Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. r gegevenMen wil de kinderen Ln- gelseh laten leeren, Hollandsch komt van zelf, en dan, die Engelschen zijn goedkooper dan Afrikaander onder wijzers. Geen wonder, het zijn veelal Engelschen die niet de minste opleiding voor 't onderwijs hebben gehad, en eenvoudig tydens den oorlog als soldaat in Zuid-Afrika zijn gekomen. De man, die in verband met den kindermoord gevangen is genomen, is er zoo een. En zulke menschen nemen de Afri- kaanders in hun huis op en vertrouwen hun hunne kinderen toe NOORD AMERIKA. Maandag is te New-York een dame van middelbaren leeftijd gestorven, die enkele tientallen jaren geleden triumfen vierde als „de schoonste vrouw van Amerika". Haar gelaat en lichaams gestalte moeten boven beschrijving mooi en bekoorlyk zijn geweest. Vooral haar voetjes waren beroemd. Haar naam was Sylvia Gerrischen naar de legende wil, hebben duizenden jonge en oude heeren behoord tot haar aan bidders. Zij trad een enkele maal op in balletten, en was vroeger een be kende figuur in de wereld, waar men zich vermaakt, zoowel in New-York als in Londen en Parijs. Gedurende de maand November is in de provincie Zeeland slechts een geval voorgekomen van besmettelijke veeziekte en wel te Wolphaartsdijk van vlekziekte der varkens bij 1 dier. In het gansche rijk kwamen voor 2(2) gevallen van mond- en klauwzeer, 6(2) van kwade droes, 108(4] van schurft, 106(3) van rotkreupel, 32(24) van vlek ziekte, 29(25) van miltvuur en 12(2) van hondsdolheid. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. AXEL, 14 December 1906 Woensdagavond gaf de rederijkers kamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart hare eerste uitvoering voor de leden en geïntro- duceerden. De opkomst was zeer groot, zoodat de zaal stampvol was. Het programma werd flink afgewerkt. Het eerst werd opgevoerd het blijspel „Wie ben ik keurig gekostumeerd door het huis Verstraete-Driessens te Antwerpen. Daarop volgde de voordrach t„Ook een lid" en toen het kluchtspel „Een in het volle besef barer schuld Imd zij er behoefte aan gevoeld om toch Stade te beduiden, hoe de omstandigheden er haar toe gebracht hadden om de zaak te behandelen zoo als zij had gedaan. Stade hoorde haar aan, ja was zelf ver heugd naar de somtijds wel wat lange verhalen te mogen luisteren, omdat hij dan tevens de gelegenheid had haar onafgebroken in de prachtige oogen te kijken, en telkens dacht hij: hoe is het mogelijk dat die jongen ergens anders ging zoeken, wat hij zoo dicht bij vinden kon.» Eens, dat men weder aan het twisten was geweest en Jan met kracht Alida's onschuld had aangetoond, riep Hugo uit »als zij dan zonder eenige schuld is, er. zij waarlijk van mij houdt, waarom komt zij mij dan niet bezoeken ?c »Hoe kon zij? Hier is immers geene vrouw aan huis.» »En aan dien flauwhartigen vorm word ik opgeofferd.» Stade bleef een korte poos pensif. Toen zeide hij„zou het je waarlijk veel plezier doen als je Alida eens zag »Ja zeker.» >Goed, ik beloof je dat ze het doen zal,» sprak Stade ferm. »Hoe dan vroeg Hugo hem strak. »Dat is hetzelfde, maar zij zal komen,» anlwoordde hij, mils je mij belooft, haar anders te zullen ontvangen dan je Otte- wal hebt gedaan.» avontuurtje van mijnheer Kikkerbil". Na de pauze kwam „Een muzikale huwelijksaanvraag" een prachtig stuk, niet gemakkelijk, maar flink uitgevoerd, dan het kluchtspel „Stotteraars in soor ten" en tot slot een ensemble-voordracht „De kiesvereeniging te Strompelhorst." De uitvoerders werden meermalen warm toegejuicht en het publiek was hoogst voldaan over al hetgeen te hooren en te zien werd gegeven. De heeren Goudstikker van Terneuzen, viool, en Le Page van Gent, piano, kweten zich voortreffelijk van hunne taak, wat het muzikale gedeelte betreft. Door Gedeputeerde Staten is be paald dat het door de gemeenten dezer Provincie te dragen aandeel in de lichting van de Nationale Militie van 1907 is geregeld als volgt Ter Neuzen 27, 19, 8 Axel 17, 12, 5 Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk 5, 3, 2Clinge 7, 5, 2Graauw en Langendam 4, 3, 1Hoek 9, 6, 3 Hontenisse 17, 12, 5; Hulst 7, 5, 2 St. Jansteen 10, 7, 3 Koewacht 11, 8, 3 Philippine 4, 3, 1 Sas van Gent 3, 2, 1 Stoppeldijk 5, 3, 2 Westdorpe 6, 4, 2 Zaamslag 11, 8, 3; Zuiddorpe en Over slag 5, 4, 1 Aardenburg 5, 3, 2Bier vliet 8, 6, 2 Breskens 6, 4, 2 Cadzand 5, 3, 2Eede en St. Kruis 4, 3, 1 Groede 7, 5, 2Hoofdplaat 6, 4, 2 IJzendijke tl, 4, 2Oostburg 7, 5, 2 Retranchement 4, 3, 1 Schoondijke en Waterlandkerkje 7, 5, 2Sluis 7, 5, 2. Het eerste cijfer geeft aan het totaal van het contingent, het tweede het voor volledige en het derde dat voor korte oefeningen in te lijven aantal lotelingeu. Tot hoofd der openbare lagere school te Ouwerkerk is benoemd de heer C. J. Bakker, van Axel, thans te Amsterdam. De St. Ct. bevat de statuten van de afd. Hulst van den Roomsch Katho lieken Volksbond in het diocees Breda, te Hulst. De M. Ct. schrijft Naar aanleiding van het onrustbarend bericht in eenige bladen, dat de heer mr P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede kamer, Dinsdag plotseling zeer ernstig ongesteld is geworden, kunnen wij mededeelendatdit&eer overdreven is. De toestand .van den patient is vol strekt niet ernstigenniet gevaarlijk. Ook heden was de toestand, naar men ons seint, onveranderd. Dinsdag vergaderde in het hotel Aerts te IJzendijke, onder voorzitter- »Dat spreekt van zelf, dat hoef-je me niet te zeggen, die voorzorg is onnoodig riep Hugo met de prikkelbaarheid, die men gewoonlijk krijgt, als men door de omstandigheden genoodzaakt is geworden, zich te veel met zich zei ven bezig te houden. Stade vertrok en Van Waren kwam tot nadenken. Zou Jan invloed op Alida uitoefenen Zou er tusschen die beiden wellicht eenige sympathie bestaan Zijn nog zoo traag denkvermogen hield'zich in den beginne slechts bezig met het feitelijke, hij had echter zoo veel tijd tot overpeinzingen, allengs kwamen hem nu de verhalen van Bolek en de verhouding tusschen Cathinka en zijn vriend voor den geest, en, hoezeer hij zich dan ook somtijds meende te beklagen te hebbm over Alida, het zou werkelijk onuit staanbaar zijn als ook dat meisje het slachtoffer moest worden van de harts tochtelijkheid zijrrs vriends. Hij werd zeer verlangend te weten of Alida hem al dan niet, op Stade's verzoek, zoj komen zien. Stade had de belofte afgelegd en hij was gewoon zijn woord te houden, en daarbij had ook al het welzijn van zijn vriend liet allereerst bij hem op den voorgrond gestaan, toe.li had hij nader hand gehoopt, de gelegenheid te ont vangen, het meisje in zijn eigen huis, en alzoo alleen te kunnen spreken. Hij zag haar in den collegietuin. Zij schap van den burgemeester van Ter Neuzen, een voorloopig comité, waar onder de burgemeesters van hieronder te noemen betrokken gemeenten, tot bespreking der wenschelijkheid van een vaste binnenlandsche verbinding der beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Die wenschelijkheid werd met alge- meene stemmen uitgesproken en daarbij bepaald, dat pogingen zullen worden aangewend om een stoomtramlij n aan gelegd te krijgen van Ter Neuzen via Hoek, Philippine en Biervliet tot IJzen dijke, zoo mogelijk met zijtakken Bier vliet (Driewegen)Hoofdplaat en Phi lippinespoorstation Philippine. Binnen korten tyd zullen op een nader te bepalen dag en plaats invloed rijke personen worden opgeroepen om dit plan te steunen. Mogen deze pogingen gunstige resul taten hebben. De verwezenlijking hier van toch zou in een lang gevoelde behoefte voorzien. M. Ct. In de week van 5 tot en met 11 Dec. zijn in Zeeland voorgekomen het bij elke gemeente genoemd aantal besmettelijke ziektendiphtheritus, Aardenburg 6, Hulst 1, Sluis 1 en Stoppeldijk 1typhus en febris thypoï- dea, Bruinisse 1, Groede 1, Scherpenisse 1 en Vlissingen 1 roodvonk, Colijns- plaat 1, Hoedekenskerke 1, IJzendijke 1, Koudekerke 1, Krabbendijke 1, Middel burg 4 en Rilland-Bath 4. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag >6 December 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/i ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 December 1906. P. J. P., 26 jaar, polderwerker te Hontenisse, is wegens wederspannig- heid veroordeeld tot 3 weken gevan genisstraf. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage werd gisteren vernietigd het von nis der rechtbank te Zierikzee, waar bij de gewezen veldwachter te Dreischor K., wegens doodslag, tot zes jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Het hof veroordeelde hem, wegens poging tot doodslag, tot acht jaar. was er zoDder ander gezelschap dan haar broeder Willem. De gelegenheid was dus niet slecht. »Alida,« ving hij aan, »ik heb je een dringend verzoek over te brengen, een verzoek waarmee je een armen kranke veel genoegen zult doen. Hugo wenschte zoo gaarne dat je hem eens kwaamt bezoeken.» »Ach, dat zou ik immers zelve zoo gaarne doen, maar het gaat niet.» »Maar waarom dan toch niet? om de wereld »Ja, omdat de wereld er van spreken zou, en dan omdat de wereld eigen lijk gelijk heeft." »Maar Alida? Heeft de wereld gelijk, dat je dien kranken ouden vriend niet op mag zoeken »Ik geloof het toch. Maar zelfs daar waar ze ongelijk heeft, moet een meisje zich tienmaal bedenken alvorens haar te brusqueeren.» >En wanneer je werkelijk daardoor tot zijn herstel zou medewerken, zou je het niet doen Wordt vervolgd.') Verder werd door bovengenoemd hof o. m. bevestigd het vonnis der recht bank te Middelburg, waarbij A. E. P., schipper te Philippine en H. v. d. V., schipper te Bouchaute, ieder veroor deeld werden tot één maand, wegens diefstal van mosselen te Wolfaartsdijk. Gisterenmorgen is op de werf te Vlissingen een 17-jarige jongen in het ruim van het in aanbouw zijnde stoom schip Tjikini gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en werd in bedenke- lijken toestand naar het katholiek wees huis vervoerd. Vergiftiging. Aan een commissaris van politie te Rotterdam, werd op zyn bureau kennis gegeven, dat twee vrou wen, na het drinken van stout-bier met suiker plotseling ernstig ongesteld waren geworden. Met een inspecteur begaf de commissaris zich derwaarts, doch bij hun komst in de woning bleek de oudste vrouw, de 66-jarige P. V., wed. van A. P. M., reeds overleden. De andere vrouw, de 59-jarige A. E., huis vrouw van P. B., was zeer ongesteld en brakende. Zy werd onder politie- geleide zoodra mogelijk naar het Zieken huis vervoerd, doch aldaar gekomen, weigerde zij zich te doen opnemen in die inrichting, waarop zij naar haar woning is teruggebracht, om daar ver pleegd te worden. Verschillende voorwerpen ter zake dienende zijn door de politie in de woning van de vrouwen in beslag ge nomen, ter beschikking van den rechter commissaris gesteld, terwijl het lijk van de overledene ter gerechtelijke schou wing naar he t Ziekenh uis wordt gebracht. Het bier hadden de vrouwen in de buurt harer woning laten halen en daar waar het gehaald is, is soortgelijk bier in beslag genomen tot nader onderzoek, omdat gedacht wordt, dat het gebruik van dit bier de oorzaak van de ver giftiging kan geweest zijn. Echter dient vermeld, dat beide vrouwen ook een boterham met leverworst hebben gegeten. De toestand van de nog in leven zijnde vrouw is naar omstandigheden bevredigend. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Te Oosterhout is de gemeenteveld wachter d. B., ontslagen, wegens het plegen van verschillende misdrijven. Hij wordt o.a. verdacht van het ver duisteren van een rijwiel en verschei dene oplichterijen. Toen de politie bij „mijnheer" aan huis kwam, om hem in hechtenis te nemen, was hij verdwenen. Men ver moedt, dat hij naar België gevlucht is. Nabij Bergen, in de gemeente Fayt-le-Franc, woonde de 60-jarige weduwe Olympia Delterriere, meteene jonge dienstmeid Paulina Cornu. De geburen, gisterenmorgen het huis niet ziende openen, braken het slot en vonden in de keuken de twee lijken der twee vrouwen in eenen hoek bij elkander liggen. Beiden waren gewurgd en de huis houdster was door een messteek gedood. In het huis was alles overhoop ge worpen, de meubelen opengebroken en doorzocht en het was blijkbaar dat het dubbele gruwelstuk gepleegd was om te stelen. En toch moeten de misdadigers weinig of niet gestolen hebben, want reeds bij het eerste onderzoek door de gendarmen gedaan, heeft men aanzienlijke sommen teruggevonden. De weduwe Delferriere was eene welhebbende vrouw, die zich met land bouwhandel bezig hield en tevens eene kleine herberg met kosthuis, voor namelijk voor douaniers, had gehouden. In de laatste dagen was zij hiermee echter uitgescheden, wegens haren hoogen ouderdom. De moordenaars moeten met vqlen zijn geweest, want op de tafel heeft men vijf gebruikte kofïietassen vinden staan.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2