ƒ!,- Landbouw. Rechtszaken. mi)1 Eene interessante proefneming. Zoo mag ze voorzeker wel genoemd worden, de proef, die dezen zomer genomen werd in een der polders onder de gemeente Hontenisse, welke tenge volge van den hoogen vloed van 12 Maart onder water liepen. Teneinde eene kleine bijdrage te leve ren tot de beantwoording der vragen Welke gewassen kunnen op door zeewater overstroomde kleigronden direct met goed gevolg worden verbouwd en Hoe staat het met de opneembare kali in zoodanige gronden t stelden wy den heer August de Maegd, leerling van den Rijksland- bouwwintercursus te HontenisseKloos- terzande in de gelegenheid een proef veld aan te leggen in den Mariapolder. Genoemde polder heeft van 13 tot 25 Maart onder het water der Wester- Schelde bedolven gelegen. Het proefveld werd aangelegd op lichten kleigrond, was gelegen aan de Waterstraat en groot 15 Are (+100 Gentsche roeden). Het jaar te voren was er gerst op verbouwd met knollen als navrucht. Het werd verdeeld in drie perceelen respectievelijk groot 1,2 en 12 Are. Perceel I zou on bemest blijven, perceel II675 K.G. amm.-super (7 X 9) en 500 K.G. Chilisalpeter per H.A. ontvangen, terwijl perceel III be mest zou worden met 675 K.G. amm.- super. (7 X 9) 500 K.G. Chilisalpeter en 700 K.G. patent-kali per H.A. Op 6 April, dus 12 dagen nadat het water van het proefveld verdwenen was, werd dit flink geëgd, op perc. III de patent-kali uitgestrooid en deze, door nogmaals eggen ondergebracht Twee dagen later viel er een hevige regenbui tengevolge waarvan zich bij het op drogen van den grond weder eene harde korst vormde. Acht dagen daarna werd weer flink geëgd en hierbij viel het den proefnemer op, dat de grond, waarop pa- tent-kali gestrooid was, veel beter uiteenviel, dus minder taai en stijf was dan die op de niet met deze kalihoudende meststof bemeste perceelen. Op 28 April werd het gewas man gelwortels uitgezaaid. Met opzet werd de Ooiden Tankard genomen, eene variëteit, die niet diep den bodem in dringt. Zulks geschiedde, omdat men vreesde dat diepwortelende verschei denheden door de in de diepere lagen zich min of meer ophoopende chloor verbindingen in haren groei en hare ontwikkeling zouden benadeeld worden. Op 12 Mei werd de amm.-super. als overbemesting gegeven, waarna het gewas behakt werd. Veertien dagen later werd de Chilisalpeter er overgestrooid. De mangelwortels ontwikkelden zich flink en bleken van schadelijke stoffen eventueel in den grond aanwezig, niet den minsten hinder te hebben. Dat bleek vooral op perc. III, waar verscheidene exemplaren voorkwamen, die lll2 a 8 K.G. per stuk wogen, zeker voor de Golden Tankard een zeerrespec tabel gewicht. Dat bleek verder ook uit den ge heelen uitslag. Deze was als volgt Per H.A. berekend bracht perc. I op 40000 K.G., perc. II 71250 K.G. en perc, III 99500 K.G. Het voordeel, behaald door het aanwenden eener kalihoudende meststof (patent-kali) is dus aanzienlijk. speuren dat de zaak al bedorven was vóór liet huwelijk. Er is wel geen tijd moeielijker voor den man om zijn karak ter te bewaren, dan gedurende zijn enga ge ment. Het algemeene wanbegrip alsof de jongeling dan gehouden zou zijn om alle luimen zijner Dulcinea toe te geven, doet daaraan veel kwaad. Hem worden beloften afgeperst, beloften die hij nu wel dient te houden, al bespeurt hij ook, dat een goed deel van beider geluk daarmede gemoeid is. Wordt vervolgd.) SPOORWEG MEQHELEN-fTER INEXJZETST. Bekendmaking overeenkomstig art. 28 der Wet van 9 April 1875 (St bl. 67). De hierna opgegevene tarieven voor het vervoer van reizigers, goederen, levende dieren, enz. door de nevenvermelde Ministerie-Ie bes. hikkingen goedgekeurdzyn m de stations Ter Neuzen Sluiskil, Axel, Kijkuit en Hulst aan den aangeduiden prijs verkrijgbaar OPGAVE DER TARIEVEN. Bepalingen en prijzen voor het vervoer van Reizigers en Reisgoed voor het verkeer tusschen de op Bel- gisch grondgebied gelegen stations en internationaal locaal verkeer Bijzor dere bepalingen voor het vervoer van Reizigers, Bagage en Honden in locaal verkeer Speciaal tarief voor het vervoer van steenkolen, bij ïendingen van minstens 109,000 K.G. van Ier Neuzen naar Willebrofck Reglement voor lift vervoer van goederen en levende dieren voor het Belgiseh-Fransch-Noo d- en Oost- verkeer Belgisch-Fransch-Noord goederentarief Uitzonderingstarief no. 8 van toepassing op het ver voer van vlas, hennep, enz. nit Rus'and naar Belgie. Tarief voor voortzending van toepassing op zendingen vlas, hennep, enz., uit Königsberg en Elbing naar de Belgische statiën en Ter Neuzen Bundels I, Ibis en V van het Belgisch goederenverkeer. R el gi sch-F ran scb -Oost goederentarief Bundel A van het eerste gedeelte gemeen aan de Belgische-Duitsche en Belgische-Lnxemburgsche diensten voor het goederenverkeer Belgisch-Duitsch goederentarief Bundel A van het eerste gedeelte van het goederentarief voor het Belgisch-Oosten rijksch-Hongaarsch verkeer. Deel I van de verschillende tarieven voor het vervoer van levende dieren in Belgisch-Duitsch en Belgisch- Luxemburgrch verkeer Tarief voor het vervoer van levende dieren in Belgiscn- Dnits'h verkeer 7 Bundel B van het eerste gedeelte van het goederentariel voor het Belgisch-Oostenrijksch- Hongaarsch verkeer. Tarief voor goederenvervoer tusschen de op Neder- landsch grondgebied gelegen stations eenerzrjds en de Belgische stations der lijn Mechelen—Ter Neuzen ter andere zijde Bundel B van het eerste gedeelte gemeen aan de Bel gische-Duitsche en Belgische-Luxemhurgsche diensten voor het goederenverkeer Belgisch-Russifch goederentarief Algemeen Belgisch-Fransch IJlgoederentanet Reëxpeditietarief voor het goederenvervoer van Belgie en Ter Neuzen naar de Duitsche-Russische grensstations. Tarief voor het vervoer van levende dieren in Belgiecü- Beiersch verkeer Instredeerings voorschriften van het goederentariel voor Belgiech-Qnstenrijksch-Hongaarsch verkeer Nummers en datums der beschikkingen van den Minister van Waterstaat. no. 222 van 24 Maart. 1903 uo. 227 van 3 Augustus 1903 no. 203 van 10 Decmber 1903 no. 20 van '22 December 19°3 no. 200 van 22 December 1903 no. 200 van 22 December 1903 no. 200 van 22 December 1903 no. '200 van 1 Februari 1904 no. 230 van 2 Februari 1904 no. 237 van 21 April 1904 no. 237 van 21 April 1904» nOi 237 van 21 April 1904 no. 227 van 14 Juni 1904 no. 2*27 van 14 Juni 1904 no. 221 van 20 Juni 1905 no. 221 va- 20 Juni 1905 no. 185 van 23 September 190) no. 185 van 23 September 1905 no. 171 van 13 Juli 1906 0,50 Bij de Dinsdag te Ter Neuzen gehouden herstemming voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken werden gekozen de heeren R. Drost en J. C. J. Kolijn (aftr. lid.) Dinsdagavond is te Sas van Gent even voorbij de coöperatieve suikerfa briek de voerman J. van deWegevan den stalhouder Douze te Terneuzen toen hij met paard en rijtuig huiswaarts keerde in het kanaal geraakt. Woensdag ochtend vond men het paard verdronken en het rijtuig lag ook in het water. Naar den voerman is lang gedregd, doch zijn lijk werd nog niet gevonden. In Zeeland kwamen in de week van Woensdag 12 tot en met Dinsdag 18 December 21 gevallen van besmet telijke ziekte voor nl. te Groede 1, Scherpenisse 2, Tholen 1, Wolphaarts- dijk 1 van typhus en febris typhoidea Colijnsplaat 3, Koudekerke 1, Middel burg 6, eu Philippine 1 van roodvonk Goes 1, Hulst 1, Stoppeldijk 2 en Zie- rikzee 1 van dyphtheritis. ,0,50 ,2,- no. 171 van 13 Juli 1906 no. '171 van 13 Juli 1906 no. 171 van 13 Juli 1906 0,50 1,50 1 1,50 ,0,50 Immers, door die meststof alleenwant het geheele proefveld was, wat de kwa liteit van den grond aangaat, zeer gelijk van samenstelling, werd eene meer-op- brengst verkregen van niet minder dan 99500 K.G. 71250 K.G. 28250 K.G. Stellen we de waarde van deze varië teit mangels op 8 per 1000 K.G., wat ons niet te veel toeschijnt, dan is de totale waarde dier meer-opbrengst 28,25 X 8 266 per H.A. De aan gewende patent-kali kostte 7 X 6,5 ƒ45,5 per H.A., zoodat het voordeel, op dezen lichten kleigrond door eene ruim kali- bemesting behaald, niet minder bedroeg dan j 226 45,0 f 180,5 per H.A. REMERY, Landbouwonderwijzer. Men schrijft uit Zeeuwsch-Ylaan- deren aan de AR. Ct. Het mond- en klauwzeer blijft in België woeden en vooral in de aan grenzende provincie Oost-Vlaanderen zijn vele stallen besmet verklaard. Met het oog op het gevaar, dat de ziekte van daar naar deze streken overkomt, heeft het bestuur van den R. K. Boe renbond van Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) Qen adres gezonden aan den minister om er op aan te dringen dat de runderen, die in de quarautainestal- len aan de grens gereageerd hebben bij de tuberculine-inspuiting en door België steeds worden teruggezonden, geweigerd worden. Ook verzoekt het bestuur te verbie den, dat landerijen van Belgische eige naars, in Nederland gelegen, besmet worden met stalmest'uit België, afkom stig, wat hier vaak voorkomt. AXEL, 21 December 1906 De collecte voor de NieuwjaarSbe deeling alhier heeft opgebracht de som van 384.37. Uitgenoodigd door de Chr. Werk- liedenvereeniging alhier, hield Woens dagavond de heer Huizinga van Am sterdam, propagandist voor Patrimonium in de chr. school alhier eene rede over „de vrijheid van den arbeidenden stand" In een helder betoog zette spreker het ontstaan van den arbeidersstand uiteen, wees op de verhouding tusschen patroon en arbeider om te besluiten met een ernstig woord over de ver antwoording, die beide nhadden tegen over God. Spr. werd aandachtig gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door de heeren Jac. van Hoeve en ds. Broekstra, die beiden door den heer H. beantwoord werden. Nadat de voorz. den heer H. en de beide heeren een woord van dank had toegevoegd, werd de verg. gesloten met dankgebed door den heer Huizinga. De heer A. van Es, te Zaamslag is benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school in den Anna Jacoba- polder, gemeente St. Philipsland. Te Sluiskil had een paardageugele- den een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afgeloopen is. Een 8-jarige knaap van den arbeider J. L. wilde een ketel water, die stond te koken van het vuur nemen, doch lie,t deze vallen. Zijn 3-jarig zusje, dat bij de kachel zat, bekwam daarbij pijnlijke brandwonden aan beentjes en voetjes door het kokend water, doch hoe zou het afgeloopen zijn wanneer de heele ketel eens op het meisje was terecht gekomen Alweer een waarschuwing om toch vooral kinderen te weren van vyur en water. Door zuster Hazenberg is tegen 5 Januari a. s.. ont3lag aangevraagd als directrice van' het ziekenhuis te Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL 'jfiondag 83 December 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, u" Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure D». <J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Vöorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag 8» December I906. (EERSTE KERSTDAG.) Ned. Herv Kerk. Voorm 972 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. B. T. Hugerhottz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broeks(ra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. e. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. 0 Nam. 2 ure Leeskerk. W oensdag 86 December I906. (TWEEDE KERSTDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 972 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. •Broekstra: Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg^ Zitting van 21. December. W. F. v. D., 55 jaar, landbouwer te Ter Neuzen is wegens het zonder koop man te zijn in staat van- faillissement verklaard 'zijnde, ter bedriegelijke ver korting van de rechten zijner schuld- eischers baten niet verantwoorden ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. P. V., 19 jaar, W. P. v. M., 22 jaar, werklieden te Axel zijn wegens mis handeling ieder veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Door de avrondissements-reehtbank te Middelburg is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Neuzen, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: rar. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, kantonrechter te Paramaribo, thans met verlof te 's-Gravenhage mr. M. P. Sip- kes, griffier bij het kantongerecht te Vianen, en mr. J. T. Sluis, griffier bij het kantongerecht te Middelburg. H. Th. K., gewezen gemeente veldwachter te Dreischor, die door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 8

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2