T Xo. 76. Dinsdag i Januari 1907. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws'cli-Vlaanderen. F. DIELE1KAN, MARK T een PAARDENMARKT TERUGBLIK. Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vr\jdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco ]Jer post 60 Cj^nt. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cqpt. DRUKKER—«UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. te AXEL. Burgemeester en Wethouders van lAXEL, maken bij deèe bekend, dat op Maandag, den 7 Januari aan staande, tal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 24 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgerfhêesler. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Het' jaar dat achter ons ligt, hoewel «onder wereldschokkende gebeurtenis sen vefToopen, zal echter om andere redenen als een merkwaardig jaar in de gedenkboeken worden opgeteekend. Érhstig was het voor ons land en voor het vorstenhuis, dat in dit jaar nogmaals de blijde verwachting van H. M. de Koningin werd teleurgesteld. De hoop, dat de hooge Vrouwe in Dresden, bij de behandeling van den gynaecoloog prof. Lehman baat zal vinden en dat een verblijf in het heerlijke Saksische Zwitserland Haar gezondheid te goéde zal komen, wordt «lgemeen gekoesterd. Temeer, waar H. M. bij het optreden in het openbaar, bij de ontvangst der Rembrandt-com- missie en bij de opening van de zitting der Staten-Genèraal, een indruk achter liet van geluk, gezondheid en levenslust. Het eerste jaar van het nieuwe Kabinet—De Meester ging voorbij, zooals zulke eerste jaren gewoonlijk voorbij gaaner was zooveel werk oyergebleven van het vorig Kabinet, gereed om in Behandeling te worden genomen, ener moest zooveel worden voorbereid, dat zoo'n eerste Kabinetsjaar al heel snel Toorbij gaat. Terwijl de Kamer de begrooting behandelde, deelde de Minis ter—President mede, dat de Koningin den Minister van Waterstaat, professor Kraus, een verlof van vier maanden naar Chili had toegestaan, om daar der Chileensche regeering van advies te dienen bij den aanleg van de haven werken van Valparaiso. Deze mede- deeling gaf aanleiding tot eenige scherpe opmerkingen over het ongewone van .dit verlofdoch een poging der rechter zijde om hiervan een motie van wan trouwen te maken,* mislukte. Minister Kraus kreeg zijn verlof, wat hij trouwens als voorwaarde voor de aaunemingder [portefeuille had gesteld. En de Kamer kqji zich nu verder gaan bezighouden met het behaudelen van het arbeidscontract, een ernstig stuk werk van groote maatschappelijke waarde, dat een blijvend aandenken zijn zal aan de groote arbeidskracht van Prof. Drucker, den eigenlijken vader |r van. Ernstig was ook de groote over strooming, die Zèelaifd trof en-die aan zienlijke schade veroorzaakte; maar daarnaast mag met diepen ernst worden gewezen op het verschijnsel, dat heel hét land zich bereid toonde om mee te werken,, ten einde de gevolgen van deze ramp te lenigen. Hier bleek duidelijk de waarheid van het spreekwoord, dat gedeelde smart gemakkelijker valt te dragen en dat vele handen den arbeid verlichten. Het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik der Neder landsen aan de geteisterde streken, mag hier niet onvermeld blijven. Het was de Duitsche Keizer, die eens bij het leggen van een krans op het graf van De Ruyter de woorden sprak Gelukkig het land dat zulke groote mannen heeft In dit opzicht kap Nederland van geltrk jsprekert, en ook wrjl ner tóóm Hie groote mannen te kunnen eeren Daar van heeft het afgeloopen jaar ons weer de bewijzen gegèven wij hebben ge legenheid gehad om te herdenken dat Rembrandt vah Rhijn onze grootste schilder was, dat Ons land onder zijne dichters met, roem op Willem.BiJderdijk wijst en Wij. hebben tevens gelegenheid gevonden om een herdenking van den grootsteh' zeeheld, Michiel Adriaansz. de Ruyter voor te bereiden. Ondanks rampen en teleurstellingen, harden arbeid en herdenkingsfeesten is het jaar dat voorbijging voor Nederland een kalm jaar geweest. Niet overal echter was dit het geval. Toen het jaar voor de deur stond dreigde een Europeesche oorlog; en hoewel dit feit herhaaldelijk werd ont kend,' niemand minder dan de Duitsche Keizer zelf heeft het later bevestigd. De Marokkaansche kwestie was de aanleiding tot dén gespannen toestand, die door den argwaan en het wan trouwen, tusschen Duitsbhland en Frankrijk heerschende, was ontstaan en aangewakkerd. Te Algeciras werd een cojqferentie der Europeesche mogendheden gehou den, waardpor de zaak eindelijk werd geregeld, en de vrede bewaard bleef. In Fyankryk trad President Loubèt af en wera vervangen door den presi dent van den Senaat, Armand Fallières. De inventarisatie van de kerkgoederen ondervond hier en daar hevigen tegen stand en nog op dit oogenblik zijn de kerkelijke moeilijkheden niet uit den wreg geruimd. De zaak-Dreytus werd óp kalme wijze opgelost, het vonnis van den krijgsraad van Rennes vernietigd en Drevfus her steld in het leger. Hij werd benoemd tot majoor, en Ridder van het Legioen van Eer en aan kolonel Picquart, den vurigen strijder voor Dreyfus, als generaal het Bevel over een divisie opgedragen. Rusland doorleefde een moeilijk jaar. Na dep vrede van Portsmouth had de Czaar aan zijn volk een soort van Gróndwet gegeven, doch het bleek maar al te zeer dat de Czaar zijn alleen heerschappij niet wilde prijsgeven. De üoema kon het al spoedig niet vinden met de regeering en toen de zooge naamde volksvertegenwoordiging wat al te vrij werd en zich een macht wilde aanmatigen die haar volgens de mèening der regeering piet toekwam, werd zij ontbonden. Het ziet er intusschen in het land van Vadertje maar duister uit en wat het einde er van wezen zal, dat laat zich wel raden, doch is niet met zeker heid te zeggen. Oostenrijk-Hongarije heeft ook- last genoeg gehad van opstootjes en woelin gen, maar toch niet in die mate als Rusland. Voor Noord-Europa ia het jaar dat voorbijging vol emoties geweest. Noor wegen kreeg een Koningde kleinzoon van Koning Christiaan van Denemarken werd onder den naam van Haakon VII tot Koning* van Noorwegen uitgeroepen en in Juni plechtig gekroond. Dene marken verloor zijn Koning en Chris tiaan IX werd opgevolgd door Frederik VIII. De nieuwe wereld heeft zeker wel de krachtigste emoties beleefd. Zij zag in den loop van het jaar twee harer blomendste steden, San Francisco in de Vereenigde Staten en Valparaiso in Chili door aardbeving vernielenduizen den menschenlevens en millioenen schats gingen daarbij verloren. En terwijl alom in de wereld onrust heerscht, en heyige strijd gestreden wordt, werd in Nederland een prijsvraag uitgeschreven voor een Vredespaleis, Carnogiq's stichting, waarin voortaan het Internationale Hof vgn Arbitrage vergaderen zal. Moge dit' èeri symbool zijn voor de toekomst; en het Vredespaleis te 's Gravenhage de plaats waar de volken van Europa samenkomen om het tijd perk van vrede en vrijheid in te luiden. ENGELAND. De penningmeester van de Londen- sche vereenigïug ter genezing van kanker heeft een" gift ontvangen van 40,000 pond sterling, geschonken door het echtpaar Bischoffsheim ter gelegen heid van hun gouden bruilott. De Engelsche kranten staan vol over het weer. Het is in vele deelen van het land dan ook bar, zooals het ge sneeuwd, gestormd, geonweerd en ge vroren -heèft. In het noorden van Schotland is op sommige plaatsen de sneeuw tot 5 M. hoog opgestoven. In vele streken van het land, heeft het geonweerd en ergens is de bliksem ingeslagen. Ue telegraaf heeft ferg ge leden treinen konden door de sneeuw niet verder en moesten terug. Een postkar is onderweg ingesneeuwd. Een Londensch blad maakt melding van negen menschen, die, door sfiëe'u wbuien overvallen of in de sneeuw weggezakt, lnin dood in de kou hadden gevonden. Vrijdagmiddag wist men weer van drie nieuwe gevallen. Het ongewone weer schijnt ook men schen van hun verstand beroofd te hebben. Een jonge vrouw liep ergens in Suffolk uit haar bed naar buiten en waadde door de sneeuw tot ze in een rivier terecht kwam en verdronk. Bij Stafford vond men een jager dood in de sneeuw liggenhij had zich blijkbaar van 't leven beroofd. En zoo zijn er meer gevallen. Het verwonderlijkste is 't verhaal van een krankzinnige die spiernaakt buiten door de sneeuw rond doolde. Met moeite werd hij gepakt, maar hij ontsnapte weer. Eindelyk had men hem binnenshuis, maar met alle macht verzette hij zich, toen men hem kleeden wilde. Ten slotte wist men hem in een zak te stoppen, waar alleen zijn hoofd uitkwam. Zoo bracht men hem weg. Hij zeide, dat hij God was en over maan en sterren gebood. In de stadstuinen ziet men vele vogels, die er zich anders nooit vertoonen. De dieren vinden op de besneeuwde velden geen voedsel meer. Vogelvrienden heb ben nn gelegenheid door voedsel te strooien veel vogels voor den honger dood te bewaren. Nog beter is het echter eerst de menschenmonden te laven. RUSLAND. Te Charkoff had een geheimzinnige ontploffing plaats in het huis van een spoorwegbeambte, Wassiljef geheeten. Een jongen van 12 jaar, speelkameraad van diens kinderen, bracht een buis mede, die hij beweerde op straat te hebben gevonden en vroeg wat dit voor speelgoed was. Toen Wassiljef het ging bekijken, ging zijn vrouw toevallig de deur uit, maar hoorde haar man nog zeggen, dat het waarschijnlijk een bom was. Ondanks dit vermoeden begon hij de schroef van het buisje los te draaien, terwijl zijn vier kinderen en het speelkameraadje om hem heen stonden en met groote nieuwsgierigheid het nieuwe speelgoed beschouwden. Plotseling dreunde het huis, zware rookwolken drongen door de vensters naar buiten en men hoorde kinderen schreeuwen. De vrouw van Wassiljef en eenige buren kwamen toesnellen en toen ze de deur openden, vertoonde zich een vreeselijk schouwspel. De geheele kamer was zwart, alles was dooreen geworpen, de kachel gescheurd, de muren met bloed bespat en op den grond lagen Wassiljef en de vyf kindereu, zwaar gewond. De man en een kind stierven spoedig, een ander kind is stervende, de overigen hoopt men nog te redden. In overleg met eenige Belgische heeren hebben de heeren jhr mr H. W. van As'eh vah Wijck, dr D. Bos, mr Th. Heemskerk jhr mr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaër, dr W. H. Nolens, mr M. W. F. Treub en mr M. Tydeman 1allen leden van de T weede Kamer, net plan gevormd tot het bijeenbrengen eener permanente Commission Hollande- Belge pour l'ètude des questions economiques concernant les interets des deuv paqs. De bedoeling is, dat deze commissie zal bestaan uit vijftig leden, voor de

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1