tweeden Ambtenaar ter Secretarie, \o. 64. Zaterdag 17 November It HM». Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. E, 1MELE1IW, aanbesteden 1 E U I L L E T O N PI Buitenland. ^*^0 «1 *i 1*4)' jot J£at fFcicll AXELSOHR Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeestet en Wethouders van AXEL, roepen op sollicitanten naar de betrekking van op eene jaarwedde van f 150. De benoeming geschiedt slechts voor den tijd van twee jaren. Indiensttreding I Januari 9997. Op zegel geschreven verzoekschriften vóór 29 November e. k. in te zenden aan den Burgemeester. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. .J. OGGEL. De Serretnris. J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 20 November e. k., des voormiddags te 9 ure, op het Raadhuis,'in het open baar het leveren en plaatsen van eene RIO LEERING door den wal van Mevrouw de wed. Noske. op eene lengte van ongeveer 40 Meter voor uitloozing van de sloot, toebehoorende aan den heer Dijk wel en boven genoemde Mevrouw Noske. 71) Nu gingen de weinige weken om onder het maken van visites om van zijn voor nemen keunis te geven, en afscheids partijen, waarbij vooral Schölle zich niet onbetuigd lief. Hoewel het Hugo dus niet aan afleiding faalde ging de tijd hem toch nog veel te langzaam orn. Zijn hart trok naar huis met onweerstaanbare kracht. Eindelijk was de laatste Zondag aangebroken, die hij, om afscheid te nemen, bij Weiszblut doorbracht. Olga en Constance waren er ook. Het was geen vroolijke dag. Cathinka was neêr- slachtlg cn Olga, die werkelijk, dooi de ■dwaze plagerijen, een hoop had gekoes terd, waartoe geen eigenlijke grond be stond, kon zich ook inoeielijk tot vrooljjk- heid stemmen. Constance zag Cathinka's .treurigheid, waarvan deze dan ook geen geheim maakte, en haar hart wa® vervuld van wrevel. Zij toch schreef die treurig heid ten onrechte "too aan liefde voor Ehgo, en zij minachtte de vrouw die beurtelings sympathie gevoelde voor eiken man, ja zij ontzag zich zelfs niet, Weiszbliit zijdelings daarop aandachtig te maken. Deze echter liet zich daardoor niet verontrusten en thans had hij gelijk. Bestek en voorwaarden dezer aan besteding'liggen ter inzage ter secretarie, iederen dag, leeswerkdag van des voormiddags 9—12 en des namiddags van 24 uren. Alleen ingezetenen hebben het recht tot inschrijving. Axel, den 6 November 1906. Burgemeester en Wethouders ran A rel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. Een eigenhandige brief dien de Keizer aan Pod bielski heeft gericht, luidt als volgt Mijn waarde minister v. Podbielski Naardien ik u bij besluit van heden het verzochte ontslag uit den dienst in genade verleend heb, is het mij een behoefte, u voor de uitnemende diensten die gij mij en het vaderland bewezen hebt, en de wijze waarop gij bij de bekleeding van uw ambt de belangen van den mij bijzonder na aan het hart liggenden landbouw behartigd hebt, mijn koninklijken dank te betuigen. Als teeken van mijn welwillendheid verleen ik u de briljanten bij het grootkruis van den Rooden Adelaar met eikeloof en zwaarden aan den ring en doe ik u de onderscheiding hierbij toekomen. Ik verblijf uw toegenegen koning Wil helm Zijne vrouw had met haar verleden ge broken, althans zij had zich, zoo goed zij dat vermocht, na Stades vertrek aan haar echtgenoot gewijd, doch er ging geen enkele dag om dat zij niet aan Stade, den waarachtig geliefde, dacht. Van Waren's bezoek was haar aangenaam, hij toch herinnerde haar aan haar zoo feeder bem'mden vriend, met hem kon zij over den verlorene spreken, en ook die laatste schemering van vroeger genot zou thans voor haar ondergaan. «Hugo, vergezel mij even door den tuin,» sprak Cathinka luide, ten aan hoore van het geheele gezelschap. Con stance keek Weiszblut met groote oogen aan. «Met genoegen,klonk het antwoord. „Je moet mij één dienst doen. Ik hoop dat je 't mij niet weigeren zult.» «Het is niet waarschijnlijk Cathinka. Ik heb hier immers zoo veel vriendschap genoten.» «Zie hier, ik hel) mijn portret laten maken voor Stade, neem het mede en geef het hem uit mijn naam.» «Cathinka ik dacht toch dat «Hij heeft het mij verzocht in den laatsten brief.» «Steeds in briefwisseling dan, dat doet mij leed.» «Welnu, wij kunnen niet lang alleen blijven. Ge neemt het voor_mij mede niet waar F» Hugo antwoordde riet. ITALIË. De zware stormen en regenval der laatste tien dagen zijn niet zonder in vloed gebleven op de sluiting der ten toonstelling te Milaan op Zondagavond j. 1. Men was bang, dat de gebouwen het niet langer zouden houden. In September en October was het bezoek bevredigend, zegt hetzelfde be richt verder, ongeveer 90,000 personen, per dag. In 't geheel zijn er gedurende de 6l,2 maand der tentoonstellingsvreug de over de 8 millioen bezoekers ge weest, die met inbegrip der abonne- menfèn 4'millioen lire hebben betaald. Men schat het tekort op 3 millioen lire, die door de inschrijvers op het waar borgfonds gedekt moeten worden. RUSLAND. In de dagen van den oorlog'en daarna onder de verschrikkingen van de om wentelingsbeweging is één deel van het Russische rijk rustig en bedaard geble ven, tenminste uiterlijk. Daar hoorde men niet van weigerachtige soldaten, van aanslagen, van stakingen, kortom van al de onlusten van den jongsten tijd in het overige van het gebied van den Tsaar. Het deel van Rusland, dat wij op het oog hebben, ligt niet in Europa, maar in Azië. Het is niet Siberië, hetwelk Europeesch Rusland niets toe heeft ge geven in onrust en bloedvergieten, maar het is het groote gebied naar het zuiden, naar de Britsch-Indische grens, Tur kestan en de aangrenzende streken, waar Rusland na den tegenslag in Mantsjoerije meer dan ooit zijn stelling «Antwoord dan Is die kleine dienst al te groot «Laat mij er over nadenken.» «Nadenken riep Cathinka driftig. «Neen,» sprak Hugo vastberaden, «neen, Cathinka, ik mag, ik kan dat niet doen.» «Hugo, het is de laatste dienst, die ik u verzoek. «Neen, neen Cathinka, om u zelfs wil, neen «Hugo, ik zal wel eene andere ge legenheid vinden. Ik wil hem mijn portret zenden, maar ik hecht er nu aan dat gij het hem geeft.» «Ik doe het niet!» «Uw laatste woord?» riep zij bewegelijk. »Ja." Ze liep toornig van hem af. Hij bleef nog een oogenblik, in gedachte verzonken, staan. Was hij wreed ge weest F Neen toch niet, hij mocht niet anders handelen. Jan Stade had dan, vreemd genoeg bij zulk een karakter, Cathinka nog niet vergeten. Hij zou even goed iu staat zijn, het vaderland op nieuw te verlaten, en wat zou er dan van den armen Weiszblut worden, Weiszblut die Hugo van het oogenblik zijner komst te Petersburg met blijken van- welwillendheid had overladen. Het griefde hem echter diep, dat hij, na zoozeer hair vertrouwen te hebben ge noten, als vijand van haar zou moeten scheiden, waut zeker zou zij het hem versterkt. Het moet merkwaardig zijn welke veranderingen er iji de laatste twintig jaren hebben plaatsgehad. Oude, historische, door en door Oostersche steden verliezen dat karakter en worden të eenenmale geëuropeaniseerd met of zonder behulp van den knoet. Prach tige villa's van Russische ambtenaren en kooplieden staan langs nieuwe wegen in Askabad, Tasjkent, Bochara en Sa- markand, waar de staat groote moderne regeeringsgebouwen heeft opgericht. Ovéral in het hart van Azië vindt men in de groote steden electrisch licht en dito trams. Er is rechtstreeksche spoor wegverbinding tusschen deze steden en Moskou en St. Petersburg, terwijl de spoorstaven zuidwaarts bijna tot de In dische grens reiken. Dit alles is het werk geweest van de militaire gouverneurs, wier woord wet is en die met ijzeren hand de Oostersche bewoners van deze histo rische plekken den Weg der moderne beschaving opdringen. Het uiterlijk van deze landen tijdens den oorlog en daarna, zeiden we boven, bleef onbe wogen en is het nog. De krijgswet houdt alles voortdurend in een ijzeren greep, omklemd en belet elke poging tot verzet. Er- hebben wel geruchten van opstanden geloopen tijdens deti oorlog, maar het bleven geruchten. Geen man heeft de Tsaar echter ook weggenomen ten behoeve van Mantsjoe rije van de kwart millioen soldaten, die orde en rust in Midden-Azië hand haven, en dank zij de uitnemende or ganisatie der spoorwegen, die vóór alles militair zijn, en onneembare forten op nimmer vergeven kunnen, en te ont kennen was het ook niet dat hij wreed, zeer wreed was geweest. Hem kwam in de gedachte hoe ook hij eenmaal iemands hulp had ingeroepen om tot tolk te strekken bij zijne geliefde, en wat er van hem geworden zou zijn, als dat hem geweigerd ware. Zou ook dan het voor werp zijner Liefde hem met open armen verwachten zooals immers het geval was F O, de gedachte daarvan verdrong alles wat hem hinderde, het werd louter licht en leven in zijn getnoed Het zou anders geen aangename dag voor hem zijn geweest. Slechte Weiszblut was hartelijk, de vrouwen waren koal, Cathinka zelfs kwetsend koud jegens hem, en toen hij eindelijk vertrok, drukte zij hem wel met eenige innigheid de hand, inaar zag hem daarbij zoo smartelijk verwijtend aan, dat hij den blik verward nedersloeg. Den volgenden dag nam hij afscheid van Schölle en alle bedienden. De patroon troostte zich dat zij met elkande.r in relatie blijven zouden. De intimiteit had zich nimmer verder uitgestrekt dan tot de affaire en wat daartoe behoort; (waar onder men rekenen kan om daar van tijd tot tijd een diner, souper of bal te komen bijwonen). Met alle geëmplo yeerden was hij op een goeden voet, maar alleen met Bolck was hij in latei- tijd eenigszins intime geworden. Deze was echter weder in zijne oude stroefheid

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1