MD GOED AL GOED. Vo. 77. Zaterdag 5 Januari IJM)7. Jaai'|>". Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws'ch-Vlaanderen. F. DIELEHW, A X të L. M A R K T een PAARDENMARKT Buitenland. F E U 1 L L ETON. AYELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. t© AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag, den 7 Januari aan staande, ul worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 24 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHLAND. De sarkofaag die keizer Willem heeft laten houwen, om de nagedachtenis van Bismarck te eeren, is nu door prof. Begas voltooid en in de Denkinalskirche van den Berlijnschen dom opgesteld. Bismarck is er bij afgebeeld in zittende iouding en, naar 's keizers wensch, in wapenrusting van een oud Duitsch ridder. Blootshoofds en met de handen in de zijden, staart het beeld als in de verte. Ter weerszijden van de kist staan twee figureneen vrouw, de teschiedenis voorstellende, die in een boek verdiept is, en een jongeling die Roem verzinnebeeldt. Met zijn rechterhand ontsluiert hij een half Alleen wanueer men bij het charmante paar vin het charmante paleisje eene visite maakte, en men trof er den strompelenden, afgeleefden, onbeteeke- tenden schoonpapa aan, maakte men de ipmerking dat deze dissonant in de melodieuze symphonie een wat al te sterke wanklank gaf. Niemand echter die zich daarin minder gemakkelijk schikken kon dan Mevrouw Valmer. Bij haar was het alsof zij geene nogen meer had voor al het schoone en Prachtige, zoodra die man verscheen. Het is waar, zij kwam de jonge lieden dikwijls bezoeken, want zij hield toch te veel van haar zoon en de wereldsche vrouw had te veel smaak.in al dat nieuwmodische goed om weg te blijven. Zij kon echter maar niet over zich ver krijgen om Rentinck anders dan met de grootste onverschilligheid te behandelen. Het ergste was dat de man al zeer dig den schoonzoon verveelde, die vich, door zijne belofte, gebonden rekende |®n den blijvenden gast daarom dulden ■noest. Wat werd het gevolg Wrevel tl bitterheid, die voornamelijk neer kwamen op Agnes hoofd. verheven tafereel dat de voorzijde van de sarkofaag versiert en de eenmaking van Duitschland voorstelt. Op een eenvoudigen zetel troont Germania, achter haar staat een genius van den vrede met een palm. In plechtigen optocht naderen de Duitsche vorsten, voorop een page die knielend de keizers kroon opeen kussen aan Germania aanbiedt, vervolgens koning Lodewijk II van Beieren, Albert van Saksen en de groothertog van Badendan .een andere page met schepter en rijksappel, vervolgens de andere Duitsche bond- vorsten, wier gestalten achter den af hangenden tip van den sluier ver dwijnen. Het geheele gedekteeken is ongeveer 41 2 M. hoog en uit verscheidene groote blokken gehouwen, dp eigenlijke sarko faag met den genius van den Roem weegt 11,000 K. G., het beeld van Bismarck 4000 K. G. FRANKRIJK. De minister van financiën heeft zich over den toestand der Fransche finan ciën uitgelaten tégenover een journalist. Die toestand is niet best, dat wil minister Caillaux niet zeggen, maar de finan- cieele moeilijkheden worden over dreven. De uitgaven klimmen jaar op jaar, dat is zoo, maar dat komt omdat Frankrijk een democratisch land is waar veel democratische hervormingen worden ingevoerd en werken van maat schappelijke rechtvaardigheid worden ondernomen, die zonder geld niet kunnen worden tot stand gebracht. Ook de vrees voor het wegtrekken En wat deed nu de jeugdige vrouw Zij onderging alles met geduld, zelfs de ruwheden van haar echtgenoot, want Eduard, wij weten dit reeds, had een zeer driftig karakter, en hoewel hij in de gewone samenleving, door veel in de wereld te verkeeren, nog al takten fijne manieren had verkregen, zoo was hij toch niet in waarheid een beschaafd en dus fijn gevoelend man. Zoodra slechts de hartstochten in beweging kwamen en het gebeurde zoo spoedig dan kwam voor den dag wat er eigenlijk woonde in zijn binnenste, en dat was waarlijk niet verfijnd, zoo diep was zijne opvoeding geenszins doorgedrongen. Ja Agnes, in eene allermoeielijkste verhouding geplaatst, zelve niets ter wereld bezittende, en dus de gansche luxe waarin zij zich als het ware baadde aan haar echtgenoot te danken hebbende, Agnes mocht in stilte lijden bij de harde verwijtingen, zij bleef den steun haars armen vaders, die, wat men dan ook tegen hem hebben mocht, immers voor haar steeds een liefderijk vader was ge weest. Zij zag hoezeer hare schoonmama Eduard versterkte in zijne antipathie, zij leefde iederen dag in vrees, dat het zelfs eenmaal tusschen haar vader en Valmer tot eene uitbarsting zou kunnen komen, doch het kwam niet bij haar op, om den gebrekkigen man te verwijderen. Zij plooide, zij schikte zooveel zij slechts kon. Zij offerde niet zelden een genoegen op van kapitaal uit Frankrijk wordt door minister Caillaux niet gedeeld. RUSLAND. Verleden week zijn bij huiszoekingen, dje bij een groot aantal leden der strijdorganisatie hebben plaats gehad, gewichtige papieren aan de politie in handen gevallen. Daartoe behoort o. a. een lijst van staatsambtenaren, die door de strijdorganisatie ter dood waren veroordeeld. Een gelijk resultaat be haalde de politie te Moskou. De lijst bevat 27 namen. Stólypin heeft behalve de afzetting van den reactionairen prefect van politie te Odessa de ontwapening der „Zwarte benden" aldaar gelast. Op het kasteel Loekof bij Siedlce in Polen hebben onbekenden kolonel Obroetsjef vermoord. Hij had voorver leden jaar met zijn regiment de onlusten te Lodz helpen onderdrukken. Te Kazan is het bij de uitdeeling van levensmiddelen aan de door hongers nood geteisterde boeren tot ernstige onlusten gekopaen. Negen boeren zijn gedood en zestien gewond. Te Odessa is door een bende onbe kenden vergeefs een stoutmoedige poging gedaan om een Atlantische boot van de Russische stoomvaartmaatschap pij in de lucht te laten vliegen. Tegen middernacht wisten de kerels aan boord te komen, maar de waker ontdekte ze weldra en maakte alarm. Een aantal matrozen kwam aan dek en poogde de schelmen gevangen te nemen. Na een hevig gevecht, waarin de waker en verscheiden matrozen doodgeschoten (en dat was toch bij htar karakter wel eene groote opoffering), zij deed alles wat zij kon, om nog zooveel mogelijk haar gade, die zij toch werkelijk had lief ge kregen, tevreden te stellen, maarzij bleef haar ongelukkigen vader getrouw met eene in deze omstandigheden bewonde renswaardige standvastigheid. Zij was trouw, die nog zoo kort ge leden als eene ontrouwe is voorgesteld Zij was sterk terwijl wij gezien hebben, hoe zwak zij is geweest Waarom niet, Lezer? Wie van u is niet trouw en ontrouw, zwak en sterk tevens? Ver deelt gij dan de akteurs op het wereld- tooneel, even als de spelers op de planken, als gestempelde premiers-amoureux,péres nobles, traitres, financiers G, zeldzaam, nauwelijks te vinden zijn die figuren, welke de wandelende types eener gepro nonceerde ondeugd moeten worden ge noemd. Ja, ik durf nog sympathie ver gen voor de lieftallige Bosoh-en-beeksche, al heeft zij den armen Hugo tot slacht offer gemaakt. Ik durf vragen of het wonder was dat een onervaren meisje, eensklaps van een dorpje overgeplaatst in den zwijmel van zenuwachtige ver makelijkheden, bewonderd eu gevierd van alle zijden, zonder verstandige leiders, zonder aansporing tot ernst (vooral sedert mevrouw Van Waren overleden is) zonder hem die zij het eerst heeft lief gehad te kunnen wederzien, dat zulk een meisje zeg ik den verkeerden weg gekozen heeft werden, wisten de aanvallers te ont komen. De brandende lont vaD de bom, die op de kade werd gevonden, was spoedig gedoofd. AMERIKA. In Amerika heeft men het oudejaar uitgeluid door een aantal buitensporige feestmalen, waarvan dé pers verslag geeft. Zoo gaf een zekere mevr. Griffen aan haar millionair-vrienden te Chicago een feestmaal, waaraan naast de twee voeters viervoetige varkens, fraai met linten opgetuigd, deelnamen. De var kens werden gevoerd met spersiepunten en spruitjes. Maar er waren nog een aantal andere beesten aan tafel, een konijn, een papegaai, een eekhoorn enz. CHINA. De hongersnood in China neemt vreeselijke afmetingen aan. De felst geteisterde streken zijn: het noordelijk gedeelte van Ngan-wei, het oostelijk gedeelte van Ho-nan en het noordelijk gedeelte van Kiang-soe De ramp is zoo geweldig van omvang als in geen 40 jaar in China voorkwam. Naar schatting verkeeren 4 millioen menschen op de grenzen van den dood door gebrek aan voedsel. Te Nan-king zijn 50,000 vluchtelingen uit de hongerstreken aangekomen. De ongelukkigen verkeerden in diep be- droevenden toestand. De plaatselijke autoriteiten zijn niet bij machte, de ellende te lenigen hulp uit het buiten land zal dan ook gretig worden aanvaard. In Sjantoeng is - met het oog op den hongersnood vrijstelling verleend van de betaling der grondbelasting. Eu dan nog ja daar was eene liefde die bij haar sterker sprak dan <jie voor den jougeu man harer keuze, het was die voor haren vader. Was het wonder. Die vader zag zij immers dagelijks, ja, wat meer zegt, zij zag hem dagelijks lijden en was zijn eenige steun. Laten wij haar toch rechtdoen. Te ontkennen valt het niet dat eerst de valsche be grippen over liefde en trouw, die zij in de klink-klank-wereld waarin zij ver keerd had, en vervolgens de zucht om in die wereld te schitteren, tót den stap veel hebben medegewerkt, maar minstens even sterk sprak nog eene andere stem in haar, namelijk de redding haars vaders, die, meende zij (en hoezeet* werd zij daarin door Rentinck zeiven1 versterkt) niet anders te verkrijgen was dan door het huwelijk met Eduard. Neen, waarlijk Jan Stade, die dan ook zelf zoo goed weten kon tot welke zeer verschillende daden de menschelijke ziel in' staat is, Jan Stade had geen ongelijk toen hij Hugo's vertrek naar het vaderland ha i willen bevorderen, omdat het reeds ge noeg zijne verbazing wekte, dal het meisje hem in die omgeving no^ trouw gebleven was. Na het huwelijk to ut zoo menig rusteloos vrouwelijk gemoed tot kalmte, en mén zou veel te ver gaan met te beweren, dat Agnes' ontrouw ten bewijs strekt dat Hugo niet gelukkig zou kunnen zijn met deze vrouw. Men mag verder gaan, hoe kwetsend het ook voor

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1