Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. fabrieken werd in dien tijd ongeveer 1.167,000 Eng. pond genomen. Op een vraag, in het Lagerhuis gedaan, of de admiraliteit niet al haar cacao zelf zou maken, antwoordde Robertson, dat 't beter was particuliere fabrieken als leveranciers aan te houden, opdat zij in tijd van oorlog zouden weten wat de vloot noodig heeft. RUSLAND. De Tsaar heeft een oekas geteekend, behelzende verschillende verlichtingen voor de Joden. De oekas wordt in den loop dezer week openbaar gemaakt en treedt ter stond in werking. Uit Oeman in het gouvernement Kief klaagt men over afpersing van groote geldsommen van de welgestelde in woners door de socialistische revolutio nairen. Een advocaat is o. a. aange schreven 1000 roebel te storten. In de gevangenis te Wladimir hebben een 125 gevangenen hun cipiers weten te knevelen, in het magazijn te breken, burgerkleeding aan te trekken en er met 50 revolvers van door te gaan. Mond- en Klauwzeer. Zooals bekend is, werden in den laatsten tijd in de ons omringende landen, meerdere gevallen van het mond- en klauwzeer geconstateerd waaruit blijkt, dat deze ziekte onze grenzen wederom nadert. In verband daarmede moet het, naar men meldt, bij de regeering een punt van overweging uitmaken den weder invoer van in België geweigerd Hol- landsch vee te verbieden. Onzen veehouders zij de raad ge geven om, wanneer zich onder hun vee een geval van bovenbedoelde ziekte mocht vertoonen, of wanneer een van hun dieren hun verdacht mocht voor komen, dadelijk daarvan aangifte te doen en onmiddellijk alle maatregelen te nemen, welke strekken kunnen om te beletten, dat de ziekte zich uitbreidt Tot die maatregelen behooren vooral afzondering van het dier en reiniging van den stal. AXEL, 30 November 1906 Tot onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Medemblik is benoemd de heer L, B. A. Rolff Jz. onderwijzer alhier. »Goed, Alida, laat ons afscheid nemen ik ga naar den Haag.c »Nog niet Van Waren, wacht één oogenblik.* »En waarom niet, laat mij toch gaan Ach toe, Hugo doe mij de vriendschaps dienst en blijf een paar minuten nog hier.* Hij bleef staan als een standbeeld en krampachtig strak stond het gelaat. Wat Alida verwachtte was waar. Stade was teruggekomen. »Vertel mij kort,« zei het meisje, cwant hij is in groote overspanning en wilde oogenblikkelijk naar den Haag reizen.* »Ach, hij kan hier blijven, zij is geën gageerd ipet luitenant Valmer.* »De ongelukkige! Ik dacht het wel. Blijf nog vijf minuten mijnheer Stade, en kom dan binnen.* Zij had alle moeite om hare gewaar wordingen althans eenigermate te be dwingen. „Ach, mynheer Van Waren ik geloof, het doet mij leed dat te moeten zeggen, dat u niet naar den Haag moet gaan! Ik vrees dat u daar groote teleurstellingen zouden wachten. De zaken staan daar geheel anders dan u denkt.» >Maar zeg mij dan alles, ik ben op het ergste voorbereid, is zij dood »Neen zij leeft en ook ik weet het nog niet zeker. Wat dunkt u zelf er van, lees dien brief,* en zij overhandigde hem Rentincks schrijven. »Maar dat doet ge toch niet, Alida Voor de betrekking van tweeden Ambtenaar ter Secretarie dezer ge meente hebben zich ösollicitanten aan gemeld. Bij Koninklijk besluit is herbe noemd tot burgemeester van Zaamslag de heer P. J. Wortman. Ter Neuzen, 28 Nov. Heden had alhier in het „Hötel Centraal" bij dhr. Keersemaker de geannonceerde ver gadering plaats van de afdeeling „Axel" der Zeeuwsche landbouwmaatschappij. Bij het openen der vergadering heette de voorzitter de aanwezigen welkom en deelde mede dat zich 8 personen voor het lidmaatschap hadden aangemeld. Daarna werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven waarschuwde de voorzitter de leden, om toch voorzichtig te zijn met het aankoopen van kunstmest stoffen. Er worden helaas veel artikelen in den handel gebracht, welke bij proef neming blijken niet te voldoen aan de eischen, die men daaraan mag stellen. Gelukkig heeft men hiervan in onze omgeving niet veel reden tot klagen. Verder gaf de secretaris verslag om trent verschillende van het hoofdbestuur ingekomen antwoorden op voorstellen en wenschen dezer afdeeling. Werd in de vorige vergadering te Axel gehouden, door een lid de wensche- lijkheid uitgedrukt van een betere ver binding met de overzijde van het kanaal van Ter Neuzen—Gent b. v. door het plaatsen van veerponten, thans deelde een der bestuursleden mede, dat dezer dagen in verband daarmede een onder zoek was ingesteld door den heer mr. Hennequin, die daartoe deze streek heeft bezocht. Het resultaat daarvan zou volgens spreker niet uitblijven, daar Z.Ed. verklaard had dat de po gingen om pontveeren te verkrijgen krachtig door hem zouden worden gesteund. Evenzoo kon men op zijn steun rekenen, waar de vraag rees of het van belang was dat bij een eventueele totstandkoming van den stoomtram Hontenisse—Selzaete een zijtak naar Sas van Gent verplichtend was. Van deze mededeeling werd met groote belangstelling kennis genomen. Hierna volgde de verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodieke af treding der heeren W. Dieleman Pz. Ch. Wauters, D. J. Dees en A. Wolfert, welke met groote meerderheid van »Ach, wat ik doe arme jongen daarvan is de kwestie nu niet, maar wekt die brief uw bezorgdheid niet op Hugo scheen onbevattelijk te zijn op dat punt. »Ik verbind er mede dat ik hoegenaamd geen brief' van haar kreeg, en dan de woorden dat zijn dochter een voornemen heeft opgevat Hugo keek Alida stijf aan, doch sprak geen enkel woord. Eerst verspreidde zich een sterke blos over zijn wezen, doch plotseling werd hij zeer bleek. »Ik moet naar den Haagriep hij plotseling uit. »Wacht dan eerst de terugkomst van den heer Stade af, die juist voor uw belang daar heen is. Hij kan ieder oogeublik komen.* Daar werd getikt. »Ja waarschijnlijk zal hij er reeds zijn,* en tegeliikertijd opende Alida de deur. Stade trad binnen, Hugo keek hem strak aan eu kon alleen het woord »spreekuitstooten, doch zijn vrieud kon en behoefde ook niets te zeggen, want zijn wezen zag er zóó onheilspellend uit, dat Van Waren plotseling alles be greep en bewusteloos nederviel. Men trachtte de levensgeesten weder bij hem op te wekken en daar wss inderdaad overvloedige hulp voorhander, want door den zwaren slag kwamen de huisgenooten allen verschrikt aan vlieger Slechts de oude vrouw bleef op haar stoel. stemmen werden herkozen en die zich de benoeming, onder dankbetuiging voor het genoten vertrouwen, lieten wel gevallen. Bij de omvraag werd door een lid gewezen op de wenschelijkheid, dat bij paardenkeuringen meer paardenkenners uit deze streek deel zouden maken van de keuringscommissie. De voorz. deelde mede, dat hierop reeds was aangedrongen bij de provin ciale regelingscommissie tot wier compe tentie die zaak behoort. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergadering onder dank zegging voor de getoonde belangstelling. Woensdagavond werd de schippers knecht C. L. L. te Ter Neuzen, terwijl hij op het dek van het vaartuig „onder neming" stond' zoodanig tusschen den mast en een vat stroop (dat door een kraan naar beneden werd gelaten) ge kneld, dat hij inwendig zwaar gekneusd werd. Hij is in het ziekenhuis aldaar overleden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den landbouwer D. David onder de gemeente Koewacht een 30-tal kippen gestolen. De politie doet onderzoek. De oppasser der in beslag genomen leeuwen, zekere P. J. W., kreeg in de vorige week, terwijl hij de dieren voederde en zich onvoorzichtig genoeg met zijn hand tusschen de tralies waagde van een der leeuwen een krabbel over de hand, welke door de nagels van het dier werd opengescheurd. Sedert is de hand opgezet en de geneesheer vermoedt, dat er bloedvergiftiging heeft plaats gehad en waarschijnlijk zal de arm moeten worden afgezet. (Zei.) Gedurende de maand Mei werden met de stoomtram Hulst—Walsoorden vervoerd voor een bedrag van 1608,975 aan reizigers en voor 598,575 aan bagage, goederen en levende dieren, dat is totaal 2266,27. Het totaal van af t Januari tot en met ultimo Mei 1906 bedroeg j 11,639,43s; per dag en per kilometer bedroegen de ontvangsten in Mei 5,41 tegen 5,40 in het vorige jaar. Met de stoomtram Walcheren bracht gedurende de maand Mei het passa giersvervoer 3317,98 op en dat van bagage enz. 754,51 totaal dus in de maand Mei 4105,24. Per dag en per kilometer bedroeg de ontvangst 4,90. Men schrijft uit Hoek Zondagmorgen had omstreeks half negen in de consistoriekamer der Geref. kerk alhier een ongeval plaats van vrij ernstigen aard. De koster maakte als naar gewoonte de kachel aan. Toen het hout niet te vlug vuur wilde vatten, goot hij, als zoo velen doen, petroleum in de kachel. Plotseling sloeg de vlam in de pe- troleumkan en met een geweldigen slag, waarbij bodem en tuit werden weggeslingerd, ontplofte de petroleum, spatte al bi andend overal heen en ook op de kleeren van den koster, die be gonnen te branden. Hij snelde naar buiten en op zijn hulpgeroep kwamen de omwonenden toegeschoten om hem te helpen. Men slaagde erin zijne brandende kleeren te blusschen, doch >Hoe riep Alida, „mama zoo alleen. Ik zal haar gaan opzoeken. U, mijnheer Stade, zult wel voor Van Waren zorgen.* Toen de ongelukkige uit zijne ver- dooving was opgewekt, klappertandde hij als of hij hevig de koorts had. Ook de armen en beenen klapperden, en hij was nog niet in staat een enkel woord te spreken. Stade liet oogenblikkelijk eene vigelante komen, waarin hij hem met zeer veel moeite nederzette en reed naar huis. Reeds voor zij de woning bereikt hadden was het Stade duidelijk dat ziju vriend bepaald krank was. Wordt vervolgd.) niet, dan nadat de man vrij ernstige brandwonden aan linkerbeen en hand had opgeloopen. In de consistoriekamer was ook aanmerkelijke schade aange richt. De witte muren waren geheel met roet bedektenkele versieringen die aan den wand hingen, waren ver brand, de verf van de tafel en zoldering opgebarsten, de vloer eenigszins ver brand en zes ruiten gebarsten. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 21 tot en met Dinsdag '27 November, 18 gevallen van besmettelijke ziekten voor nl. te Groede 2 van typhus en febris typhoi- dea; te Middelburg 2, Rilland-Bath 6, Sas van Gent, 1, Schoondijke 1, Vlis- singen 2 en Zuidzande 1 van roodvonk, en te Axel, Goes en Zierikzee 1 geval van dyphtheritis. r PREDIKBEURTEN TE AXEL Xondag 3 December 1B06. Ned, Herv. Kerk. Voorm. 9Yj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voortb. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 November. L. d. S., 33 j., huisvr. van R. F. v. H., zonder beroep te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. N. V., 43 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 6 weken gevang. C. L. v. H., 29 j., poelier te Clinge, is wegens overtreding van rijksbelas tingen veroord. tot 3 weken gevang, en verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Voor het Gerechtshof te 's Graven- hage eischte Donderdag (14 November) advocaat-generaal mr. Reitsma tien gulden boete tegen den hoofdonderwijzer. J. C. P. K., te Ossenisse, die op 2 Juni j.l. een scholier moedwillig had geslagen en geschopt. Zooals reeds vroeger door ons was gemeld, bad de arr.-rechtbank te Mid delburg den beklaagde, die vroeger nogal misbruik van sterken drank maakte, doch zich daarna gebeterd had, 7 dagen gevangenisstraf opgelegd. Beklaagde bekende de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegdde scholier had gerookt en was daarvoor gestraft. Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middel burg, sloot zich als verdediger in hoofd zaak bij het requisitoir van het Open baar Ministerie aan. Gisteren (Donderdag) deed het Ge rechtshof uitspraak in die zaak, waarbij het vonnis der arr.-rechtbank te Middel burg werd vernietigd en bekl. veroord. werd tot 3 boete subs. 1 dag hecht. - In de gisteren (Donderdag) voor het Haagsche gerechtshof behandelde zaak van den gewezen veldwachter H. Th. K., uit Dreischor, door de recht bank te Zierikzee veroordeeld 'tot zes jaar gevangenisstraf, wegens doodslag gepleegd op zijn vrouw, eischte het 0. M. 10 jaren gevangenisstraf, wegens doodslag. Te Lollum (Fr.) werd een 11-jarig dochtertje door haar moeder uit de kamer gezonden bij wijze van straf. Later werd het meisje vermist, men vond het verdronken in den regenbak. 1

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2