Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bommen gevonden, waarvan er 8 ge laden waren. AMERIKA. In de nieuwe tunnel, welke door de Pensylvanië-spoorwegmaatschappij wordt geboord onder de Oost-Rivier, is alweer een ongeluk gebeurd. Maan dagavond liet een werkman een bran dende kaars vallen in een doos met rookzwak buskruit. Een ontzettende ontploffing volgde, welke het leven kostte aan drie werklieden en veertien anderen verwondde. Mond- en Klauwzeer. De Minister van landbouw, mr. Vee- gens, deelde Dinsdag in de Tweede Kamer mede, dat, blijkens een Zaterdag door hem van den waarnemenden districts-veearts te Roermond ontvangen telegram, zich in twèe aan elkander grenzende stallen te Helden mond- en klauwzeer heeft voorgedaan. Onmiddellijk zijn maatregelen geno men om te voorkomen dat de besmetting zich uitbreidt. Vermoedelijk is de ziekte overgebracht door zakken zaad, uit Antwerpen afkomstig. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct. Het mond- en klauwzeer neemt in België meer en meer toe. Verschillende brandpunten van besmetting z(jn door het ministerie van landbouw vastgesteld. De ziekte woedt voornamelijk in de provinciën Luxemburg en Oost-Vlaan- deren. In den omtrek van Gent moeten vele stallen besmet zijn. Te Selzaete, een Belgisch dorp in de onmiddellijke nabijheid van degemeente Sas van Gent, is ook het mond- en klauwzeer uitgebroken. AXEL, 7 December 1906 Gisteren in den namiddag kreeg de smidsknecht C. K. alhier een slag van een paard tegen het rechter bovenbeen. Dit lichaamsdeel zwol spoedig sterk op, zo'odat men vreesde, dat het been gebroken was. Een ter hulpgeroepen dokter kon aanvankelijk niet veel uit richten, doch constateerde dat er alleen sprake was van ernstige bezeering en de patiënt binnen een veertien dagen weer hersteld kan zijn. Inmiddels kan de getroffene niet loopen en lydt hij natuurlijk veel pijn. De heer C. J. Bakker van Axel, thans te Amsterdam, komt voor op de voordracht voor hoofd der school te Ouwerkerk (Z.) Door den gemeenteraad van Zuid dorpe is besloten een adres aan den Minister van Waterstaat te zenden, waarin verzocht wordt de totstand koming van de tramlijn Hontenisse Selzaete te willen bevorderen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor het radicaal der tele- teleurstelling van die zijde Hugo voor goed zou kunnen vernielen en dat bleek wel waar te zyn De toestand van het slachtoffer werd allertreurigst. Hevige koortsen, wartaal alleen afgewisseld door een angstwekkend, langdurig zwijgen (zelfs de strakke oogen waren niet sprekend meer), zenuwachtige trillingen en geweldige aandoeningen wel werd het klaar dat onder zooveel zieleleed het lichaam was geschokt Het was de vraag wie daarbij meer leed, de zieke of de trouwe verzorger, die uren lang de toeschouwer van die aandoenlijke tooneelen wezen kon. Ja, dat was de vraag gedurende de gevaar lijke periode dezer zware zen jwziekte, doch toen Hugo's krachten begonnen weder te keeren, toen hij van tijd tot tijd tot bezinning kwam om de diepte van zijn ongeluk te kunnen peilen, neen toen was hij het toonbeeld van ellen digheid Wordt trrvo/gd.i graphie is o. m. geslaagd de heer J. A. van Dale, klerk der posterijen en telegraphie te Hulst. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de nieuwe arm van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen tus- schen Driekwart en Sluiskil voor de scheepvaart is opengesteld. Ingevolge de door de Provinciale Staten aan Ged. Staten gedane uitnoo- diging, worden de besturen der polders en waterschappen in Zeeland en de vergaderingen van ingelanden in de gelegenheid gesteld vóór 1 Maart a. s. desverkiezende bezwaren in te dienen tegen het bekende ontwerp besluit tot wijziging van art. 17 en 18 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen. Aan den architect E. Knevel, te Ermeloo, is door het bestuur van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland opgedragen het ontwerpen van de plannen voor den bouw van een stichting voor 550 patiënten. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 December. J. A. d. K., 35 jaar, wed. L. d. P., arbeidster te Axel is wegens diefstal vrijgesproken. J. F. W., 61 jaar, arbeider te West- dorpe is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 December 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» nre Ps J- T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra [bed. H. Avondm.] Nam. 2 Ure Du. E. H Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. Vier menschen verbrand. Dinsdagmorgen omstreeks halfvier ontstond er te Beusichem (Gelderland) bij den beurtschipper Van Santen brand in een slaapvertrek, waarbij vier menschen om het leven kwamen en de vijfde als door een wonder gered werd. Tot circa 2 uur had de zoon Gijs bij zijne zieke moeder gewaakt, waarna hij zich naar boven ter ruste begaf. Wegens buikpijn moest hij evenwel tegen 4 uur opstaan, toen hij op eens den brand in het achterhuis, waar de vier familieleden sliepen, ontwaarde. Aan redden der ongelukkigen was vanaf dat oogenblik geen sprake meer, daar dat vertrek in lichte laaie stond en vermoedelijk de menschen toen reeds gestikt of verbrand waren. Evenwel zou hij toch nog door het vuur geloopen zijn, indien men hem niet had tegen gehouden. Daarop bracht men de koeien in veiligheid en redde men nog inboedel uit het woonhuis. Drie der slachtoffers vond men in de voorkamer, de 74-jarige moeder in de bedstede, den 35-jarigen zoon en de 22 jarige nicht, blijkbaar pogingen aangewend hebbende de oude vrouw, die ziek was, nog te redden, voor de bedstede op den vloer. Het jongste nichtje in het tusschenvertrek lag nog te bed in dezelfde houding alsof ze nog lag te slapen. Blijkbaar heeft de 9-jarige stumperd niets bemerkt en was de dood reeds ingetreden voor de vlammen het leed kwamen vergrooten. Men vermoedt dat de brand is ont staan door het omvallen van een petro leumlampje. Laaghartig. Hoever haat of af gunst iemand kan brengen ondervond de landbouwer D. Besseling teDrempt bij Doesburg. Genoemde Besseling kwam dezer dagen bij het knollenplukken tot de ontdekking, dat in vele knollen stopnaalden waren gestoken. Gelukkig voor den man, dat hij de naalden ontdekte, anders zou zijn vee gestorven zijn. De politie heeft een onderzoek inge steld, maar hoewel eenigen personen een- verhoor werd afgenomen zonder eenig succes. Door een jager te Hindeloopen is een flamingo geschoten. Dit moet hoogst zeldzaam zijn. Al eenige dagen .lang hield het dier zich op in den zoogenaamden Slikput, een ondiepen waterplas van ongeveer 20 minuten gaans omtrek, gelegen aan de buitenzijde van den zeedijk aldaar. Het heeft helder roode pooten, ongeveer 70 c.M. lang, een hals van dezelfde lengte, en ruim 1 li2 M. vlucht. De kleur is rose, de uiteinden der vlerken zijn zwart en de gele bek is haakvormig gebogen en heeft een zwarte punt. Aan de oevers der Middellandsche Zee komen de flamingo's (phoenicopterus roseus) in groote troepen voor. -- Uit Zenderen, gemeente Borne, wordt aan de Zw. Ct. geschreven Een diep treurig ongeluk valt van hier te melden. De landbouwer H. ten Have op Houwer was Dinsdagavond bij zijn buurman W. Olthof te Hertme bezig een geslacht varken af te snijden, dat met de ladder op twee stoelen lag. Bij het doorsnijden van den rug schoot het vlijmscherpe mes te ver door en trof den man hoog in het bovenbeen. Een slagader werd doorgesneden, gul pend spoot het bloed naar buiten en binnen eenige minuten was de onge lukkige een lijk, badend in zijn bloed. Een weduwe en kinderen blijven achter. Dinsdagnacht omstreeks één uur vervoegden zich drie personen aan de woning van vrouw S., in de Prinses Sophiastraat te Tilburg en verzochten te worden binnengelaten. Vrouw S., die met hare kinderen reeds te bed lag weigerde, waarop de drie mannen de deur intrapten en zoo binnendrongen. Bevreesd voor hunne bedreigingen, vluchtte de vrouw met hare kinderen naar een der buren. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld, waarop eenige agenten zich naar de woning begaven. Daar troffen zij de indringers aan, zich te goed doende aan een pan met gebraden spek en brood. Ze werden alle drie naar het hoofd bureau van politie gebracht. Woensdagavond kwart na negen gierde een windhoos, komende -uit het Zuiden en gaande naar 't Nóorden over een gedeelte van Roermond. Lichte, voorwerpen stoven de lucht in. Met geweldige kracht werden dikke booménl aangegrepen, geschud en gebogen. Gelukkig duurde de hoos slechts een oogenblik. De hemel was vrij bewolkt, de temperatuur zacht. 'n Hulpvaardige Een jongeman uit Noordwijkerhout is van plan te gaan trouwen met een meisje van Noordwijk. En daarvoor heeft hij geld opgespaard. Enkele dagen geleden ging hij naar Leiden om een bed te koopen. Daar ontmoet hij een bekende, aan wien hij zijn plan mededeelt. En deze geeft hem een adres van een beddenwinkelop. Samen gaan zij daarheen. De aan staande bruidegom koopt een bed, en bespreekt met den winkelier, dat dit bed door hem met de Noordwijksche stoomboot aan het opgegeven adres zal verzonden worden. Dit bed is echter daar niet aange komen. Wat is nu het geval geweest De kennis van den bruidegom is, even I nadat zij den beddenwinkel verlaten 1 hadden, daarheen teruggekeerd met een j handwagen, en heeft aan den winkelier I gezegd, dat «zijn broeder" uit zorg, dat het niet tijdig genoeg aan de stoomboot zou zijn, hem verzocht had het daarheen te brengen. De „broer" rijdt met het bed weg, maar komt daarmede niet aan de stoom boot, maar in den lombard, waar hij het verpandt. Zoo is de aanstaande bruidegom het bed kwijt geraakt. En de gewaande broer is ook zoek. Inval In een winkel. Een brutaal stukje is deze week te 's Gravenhage uitgehaald. Omstreeks half-elf zijn in een winkel aan den Zuid-Buitensingel binnenge komen twee mannen, van wie éen het licht in den winkel uitdraaide en de knippen op de deur schoofde tweede trad de woonkamer binnen, waarin zich een vrouw van ongeveer 65-jarigen leeftijd bevond. Hij greep haar bij de keel en wierp de vrouw toen tegen den grond, blijkbaar om haar onschadelijk te maken ten einde diefstal te kunnen plegen. Op het geschreeuw van de vrouw, dat buiten gehoord werd, verzamelde zich een groote menigte voor de deur. Toen schijnen de kerels het binnen toch benauwd te hebben gekregen, althans plotseling werd de winkeldeur weder geopend en vluchtten de mannen, zonder dat iemand uit het publiek er aan dacht of misschien gelegenheid had hen tegen te houden, de Paulus Potter-' straat in, en verder werd geen spoor meer van hen ontdekt. Ondankbaren. De slager Wieland te Aalten was getrouwdna midder nacht verlieten de bruiloftsgasten het huis, maar 2 hunner braken om 2 uur het huis in en stalen daar den heelen voorraad worsten. Tegen hen is nu procesverbaal opgemaakt. Uit Nijmegen seint men Het bekende historische kasteel te Wychen is gisterennacht totaal afge brand. Alle kunstschatten en oudheden zijn verloren gegaan. Niets is gered dan een kistje met zilver. Van het prachtige bouwwerk staan alleen nog de gebarsten muren overeind. De eigena resse, mevr. douairière Van Andringa de Kempenaer, is met moeite gered. De oorzaak is niet bekend. Een drama. Een ongewoon drama werd de vorige week te Thornton (Staat Rhode Island) afgespeeld. Een vijftien jarig meisje Ethel Smith ontmoette onderweg een arme vrouw met eenige kinderen zij was door haar man, een dronkaard, in den steek gelaten en verkeerde in de grootste ellende. Ethel nam de arme vrouw mee naar huis, waar juist een familiefeest gevierd werd, en wist van haar ouders gedaan te krijgen dat ook aan de arme vrouw een plaatsje aan den feestdisch werd ingeruimd. Het feest was in vóllen gang toen plotseling de man van de arme vrouw, half gek van drank en woede, het vertrek kwam binnen stormen, recht op zijn vrouw aan met een mes dreigend in de hand. De ontstelde gasten vreesden reeds het ergste, toen plotse ling ëenige schoten knalden en de wilde man doodelijk getroffen neer viel. Niet zoodra had Ethel het gevaar bemerkt, waarin haar beschermlinge verkeerde, of zij had ijlings een revolver van den wand gegrepen (haar vader i3 commissaris van politie) en het met het gemelde gevolg op den woestaard afgevuurd. Krachtens zijn ambt moest haar vader haar wegens doodslag ge vangen nemen, maar van hooger hand werd zij, tot groote vreugde der be volking, dadelijk verzocht zich als gevangene te beschouwen ten huize van haar vader. Een handig oplichter. In Lemberg kwam dezer dagen 's avonds na sluitings uur bij een bekeDd koopman in oud heden een jongeman van voornaam uiterlijk, die zich uitgaf voor den neef van den aartsbisschop van Krakau. Hij verzocht den koopman een volledig r

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2