"trr, 73 22e «faarg. Nieuwjaars-advertentiën Zaterdag 29 December 1900. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a 11 d e r e n. F. IMELËHAA, BERICHT. MARKT een PAARDENMARKT FEUILLETON. - COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60>Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nol 5 Cent. DRUKKER—UITGE VE R AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. •In plaats van Dinsdagavond zal l ons eerstvolgend nummer Dinsdag ochtend a. s. verschijnen. In dat nummer kunnen word,en geplaatst a. 25 cent, wanneer ziij de 10 regels niet overschrijden. Meerdere regels worden tegen het gëwonë tarief 'berekend* Deze advertentiën wórden aange nomen tot uiterlijk Maandag 31 Dec. a. s., des namiddags 4 ure. DE UITGEVER. te A3S1ES1L.. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag, den 7 Januari aan staande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 24 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Ofschoon nu Eduard Valiner oogen- schijiilijk volstrekt de man niet.was, om, in den zin zooals men die gewoonlijk heemt, onder de pantoffel zijner vrouw te komen (immers het kon hem weinig schelen, zelfs in de wittebroodsweken, somtijds vrij laat in den nacht eerst de Bocieteit te verlaten, vooral dan wanneer het spel langer duurde dan men had gedacht) had hij toch reeds iü zijn enga gement vele concessiën gedaan, waarvan hij wel later'berouw had, doch die hij begreep niet te kunnert of te mogen intrekken. Onder deze behoorde in de eerste plaats dat zijn schoonvader bij hem aan huis zou komen inwonen. Had dan die wel is waar weinig beteekenende, maar toch zeer ongelukkige man de bulp zijner dochter niet nood! In vele opzichten ja. Zijn lichaams gebrek werd steeds erger en met ongeveinsde lielde verpleegde Aaroes haar vader. Wie verstoord op haar wezen moge om haar gehouden bedrag jegens Hugo, hij zou met haar verzoend raken, als hij zag hoe zij rnet het grootste geduld, •somtijds vier of vijf maal per dag, den armen man verpleegde. Niet alleen DUITSCHLAND. Te beginnen met 1 Januari mag volgens de wet van 10 Mei 1903 in Duitschland geen witte of gele fosfor voor de vervaardiging van lucifers enz. meer gebruikt worden. Van overheids wege is aan de fabrik mten van derge lijke lucifers een voorschrift mede gedeeld, dat. hen in staat stelt vuur- houtjes te maken die op elke wrijfvlakte afgestreken kunnen worden, maar geen fostor bevatten. Ten gevolge van veranderingen op den Leipziger Platz, konden twee lindeboomen niet op hun oude plaats blijven staan. Men heeft ze voorzichtig met een reusachtige aardkluit eraan, die op zichzelf zoo groot als een binnen plaatsje is, in een houten kast gezeten is nu bezig ze daarin 20 M. verder tê verplaatsen. Het is een moeielijk en tijdroovend werk, aangezien elk van de boomen 175,000 pond weegt. Het ge- hpele karwei kost 10,000 mk., maar dat heeft men te Berlijn voor het behoud van twee mooie oude boomen wel over. Iets dergelijks heeft men vroeger ge daan met twee bodrhen \foor het Prui sische Heerenhuis, en die overplanting is zonder schade voor de boomen vol voerd. FRANKRIJK. De Romeinsche correspondent van de Temps seint, wehcen indruk hij op het Vatikaan heeit waargenomen om trent het door de Kamer aangenomen wetsontwerp. Het Vatixaan blijft terug houdend en wacht af. Men denkt daar, dat de Fransphe bisschoppen dea Paus echter hare dadelijke hulp was noodig. Het eenige bestaan, dat Rentinck bezat, zijne ambtenaarsbetrekking, werd hem afgenomen. Dat zoo iets gebeuren moest, voorzagen velen, hij zelf echter niet, van daar dat hij nog kort te voren de dwaas heid had begaan van Alida, een meisje zonder vermogen, ten huwelijk te vragen. Wordt mij verweten, dat een man van Rentincks jaren en ondervinding toch niet zoö dwaas zou zijn mij komen eensklaps voor den geest een zoo groot aantal onverstandige huwelijken van mannen veel rijker aan' ondervinding en jaren dan Reutinck, dat ik uw verwijt als niet ernstig beschouwen kan. In- tusschen moest de man leven, 'en daar het toch minder houdittg heeft om aan den rijken schoonzoon te vragen om papa jaarlijks eehë voldoende -som gèlds te geven (ik geloof haast 'dat men zoo jets dan leeneu noemt achtte Agnes het raadzaam óm hem in huis te nemen. Het is waar dat er vele aanleidingen waren om aan Agnes begeerte toe te' geven, en deze zwakheid van karakter, indien men het al zoo noemen wil, was althans te vergeven. Toegegeven, al had Mevronw Valtner haar zoon herhaaldelijk, dringend, ja met de tranen in de oogen gebeden om dat toch nimmer tedoen toegegeven, mits men maar erkenne dat hij ongelijk had met Agnes wensoh op te volgen. Hij wist te ^oed- dat hij zeif geene achting -- veel minder, sympathie aanwijzingen zullen vragen en dat deze bevestigen zal, wat hij heeft gezegd naar aanleiding van de beschikking van minister Briand van 1 December. De correspondent had van een gezagheb bend persoon op zijn vragen ten ant woord gekregen: „Het loopt in Frank rijk aan op den eeredienst in besloten kring. De openbare eeredienst zal on mogelijk worden door de overtredingen, die zullen leiden tot sluiting van de kerken. Hoe lang zal dat duren AYy weten het niet. Houd u echter ver zekerd, dat de nieuwe wet niet het laatste woord spreekt, en dat met een jaar, of met tien of vijftig jaar, het minimum van waarborgen moet worden toegekend, die de Paus eischt." Hier heerscht dus in kerkelijke krihgen het gevoel, dat de tijd zijn werk zal doen, zoo besluit de correspondent. Kapitein Magniez, die 18 December door den krijgsraad van Rijssel uit den dienst is gezet, omdat hij geweigerd had, bevel te geven tot openbreken van een kerkdeur bij de boedelbéschrij ving, heeft uit dp gevangenis een briéf ge schreven aan zijn generaal. „Generaal," zoo vaugt Magniez aan, „op den avond van den dag dat mijn afzetting is uit gesproken door den krijgsraad en dat ik mij buig, ik, die het slachtoffer ge worden ben van mijn geweten, voor het Vonnis, uitgesproken door het ge weten van mijn rechters, begroet ik mijn meerderen en tiiijn kleine soldaten. Of liever hen', die nog pasgeleden mijn meerdeben en mijn soldaten waren. „Ik blijf volstrekt overtuigd van het voor Rentinck gevoelde, dat 's mans vervallen uiterlijk hem een doorn in het oog zou zijn, elke keer dat hij gezelschap zou hebben, dat het hem een gruwel zou zijn om aan te zien dat zijne vrouw den tijd, die hem toebehoorde aan haar vader zou besteden, hij voorzag dat hij zijne .eigene moeder van zijn huis, zoo doende, verwijderen zou, en toch gaf hij toe, niet uit dan toch hier altijd kwalijk ge plaatste edelmoedigheid, maar alleen uit zwakheid van karakter, alleen omdat h'ij, niettegenstaande den buldertoon, waarin hij somtijds tegen zijne vrouw, zelfs in het bijzijn van anderen vervallen kon, eigenlijk tegen Agnes in geenen deele opgewassen was. Rentinck was dus te beschouwen als een gevaarlijk onkruid, welstaanshalve door den tuiniér zeiven in den hof geplaatst, met de wetenschap hoeveel hij daarmede bedierf. Wie dus, zelfs in de wittebroodsweken, op intimen voet met het jonge paar omging, hij zou al zeer spoedig hebbéh opgemerkt, dat niet alles zóó couleur de rose was als de wereld geloofde, immers vrij algemeen wekte dat huwelijk de jaloezij op der ouders. Het was ook een gezicht om door medegesleept te worden als men het paar gearmd wandelen zag, Hij met zijn fraaie, rijzige gestalte, zijn helder donker blauw oog, zijne kastanje bruine lokken en zijne levendige gebaren zij de bevallige bloudinne, fijn van trekken en fijn van taille, vlug gelijk de recht der katholieken op gewetensvrij heid en blijf bij mijn laatste verklaring... .Vaarwel, generaal. In het vaandel schittert vlammende een woord. Het woord Eer. Dat komt nog voor het woord Vaderland, ja zelfs daarvoor. „De eer is geheel gegrond op het geweten; en hij, die kapitein Magniez geweest is, heeft aan de eer nooit tekort gedaan» ,Als eeüs het vaderland een geweer noodig heeft, dan zal ik niet ontbreken, als soldaat. „Aanvaard, generaal, de verzekering van den diepsten eerbied vah een sol daat, en zijn groet. Géwezen kapitein Alphonse Magniez'. Te Nantes zijn twee dames, zusters, wegens beleediging van politieagenten bij de uitzetting van den bisschop uit ziju paleis, tot een maand gevangenis straf veroordeeld. ITALIË, Een hevig tooneel heeft Zaterdag in de Kamer plaats gehad tusschen den bekenden socialist, professor Enrico Ferri en den afgevaardigde Santini,. naar aanleiding van zekere opmerkingen van Ferri over vaderlandsliefde in 't alge meen en over de waarde van Italiaan- sche generaals in 't bizonder. Ferri had Vrijdag al uitgepakt over het Italiaansche legerbestuur. Nu ver telde hij, dat als er, geen Fransche soldaten waren geweest by Solferino de uitslag van den strijd anders zou geweest zijn. Bij Custozza deden de Italiaansche generaals hun plicht niet, evenmin als later bij Massawa en Adoea. hinde en iets zoo ephemerisch in gang en bewegingen, dat men zou kunnen wenschen haar als de sylphide te zien zweven door de lucht. Reken daarbij dat, zoo het al denkbaar ware dat zulk een modelpaar niet anders aandacht trok, zijn luitenantsuniform, en hare prachtige, niet zelden wat bijzondere, maar toch altijd smaakvqlle kleeding, dit geheel en al mogelijk maken moesten. Géén wonder dan ook dat zij in de Haagsche maat schappij vrij algemeen den bijnaam droegen van het uitgezochte paartje. Eh dat oordeel werd' ook niet weêr- sproken zelfs dan wanneer men hnnne woning binnen trad. Dat Eduard veel geld bezat, moest men wel buiten eiken twijfel atellen, getuige immers de keur van kostbaarheden die men hier aantrof. Eu het oog rustte met welgevallen op al dat fraais, want het gold hier geene ver zameling aangeschafte en slecht bij elkander voegende prachtstukken, neeu, het was eene bijeen brenging van het smaakvolste, wat de mode medebracht. Agnes, die reeds in Bosch-en-beek de blijken gegeven had, zin te hebben voor wat harmonieus en bevallig is, Agnes moge in 's Hage veel verloren hebben, wat haar ginds versierde deze eigeu schap was voorzeker nog meer aar.ge kweekt door de galante wereld, waarin zij eenige jaren had verkeerd, en in dat opzicht kon Eduard wel de man van haar hart zijn, want de zoon van de

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1