EIND GOED AL GOED. tweeden Amblenaar ter Secretarie, \o. 66. Zaterdag 24 November 11)06. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z een w s c h - V laan d er en. F. D1ELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVE R AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, roepen op sollicitanten naar de betrekking van op eene jaarwedde van f 150. De benoeming geschiedt slechts voor den tijd van twee jaren. Indiensttreding 1 Januari 1907. Op zegel geschreven verzoekschriften vóór 29 November e. k. in te zenden aan den Burgemeester. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris. J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. De boedelbeschrijvingen zijn aange vangen. De eerste berichten zijn zeer bevredigend. Het zal in het halve jaar sedert de regeering de boedelbeschrij ving van de kerken uitstelde, tot menige plaats zijn doorgedrongen, dat de amb tenaren der registratie niet in de kerk komen om iets weg te halen, maar om den boedel te beschrijven, anders niet. Er zullen er zijn onder de vroegere tegenstanders van deboedelbeschrij ving, die gehoord hebben, dat het beschrij ven van den kerkelijken boedel wel in het belang, maar nooit in iiet nadeel van den eeredienst kan zijn, 'en dat de katholieke kamerleden bij de'bfehande- ling der wet op de scheiding van kerk 73) Goddank, liet rijtuig hield stil, men scheen aan de bestemming genaderd te zijn 1 Driftig vloog hij de vigelante uit en betaalde den koetsier zenuwachtig snel. Daar werd opengedaan. »Hier woont mijnheer Stade, niet waar vroeg Hugo. De persoon die aan de deur stond, een jong mensch van zestien of zeventien jaren, antwoordde«ja, mijnheer. Heb ik ook het genoegen mijnheer Van Waren te zien L »Ja, die ben ik,« en tegelijkertijd sloeg Hugo een blik op den knaaphet was duidelijk dat hij geen dienstbode voor had. »Mijnheer Stade verwacht mij toch, niet waar «Dat is te zeggen, mijn patroon moest noodzakelijk uit de stad. Maar gaat u binnen. Mijnheer begreep dat het eene groote teleurstelling voor u zou zijn hem riet dadelijk aan te treffen en heeft mij verzocht u af te wachten. U zult mij wel niet kennen, maar mijne zuster, jjffrouw Alida van Ulk kent u des te beter.* >0 ja zeker, hoe maakt ze het toch wel en staat, in die boedelbeschrijving dan ook niets kwaad integendeel heb ben opgemerkt. Zij zullen tot de over tuiging zijn gekomen, dat door opstootjes maken de voltrekking van de scheiding van kerk en staat niet meer te voor komen zal zijn, sedert de algemeene verkiezingen van Mei 1906 de voor standers van de scheiding zoozeer ver sterkt hebben in de Kamer. Hoe het zij, uit allerlei plaatsen waar men het van het voorjaar heeft moeten opgeven, heeft de boedelbeschrijving nu met uitzondering van enkele plaatsen, zonder moeilijkheden plaats gehad. DUITSCHLAND. Een Münchensch blad heeft eens nagegaan wat de speciale keizerlijke trein van Wilhelm gekost heeft voor de reis PotsdamMiinchen en de terug reis over Donaueschingen en Baden- Baden. Het bedrag beloopt in ronde getallen dertigduizend mark. De kei zerlijke trein kan zich niet verheugen in verlaagd tarief, uitgezonderd op de Pruisische spoorwegenop de andere lijnen wordt de gewone som per as betaald, die ook van andere extra treinen betaald wordt. Nu telt de trein in questie, die uit zeventien rijtuigen en twee locomotieven bestaat, niet minder dan vijftig assen. De hooge prijs van deze manier van reizen verklaart waarom de keizer zooveel gebruik maakt van zijn auto mobiel, als het tenminste niet-ofïiciëele bezoeken betreft, waarbij alle ceremo nieel en wat daartoe behoort achter wege kan blyven. »Ja, ze is wel genoeg, alleen schijnt ze in de laatste dagen iets gehad te hebben, wat haar vreeselijk hindert, maar ik mocht niet weten wat het was. Zij heeft mij de boodschap mede gegeven, om u te verzoeken haar zeer spoedig te komen zien, omdat ze u veel moet mededeelen.* «Welnu, laat ons maar dadelijk «Mijnheer, het is uver half twaalf. We dachten dat u veel vroeger zou komen en dan „Ach ja, ik ben mijn kop kwijt. Het is wel treurig, door niemand te worden ontvangen die ik ken neem mij niet kwalijk jongeheer, u dank ik voor uwe beleefdheid. »0 volstrekt niet, mag ik u een glas wijn inschenken «Graag, want ik heb dorst. En u zegt dat Alida treurig gestemd is En Stade ook niet hier daar moet wel een gewichtige reden voor zijn. Dat alles maakt mij ongerust. Weet u er dan niets van, niets «Neen mijnheer; wil ik u de slaap kamer wijzen «Ach wat, slaapkamer, ik ik heb geen slaap dat alles is mij zoo vreemd. Ik ben ongerust. Vertel mij dan toch iéts, praat met mij.* «Ja mijnheer, u moet me niet kwalijk nemen maar ziet u, ik word eigenlijk te huis verwacht. Mijnheer dacht dat u veel vroeger zou komen. Mama zal in ENGELAND. De eerste minister en de minister van financiën van Engeland hebben een deputatie van Parlementsleden uit de liberale en arbeiderspartij ontvangen. De heeren drongen op ouderdomspen sioen aan. De ministers verklaarden zich van de wenschelijkheid van alge meen pensioen, met zekere uitzonderin gen, overtuigd, maar een wet te dien einde moest wachten op tijd en geld. Minister Asquith voegde er bij, dat de regeering de zaak zeer dringend vindt. ITALIË. Koning George van Griekenland, die heden te Rome komt, zal aanstaanden Zondag een bezoek aan den Paus bren gen. Het te volgen ceremonieel zal hetzelfde zijn als by het bezoek van koning Eduard, zijn zwager. De koning der Helleenen gaat van het Quirinaal naar het Grieksche gezantschap en vandaar naar het Vaticaan, waar hij wordt ontvangen door den Roomsch- Katholieken aartsbisschop van Athene, mgr. Delenda. Men is te Rome de daders van de bomaanslagen in het Café Aragno en de Pieterskerk nog niet op het spoor. RUSLAND. Uit Rusland weer eenige berichten van moord en doodslag. Volgens Central News heeft Dinsdag een bende te Odessa wanhopige pogingen gedaan, om op straat den hoofdcom missaris van politiè te dooden. Eerst toen de politie met een maxim geschoten en drie van de aanvallers gedood en de doodelijkste angst zitten. Ik wist waarlijk niet wat ik doen zou, want mijnheer Stade had mij zoo op het hart gedrukt om u af te wachten. Ik zal schellen dat de meid u de slaapkamer wijst en mijnheer Stade heeft gezegd dat u alles kon krijgen wat u noodig had.* «In Gods naam dan, alleen, alleen, in eene vreemde stad, in een vreemd huis De woning van Jan Stade, dezelfde waarin sinds vele jaren het kantoor ge houden werd, was zeer geschikt om met de fiksche appartementen, de fraaie marmeren gangen en de breede trappen, door een talrijk huisgezin te worden bewoond. De oude Stade had daar dan ook in vroeger jaren schitterende feesten aangelegd en deze koopman had later liever met zijn zeer klein gezin in uncomfortablen rijkdom geleefd dan zich voor het oog der wereld schijnbaar te verminderen. Thans was, behalve een paar dienstboden, die in de beneden ver diepingen bleven, Hugo het eenige levend voorwerp in het gansche onbekende ge bouw, en unheimlich klonken zijne voet stappen door de hooge gewelven. Een overgroot vertrek was zijn slaapkamer waar een tweepersoons-ledikant voor hem was gereed gemaakt. En alles zag er zoo fraai uit, dat hij den natgeregenden hond niet dorst te herbergen. Ach, zoo eenzaam had hij zich zelfs in Petersburg nog niet gevoeld. Overal ruimte, ruimte, ruimte, en overal alleen. Welke onheil drie gewond had, lieten zij af. Reuter seint, dat een bende daar Dinsdag een politiebeambte gedood en toen 4000 roebel op het kantoor van een stoom bootmaatschappij geroofd hebben. Te Koengoer, in Perm, is Dinsdag de commissaris van politie, bij een huis zoeking, met drie revolverschoten ge dood. De dader werd gevangengenomen. Te Simferopol is een vrouw, hoofd redactrice van „een populair reacti-" onair blad", wegens schrijven tegen'de regeering naar Siberië verbannen. Te Odessa zijn 2000 exemplaren van een politiek manifest in beslag genomen, nog wel van de wettelijke erkende partij van vreedzame hervorming. Gelegcnheidspostzegels. Binnenkort wordt een serie nieuwe postzegels van 2lj* tot 3 cent verkrijg baar gesteld, die slechts van 20 Decern- ber tot 2 Januari geldig zijn ze fcull'en tweemaal zoo groot en ook tweemaal zoo duur zijn als de gewone en'alleen voor het binnenlandsch verkeer gelden. Het zijn zoogenaamde gelegenheids-ze gels, die van rijkswege ten voordeele van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose naast de gewone postzegels- zullen worden verkocht. De helft van' de opbrengst zal in de kas der ver eeniging gestort worden. Men heeft juist, den tijd van 20 December tot 2 Januari gekozen, omdat dan bij de posterijen, wegens Kerstmis en den Nieuwjaarsdag in de lage waar den bet meest omgaat. spellende teleurstelling. Wat er gaande was, wist hij niet, maar de vrees bekroop hem of het ook beter geweest ware, als hij nimmer de terugreis had aanvaard. Gelukkig dan nog maar als wij den ganschen dag hebben doorgereisd en, door vermoeidheid, de slaap ons, benevens ons gansche heir van zorgen, eindelijk overwint. XVII. Wij moeten in het gelijk breien. Wij moeten onderzoeken wat er met andere personen, sinds we hen verlieten, is voorgevallen, waardoor ons tevens een en ander, wat nu nog raadselachtig voorkomt, zal worden opgehelderd. Wij herinneren ons nog dat, toen Alida; van Ulk, Agnes verliet, de laatste weder geheel aan Hugo scheen toe te behooren. Eduard Valmer moest dan ook wel een minder gevaarlijke mededinger worden, aangezien hij steeds meer van zich spreken liet, zóó zelfs dat hij bij het Haagsche publiek als een speler en daarbij niet als een gelukkig speler bekend stond, terwijl mevrouw Valmer, die zich nog altijd veel in de wereld vertoonde, dikwijls door een droefgees- tlgen trek, die door haar glimlachen heen scheen, bewees dat ook zij onder smart of zorg gebukt ging. Rentinck, die nog steeds lijdende was, gevoelde dan ook nu, minder dan ooit, lust om eene ver eeniging van den luitenant met zijne

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1