WIL U Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ad verten tiën. C. P. GAST Nieuwe Mooie en Goedkoope de belangrijkste punten, konden de gouverneurs hun ijzeren gezag onafge broken handhaven. Vandaag kan men den toestand in Midden-Azië omschrij ven als een sedert twintig jaren tot stand gekomen overgang van bar- baarschheid tot betrekkelijke beschaving onder militair despotisme. Zeker geen ideaal, maar in dit deel der wereld voorshands misschien wel het beste. AXEL, 16 November 1906 In de op 14 dezer gehouden be stuursvergadering van het fanfaren-ge zelschap „Vlijt en Volharding" te Hulst is in principe besloten in 1908 een internationale muziekwedstrijd voor har monie- en fanfarencorpsen uit te schrij ven. Het plan in 1907 den wedstrijd te doen plaats hebben is, met het oog op een reeds uitgeschreven wedstrijd op gegeven. Het leeuwen- en beren-beslag te Hulst, waarVan we reeds enkele malen melding maakten en dat nu reeds 6 weken duurt, heeft al aardig wat proces- stof opgejaagd. Een Woensdag door de rechtbank te Middelburg genomen be slissing geeft aanleiding te vermoeden dat de diertjes nog een poosje aan de ketting blijven liggen. De rechtbank toch wees af het verzet tegen de uit gesproken faillietverklaring van G., den houder der menagerie, ingesteld door dezen zelve, alsmede dat door mej. P., die zich eigenares noemt, gedaan. De laatste verklaarde zij geen be langhebbende en op het verzet van den gefailleerde besliste zij dat hij werkelijk verkeerde in den toestand van te hebben opgehouden te betalen en dat deze rechtbank tot de failliet verklaring was bevoegd. De beestjes schijnen intusschen zich niet te beklagen te hebben over het onderhoud op kosten van ongelijk, want ze gaan er bij den dag mooier uitzien M. Ct. By de te Hulst gehouden aanbe steding van het bouwen eener Kath. jongensschool met gesticht en kapel, werd ingeschreven door de heeren Colsen te Ter Hole voor 24890, Th de Kan te Prinsenhage voor 23799, Spekenbrink te Ginniken voor 23323, Chr. Discissen te Breda voor 22703, A. Brouwers te Ginniken voor 22574, W. Brouwers te Breda voor 22489, Ch. Jacobs te Goes voor 21500, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 20000, A. Goedemond te Hansweert voor 19700, J. Bleyenberg te St. Jansteen voor 19670, C. Everaert te St. Jansteen voor 19600, A. A. v. d. Walle te Hulst voor 18870, Jan van Gijsel te Hulst voor 18300 en B. H. Reuling te Hulst voor 18289. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Dinsdagmiddag kwam te Sas vaD Gent de voerman C. de Mul, in dienst bij den steenkolenhandelaar E. Geir- naerdt, met een ledige driewielskar de oude brug afrijden. De Mul zat op de vervallen zoodra hij had bespeurd dat de Hollander toch onder den invloed van zijn aartsvijand komen zou. Hij had als het ware gestreden als een engel tegen den demon, hij had zelfs gehoopt het veld behouden te hebben, en juist nu ontglipte hem den prijs nogDe zaak was en dit is zoo vaak het geval hoe de kunst er ook op uit zij de voorstelling omte keeren de zaak was dat de goede engel zich zoo onbehagelijk, en de demon zich zoo aantrekkelijks voordeed Genoeg, Bolck drukte Hugo's hand met kracht in zijne beide stevige knuisten en zag hem daarbij zoo diep treurig aan alsof hij den vriend voor eigen oogen in den afgrond zag zinken. Hy sprak dan ook bijna geen woord. Hugo kon een glimlach nauwelijks onderdrukken. Wordt vervolgd.) zitplaats, welke zich vooraan den wagen bevindt. Door de schokken, tengevolge van het rijden van den opril, viel de voerman eraf, met het gevolg, dat een der wielen hem oyer den rechterboven- arm ging. Hierdoor werd een bloedende en diepe wonde veroorzaakt, welke een ter hulp geroepen arts verbond. Het intusschen op hol geslagen paard werd spoedig gegrepen. - In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 7 tot en met Dinsdag 13 Nov. 18 gevallen van besmettelijke ziekte voor nl. te Groede 2 en St Maartensdijk 1 van typhus en febris typhoidea, te Middelburg 2 en Rilland Bath 3 van roodvonk en te Axel 4, Clinge 3 en Neuzen, Stoppeldijk en Waterlandkerkje 1 geval van diph- theritis. PKKDHvMKlJltTKN TK aXKL Zondag 18 November 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, are Ds. J B. T. Hugenholtr. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (nam. Dankstond oogst.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm, 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra Kerk B. (Geen dienste Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 November C. F. d. S., 14 jaar, zonder beroep te Koewacht is wegens diefstal vrijge sproken. E. v. d. B., 42 jaar, commissionair te Hontenisse is wegens frauduleus ban kroet veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. C. d. 0., 47 jaar, weduwe P. F. d. V., zonder beroep te Koewacht is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f3, boete subsidiair 3 dagen hechtenis L. d. K., 30 jaar, arbeider te Hoek is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Donderdag vernietigde het ge rechtshof te 's Gravenhage de volgende vonnissen van de rechtbank te Middel burg, veroordeelendele E. de B. veldarbeider te Neuzen tot 1 maand wegens diefstal van een balk te Neuzen 2e E. H. de S., arbeider Axel tot een jaar met aftrek van de voorarrest wegens aanranding der eerbaarheid 3e E. L. de P., kolenwerker, Vlissingen tot 4 maanden, wegens huisvredebreuk en mishandeling, en 4e E. A. N. G., boerenknecht zonder vaste woonplaats tot 3 jaar met aftrek dei voorarrest, wegens diefstal van spek, brood, een rijwiel en door inklimming, van 11 franken, benevens een spaarbankboekje te IJzendijke. Het Hof veroordeelde den le tot 14 dagen, den tweede tot 4 maanden, met aftrek voorarrest; den derde tot dezelfde straf en den vierde tot dezelfde straf met aftrek van voorarrest. Verbrand. Woensdagmiddag te kwart na vijf brak er in het rij wiel magazijn van den heer J. M. Smits te Amsterdam, een felle brand uit. Men schrijft de oorzaak toe aan een lek in de gasleidin'g. In een oogwenk stond de geheele winkel in lichtelaaie. Het knechtje en de dienstbode vluchtten, maar de heer Smits holde naar boven, waarschijnlijk om geld en kostbaarheden te redden. Da ir schijnt hij door den rook bedwelmd te zijn, althans de brandweer vond hem later dood op den grond uitgestrekt. De vlammen, die ook weldra de tweede verdieping en den daarboven gelegen zolder, benevens de vliering hadden aangetast, hadden het lijk voor een groot gedeelte verkoold. Het stoffelijk overschot werd in een deken gewikkeld, en naar den stal van den heer Ste- phanus aan de overzijde der straat gedragen. Met een brancard werden de overblijfselen van den jongen man hij was pl.m. 33 jaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De over ledene laat een jonge vrouw en een kindje achter. Zij waren op het oogen- blik van den brand buitenshuis, en ont kwamen dus aan het gevaar. De materieele schade wordt door ver zekering gedekt. Op het Singel bij de Raamsteeg te Amsterdam, een echt oud-Amster- damsche buurt, die in haar alouden naam van „Appelmarkt" dat oud- Amsterdamsch nog bewaart, staat een huis, waarin een handel in olie en vee voeder gedreven werd. Op de glazen was de naam van den handelaar ge schilderd „W. Wagenhof, in olie en veevoeder". De handelaar stond in de buurt niet slecht bekend en de zaak scheen vrij goed op te nemen. Alleen viel 't sommigen op, dat deze Amster dammer niet byzonder spraakzaam was en al3 hij sprak, dat deed met een ietwat vreemd accent, maar zijn olie en zijn veevoeder waren goed, dus werd daarop niet bijzonder gelet. Sinds Dinsdagavond staat deze woning ledig, want de politie heeft den be woner in hechtenis genomen, omdat haar was gebleken, dat hij te Amsterdam verblijf hield onder een valschen naam en zijn vaderland, Duitschland, indertijd ontvlucht was omdat hij zich daar schul dig had gemaakt aan verduistering. Deze quasi-Amsterdammer met zijn Nederlandsch klinkenden naam is namelijk de burgemeester van de gemeente Eiche, bij Berlijn, die er vandoor is gegaan met de gemeentekas, welke op dat oogenblik 'ól;2 maal zooveel bevatte als die van zijn collega te Köpenick, n.l. 14,000 Mark. Hij had blijkbaar de militaire macht niet noodig voor deze operatie aan de gemeente penningen. De edelachtbare arrestant heet Otto Rümenapp. Nv. d. D.) Donderdagnacht is er ingebroken in een z.g. huis van koop met recht tot wederinkoop, gehouden door v. S., te Den Haag. De dieven hebben zich vermoedelijk toegang verschaft door het z.g. balkengat, gelegen aan de Waldeck-Pyrmontkade, (een terrein waar houtwaren liggen opgestapeld), zijn vervolgens over een daar staande schutting geklommen en hebben toen een ruit van het achterhuis ingedrukt. Er is voor een bedrag van ongeveer t 1600 aan gouden en zilveren horloges en sieraden gestolen de geheele uitstal kast was leeggeplunderd. De inbraak werd 's morgens ontdekt door een der buren, die bemerkte, dat aan de schutting planken ontbraken en beschadigd waren waarna de eige naar werd gewaarschuwd. In het politiebureau aan de Pau wensteeg te Rotterdam was iemand verdacht van diefstallen en inbraken opgesloten. Zondagnacht te drie uur riep hij den alleen zijnden agent, die de wacht moest houden, en verzocht hem wat water, hij had ergen dorst De agent voldeed aan het verzoek en om den gevangene het water gemak kelijk te kunnen overreiken opende hij de deur van de cel op een kleine kier. Daar was het den arrestant juist om te doen. Op dat oogenblik drukte hij met alle kracht tegen de deur, de agent viel achterover, en de man snelde in volle vaart de deur uit en de straat op. De age ut hem achterna, onderwijl alarm signalen gevend. Andere agenten snel den eveneens toe. In de Nieuwe Kerk straat kreeg men den vluchteling te pakken, maar hij wist zich los te ruk ken en ontkwam aan zijn vervolgers Hij is nog steeds voortvluchtig. In de Falckstraat te 's Gravenhage is een zeer brutale inbraak gepleegd, waar de dieven door middel van een valschen sleutel zich toegang tot de woning verschaften. De inbrekers hebben f 160 aan baar geld medege- I nomen. Een hunner Zou de man zijn die te Rotterdam het politiebureau ontvluchtte. Te Havre is een postambtenaar beetgenomen. Een deftig gekleed heer kwam voor het loket poste restante en zeide dat hij kort te voren buiten aan het postkantoor een brief in de bus had gedaan. In dien brief wilde hij een belangrijke verandering maken en hij vroeg of het dus mogelijk was hem terug te krijgen. Meteen overhandigde hij een enveloppe met het gelijkluidend adres. De beambte stond op en ging weg om het geval aan een collega over te dragen. Nauwelijks had hij zich omgekeerd of de fijne heer lichtte de schuif van het loket op en maakte zich meester van een houten kistje, dat juist binnen zijn bereik stond. Het bevatte ruim 2000 fr. in bankpapier en nog andere stukken van waarde. Men is den brutalen dief nog niet op het spoor. Dezer dagen legde de politie te Weesp de hand op een zekeren W. H., vroeger aldaar werkzaam bij een boekdrukker. H. is later naar Leiden vertrokken, in betrekking komende bij de broodfabriek Ceres", alwaar hij, volgens zijn zeggen, zich een som van 50 heeft toegeëigend, welke hij van de klanten had gebeurd. Jl. Vrijdag nu kwam hij wederom te Weesp een kijkje nemen, doch werd spoedig door den politieagent E. gear resteerd, waarna werd besloten hem naar Leiden te vervoeren. De agent E. ging den volgenden dag naar Leiden om de politie aldaar de vangst mede te deelen, terwijl de te Weesp gestationneerde rijksveldwachter H. met een lateren trein zouden arriveeren. Op tijd waren beiden aan 't station. Daar bemerkte de rijksveldwachter, dat hij zijn portefeuille had vergeten, en die wilde hij toch gaarne medenemen. Goede raad was duur. H. werd der halve in het goederenbureau gezet; onderwijl ging de rijksveldwachter naar huis om het vergetene te halen Nauwelijks had de veldwachter zijn hielen gelicht, of H. kwam op een inval. Hij vroeg den beambte, die niet wist wie hij voorhad, wat misschien toch niet zou hebben gegeven als hij 't wèl had geweten, waar „zekere plaats" zich bevond, waarvan hij even gebruik wenschte te maken. „Om den hoek", antwoordde deze. En H. ging den hoek om, echter een anderen dan den aangewezenen. Toen de rijksveldwach ter terugkwam, bemerkte hij, tot zijn niet geringen schrik, dat zijn arrestant zich niet bevond waar hij hem gelaten had. Op zijn desbetreffende vraag aan den beambte op onderzoek uitgaande, kwam hy spoedig tot de ontdekking, dat de vogel gevlogen was Direct werden pogingen in 't werk gesteld om den voortvluchtige te achterhalen, doch tot heden zonder resultaat en in Leiden zit men lijdelyk te wachten. r een prachtig ST. MCOL 4 AS-CADEAU Bezoekt dan de SINT NICOLAAS- ETALAGE van en U zult verbaasd zijn over de welke ik U dit jaar kan Aanbevelend. sorteering, aanbieden. L

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2