JË> GOEHL ST No. 78. Woensdag 9 Januari 1907. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws'ch-Vlaanderen. F. ÜIELEHW, Buitenland. FE ILL LET ON. 4XELSCHE C01IR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per pbst 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij den aanleg van den Hunsrück- spoorweg tusschen Boppard enCastelaun is Vrijdagmiddag een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Tusschen Lamscheid en Leiningen in de buurt van Sauer- brunn werden twee arbeiders bedolven. Een groot aantal van hun kameraden was naar de plaats gezonden, om hen te redden. De redders trachtten in de schacht te dringen die verderop inge stort was. Terwijl de werklieden in de schacht waren, kalfden plotseling groote massa's aarde af, die tusschen de 30 en 40 werklieden levend begroe ven. Nieuwe reddingsploegen hebben geen levenden te voorschijn kunnen brengen. Wel werd een lijk geborgen en vond men tegen middernacht nog twee andere dooden, die niet uit de aarde losgemaakt konden worden. De slachtoffers zijn meerendeels uit naburige plaatsen afkomstig. Uit Kassei, Konstanz en andere plaat sen komen weer berichten van sneeuw stormen die scheepvaart en spoorweg verkeer belemmeren. FRANKRIJK. Twee officieren, de een luitenant der kurassiers, de ander luitenant der in fanterie, hebben dezer dagen een twee gevecht gehouden dicht bij Viroflay in de buurt van Parijs. Geen tweegevecht voor den vorm. Elk der partijen kreeg een dienstrevolver met 25 patronen, de Zoo versleet Agnes haar leven met haar vader liefde te bewijzen en in de gezelschappen te coquetteeren, zooals dat in hare kringen gebruikelijk was. In Eduard's leven was niet zooveel variatie, want hetzij hij met of zonder zijne vrouw uitging, spelen was schering en inslag. Zelfs de uniform werd er aangegeven. Een paar malen had hij eene onaan- gecaamheid met zijn hoofd-officier, en al ras begreep hij, dat het nietige trakte ment te weinig waarde voor hem had, om daarover komplimenten af te wachten. Hij nam dus zijn ontslag. Agnesjuichte dezen stap zeer toe, zij toch meende daarvoor meer van zijn gezelschap te lullen profiteeren. De arme voorzag niet dat Eduard gezetten arbeid noodig had om op den rechten weg te blijven. Niet altijd echter mocht de jonge man de gunsten der fortuin ondervinden. Daar kwam eindelijk ook een tijd dat hij ging verliezen. Het maakte hem wrevelig en niet het minste tegen zijne Houw. Nu vooral moest Rentinck de steen des aanstoots worden, want die man, altijd gewoon om zoo rojaal te leven, had geen reden gevonden (of afstand was 30 pas, en dan maar op elkaar losschieten naar genoegen. Het eerste schot was wederzijds mis. De luitenant der infanterie was er het eerst bij met het volgende schot, en die schoot zoo goed raak, dat zijn tegenpartij niet meer in staat was zijn revolver af te schieten. Luitenant Spitzer, van de kurassiers. zakte in elkaar. De dok toren snelden toe. Zij bemerkten da delijk, dat het een ernstige wond moest zijn, een kogel in den buik, waarschijn lijk door de lever. De gewonde is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend, maar alle hoop is niet opgegeven al is de kogel ook nog niet gevonden. Er schijnt een vrouw in het wreede spel te zijn. ENGELAND. Volgens de Daily Express heeft het Leger des Heils wil van zijn bureau tot voorkoming van zelfmoord. Het loopt er druk van menschen, die komen hooren of de mannelijke en vrouwelijke officier van het Leger, die dagelijks in het hoofdkwartier in Queen Victoria- street zitting houden, iets weten om hun zorgen weg te nemen. Menschen van allerlei nooden bieden zich aan. Het plan is in vijf groote provinciesteden ook dergelijke bureau's te openen. Er zijn verleden jaar in Engeland 742 lijken verbrand, d.i. 138 meer dan in 1905. ITALIË. Volgens de Gazetta d' Emilia moet koningin Elena op de Nieuwjaarsrecep- misschieD was het hem ook onmogelijk geworden) om zich nu te bekrimpen, ofschoon hij eigenlijk grootendeels ge nadebrood van zijn schoonzoon at. Zoo lang Eduard goed geld won, had hij het beneden zich gevonden om op die kleinig heden te letten, maar r u, dat de hekken verhangen waren, moest Agnes maar al te vaak ondervinden hoezeer haar vader haren echtgenoot tot last was geworden. En Rentinck8 gezondheid ging dagelijks achteruit, zoodat de dokters- en apothe kersrekeningen zeer belangrijk werden, en Valmer, geprikkeld door het ongeluk, speelde voor grooter sommen en altijd ongelukkig en het gevolg van dat alles werd, dat, hoewel Eduard en Agnes nog altijd den bijnaam behielden van het uitgezochte paartje, zij .zelven maar al te ;oed wisten hoeveel daarop af te dingen was. Dat mevrouw Valmer's invloed op de verhouding der echtelingen niet gunstig kon zijn zal wel geene nadere opheldering vereischen. De goede vrouw was meer in haar recht ten dezen dai* menige moeder die zich met het huishouden dei- kinderen bemoeit. Zij kende haar zoon. Zij mocht nog zoo dikwijls zich zelve iu de wereld diets maken dat hij geene gebreken had, toch wist zij zeer goed, boe erg hij aan het spel wts verslaafd. Had zij in het huwelijk, na lang aarzelen, eindelijk toegestemd, het was voorname lijk omdat zij hoopte dat Agnes invloed tie ten hove aan een paar afgevaardig den verteld hebben, dat zij een paar maanden geleden bij Capodimonte een automobielongeluk had gehad, dat tot dusver stil was gehouden. Toen de koningin zag, dat de wagen op het punt van kantelen stond, sprong zij er uit, maar bezeerde zich zoo aan de beenen, dat .zij twee maanden niet loopen kon. Zij is nu geheel hersteld. Ook in Italië treft men wel eens koude spoorwegwagons. Dat was deze week o. a. het geval in den sneltrein Milaan Venetië. Aan het eerste het beste station, waar de trein stopte werd er geklaagd, maar zonder resultaat. Aan het volgende station echter zou het zoo niet afioopen. Alle reizigers stapten uit en weigerden hun plaatsen weer in te nemen. Toen het personeel met door rijden dreigde, stelden zich vijftig man voor de machine en verkozen daar niet weg te gaan voor de wagens ver warmd waren. Dit geval staat niet op zichzelf, maar is een dwangmiddel, dat hoe zonderling ook meer is toegepast in Italië gedurende de laatste dagen. RUSLAND. De moordenaars van generaal-majoor Litwinof, gouverneur-generaal van Ak- molinsk, zijn nog niet gepakt, maar men weet, dat hetKaukasiërszijn. Endoor die wetenschap kan men ook het motief voor den moord nagaanwraak. Want Litwinof Vas een dier militaire pacificators, die voor het goede doel op geen menschenbloed zien. Eenige maanden geleden liet hij meer dan in dat opzicht weldadig op hem werken zou. Zij vreesde, en waarlijk niet geheel ten onrechte, dat Rentinck'» tegenwoor digheid daaraan veel kwaad kon doen, en ziet, nog niet lang was Ednard gehuwd of zij bespeurde dat het alweder den ouden weg met hem ging. Dat was, in hare oogen, waarvoor zij zoo gaarne de vingers hield, als het haar zoon gold, uitsluitend de schuld van Rentinck en nu liet zij niets onbeproefd om den man verwijderd te krijgen. Zoo dikwijls zij maar kon trachtte zij Eduard alleen te spreken en hem daartoe aan te zetten, maar hij hechtte te veel aan eene eenmaal afgelegde belofte om zich te laten om praten. Mevrouw Valmer rustte echter niet. Waren hare pogingen bij haar zoon te vergeefs, welnu het dan eens beproefd bij Agues. Zij bezocht de schoondochter dikwijls, zij was zoo beminnelijk als zij maar wezen kon, en ze trachtte bij elke conversatie Agues duidelijk te maken, dat het voor liet geluk van iedereen beter was, als Rentinck niet meer aan buis woonde. Doch ze had hier niet de rechte voor. Voorzeker mevrouw Valmer was eene vrouw die door vriendelijkheid dikwijls nog al iets vermocht, maar Agnes, die hare plannen zeer wel doorzag, was altijd even beleefd en onderdanig jegens haar, maar bleef haar eigen zin volgen. Toen Agues nog meisje was, had zij nimmer wezenlijken strijd gevoerd, hare overdenkingen toch of zij Hugo trouw honderd dorp#n in het gebied van Koetais te vuur en te zwaard verwoes ten, terwijl op vrouwen en kinderen de ergste mishandelingen plaats hadden. Tallooze menschen kwamen toen van honger om in de bosschen, waarheen ze in hun doodsangst voor de bloed honden van Litwinof waren gevlucht. Donderdag is te Tiflis een bomaanslag op een officier van politie, een zekeren Loloedse, gepleegd. Men loerde al lang op het leven van dezen. Ook nu weer is hij den dans ontsprongen. Niemand werd trouwens gekwetst, de beide moor denaars ontkwamen. Een politieagent vuurde nog op de vluchtelingen, maar miste. Hij trof echter een ouden man, die voorbijging en gedood werd. AMERIKA. In sommige groote Amerikaansche steden te New York natuurlijk in de eerste plaats hebben zich den laatsten tijd vereenigingen of bonden gevormd voor het tegengaan van het onduldbaar geworden straatrumoer. Te New York wordt deze beweging geleid door een zeer gefortuneerde dame, mevr. Isaac L. Rice, die werkelijk reeds tame lijk veel succes heeft gehad. Het. eerste euvel, waartegen mevr. Rice in verzet kwam, was de gewoonte, welke bij de New Yorksche kapiteins en machinisten op stoombooten bestond, door middel van de stoomfluit seinen en boodschappen te doen toekomen aan familie of kennissen op den vasten wal. Dit stoomfluitgetoeter was dan ook al lengs onduldbaar geworden. Vooral 's nachts en vroeg in den ochtend placht zou blijven of Eduard hare hand zou schenken, mochten op zijn best den naam van schermutselingen verdienen. Nu echter had zij werkelijk een strijd, een zwaren strijd te strijden, en zij deed het met heldhaftigheid, want zij werd niet zelden diep gewond. Dat de aanvallen van mevrouw Valmer, na de verliezen die Eduard geleden had, en die zij had gelezen op het gelaat haars zoons, ver dubbeld werden, dat zij zelfs geprikkeld door den tegenstand die zij ondervond, niet altijd de aangename vormen be waarde, ligt wel in de reden, maar, wat hard en geheel doelloos mocht worden genoemd, wat alleen te verdedigen is door den leeftijd dezer vrouw in aan merking te nemen, een leeftijd die medebrengt dat men blijft vasthouden aan een denkbeeld, ook al heeft dat reeds al zijn waarde verloren, dat was het nog altijd, ja met verdubbelde slagen slaan op hetzelfde aanbeeld, toen Ren tinck's gezondheid reeds zoodanig was ondermijnd, dat Agnes geen hart had moeten hebben, om nu den vader alleen te laten. Ach Hugo, uw binnenste is nog imrtier vervuld met haat tegen haar, die gij beschuldigt uw levensgeluk *e hebben verwoest, en wraak, wraak staat ge schreven in uw verbitterd gemoed. O, zoo gij een halven dag slechts dat kristallen paleisje had doorschouwd, gij zoudt gevoelen hoe zeer gij reeds ge-

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1