Marktberichten. Advertentiën. Afd. „Axel" van de jttaatsch. tot bev. van üandb. en Veeteelt in Zeeland. Provinciale Staten van Zeeland. honger die hij doorstaan had, gaf hij onderweg reeds den geest. Te Thionville namen personen, die uit Parys schenen te komen, Don derdag drie meubelmakers voor een' karwei aan en begavdn zich met hen naar 't kasteel La Grange aldaar, van graaf Berthier de Wagram te Parijs. Zij lieten een brief zien en verklaarden voor den eigenaar eenige gobelins te moeten afhalen. Met hulp van 't dienst personeel werden die afgenomen en weggebracht. Toen de intendant van de jacht thuis kwam en 't voorgeval lene vernam, telegrapheerde hij on middellijk naar Parijs en ontving ten antwoord dat de graaf, van 'niets wist. De dieven zijn intusSchen met hun buit, een waarde van ruim f 62.000, onnaspeurlijk verdwenen. Te Weenen heeft een assistent terecht gestaan die de maag van een oude vrouw in het algemeene ziekenhuis daar ter stede had moeten leegpompen. Hij kende het gebruik van de pomp echter zoo slecht dat hij niet den inhoud van de maag eruit, maar lucht erin pojnpte. De maag barstte en de vrouw bezweek aan buikvliesontsteking. De rechter legde den onervaren jongeling een maand arrest op. Bij de behandeling van de zaak viel geen gunstig licht op de toestanden in het ziekenhuis. Het gebrek aan dok ters heeft dikwijls'ten gevolge dat de zieken aan assistenten worden overge leverd, en dezen hebben het soms zoo druk dat hun werk aan nieuwbakken studenten wordt overgedragen. Uit New-York wordt een zonderling avontuur gemeld, overkomen aan de stoomboot Saint-Andrew van de Phoenix- lijn, van Antwerpen aldaar aangekomen. De boot bevond zich op Dinsdag 30 October op 600 mijlen van Kaap Race, toen de eerste officier van 't schip, die zich juist op de commandobrug bevond, bij helder weer eensklaps drie lucht- steenen zag vallen, op omtrent vijf mijlen van de boeg van het schip. Ze lieten een donkerroode streep in de lucht achter. Op hetzelfde oogenblik riep hem de derde machinist, hij keerde zich om en zag een reusachtigen luchtsteen zigzags gewijze naar beneden en op minder dan een mijl afstands in zee vallen. Zij konden duidelijk het sissen van het water hooren toen de gloeiende massa in zee viel. De steen móet om trent 10 tot 15 ton zwaar zijn geweest. Toen de massa in 't water kwam steeg een zuil damp veertig voet hoog. De zee zag er een oogenblik uit alsof er zich een krater had geopend. De sissende toon was zoo sterk, dat de eerste machinist uit zijn hut toesnelde, meenende dat er iets aan den ketel mankeerde. Als de steen h.et schip getroffen had zou het zeker gezonken zijn. Voor den politierechter te Croydon, een Londensche gemeente, verschenen Vrijdag vier mannen, van 22 tot 24 jaar oud, beschuldigd en kennende een aantal branden te hebben gesticht, iij opslagplaatsen van hout, leege en ook bewoonde huizen. In drie weken tijds hebben ze twaalf branden gesticht. Dat deden ze voor hun plezier. streken onder water zette. Seattle, Tacoma, Spokane en tal van andere plaatsen in het Noorden zijn van alle gemeenschap afgescheiden. Het spoor wegverkeer staat stil, hier en daar is de lijn weggespoeld, evenals vele brug gen. Enorme schade is aan de eigen dommen toegebracht en tal van men- schenlevens gingen verloren. bruik van de provinciale steigers, even als die tot heffing van tolrecht op de provinciale wegen. Het voorstel der heeren Van Wi*es- berghe e. s. tot afschaffing tolheffing op de provinciale wegen is aangenomen. Aan de Vereeniging Vergil,iqde Hand werkslieden U; Neuzen werd een subsidie van f 200 verleend voor de avond-vak school. Afwijzend werd beschikt op d,e aan vragen om subsidie voor de ambachts school te Neuzen en om subsidie voor de burgeravondschool te Middelburg op het verzoek van Van der Slikke e. a. om subsidie voor de land-(tuin)- bouw wintercursussen en- op dat van W. F. Harte te Neuzen om verhooging van pensioen. Van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen werd de behandeling van art. 17 en 18 aan gehouden tot dezomervergadering. Het overige van het voorstel werd goed gekeurd. Vastgesteld werden nieuwe bijzondere reglementen voor de waterschappen De Vrije polders onder Tholen en Oud- Vossemeer. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van de Hollandse,he maatschappij van landbouw om subsidie voor de in 1907 te 's Gravenhage te houden tentoon stelling, maar aan de Zeeuwsche maat schappij werd voor deelneming daaraan een crediet van hoogstens f 500 verleend. Aan het departement Middelburg van de Maatschappij van Nijverheid werd een crediet van hoogstens f500 verleend ten behoeve der in 1907 te Middelburg te houden Nijverheidstentoonstelling. Voor den aanleg van proeftuintjes bij de landbouwcursussen werd een crediet van f100 geopend. Verder werd de stoombootdienst op de Westerechelde besproken en de verbinding tusschen Hansweert en Vlake. AXEL, 24 Nov. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,f 8,50 Rogge f 6,75 f 7,Wintergerst f 8,50 a J 9, Zomergerst f 8,8,25 Havers 5,50 a f 6,75 Erwten 10, f 10,75 Paarden boonen f 0,A f 0, Duivenboonen 0,k f 0,Witte- boonen f 0,a 0,- .Bruineboonen f k f 0,Boekweit f 0,k 0,— Lijnzaad f 12,— k 12,50 Aard appels f 0,k f 0,Koolzaad per zak van 106 liters HULST, 26 Nov. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,50 Rogge f 7,25, Win tergerst f 8,75, Zomergerst 0,Haver 6,75, Erwten 10,75, Paarden boonen f 0,Duivenboonen f 0,Witte- boonen f 14,50, Bruineboonen f 10,50, Boekweit f 0,Lijnzaad f 0,Aard appels ƒ2,50, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,— Eieren per 26 stuks ƒ1,40. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 46 stuks hoornvee, 33 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht: 22 stuks hoornvee, 17 varkeus, 0 paarden en 0 schapen. Men schrijft uit Dordrecht aan de N. R. Crt. i De 16-jarige M. M. en de 18-jarige H. v. V. waren Zondag den geheelen 1 dag al samen uit geweest, de eene I herberg uit en de andere weer in. Maar de onderlinge verhouding was er niet beter op geworden, naarmate het later werd. Tusschen acht en half negen in het bierhuis van Pols aan den Riedijk kregen zij ten slotte ruzie. Daar echter beduidde men hun, dat men daarvan minder gediend was en zette hen zelfs buiten de deur, toen de twist al te hoog liep. De twee besloten toen het zaakje op de Merwekade te gaan uitvechten. De 22-jarige A. D. en de 19-jarige A. v. H. wilden wel getuigen zijn van die kloppartij en gingen mee. Op de kampplaats gekomen, vielen de slagen natuurlijk onmiddellijk. Toen het A. D. te erg werd, trok hij partij voor een der vechtenden, wat A. v. H. niet goedkeurde. Die twee moesten de geschiedenis zelf maar uit maken. Het gevolg was dat A. D. en A. v. H. in korten tijd ook handgemeen waren. Midden in de worsteling trok A. D. uit een schede een mes te voor schijn en bracht zijn tegenstander daarmede eerst een steek in zijn been I ten vervolgens een snede over de borst toe. Daarna stelde hij zich, in schuin gebukte houding, met het mes in de i hand in verweer, om den aanval van i A. v. H. af te wachten. Deze wierp izich op hem, en toen schijnt A. D. volgens verklaring van getuigen in zijn eigen mes te zijn gevallen en zich de groote slagader van het rechterbeen I te (hebben doorgesneden. Bijna onmid- dellij k zakte hij tengevolge van het ontzettende bloedverlies bewusteloos op den grond. Hij werd naar zijn woning in de Wijngaardstraat gebracht; daar aangekomen bleek hij reeds te zijn overleden. Ook den gewonde vervoerde men naar zijn huis in de Torenstraat. Later echter Werden, zoowel de gewonde als het lijk naar het ziekenhuis geëx- [pedieerd, met het oog op het justitieele onderzoek. Hoewel het gebleken is, dat de vriend schap van den verslagene en den ge- I wonde den laatsten tijd niet zoo bizonder j j groot meer was, en het mes, door A. D. kort te voren was gekocht, schijnt er toch vooralsnog geen grond te bestaan om hier aan voorbedachten rade te i denken. In elk géval is gebleken, dat A. D. en A. v. H., vóór de inmenging van eerstgenoemde in de vechtpartij der beide anderen, dien avond geen kwestie hebben gehad. De toestand van den gekwetste is I niet ernstig. Hem is reeds een verhoor afgenomen terwijl op het mes van den overledene beslag is gelegd. Het onder zoek der politie duurt voort. Akka Kobus, het slachtoffer van den moordaanslag aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden, is uit het Academisch Ziekenhuis te Groningen ontslagen en teruggekeerd in haar ouderlijk huis te Garijp. Haar geZond- j heidstoestand is bevredigend. Zij moet echter ademhalen door middel van een [zilveren buisje, dat in haar hals is [aangebracht. Het spreken kost haar j eenige moeite, doch het geschiedt vrij [verstaanbaar. {Leeuw. Ot De marechaussee van Tilburg i heeft daar vannacht gevankelijk binnen gebracht O., te Varen, die H. met een bijl op het hoofd en den rug geslagen en hem levensgevaarlijk verwond had. - Zaterdagnamiddag is de 25-jarige [Duitsche monteur F. H., toen hij werk zaarn was aan de sluisdeuren van de nieuwe sluis te Ter Neuzen, in het water gevallen. Toen, men hem ver miste werd met dreggen aangevangen. Na verloop van een half uur werd zijn ljjk opgehaald, i De staking der Leidsche timmer lieden is, na juist een half jaar geduurd te hebben, afgeloopen. Zondagavond heeft er te Kampen een benzineontploffing plaats gehad in een motor, die in een wagen geplaatst- was vóór het gebouw, waarin de bios- koop vertoond werd. De vlammen sloegen den wagen uit, terwijl de machinist er met verbrand hoofd, leven loos uit gehaald is. Men schrijft aan de N. Gron. Ct. Rustig zat men Vrijdagavond in een coupé derde klasse van den zesuurs- trein van N. Schans naar Groningen te luisteren naar de wonder-verhalen van een der passagiers, toen deze, nabij Ulsda, het portier plotseling openrukte en verdweenMen gaf een gil, wilde reeds aan de noodrem trekken. Gelukkigde acrobaat kwam langs denzelfden weg terug en deed, alsof er niets was gebeurd. Hij was maar even door het portier op de kap van den waggon van den in volle vaart zijnden trein gekropen 'n Algemeen bekend Winschoter de schoorsteen veger-rookverdrij ver-visch- handelaar-schaatsenrijder Sikkema, ver toonde dit gevaarlijk kunstje 1 In den avond van den 19en November jl. ontmoette een 15-jarig meisje een jongen van denzelfden leeftijd in de Reguliersteeg, een zeer smalle en donkere gemeenschapsweg tusschen de Lange Nieuwstraat en de Oudegracht te Utrecht. Laatstgenoemde vond het niet noodig het meisje te iaten passeeren. Hij versperde haar den weg en toen zij krachtiger aanhield, viel de slechte knaap op haar aan en stak haar met een mes in het onderlichaam. Hierop ging de aanrander er zoo snel mogelijk van door, terwijl zijn slacht offer naar het Andreasgesticht werd overgebracht en onder behandeling kwam van dr. Folmer aldaar. De ver wonding bleek tamelyk ernstig te zijn, hoewel er geen levensgevaar is geweest. De geschiedenis is aanvankelijk ge heim gehouden, omdat aangaande den dader niets bekend was en ruchtbaar- making de kansen van opsporing slechts zou kunnen bederven. Alle gegevens ontbraken nagenoeg. Niemand kon eenige nadere inlichting> geven en het meisje was zelfs niet in staat een vaag signalement van haar aanrander op te geven. Desniettemin is de ij verige recherche er in geslaagd den schuldige te ont dekken. De jongen bleek te Utrecht thuis te behooreu en gedomicilieerd te zijn 'in het Geuzengesticht in de Heeren straat. Van beroep was hij schoen makersleerling. Na een streng verhoor bekende hij zijn schuld. Een verklaarbare reden wislfhij voor zijn handeling niet op te geven. De jongen is ter beschikking van de justitie 'gesteld. UD De koetsier van den heer P., te Rijsenburg, kreeg woorden met zijn meester. In zijn opgewondenheid wilde hij zijn patroon te lijf. De heer P. vluchtte naar boven en sloot zich op in zijne kamer, waar zich ook zijn echtgenoote bevond. De koetsier begon nu in zijne woede de kamerdeur te rammeien. De echte lieden werden zóo bevreesd, dat zij in hun angst van het balkon naar beneden sprongen. De heer P. brak daarbij een sleutelbeen en een bovenarm. Mevrouw P. moet inwendig ernstig gekneusd zijn. Een advocaat van Turyn was einde October vertrokken om den Simplon over te trekken. Tusschen het oude en het nieuwe gesticht der monniken werd de onvoorzichtige reiziger door een sneeuwstorm over vallen en hij zag zich verplicht in een niet ver van daar gelegen onbewoonde hoeve te vluchten. Gedurende 15 dagen werd hij er door den sneeuw geblok keerd, slechts voor alle voedsel wat hooi hebbend. Eindelijk werd de onge lukkige advokaat door bergbewoners bemerkt en naar het gesticht gebracht. Doch tengevolge van de koude en den In de Vrijdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland werd goedgekeurd de door Ged. Staten ge wijzigde verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ge- VERGADERING op Woensdag 23 Nov. '08, des nam. een ure, bij C. F. Keersemaker te Ter Neuzen. Voor het Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur. Het Bestuur, PH. J. VAN DIXHOORN, Voorz. W. DIELEMAN Pz., Secr.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3