweel het uitstrooien van den mest over 't land nog nadeeliger zal zijn, dan bij deze proef. Bij het planten in voren toch wordt de mest ongetwijfeld beter met den grond vermengd. Het aantal zieke aardappels was niet buitengewoon groot en op alle vakken, zoo op het oog geschat, tamelijk wel gely'k. We meenen uit onze proef ten slotte deze conclusies te mogen trekken le. Eene bemesting tot 600 K.G. kunst mest per gemet is zeer voordeelig gebleken. 2e. Het bemesten bij den aardappel heeft tegenover het breedwerpig bemesten een zeer belangrijk voordeel opgeleverd. Schets van het Proefveld. BS g - its O .5 O &dp g a YÖ co co a S -s 6c M O 5 d s co t- S m o O w>. a 6 8 w M 2 8* 50 30 CO SP s L. S ui t~ 3 2 w, 00 <75 go5* g, 0 0 ei ei 0 a 60^ 2 bO 3 627 155 co ID bD b£ 0 2 -0 J5 CL, O schreven verbod, door den burgemees ter van de gemeente Hulst en voor zooveel betreft het verbod, sub B. omschreven, door den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Axel, Dec. 1906. P. LE FEBER. F. C. ZONNEVIJLLE. Besmettelijke veeziekte. De Minister van landbouw heett goed gevonden. I. met ingang van 7 Januari 1907 A. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattende de gemeente Hulst B. het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en an dere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Hulst te verbieden II. te bepalen dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub. I ver- bodene noodzakelijk maken, zoodanige afwijking onder de, door den districts veearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden kan worden toegestaan, voor zooveel betreft het sub A om- AXEL, 8 Januari 1907 Een uitstekend geslaagde proef. De jeugdige atdeeling „Axel" der Maatschappij tot bevordering van landbouw èn veeteelt in Zeeland heeft in haar korten tijd van bestaan reeds meermalen blijk gegeven een open oog te hebben voor al wat wezenlijk aan het doel der Maatschappij bevorderlijk kan zijn, dank zij haar ijverigen voorzitter, dank ook het bestuur dat geheel en al uit mannen van praktijk en ondervinding is samen gesteld. In een harer vergaderingen in den loop van het yorige jaar gehouden, werd besloten een proef te nemen met het houden van een paardenmarkt op den Maandag, die voorafgaat aan de zoogenaamde Potjesmarkt te Gent. Als middelpunt der afdeeling werd Axel gekozen voor het houden dezer markt. De noodige stappen werden gedaan, dé medewerking van het gemeente bestuur werd verkregen en zoo hadden we dan gisteren de eerste paardenmarkt in ons stadje. Vraagt men ons oordeel over deze proefmarkt, als we het zoo eens noemen mogen, dan is ons antwoord dat zij uitstekend is geslaagd. Door de flinke medewerking van een aantal leden waren op ons marktplein ruim 200 paarden bijeengebracht, flinke dieren; prachtdieren zelfs, als men nagaat dat vóór één exemplaar tot 1700 francs geboden werd. Er werd tegen goede prijzen een niet onbelangrijk getal paarden verkocht. Vele Belgische koop lieden en eenige Duitsche waren op de markt tegenwoordig, bewijs genoeg,dat deze eersteling reeds de aandacht in den vreemde op zich heeft doen ves tigen. Dit is dus een zeer bevredigende ■uitkomst te noemen en het lijdt geen twijfel of, bij eendrachtige samenwer king der landbouwende paardenfokkers, zal onze markt binnen weinige jaren een bekendheid, zoo niet eene vermaard heid verkrijgen, minstens even groot als andere markten in binnen- en bui tenland. Het materiaal is voorhanden. Er bevinden zich in onze streek mannen van de daad voor wie men met alle respect zijn hoed afneemt, die zich met hart en ziel toeleggen op alles wat verbetering kan brengen in land bouw en veeteelt en vooral ook de paardenfokkerij een groot deel van hun "werkkracht wyden. Welnu dan, land bouwers, het staat thans aan u, samen werking te zoeken met uwe voormannen en het is uw plicht door jaarlijks flinke en ruime aanvoeren ter markt te bren gen, daarvan een bloeiende inrichting te maken opdat zij alom een goedklin- kenden naam zal verwerven tot ver over onze grenzen. Is het eenmaal zoover, dan kan het niet anders, of gij zult er in ruime mate de goede vruchten van plukken. - Te Hulst is onder het rundvee van den landbouwer P. Borm een geval van mond- en klauwzeer voorgekomen. De besmetting is waarschijnlijk uit het naburige België overgebracht. Vrijdag j.l. was het 25 jaar ge leden, dat de heer A. Kok in functie was getreden als hoofd der openbare school te Othene, gemeente Zaamslag. Geruimen tijd geleden werd door bewoners dier buurt eene commissie gevormd, om dezen dag niet onopge merkt te doen voorbijgaan en onder groote deelneming is Vrijdag 'dat feest gevierd. Algemeen wapperde de driekleur. Des voormiddags half 10 ure werd de heer Kok door 2 commissieleden aan zijne woning afgehaald en naar het schoollokaal geleid, waar hij werd

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2