T luSiSlii i, HE GOUDlil GOED. So. 73. Woensdag ill December IflOH. 2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a 11 d e r e 11. F. UIELEIIW, Buitenland. F E I L L E T O N. tOUIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De ambtelijke telling heeft aan het licht gebracht dat in de beslissende vergadering van den Rijksdag het ver zoeningsvoorstel van de vrijzinnigen met 171 tegen 175 stemmen verworpen is, ongeldig was een stem. Bij de stemming over het regeeringsontwerp stemden 168 leden voor, 177 tegen, 1 onthield zich, 2 stemmen waren on geldig. Voor het verzoeningsvoorstel en het regeeringsontwerp stemden als een man de conservatieven, de vrije conservatieven, de nationaal-liberale'n, alle vrijzinnige partijen, de volkspartij en de Zuidduitsche volkspartij. De oeco- nomische vereeniging -stemde meeren- deels voor, alleen de tot haar behoorende leden van den Beierschen Boerenbond tegen. Tegen stemden alle aanwezige sociaal democraten en Polen. Van het centrum namen 27 leden niet aan de stemming deel, o. w. verscheidene kop stukken, de overigen stemden, op een paar leden na, tegen. Men heeft nog eens nauwkeurig nage gaan, hoe de ongeveer 50 afwezige leden over het regeeringsontwerp gestemd zouden hebben. Het bleek dat er on geveer evenveel voor- als tegenstanders onder waren, zoodat hun aanwezigheid aan den voor de regeering ongunstigen uitslag niets zou veranderd hebben. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg. verzekert dat, indien de nieuwe Rijksdag geen meerderheid voor de koloniale politiek van de regeerin 1 »Hoe kan ik vroeg Alida neêr- slachtig. «Maar zeg mij dan toch eens, waarom niet, lief nreisje? Je kunt immers Willem medenemen. Hij zal wel willen uiet waar »Toch kan het niet, mijnheer Stade. Begrijp dan toch dat Hugo niet bij eene dame aan huis logeert,* zeide zij blozende. «Parbleu,* riep Stade half driftig, half komisch, «ben ik de hinderpaal? Maar het behoeft immers niet op een uurdtt een ieder het zien kan, kom 's avonds.* «Mijnheer Stade,antwoordde zij, wat gepiqueerd, »als ik het deed, dan stellig over dag.* »Wie kan daar nu bij Om de wereld durft mqn niet, en als men de wereld er buiten wil laten »Ik maak zwarigheden niet om de wereld, maar omdat de wereld gelijk beeft. «Alida, dat antwoord grieft mij. Mij dunkt waar ik toch zelf heb aangeraden dat Willem meê zou gaan «Het spijt mij mijnheer Stade, dat u het zoo opvat, maar ik begrijp toch niet anders te mogen spreken. Geloof mij bevat, de regeering niet voor een tweede ontbinding terug zal deinzen. De algemeene verkiezing voor den Rijksdag wordt op 25 Januari gehouden. De onthulling uit Hohenlohe's dagboek over het half millioen mark dat Leo XIII van de regeeriug had gevraagd, in ruil voor den steun van het centrum voor het leger wetsontwerp van 1893, wordt bevestigd. Opmerkelijk was Vrijdag al de tame lijk makke verdediging van hetcentrum. Nu wordt nog bekend dat de nationaal- liberale afgevaardigde prof. Hilber uit Stuttgart van plan was geweest, deze opzienbarende onthulling aan den Rijks dag mede te deelen, maar door de ont binding verhinderd werd dit te doen. Prof. Curtius, die de gedenkschriften van Hohenlohe uitgegeven heeft, ver klaart merkwaardigerwijs dat hij de onthulling niet kan logenstraffen. De te Heilbron verschijnende Neckar- Zeitung beweert dat zij in het bezit is van den woordelijken tekst van die aanteekening in Hohenlohe's dagboek. FRANKRIJK. Ten tweeden male heeft Vrijdag de politie te Parijs proces-verbaal opge maakt van alle openbare godsdienst oefeningen, waar geen aangifte voor was gedaan, 60 processen-verbaal. Uit de gedeelten van Frankrijk, waar de nieuwe regeling tusschen 13 en 16 December achtereenvolgens in werking tréedf, koraert nu ook de bbrieh'tén aanstroom en óver opgemaakte proces sen-verbaal en aangiften door leeken. dat ik zelve meer verlangend ben om Hugo te zien, dan ik zeggen kan.* «Maar ik heb nu,eenmaal dien armen jongen beloofd dat je komen zoudt foei wat val-je me tegen, ik dacht toch zooveel overredingskracht bij je te heb ben.* »Ach, mijnheer Stade, het kan immers niet.* «En het zou dan wel kunnen als ik er maar niet was? Welk zonderling bewereD Is Van Waren dan geen jong mensch «Die is patiënt,* antwoordde zij, »en als ik daar goed kon doen en Willem ging meê.t «Op mij kun-je niet rekenen,riep Willem, „dat weet je wel.« «Nu dan, als ik den steen des aanstoots ben, dan beloof ik je dat ik niet thuis zal wezen, ja uit de stad zal zijn. Is het dan goed ,Ach, ik weetr het niet. Ik wou dat u het mij nooit gevraagd had. Kan ik wezenlijk nuttig zijn met te komen?* >Ja, meisje, geloof mij toch.« >Nu dan, ik zal op die voorwaarde komen. Bij Hugo heb ik veel goed te maken.* «Maar,* riep Stade sarcastisch lachende, wat zal de wereld dan nu zeggen!* «Geloof mij dan toch, dat juist de wereld niet de eenige wet is, die ik opvolg.* «Alida, het is niet aangenaam voor Wat de door de wet vereischte aan gifte betreft, is van het hoogste belang een bericht, dat wij in een buitenlandsch blad aantreffen. De kardinaal-aarts bisschop van Parijs heeft de aangifte door leeken veroorloofd. Kardinaal Richard heeft verklaard, dat een leek, door aangifte te doen van bijeenkomsten voor den eeredienst, niet ongehoorzaam is aan den Paus, mits die aangifte is geschied met de bedoeling, onlusten te voorkomen, die het gevolg zouden kun nen zijn van den huidigen staat van anarchie. De leeken mogen zich niet aanmati gen, zich te bemoeien met de uitoefening van den dienst, en in geen opzicht zich in de plaats stellen van het hiërar chische gezag der kerk. Leeken vallen buiten 's Pausen verbod. Het verbod van den Paus was uitgevaardigd om te verhinderen dat de kerk zich ambte lijk aan den Staat zou onderwerpen. Leekenaangitte is niet in strijd met den tekst noch met den zin van het verbod. De tekst wasde geestelijken moeten voortgaan met den eeredienst zonder eenige nieuwe formaliteit te verrichten. Kardinaal Richard moet zich in dezen zin hebben uitgelaten, toen men hem om raad kwam vragen. Men hoopt, dat deze verklaring opzettelijk alge meen zal worden bekend gemaakt. ZWEDEN. Men seint uit Kopenhagen, dat te Stockholm de telegrammen over den toestand van koning Oscar onder sen- suur staan. Daaruit leidt men af, dat het bedenkelijk met hem staat. mij, dat als ge mijn huis betreedt, ik je niet eens zal kunnen recepiëren. Heb ik dat verdiend? Genoeg, omdat je het zoo verlangt zal het geschieden. Stade was knorrig en nadat ze verder kortaf hun-ne afspraken, wat den tijd betrof, hadden gemaakt, vertrok hij. Het was hem toch aangenaam dat hij bij den kranke eene blijde boodschap brengen mocht, waarmede deze dan ook in zijn schik was. Wat was echter de reden dat Stade niet vertelde, dat hij beloofd had, dien dag uit de stad te gaan Alida wist niet of zij goed of verkeerd gehandeld had, en, laat ons oprecht zijn, in de meeste gevallen, die slechts eenigs- - zins van het gewone afwijken, weten wij het eigenlijk geen van allen. Nu zij het echter beloofd had, zou zij haar woord houden, wat er ook van komen mocht. Dat zij er in had toegestaan was voor zeker grootendeels toe te schrijven aan hare begeerte om toch Hugo nog eens te spreken en dan, wat er onduidelijk mocht zijn, op te helderen. De arme moest behoefte hebben aan blijken van ge negenheid, welke hij hier uit den aard der zaak slechts van zoo weinigen kon ondervinden. Zij begreep volkomen in welk een treurigen zielstoestand hij moest verkeeren, want Ottewal had, na den slechten ontvangst, bij haar zijn hart komen uitstorten. Zij, die wist hoe weinig heftig Hugo in den regel was, zou aan dat enkele staal reed3 genoeg RUSLAND. Op admiraal Doebasof, den gewezen gouverneur-generaal van Moskou, is toen hij Zaterdagmiddag om een uur naar den Taurischen tuin reed in de Serajefskajastraat een bomaanslag ge pleegd. De admiraal werd licht gewond. De twee daders zijn gepakt. AMERIKA. De Amerikaansche vloot wil schepen hebben, die sterker zijn dan de Dread nought van de Engelsche. Er is reeds een ontwerp bij het Congres ingezonden. Het verlangde schip zal een waterver plaatsing van 20,000 ton.hebben (tegen 17,900 van de Dreadnought) en 21 knoopen loopen (tegen 19l/2— 20 knoop). De bewapening zal bestaan uit tien stukken van 30 c.M. en veertien snel- vuurders van 10 c. M., benevens een groot aantal klein goed. De groote kanonnen zullen onder zöo'n hoek kun nen schieten, dat zij verder reiken dan van eenig ander porlogsschip. In nog andere opzichten moet het overtreffen al wat er tot nog toe van dien aard geleverd is, tot straks de nieuwe Engelsche Dreadnoughts weer dé Ame rikaansche zullen overtreffen. De kosten van het Amerikaansche schip worden geraamd op een 14l/2 millioen gulden. De Dreadnought heeft één dikke mil lioen meer gekost. Een Amerikaansch vakblad dringt er op aan, dat er schepen worden ge bouwd uitsluitend voor'hét vervoer van munitie, ter begeleiding van elk eskader. Op de moderne oorlogsschepen, zegt het blad, is er zoo weinig berging voor hebben, terwijl zij in dezen zoo goed door Stade was op de hoogte gebracht. Maar, was hare gedegenheid jegens Hugo en het leed dat zij meende hem berokkend te hebben, ook haar voorname motief, toch valt te vragen of zij er nog zoo gereedelijk toe besloten zou hebben, wanneer een ander haar dat verzoek had overgebracht. Ja, Jan Stade had invloed op haar gekregen, endat is ónder de gegeven omstandigheden zeer natuurlijk. Het was wellicht omdat zij het zelve gevoelde, dat zij er nooit in zou hebben toegegeven om daar te komen, als hij te huis zou zijn. De dag brak aan waarop Alida komen zoude. Het denkbeeld daaraan alleen had Hugo kracht en beterschap ge schonken. Hij was vrqeger opgestaan dau gewoonlijk, en, ofschoon hij eigenlijk zijne slaapkamer nog niet mocht verlaten, dicteerde hem zijn kiesch gevoel, dat het niet voegzaam was om het jonge meisje daar af te wachten, zoodat hij Stade verrastte met aan het ontbijt te ver schijnen. Ofschoon deze zijne vreugde daarover te kennen gaf, bleek hij toch zeer afgetrokken te zijn, en zeide, na een paar malen rusteloos door de kamer te hebben gewandeld, zoodat het zelfs Hugo eenigszins hinderde »ik moet uit de stad amice, ik heb dat nota bene aan Alida moeten beloven.* »Maar waarom dan toch r Mij dunkt wij zullen voor u geen geheimen hebben.*

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1