«9. W oensdag 5 December IJHM». Jaarg. 1 .iO, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIËLËHAN, Buitenland. FEUILLETON. Landbouw. AXELSCHE COlJItANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B ONNEMENTSPRIJS: Eer 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verte ntiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De ontploffing te Annen. Het is gebleken dat in de in de lucht gevlogen roburietfabriek bij Annen ook dynamiet en slaghoedjes opgeslagen waren, wat niet geoorloofd moet geweest zijn. De justitie doet een onderzoek en heeft de boeken van de vennootschap in beslag genomen. I In het Maria-gasthuis te Witten liggen ongeveer 40 zwaar gewonden. Zes van de daar verpleegde menschen z:m aan hunne wonden bezweken. Verder zijn daar 70 personen verbonden die konden blijven rondloopen. In het Diakonessen- huis zijn 200 menschen opgenomen, o. w. 40 zwaar gewonden. Van deze laatsten zijn er vijf gestorven. De Köln. Ztg. verneemt nader uit Witten: Volgens een ambtelijke mede- deeliug, bestaat het vermoeden dat er bij de ramp een misdadige hand in het spel is geweest. De politie heeft op de puin- hoopen een stak lont met eendynamiet- slaghoedje in beslag genomenbeide waren echter nóg onbeschadigd. Ten bate van de dakloozen en de nagelaten betrekkingen van de slacht offers zal een beroep op de algemqene liefdadigheid worden gedaan. Men is al bezig een commissie yoor hulpverschaffing onder voorzitting van den opperpresident der provincie op te richten. Zij zal spoedig over ruime middelen kuppen beschikken, De vereeniging van fabrieken van ontplofbare stoffen heeft twintig duizend mk. gegeven, de gemeente Witten XVIII. Ja Agnes was geëngageerd met Edu- ard Valmer, niettegenstaande betrekkelijk korten tijd van te voren, Van Waren nog door haar werd behandeld als bezat hij haar hart geheel. Dat de onbedorven jonge man door dit, in zijne oogen, snood verraad, diep getróffen werd, is even natuurlijk als dat zij, hoe vele schoone zaken zij ook mocht geschreven hebben, vrij wat gemakkelijker daarover dacht. Agnes had geleerd met woorden te spreken, zij had geleerd dat uitdruk kingen al-: liefde, trouw en dergelijken slechts eene zeer dubbelzinnige be- teekenis hebben en zij zag ook te goed om zich heen, dat de slachtoffers der ontrouw zelden ontroostbaar zijn. Voor zeker, zij hield van Hugo, zij had immers altijd veel van hem gehoudenhadden de omstandigheden er toe geleid om de zijne te mogen worden, ze zou er waarlijk niet tegen hebben, maar nu' het anders liep, nu zou toch ook Van Waren genoeg wereldwijsheid opgedaan hebben om zich te troosten, en wie weet hoe spoedig met een ander gelukkig te zijn. dezelfde som en het kartel van kruit- en dynamietfabrieken vijf-entwintig dui zend mk. Het opruimingswerk is wegens het dreigende gevaar weer gestaakt. 09STEXRIJK-H0NGARIJE. Te Boedapest heeft zich Vrijdag dood- ;eschoten Paul Bidor, de directeur van den Stedelijken Volksschouwburg. Bidor had met groote geldzorgen te kampen en bleef herhaaldelijk de pacht voorden schouwburg schuldig. Vandaag moest hij niet minder dan drie envijftig duizend kronen betalen, maar zag daar heen kans toe. Bidor's dood verwekt veel deel neming; als tooneelspeler, tooneelschrijver en volksliedeiendichter genoot hij in heel Hongarije groote populariteit. Een ander bericht vertelt er bij, dat Bidor's geldzorgen en achteruitgang voor namelijk veroorzaakt werden door het kuipen en stoken van de soubrette Charlotte Fedak, die aan den Volks schouwburg werkte en zelf pachteres wilde worden. Toen Vrijdagavond deze eerzuchtige dame in haar automobiel voor den schouwburg verscheen om op te treden, werd zij door het personeel en een te hoop geloopen menigte aangevallen eti uitgescholden, bij de haren getrókken en geschopt, zoodat zij in den schouwburg moest vluchteh. Alle artisten van den Volksschouwburg hebben zich jegens elkaar verbonden nooit meer met Char lotte Fedak op te treden. Toen het BosnischHerzegowinasche regiment Vrijdag te Weenen naar de Alser-kazerne terugmarcheerde ging een der gewoonlijk met de muziek mee- loopende straatslijpers midden tusschen de muzikanten dansen en dezen het lastig maken. Na herhaalde vergeefsche aanmaning om dat te laten, trok de bevelvoerende kapitein zijn sabel en bracht den onwilligen kerel een zware wonde aan wang en kaak toe, waarop politieagenten hem weg brachten. Het overige straatpubliek volgde toen den troep onder gejouw en geschimp tot aan de kazerne, waar het tenslotte door de politie werd uiteengejaagd. RUSLAND. De mooie dochter van luitenant-gene raal Benefsky, zegt de Petersburgsche correspondent van de Daily News, be waarde de grootste kalmte toen zij haar vonnis van tien jaar ballingschap in Siberië met dwangarbeid hoorde. Wij hebben, zoo meensn we ons te herinneren, vroeger al verteld hoe na den aanslag op admiraal Doebassof de politie een menigte huizen doorzocht en daarbij ergens een als bomfabriekje ingerichte kamer aan trof, waar een ontploffing had plaats gehad en zij een duim van een vrouwe lijke linkerhand vond. Deze ontdekking noopte haar de hospitalen af te zoeken naar een gekwetste, die dat lichaamsdeel miste. En zij vond juffrouw Benefsky, om haar linkerhand te laten amputeeren. Later na haar herstel huwde deze in de gevangenis met een zekeren Sjestakof, een politieken gevangene een huwelijks voltrekking in optima forma had plaats. En nu gaat de pas 24 jarige jonge vrouw in verre barbaarsche ballingschap, terwijl haar echtgenoot te Moskou in zijn cel blijft. En wettigden werkelijk die omstandig heden hare handelwijze Ziet, wij mogen niet beweren dat het Agnes grooten strijd gekost heeft om hare eerste liefde te verzaken. Agnes behoorde niet tot die karakters welke strijd kunnen voerer, daartoe had haar ook de noodzakelijke vorming ontbroken, maar dit neemt niet weg, dat ook wanneer zij een vaster karakter had bezeten, zij toch wellicht had toegegeven. Ziet, onder het vele wat Agnes be minnelijk maakte, behoorde vooral liefde tot haar vader, en die, ofschoon nog niet oude, toch'" reeds afgeleefde man had zoozeer haren bijstand noodig. Hij was gewoon aan weelde en gemak en genoot toch nog meer als hij die Agnes kon verschaffen maar zijn vermogen kromp steeds in, ja de toestaud werd bijna onduldbaar. Broeder Ilenri zag het ver derf hollend aankomen en waarschuwde het wordebd slachtoffer herhaaldelijk. Dat werkte aan de eene' zijde wel zeer slecht op Rentincks humeur, maar aan den andereu kant opende het toch zijne meestal geslótene ooger. Onder deze omstandigheden verkeerde onze ambténaar, toer Valmer met fraaie equipages aaii den weg timmerde, en door iedereen voor zeer rijk werd ge houden. O, als die maar de hand der dochter verkreeg, als zij maar gered werd, dan was alles niets, dan zou hij voor zich zeiven wel kunnen zorgen, en, In het dorp Semenof bij Kazan namen door agitators opgehitste boeren onlangs alle graan weg uit de voorraadschuur der gemeente en ontwapenden twee wachters. Den volgenden dag kwam een districtscommissaris met 50 wach ters aan. Toen de boeren ondanks herhaalde aanmaningen om het geroofde terug te geven bleven weigeren te gehoorzamen, werd een salvo afgegeven, waardoor velen gedood en gewond werden. Het graan werd daarop terug gebracht in de schuur. De opruiers wareu inmiddels ver dwenen. Het blijkt, dat de plundering niet uit nooddruft plaats had. Volgens een telegram uit Warschau zou uit ambtelijke opgaven blijken, dat in de maand October zich aldaar in de citadel niet minder dan 22,242 politieke gevangenen bevonden of ongeveer 3 pet. der geheele stadsbevolking. Maan dag zijn weer 299 politieke misdadigers, meest Joden, uit de transportgevangenis naar ballingsoorden in het binnenland gezonden. terwijl werkelijk Rentiuck dood arm geworden en met zorg en verdriet als overladen was, werd voor de wereld een vroolijk gelaat gehuicheld, Eduard her haaldelijk op kleine partijen geïnviteerd, met één woord al het mogelijke aange wend om den jongeling, die men eeu tijd lang wel wat had verwaarloosd, weder aan te klampen. Een luitenant Valmer was waarlijk eene zeer gewenschte partij, veel te goed althans om voor eene" onzekere hand, af te slaan. Hij behoorde zonder tegenspraak tot de knapste jonge mannen die de hofstad opleverde, en wanneer niet zijne speelzucht hem in den weg had gestaan, waarschijnlijk had Agnes reeds vroeger zijner galanteriën grooter belooning ge schonken. Wat nu die speelziekte betreft, ach, dergelijke eigenschappen komen althans in eene maatschappij als waarin Agnes verkeerde, in eeu geheel ver schillend daglicht, naarmate het succes daaraan al of niet een weêrschijn geeft. Daarbij was het meisje zoo gewoon om een onbepaalden invloed uit te oefenen, dat zij zich verbeeldde hem van die kwaal wel te zullen genezen. Mevrouw Valmer zag met zorg het groote succes dat haar zoon had onder vonden, en zij vond het raadzaam dat Eduard door huiselijke banden, tot eeu meer ingetogen leven zou worden ge bracht. Toen zij dus bemerkte dat hij minder dan weleer bij Ren tinek verkeerde, Mond- en Klauwzeer. Op een vraag van het Kamerlid Beckers jl. Vrijdag in de Tweede Kamer gedaan werd door den Minister van Waterstaat medegedeeld dat de districts veeartsen, desgevraagd, tot dusver geen enkel geval hebben aangegeven van mond- en klauwzeer binnen de grenzen* Mocht een geval worden geconsta teerd, dan zullen onverwijld de uoodige maatregelen worden genomen. terwijl toch den blik niet naar andere meisjes geslagen werd, veranderde ze van taktiek en trachtte eene verbindtenis tot stand te brengen, die zij vroeger van tijd tot tijd (als ebbe en vloed) had tegengewerkt. Ook had Agues meer genade in hare oogen gekregen, door hare in het oog loopende liefde voor haren vader. Dagelijks zag men het meisje (en ja, wanneer men dat zag dan moest men haar lief krijgen) den onge lukkig strompelenden Rentinck steunen en voetje voor voetje met hem wandelen. Het was een treurig schouwspel, doch het was werkelijk een groot bewijs voor hare liefde, zij die er altijd op uit was om zich elegant en gracieus voor te doen, terwijl mevrouw Valmer, een wereld- zuchtig en in hare jeugd zeker ook even coquet, juist de vrouw was om dit in het meisje te waardeeren. Het gevolg werd dan ook dat eene declaratie aan Agnes werd gedaan. Het was met dat al eene groote licht zinnigheid, ja onvergeeflijk wellicht van Agnes om thans, dat zij immers wist dat Hugo te huis komen, en gevestigd zou worden, terwijl hij nooit had opgehouden aan haar te denken wat meer zegt, terwijl zij herhaaldelijk aan zijne liefde voedsel had gegeven, hem zoo wreed ontrouw te worden, al kon zij het zich ook in de wufte omgeving waarin zij verkeerde, zoo ernstig uiet voorstellen, en wij houden het ook voor mogelijk

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1