Gemengd Nieuws. De voorzitter van den ministerraad pro testeerde en verklaarde, dat zulke taal een Italiaansch volksvertegenwoordiger onwaardig was. Ferri werd daarop persoonlijk en verweet Giolitti in de beleedigendste termen de geschiedenis van de Banca Romana. Toen Giolitti en zijn vrienden daarop bij wijze van protest hun zitplaatsen verlieten, brulde Ferri: „Er uit, knoeiers, weg uit deze Kamer, die door jelui te schande wordt gemaaktToen kon Giolitti zich niet langer inhouden en wilde zich op Ferri werpen, maar gelukkig wisten zijn vrienden hem vast te houden. Intus- schen scholden Ferri en Santini elkaar voor „canaille" uit. De afgevaardigde Bertetti wilde Ferri nu te lijf en schold hem uit. Een groot lawaai volgde. Men hoorde schreeuwen „Lafaards! canailles!" Men dreigde elkaar met de vuist en De Riseïs, de onder-voorzitter, kon het schandaal niet baas. Plotseling roepen de afgevaardigden Costa en Bertollini„Dat komt alles daarvan, dat wij geen goeden president hebbenDe Riseïs schorst de zitting Na heropening gaat Ferri voort te razen en slechts met moeite wordt hij tot be daren gebracht. Zoo verliep de laatste zittingsdag van 1906 in de Italiaansche Kamer. AXEL, 28 December 1906 Belanghebbenden worden er attent op gemaakt, dat felicitatiekaar ten, welke men gaarne op Nieuwjaarsdag bezorgd zag, uiterlijk Maandag op het postkan toor moeten zijn. Kaarten, die met Nieuwjaar in de bus geworpen worden, zullen hoogst waarschijnlijk eerst den volgenden dag besteld worden. Hedenmorgen had alhier ten over staan van notaris P. Dregmans, ten huize van mej. de wed. Rolff, ten verzoeke van den heer mr. J. Adriaanse, advocaat en procureur te Middelburg, als curator in het faillissement van J. van Lange- velde Pz. te Spui, de verkooping plaats van twee woonhuizen, samen groot 39 aren 98 centiaren. Kooper werd Krijn Hamelink alhier voor 3580. Gisteravond werd op de bovenzaal van den heer Koole alhier de algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van „Werkmansbelang" vereeniging tot gel delijke uitkeering bij het verlies van varkens. De ontvangsten over het jaar bedroe gen 466.63 en de uitgaven 232.35, zoodat er een batig saldo is van 234.28. Van de vorige jaren was er over/737.24, zoodat de vereeniging thans rijk is het vrij aanzienlijk kapitaaltje van f 971.52. Er werden 139 varkens gekeurd, 21 zieke varkens werden bezocht, waarvan er 10 stierven. Hiervoor werd uitbe taald 163.90, doch zij brachten bij verkoop weer 66.— op. Het aantal leden is 90, dat der donateurs 35. Het inleggeld bleef bepaald op 1. en de uitkeering op 40 cent per K.G. vuil. Er werd besloten, dat de oude leden dit jaar in de maand Februari vrijgesteld zullen worden van contri butie voor één varken. De aftredende bestuursleden F. Dieleman en A. van gedistiugeerde weduwe Valmer waar deerde en bevorderde den schoonheidszin (het woord drukt wel wat veel uit) van zijne gade. De juist niet groote maar riant gelegen woning, zeer modern met ramen zonder ruiten en glazen deuren voorzien, werd dan ook in de wandeling het kristallen paleisje genoemd, en in een woord het scheen in de Hofstad als axioma aangenomen te zijn, dat de ver eeniging van Eduard en Agnes de type mocht heeten van eene goede partij, althans dit stond paalvast, dat zij al bijzonder goed was aangeland. Wordt vervolgd.) Meurs werden herkozen en in de plaats van den heer Rolff, die weldra de ge meente verlaat werd gekozen M. Loof, die als secretaris-penningmeester zal optreden. Aan het eind der vergadering betuigde de voorzitter den aftredenden secretaris penningmeester hartelijk dank voor al wat deze in het belang der vereeniging had gedaan. Gisterenavond werden de leer lingen uit de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier evenals verleden jaar ver gast op een Kerstfeest. Een groote, fraai opgesierde kerstboom was in het kerkgebouw geplaatst. Dat zoo'n boom hier nog iets nieuws is, blijkt hieruit, dat door zeer velen een kijkje genomen werd in de kerk. Het Chr. mannenkoor „Hoop op Zegen" verleende hare mede werking door het zingen van eenige psalmliederen, terwijl ook de kleintjes naar hartelust hunne kerstliedjes deden hooren. De deelnemende kinderen werden getrakteerd op sinaasappelen en krentenkoeken, terwijl zij bij het huiswaarts keeren een boekje mee kregen. Het was zoowel voor de aan wezige grooten als voor de kleinen een prettig avondje. Woensdagavond gaf de tooneel- vereeniging „Excelsior" alhier ten huize van dhr. P. Koole een uitvoering. Dat zoo'n tweede Kerstdagavond uitstekend geschikt is voor dergelijke uitvoeringen blijkt wel hieruit, dat niettegenstaande het ongunstige weder de zaal betrekke lijk nog tamelijk bezet was. De stukjes, welke werden opgevoerd, liepen vlug van stapel. De St.-Ct. no. 300 bevat een kon besluit, waarbij in verband met de personeele belasting, de grenzen tus- schen de in verschillende klassen val lende gedeelten van onderscheidene gemeenten worden vastgesteld. Hierbij is voor de kom der gemeente Axel het volgende bepaald De grens loopt van de brug aan den Kinderdijk, over het kanaal van Neuzen naar Hulst, door dat kanaal in oostelijke richting tot aan de Eerste verkorting, midden door die verkorting noordwaarts tot den Armendük, vandaar in noord westelijke richting naar het punt, waar de watergang van den kleinen Noord polder samenkomt met den Beoosten- Blijenschen straatweg, langs genoemden watergang tot den provincialen weg, midden over den weg zuidwaarts tot den Doorndyk, midden over dezen dijk naar het punt waar de Buthpolderdijk samenkomt met den Doorndijk, van dit punt midden over den Buthpolder dijk, zuidwaarts tot den Rijksweg, van daar in rechte lijn vallende in het verlengde van den Buthpolder in zui delijke richting naar het kanaal van Neuzen naar Hulst, en door dit kanaal in oostelijke richting naar het punt van uitgang. Met ingang van 2 Januari a. s. is overgeplaatst de wachtmeester der marechaussee Geleijnse van Hontenisse naar Westkapelle. Ged. Staten van Zeeland geven aan de colleges van burg. en weth. in die provincie kennis, dat de gemeen teraad van Stoppeldijk besloten lieeft de kermis te Rapenburg te verzetten op den derden Zondag en den daarop volgenden Maandag van de maand Juli in plaats van den tweeden ea derden Pinksterdag van ieder jaar. Bezwaen tegen dat besluit behooren vóór lOrJanuari aan het Ged. College te worden medegedeeld. Naar we vernemen zijn thans de voortvluchtige suikerpeeënagenten P. J. Roggeband te I.Izendijke en L Breesnee te Sluis door de arr. rechtbank te Middelburg in staat van faillissement verklaard. Met ingang van 1 Januari zijn verplaatst de volgende kominiezen bij 's Rijks belastingen. 2e kl.J. F. de Kousemaeker, van Koewacht naar Sas van Gent; 3e kl.J. Visser, van Zuiddorpe naar Axel, P. Melis van Axel naar Roosen daal, J. J. Geluk, van Koewacht naar Roosendaal, I. Risseeuw, van Zundert naar St. Jansteen, J. W. F. van Nieuwen- hoven en J. J. Tholenaar van Sas van Gent naar Koewacht, J. de Vos van Sas van Gent naar Zundert en, Goeree Azm., van Sas van Gent naar Zuiddorpe. De tijdelijk te Sas van Gent werk zaam gestelde kommies 3e kl. J. S. de Bruijne is aldaaiv definitief geplaatst. Er is in de laatste dagen zooveel sneeuw gevallen, dat we ons niet kun nen herinneren in ons leven meermalen zoo'n bonk sneeuw te hebben gezien. Het gevolg daarvan is geweest, dat de dienst op spoorwegen en met booten deerlijk in de war is geraakt. De treinen kwamen Woensdag en Donderdag in 't geheel niet of veel te laat. Nu is de zaak weer in orde, dank zij de flinke wijze waarmee de spoorwegdirectie de zaak heeft aangevat, door een massa menschen aan het werk te zetten om de sneeuw van de baan te verwijderen. Met dat al zitten we tot over de ooren in de winterellende. In Holland heeft het zooveel niet gesneeuwd als hier, doch als men de berichten nagaat, dan is ook daar een respectabele hoeveelheid gevallen. Langs de Zuiderzeekust en op de binnenwateren heeft men hier en daar last van drijfijs, waardoor de vaart ook op verschillende plaatsen is gestremd. Uit geheel België, uit Londen, uit het westen van Frankrijk, uit de Vogeezen, uit de streek van Lyon, uit de Jura, en ook uit de Pyreneeën wordt hevige sneeuwval gemeld. De bewoners van verscheidene dorpen uit den omtrek van Pradeszijn ingesneeuwd en zitten zonder levens middelen. In den omtrek van Remiremont zijn verscheidene lijken onder de sneeuw gevonden. In België werd het spoorwegverkeer geduchtbelemmerd. Verscheidenebuurt- treinen sneeuwden in. Tusschen Brugge en Blankenberg moest een trein door de soldaten van Brugge letterlijk worden uitgegraven. De tramdienst moest buiten de steden bijna overal gestaakt worden. Te Antwerpen stond het werk aan de dokken stil. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 December t0O6. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Mulder, Nam. 2 ure Ds. Mulder, (van Zaamelag). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Dhr. M. Romijn, Nam. 2 ure Dhr. M. Romijn, 'sAv. 57, ure Dhr. M. Romijn, [van St. Philipsland|. Maandag 31 December 1906. ^OUDEJAARSAVOND). Ned. Herv. Kerk. 's Av. 57, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. 's Av. 57, ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. 's Av. 57, ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). 's Av. 57, ure Dhr. M. Romijn. Dinsdag 1 Januari 1906. [NIEÜ WJAARSDAGj. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 972 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Dhr. M. Romijn. Drie slachtoffers van een brand. Woensdagmiddag heeft op den Goud- schen rijweg te Rotterdam een felle brand gewoed in een winkel in speel goed en galanteriën, waar ook vuurwerk verkocht werd. Er waren een paar jongens geweest om vuurwerk te koopen. De winkelier stond met zijn vrouw en 14-jarigen zoon in den winkel, terwijl hun 17-jarige dochter met drie jongere broertjes en een zusje op een opkamer rond de tafel zaten en een tweejarig kindje in een wagentje te slapen lag. Eensklaps ontplofte eenig vuurwerk en plotseling stond de winkel in laaie. De 14-jarige zoon, die bij de straatdeur stond, kon nog op straat vluchten, evenals de jongens die vuurwerk kwamen koopen. Den man en de vrouw was echter de uitweg afgesneden. De op het opkamertje zijnde kinderen werden gered, doch het tweejarig meisje vond den dood in de vlammen. De winkelier zelf werd levend uit het huis gehaald doch had zulke ernstige brandwonden dat hij 's avonds in het ziekenhuis, waarheen hij vervoerd werd, Overleed. Ook de vrouw heeft bij dan brand het leven ingeschoten. Men vond haar lijk op den vloer in de opkamer nabij een raam, met geheel verbrand lichaam. Deze vrouw moet allervreeselijkste oogenblikken hebben doorleefd. Te midden van het vuur baarde zü een kindje dat in het begin van de volgende maand werd verwacht. Men vond het kindje dood en verbrand naast het lijk van de moeder. Dicht daarbij werd in een kinderwagentje het verbrande lijkje van de 2-jarige Jaantje, het jongste kind der familie, gevonden. De kinderen, die op uitdrukkelijk verlangen tegen zeven uur per rijtuig naar het ziekenhuis werden gebracht om afscheid van hun vader te nemen, zijn door dezen niet meer herkend. De man riep daar onophoudelijk om zyn vrouwhij overleed even na negen uur. De brand bepaalde zich tot het be nedenhuis. Het Dev. Dqbl. meldt, dat een hond, die te Twello wegens zyn woest heid door den burgemeester werd doodgeschoten, aan hondsdolheid leed. Het muilkorvengebod is uitgevaardigd. De bakker S. die gebeten werd, gaat naar het instituut Pasteur. Men meldt uit Steenbergen Toen de landbouwer V. en zijne echtgenoote, die naar de stad geweest waren, op de hoeve terugkwamen, misten zij den huisknecht om het paard uit te spannen. Na eenig zoeken werd de man dood in de schuur gevonden, met gebroken hals. Hij was van een hooitas gevallen, op zijn hoofd terecht Zaterdagavond sprong even vóór het kruispunt van de Bennebroekerlaan en den Haagschen straatweg de arbeider C. Scholte van Hillegom uit de van Haarlem komende stoomtram, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en de wielen van een der tramwagens over zijn beenen gingen. Een been is er geheel af, het andere zeer gecompliceerd gebroken. De on gelukkige was kostwinner voor zijn 72-jarige moeder. Men meldt uit 's-Heer Arendskerke aan de Zeeuwsche (X, dat van den restau ratiewagen van den mailtrein 86, die Zaterdagavond omstreeks 7 uur van Vlissingen komt, nabij Noord-Kraaijert een veerhanger brak, waardoor deze wagen overzij hing. Door het doen werken van de nood rem voorkwam men ongelukken. De trein reed nog langzaam door tot 's-Heer Arendskerke, alwaar dit voertuig uit den trein werd verwijderd en de eet waren en andere artikelen overgeladen werden. Na een oponthoud van 3 kwartier kon de reis worden voortgezet.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2