T ËLN jtcerlijke Kerstkrans, Nog nooit!! De Goedkoope Winkel. De Eerste Nieuwjaarsbedeeling R Geen beter Kerstgeschenk 1907. Prijs90 €eul. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. lekkerder DRANKEN, Advertentiëu. SCHEURKALENDERS P. J. MEIJER op Woensdag 26 December 1906, 60 cents Le Rang. 40 cents 2e Rang. VERKRIJGBAAR F. DIELEMAH te Axel, Geïllustreerde Scheurkalender jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot doodslag op zijn huisvrouw, heeft in die uitspraak be rust en wordt in verband daarmede dezer dagen naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. I.In de Dinsdag te Utrecht gehou den openbare terechtzittingey van den Centralen Raad van Beroep (ongevallen verzekering had de uitspraak plaats in het hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Bank, waarbij aan C. de B. te Hulst schadeloosstelling werd geweigerd ter zake van een ongeval, daarin bestaande, dat hij bij het snoeien van boomen pijn zou hebben gekregen in het linkerelle- boogsgewricht. Hoewel in 't gelijk ge steld, kon het bestuur der Bank zich niet vereenigen met de gronden der uitspraak. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak, overwoog dat de pijn niet het gevolg is geweest van een ongeval en dat niet behoeft te worden onderzocht of het beweerde ongeval plaats had in verband met de uitoefening van een verzekeringsplichtig bedrijf. Gisteren woedde te Amsterdam een Zware uitslaande brand in het sigarenmagazijn van C. Kooper, Oorzaak was het in brand geraken van een petroleumstel. 'De bewoner trachtte het stel nog op het laatste oogenblik naar den gootsteen te dragen, maar bij de trap moest hy het laten vallen. Het stel viel door de trapopening juist in de daaronder gelegen werkplaats. In een oogwenk stond de hier aanwezige voorraad sigarenkistjes en tabak in vollen vlam, en ook de voor aan de Straat gelegen winkel werd spoedig door het vuur aangetast. Zaken van waarde konden niet meer gered worden. Wel gelukte het den heer Kooper zijn beide kinderen bijtijds uit bed te tillen en in veiligheid te brengen. De bewoner was verzekerd. Onder de gemeente Broek in Waterland liep een paard van den landman K. Goot een petroleumlamp omver. De geheele boerderij is dienten gevolge afgebrand. Te Parijs is het bar koud Dinsdag kregen er op straat een veertigtal menschen een duizeling: vijf van die door de koude bevangen personen zijn overleden. 'Een van de veertig werd bewusteloos naar huis getransporteerd. De dokter constateerde zijn overlijden en er werden godsdienstige plechtig heden voorbereid, toen de „doode" plotseling herrees. Hij was schijndood geweest. Te Culpeper, in den staat Virginië, (Amerika) heelt zich een schokkende moordhistorie afgespeeld. Twee broeders, Philip en James Strot her, schoten zekeren heer W. P. Rywaters dood, die de vorige week was getrouwd met hun zuster. Bywaters en mej..S. waren kort tevoren samen naar Washington gegaan, waar het meisje zich had onderworpen aan een ongeoorloofde operatie. Weer thuis gekomen, werd zij ziek. De broers dwongen nu' den heer Bywaters, op staandeu voet met haar te trouwen ën de plechtigheid werd voltrokken aan het ziekbed. Bij een poging van Bywaters, om uit de woning der Styotliers te vluchten, werd hy door de broers doodgeschoten. De ver moorde was een bekend sportman en de zaak heeft veel opschudding gewekt Een verschrikkelijk ongeluk had te Marseille plaats. Tengevolge van de ontploffing van een alcohol-reservoir is een huis van twee verdiepingen S ingestorteen doode en 15 gewonden zijn onder de puinhoopen vandaan ge haald. Men zoekt naar andere slacht offers. Een triomf van de oogheelkunde In den geneeskundigen kring te Weenen heeft dr. E'duard Zirm uit Olmiitz een man laten zien, bij wien de zoo dikwijls •eeds beproefde en altijd weer mislukte poging om hoornvlies op een blind oog over te planten met goed gevolg uit gevoerd, en den aldus geopereerde het gezichtsvermogen teruggegeven was. Het betrof' een man van middelbaren leeftijd die tengevolge van een zweer op het hoornvlies van beide oogen stekeblind was geworden. Het toeval wilde dat dr. Zirm het oog van een knaap van elf jaar, dat door een stuk ijzer inwendig zwaar gekwetst, maar aan de voorzijde ongedeerd gebleven was, moest wegnemen. Hij nam die gelegenheid waar, om het normale hoorn vlies van dat oog voor de plasiiek bij de oogen van bovengenoemden blinden man te gebruiken. Hij sneed in het door litteekens veranderde, geheel on doorzichtige hoornvlies van de blinde oogen een venster, dat hij met stukken van het hoornvlies van het weggenomen oog bedekte. De poging rechts mis lukte, het overgeplante stuk werd daar dof, maar links bleef het vlies helder en vergroeide goed met zijn omgeving. De géopereerde herkreeg aan dien kant bijna zijn volledig gezichtsvermogen. Op het overgeplante stuk hoornvlies ligt een zeer licht floers dat den man evenwel niet verhindert, klein schrift te lezen. Hij verricht zijn veldarbeid, maakt groote wandelingen en kan weer zijn brood verdienen. Dr. Zirm deelde nog eenige bijzonderheden mede over de door hem gevolgde techniek en gaf als zijn meening, dat de vroegere proe ven met zulke plastieke operaties mis lukt waren, omdat men er dierlijk hoorn vlies voor had gebruikt. De sneeuw heeft in Zwitserland groote schade aangericht. Te Bellinsona is een trein gederailleerd die niet door de dikke sneeuwlaag heen kon. Er wordt niet gemeld of er gewonden zijn Te Eijles zijn een tiental mannen met paarden, die met houtkappen bezig waren, ingesneeuwdde sneeuw ligt 2 meter hoog, zoodat moeielyk hulp kan verschaft worden. Bij Sales be merkte een jongraensch, door de sneeuw jacht verblind, een naderenden trein niet op; hij werd verpletterd. Van 115 December 1906. en Pleuntje Kempe. 8. André Charel, z. van Desiré August Bombelijn en Mathilda van Acker. 9. Jacoba, d. van David Marinus Machielsen en Tanneke Verbrugge. ,12. Tanneke, d. van Jaco bus Scheele en Tanneke de Kraker. 15. Jan Jacobus, z. van Jacobus de Zeeuw en Janneke de Bree. Overlijden. 1. Joos Levinus de Keu- nink, 29 j., z. van Abraham en Janneke Platteeuw (overl.) 11. Pieter Scheele, 87 j., weduwn. van Martina de Somer. Koewacht. Geboorten. 3. Irma Sancta Maria, d. van Marcel Celie en Dolphina Juliana- Maria de Gronckel. 4. Irma Maria Eulalia, d. van Augustus Maria Boon en Prudentia Maria van Overloop. 9. Camillus, z. van Alphonsius van den Berghe en Antonia Maria Verplancke. 11. F,mile Joseph, z. van Charles Louis Onghenae en Adelaïda Sophia Maria van de Vijver. Overlijden. 2. Pieter Prancies Ber- naert, 67 j., weduwn. van Paulina Meert. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 6. Prederik Bakker, 27 j., jm. en Janneke Hamelink, 26 j., jd. 13. Jan Frederik de Jonge, 27 j.,jm. en Jacomina Jacoba Dieleman (van Axel), 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Pieter van Dixhoorn (van Hoek), 41 j., jm. en Aaltje Geelhoed!, 34 j., jd. Johannes Wagenaar, 25 j., jm. en Adriana Janna Kempe, 18 j., jd. Geboorten. 4. Pieter, z. van Pieter de Jonge en Aaltje Bareman. 5. Su- zanna Cornelia, d. van Cornelis Bareman en Metje Riekwel. 6. Magdalena, d. van Abraham Marinus Leenhouts en Magdalena Hoste. 11. Pieter Jan, z. van Cornelis Abraham van Fraeijenhove en Maria Elizabeth Lensen. 13. Adriaan, z. van Jan Leendert Riemens en Eva Dekker. Overlijden. 1. Hendrik Scheele, 79 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Maria de Kraker en echtg. van Catha- rina Andriessen. 2. Cornelis Jacobus Jansen, 2 m., z. van Jacobus en Elizabeth Hamelink. Zuiddorpe. Geboorten. 3. Celina Maria, d. van Edmond de Ridder en Maria Louisa Stroowinder. 7. Augustus Eduardus, z. van Camilius van Moef- faert en Natalia Florentia Want. Overlijden. 8» Desiderius Caessens, 78 j., echtg. van Theresia Paulina Meert. 14. Charles Louis Benignus Puylaert, 13 j., z. van Benignus Camillus en Maria Louisa Cattoir. kocht men zoowel zoete als sterke, dan met de a. s. Feestdagen, in groote hoeveelheid voorradig, in allerlei soorten en prijzen. Onder minzame aanbeveling, Axel. R. BLANKERT. Hulst. Huwelijks-voltrekkingen. 12. Cyrillus d'Hooghe (van Clinge, België), 22 j., jm. en Francisca Rombout, 34 j., jd. Geboorten. 1. Donatus Bernard us, z. van Jan Prancies de Blok en Maria Paulina van den Brande. Rosalia Anto- netta, d. van Carolina Maria Schuerman. 2. Angelina Josepha, d. van Petrus Jo hannes Borm en Philomena Maria Mi- chielsens. 3. Leonia Cornelia Maria, d. van Johaunes Franciescus Emmaneel en Johanna Maria de Kort. 4. Agnes Sophie Leonie, d. van JosephusXaverius Heirman en Catharina Vermeulen. Emma Maria, d. van Alphonsus de Nijs en Joanna de Caluwe. 14. Leonie Maria, d. van Dominions Hillaert en Johanna Louisa de Zaegher. Overlijden. 3. Louisa Maria Petronella Willekens, 7 m., d. van Jules Hendrikus Marinus en Nathalia de Schrijver. Een als levenloos aangegeven kind vaü het m. geslacht van Eduard Meervis en Leonia de Witte. 5. Pieternella Jo hanna van Gelderen, 6 j., d. van Petrus Johannes en Melania Prenen. Hoek. Huwelijks-aangiften. 6. Marinus de Blaeij, 22 j., jm. en Jacomina Meer- tens, 21 j., jd.Pieter de Vos, 20 j., jm. en Pleuntje'de Bree, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Jozias Koster, 24 j., jm. en Pieternella van Langevelde, 24 j., jd. Geboorten. 1. Neeltje, d. van Jacobus de Jonge en Martina Scheele. 4. Catha rina, d. van Johannes Jacobus 't Gilde Ruime sorteering in Nieuwjaarsbrieven, Ansichten EN - van af 20 cent per stuk. .Aanbevelend, Noordstraat 12, AXEL. Essays* Bij deze betuigen wij onzen harteiyken dank voor de in gezamelde gelden voor de Nieuwjaars- bedeeling. Axel." DE COMMISSIE. zal plaats hebben op Maandag den 31 December, 's namiddags om één uur, op het raadhuis. Er zal bij.de bedeeling gelet worden op degenen, die werk hebben. NAMENS DE 'COMMISSIE. Axel, 21 Dec. '06. op de bovenzaal van dhr. P. KOOLE. AANVANG -71/, uur precies. PRIJZEN DER PLAATSEN Op den dag der uitvoering zijn van "s morgens 11 uur tot *s avonds 6 uur plaatsen te bespreken a 10 cent per plaats. ZIE DE PROGRAMMA'S. DAN EEN 90 ct. de 5 ons. IVSF Vroegtijdige bestelling ge- wenscht. Minzaam aanbevelend, Axel, H. J. DE JONGE. in den boekhandel van DE - Deze kalender geeft eiken (lag een gezicht uit ons schoon land, keurig gedrukt, het plaatje groot circa B bi|,9 c.M. met duidelijk datumcijfer. Elk blaadje is in twee kleuren ge drukt. Elke eerste van iedere maand geett een prachtig in driekleurendruk uitgevoerd landschap. Tweemaal in iedere maand heeft men een reproductie van een schilderij van oude of moderne meesters, groot 9 bij 12 c.M., keurig gevoerd. Dus in 't geheel; 353 mooi uitgevoerde plaatjes in een kleur. 12 keurig gekleurde plaatjes. 24 reproducties van meesterwerken.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3