Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Op 24 November heeft te dezer zake nog een gecombineerde vergadering van veeartsen aan het departement plaats gehad. Tot dusver is nog niet ingetrokken het verbod tot wederinvoer van in België geweigerd vee. De Minister wacht nog advies van het landbouw- comité. Er worden maatregelen genomen om den invoer van ziek vee in Zeeuwsch- Vlaanderen te beletten. In België ziet het er intusschen niet erg rooskleurig uit. De vorige week Dinsdag zijn al de inspecteurs-veeartsen aldaar in het ministerie van landbouw vergaderd geweest, ten einde den toe stand met het oog op de uitbreiding van het mond- en klauwzeer te bespreken. Uit die bespreking is voortgevloeid dat verschillende maatregelen zijn voor geschreven. Aan de melkverkoopers zal worden aanbevolen hun waar te pasteuriseeren en ook geen melk meer te nemen uit besmette stallen. Voorts zal een nauwkeurige bewaking op de markten worden uitgeoefend Elk stuk vee zal afzonderlijk onderzocht worden. Volgens de berichten in de Belgische bladen neemt de ziekte op onrustbareade wijze steeds toe en krijgt haar terrein steeds grooter omvang. Waarschijnlijk in verband met het bovenstaande heeft de commissaris der Koningin in Zeeland alle verloven in getrokken, welke aan Belgische en Nederlandsche landbouwers waren ver leend om met hunne runderen en scha pen over de Nederlandsche grens naar hunne weiden te trekken en daar hun vee te laten grazen. Van 26 Nov. af heeft geen enkel Belgisch rund of schaap de Nederland sche grens mogen overschrijden. AXEL, 4 December 1906 Vrijdagmorgen vroeg werd door Jos de K. wed. L. de P. uit Axel bij de gemeentepolitie te Terneuzen aangifte gedaan, dat zy op den weg tusschen Axel en Terneuzen was aangerand. Zij moest met de vroegöoot mee om te Middelburg voor dé rechtbank te verschijnen. Haar aanrander zou vol gens verklaring der vrouw haar gesla gen, geschopt en gekrabd hebben, ook een bedrag van ongeveer f 3.50 had hij haar afgenomen. Dit geld had zij voor haar moeder meegenomen om voor deze enkele kleinigheden te betalen Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat de moeder geen geld medegegeven had en dat het geheele verhaal op fantaisie is gegrond. .Het zal dus niet zoo heel onwaarschijnlijk zijn, als de klaagster zich binnen niet te langen tijd zal moeten verantwoorden wegens valsche aangifte. En daar moeten de kranten nu lange berichten over schrijven over ver zinseltjes en leugens Vrijdag is te Zaamslag de nieuwe school geopend der vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs aldaar. Het aantal leerlingen bedraagt 50. Ged. Staten van Zeeland hebben beslist dat er geen termen aanwezig zijn om te voldoen aan het verzoek van den heer P. J. Versluijs te Ter Neuzen tot niet toelating van den heer R. Scheele Dz., die in zijn plaats tot lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen is gekozen. dat alle genoemde aanleidingen nog niet voldoende zouden zijn geweest haar tot dien stap te brengen, wanneer daar niet nog eene zaak van bet grootste gewicht voor iemand als Agnes was bijgekomen, deze namelijk dat twee tier ri valles reeds geëngageerd waren, ja, zeer goede partijen deden en zij (de derde) nog niet. Ziet, nu moest immers het pleit wel beslist zyn Wordt vervolgd,) Bij de Vrijdag te Neuzen gehou- dèn stemming voor 4 leden van den Kamer van Koophandel en Fabrieken werd gekozen de heer A. C. Lensen en herkozen de heer M. G. A. Blankert. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. J. Scheele,. R. Drost en J. C. J. Kolijn (aftr. lid). De heer P. A. van de Velde (aftr. lid) wenschte niet meer in aanmerking te komen. Ter gelegenheid der opening van de Ambachtsschool te Hulst verzamelde zich Vrijdagmorgen een aantal belang stellenden, het bestuur, de leden, het onderwijzend personeel en de leerlingen in de schilderzaal dier school. De zaal was versierd met de buste der Koningin, omringd door groen en tropeeën. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op den heer De G root, inspecteur bij het M. O., vele burgemeesters en raadsleden der omliggende gemeenten, leden der Provinciale Staten van het district Hulst, enz. De Voorzitter van de Vereeniging de Ambachtsschool het woord nemende sprak, mede namens het bestuur en het onderwijzend personeel het welkom uit en verklaarde de talrijke opkomst op hoogen prijs te stellen. Spr. drukte zijn leedwezen uit dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten verhinderd waren hier te zijn, daarentegen verheugde hij'zich over de aanwezigheid van den heer De Groot, inspecteur van het M. O. Spr. meent te mogen verklaren dat vooral aan zijne deskundige voorlichting de totstandkoming is te danken, waar voor Spr. den heer De Groot gaarne dank brengt. Daarna gaf hij een overzicht van het ontstaan der Ambachtsschool. Na nog dank te hebben gezegd aan allen, die tot de totstandkoming der school hebben medegewerkt, noodigt spr. den heer De Groot uit die te willen openen. De heer De Groot zal slechts weinig toevoegen aan de voortreffelijke woor den van den vorigen spreker. Hij noemt het een verblijdend ver schijnsel, dat in Hulst, eene betrekkelijk kleine gemeente, behoefte aan vakop leiding werd gevoeld en dat daaraan ook voldaan werd. Spr. schetst de geschiedenis en wyst op de noodzakelijkheid, het nut en de Uitbreiding der Ambachtsscholen. Hij waarschuwt voor de hooge ver wachtingen. De leerlingen die de school verlaten, zijn nog geen volleerde werk lieden, maar de grond is gelegd. De heer Burgers, directeur der school, zegt dank voor het in hem gestelde vertrouwen, roept de samenwerking der leeraren in en verklaart dat het zijn ernstig streven zal zijn de school tot bloei te brengen. De verschillende sprekers werden herhaaldelijk toegejuicht. Terwijl de eerpwijn werd rondgediend, begaven de leerlingen met hunne leer aren zich naar de verschillende werk plaatsen, waar zij zich in hunne door de school verstrekte uniformkieleu,.aan het werk begaven. Door het Bestuur rondgeleid, werden daarna de werkplaatsen door de ge- noodigden in oogenschouw genomen, waarover ieder ten.zeerste voldaan was. De leerlingen der school, die buiten de school uniformpetten dragen met de initialen der school, werdén in het ge; bouw onthaald, terwijl 's avonds nóg eed 34-tal genoodigden vereenigd werden aan eeu gemeenschappelijken maaltijd. Naar we vernemen zal Zaterdag 8 December in hot openbaar worden verkocht, de op 28 September te Hulst in beslag genomen menagerie, waarvan de eigenaar eenigen tijd later in staat van faillissement is verklaard. Die verkooping zal velen uit Hulst en omstreken gerust stellen, want naar men aan de M. Ct. schrijft is de huis vesting der alles behalve aanvallige diertjes van dien aard dat de vrees gewettigd is, dat op een gegeven oogen- blik een der wilde beesten zich de vrijheid kan verschaffen. Zoo heeft men in de kooi van de hyena reeds meer dan eens den vloer moeten her stellen wegens den slechten en gevaar lijken toestand, terwijl de achterwand van de leeuwenkooi ook ver van stevig is. Het geheele gezelschap bestaat uit twee leeuwen, die sedert de inbeslag name heel wat zijn bijgekomen, een hyena, een wolf, een beer, een mieren eter, een arend en eenige lama's. De oppassing der dieren, twee man waren daarvoor dag en nacht bestemd, en de voeding, vleesch en melk, hebben reeds lieel wat kosten veroorzaakt en men is nieuwsgierig wat de opbrengst der menagerie wezen zal. Men schat die ten ruwste op een f6000, want de leeuwen alleen worden geacht ieder een waarde van f 1500 te vertegenwoor digen. Er worden heel wat belang stellenden bij de zeldzame vendutie verwacht. Het kijkgrage publiek zal na de ver kooping een amusement missen, want eiken middag te 5 uren, als de dieren gevoed worden, zijn, zooals reeds ge meld, steeds een aantal nieuwsgierigen aanwezig. In de Zaterdag te Hulst gehouden bestuursvergadering van den R. K. Boerenbond van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is met algemeene stemmen besloten tot aansluiting bij den Neder- landschtn Boerenbondwaardoor deze ruim 800 leden sterker wordt. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school C te Goes is met ingang van 1 Dec. benoemd mej. W. M. J. Goor te Hoek. De Commissaris der Koningin in' Zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in de Provincie is bepaald op Maandag 31 December 1906 met zonsondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. De twee brutale dieveli, E. F. en P. te Stekene, die in de maand October het paard van den stal haalden, zijn dezer dagen door de rechtbank te Dendermonde veroordeeld tot respec tievelijk 4 maanden gevangenisstraf en 50 franc boete en 3 maanden gevange nisstraf. Te Omaha in Nebraska zou er een bokspartij plaats hebben. Maar Wedge, de kampioen-bokser van Nebraska, was inmiddels bekeerd en hij achtte 't nu zondig te vechten. Toen het uur van het vuistgevecht gekomen was, zagen de tweeduizend toeschouwers Wedge het kampperk binnentreden en zijn tegenstander een tractaatje overhan digen. Hij verzocht hem het aandachtig te lezen. De onbekeerde bokser vatte dit op als eeu beleediging en gaf Wedge er een op den neus. Wedge sloeg echter niet terug en zeide Er staat geschreven, dat wij de andere wang moeten toekeeren. Zoo deed hij en hij kreeg zoo'n geduchten vuistslag, dat hij tegen het touw rolde. Ik weet niet, zei Wedge toen, wat men na een tweeden slag moet doen, maar ik denk, dat ik je nou zonder gewetensbezwaar tot mosterd mag slaan. En hij begon. Het vuistgevecht was heviger dan men had verwacht, beide boksers werden leelijk toegetakeld, maar aan Wedge werd de overwinning toegekend. Hij beloofde voor zijn tegenstander te zullen bidden, en nam voor goed van de kamp plaats afscheid. De held van Köpenick, Voigt, heeft Zaterdag terecht gestaan voor het Landgericht te Berlyn en is ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en in de vergoeding der kosten van het geding. Het was natuurlijk propvol in de zaal. De Staatsaanwalt (de officier van justitie) eischte 5 jaar tuchthuisstraf, 5 jaar eerbaar verlies benevens ver beurdverklaring der uniformstukken Zitting van 4 December 1906. Tegenwoordig de hh. Oggel, Lamaitre, Van Hoeve, Van Fraaijenhove, F. Dek ker, Dieleman, P. Dekker, Smies, en Wolfert. Afwezig de hh. Dregmansen De Feijter, beiden met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. a. Kennisgeving van dhr. Dregmans dat hij wegens eene te houden verkoo ping te Overslag de vergadering niet kan bijwonen. b. Idem van den heer J. de Feijter wegens ziekte in zijn gezin. c. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goed gekeurde kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal van 1906. d. Idem van het suppl. kohier van den hoofd, omslag over 1906. e. Kennisgeving van C. van den Broeke dat hij zijne benoeming tot Pre sident van het Burgerl. Armbestuur niet aanneemt. Dankbetuiging van de kinderen Verhelst voor de herziening van hunnen aanslag in den hoofd, omslag. q. Proces verbaal van Kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat in kas is eene som van f 1342.32. Alles voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt nog mede dat het maken van het ijzeren hek voor de begraafplaats gegund is aan J. Vlaander voor de som van f295 en tevens dat benoemd is tot 2en ambtenaar der secretarie J. Cornelisse te Axel. II. Verzoekschrift van den heer B. van Ruijven, hoofd der o. 1. s. om ver hooging der huurwaarde van zijne woning. Adressant vraagt om de huurwaarde van zijn woning, die thans nog f150 bedraagt, en die ook voor het oude huis was geraamd, te brengen op 250 daar het nieuwe huis veel meer huur waarde bezit dan het voormalige. In zijne toelichting voert adressant aan, dat zulks voor de gemeente niets geene uitgaven vordert, terwijl het hem integendeel voordeel kan aanbrengen in zijn eigen pensioen of weduwen- pensioen. Dhr. Smies, overtuigd dat het nieuwe huis aanmerkelijk meer huurwaarde bezit dan het oude, zal voorstemmen. Z. h. s. wordt besloten het verzoek in te willigen. III. Wijzigen gemeentebegrooting voor 1907. Op eene aanmerking van Ged. Staten wordt besloten nader toe te lichten waarom de post „onderhoud van wegen en voetpaden" met 200 werd ver minderd, en te berichten dat abusieve lijk was vergeten de jaarwedde van den onderwijzer met 30 te verhoogen. IV. Bouwverordening. Ged. Staten van Zeeland deelen mede dat op grond van overtreding van art. 49 eene vervolging was ingesteld tegen J. van Doeselaar, doch dat de verbali seerde buiten vervolging was gesteld om reden er geen straf bedreigd is tegen de overtreding van genoemd artikel. Mitsdien stellen zij voor dat de be staande verordening worde ingetrokken en eene nieuwe worde vastgesteld, en tevens de straf te bepalen op hoogstens 6 dagen hechtenis subs, f25 boete. B. en W. stellen voor te handelen overeenkomstig het schrijven van Ged. Staten.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2