Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Zoo ging ze op reis naar Orel, dat een dikke 300 K.M. verder nog is dan Moskou. De oudelui brachten haar weg tot den trein en wachtten toen op het bericht van de behouden aankomst der jonge gravin. Maar wat er kwam, geen brief. De vader telegrafeerde tenslotte naar de nichtjes, die tot zijn verbazing antwoordden, dat zij van niets wisten. Verslagenheid te Petersburg. Na eenigen tijd kwam echter een brief uit Brussel. In dien brief schreef de dochter, dat zij het best maakte en juist getrouwd was met een jong student, die wegens revolutionair gedoe uit Rus land had moeten vluchten, nadat kort te voren zijn huwelijksaanzoek hoog hartig door graaf K. was afgewezen. De ongehoorzame, doch ondernemende dochter gaf nu haar ouders in over weging om maar in het geval te be rusten en schoonzoon te erkennen als onvermijdelijk gevolg der omwente liugsbeweging. AXEL, 9 November 1906 Woensdag voormiddag werd te Mid delburg de groote internationale ten toonstelling van pluimvee, duiven, ko nijnen, zang- en volière vogels en wat daarop betrekking heeft, welke op 7, 8 en 9 November gehouden werd van wege de onderafdeeling „Walcheren" van de afd. Zeeland der V. P. N. in samenwerking met de postduivenver- eeniging ,De Reisduif' te Middelburg geopend door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, mr. Dijckmeester, welke als eere-voorzitter benoemd was. De verwachting, die men van deze tentoonstelling had gekoesterd, bleek verre overtroffen. Niet alleen wat het aantal exemplaren betreft maar ook vooral de kwaliteit van het tentoonge stelde was volgens kenners zeer te waardeeren. De taak der keurmeesters was dan ook niet altijd even gemakkelijk om alles naar waarde te schatten. Deze heeren die men gerust als de beste deskundigen hier te lande kan beschou wen verklaarden dan ook aan de re dactie van de „Midd. Crt." dat de ten toonstelling uitstekend geslaagd mag heeten. En hiermede is, dunkt ons, genoeg gezegd om eenig denkbeeld te geven van het ingezondene. Laten we nog even aanstippen, dat onder de bekroonden nog voorkomen de namen van twee hier niet onbekende liefhebbers, n. 1. onze stadgenooten de heeren J. C. Bom en F. Dieleman. dat u lid zijt in den collegietuin «Genoegen,en dat het daar voor jonge lui zoo plezierig is. Nu wou ik u vragen, of ik het op mijn leeftijd van nog geen zeventien jaar, wel zou kunnen doen.« Ik glimlachte, en zeide dat ik zijn plan zeer goed keurde. »Je hebt zeker wel een vriend, die je voor kan stellen vroeg ik hem, want ik had juist geen lust om dat te doen. Op die wijs kreeg ik van zelf de gelegenheid een paar malen een gesprek met Alida aan te knoopen. Behoef ik u te verzekeren, dat ge het hoofdonder werp van ons onderhoud waart P Kijk, ik kon er jaloersch om worden, zoo hoog als gij bij haar aangeschreven staat We spraken ook over Agues. Par bleu, ik moet onderstellen dat ze je nog trouw blijft. Alida blijft met haar in corres pondentie, ik geloof alleen oin uwentwil. En ge suft daar in Petersburg, waarom P Om niet als de oude knecht in 't Vader land terug te komen Ik wil u een propositie doen. Zoo ge overkomt wordt ge mijn associé. Ik heb dringend een helper noodig. Mijne hoofdvoorwaarde is, dat ik de kas aan u overgeef, de rest worden wij wel eens. Het huis Stade C. was mooi op weg om eene uitdroogerij te worden, maar de elementen zijn aanwezig om er een eerst Earopeesch handelshuis van te maken. Gij zult mij begrepen als ge hier komt, waarnaar ik zeer verlang. Maak dan Eerstgenoemde behaalde in de af- deeling „Postduiven" l eere-prijs, 1 eerste en 1 tweede prijs, terwijl laatst genoemde in de afdeeling „Sierduiven" 1 eere-prijs, 4 eerste 2 tweede en 5 derde prijzen benevens 4 zeer eervolle vermeldingen en 3 eervolle vermeldin gen bekwam. Te Neuzen is opgericht de Naam- looze Vennootschap Zuid- Nederlandsche Stoomvaartmaatschappij, ten doel hebbende de uitoefening van het reederijbedrijf. Tot directeur is benoemd de heer A. C. Lensen, reeder aldaar, en tot commissarissen de heeren mr P. Diele man te Middelburg en J. F. A. M. van Waesberghe te Hulst. Het benoodigde kapitaal is voor het overgroote deel in Zeeland geplaatst. Een groot stoomschip is voor de ven nootschap in Engeland reeds in aan bouw en zal binnen eenige maanden voltooid zijn. De nieuwe ambachtsschool te Hulst zal hoogstwaarschijnlijk reeds tegen 15 dezer met den cursus beginnen, zoo meldt men ons. Het aantal leerlingen bedraagt 30, verdeeld als volgttimmeren 19, schil deren 7 en smeden 4. De deelneming aan het smeden is vooral zeer gering te noemen, als men ziet hoeveel smede rijen er in den omtrek zijn. Het is toch ook vooral voor den smid hoogst noodzakelijk, dat hij in zijn jeugd grondig geoefend wordt om oog en hand te gebruiken, even goed als voor den timmerman en den schilder. Ook voor dit laatste vak kon de deelneming wel iets grooter zijn dunkt ons. Het wordt toch waarlijk hoog tijd dat er ook in deze streek met den ouden sleur gebroken wordt, dat de jonge ambachtsman niets meer leert, dan hetgeen hij van zijn vader of zijn baas afkijkt en die zeggen in den regel nog niet meer dan ze kwijt willen zyn. Misschien is men ook al bevreesd van deze nieuwigheid, doch dit is altyd een verkeerd standpunt. Voor de avond-vakteekenschool heb ben zich 50 leerlingen aangemeld. Zondag omstreeks half 4 na den middag verliet de jonge dochter R. de C. te Graauw in een opgewekte stemming hare familie, om zich in dienst te be geven bij den heer Seydlitz te Hulst. In den laten avond (circa half twaalf) werd hare familie opgeklopt en werden deze, door de marechaussées van Nieuw dat ge over drie maanden hier zijt, en breng mij goede tijding van Cathinka, en de overige vrienden. Geloof mij steeds Uw getrouwe Jan Stade. Wel had Hugo den brief met af wisselende gevoelens gelezen. Nog ge heel vervuld van de verhalen van Bolck, las hij met een zekere ontevredenheid de tijding van het overlijden van den ouden Stade, hij wist toch zeker dat als hij een zoo ernstig punt zou te behandelen hebben, hij vrij wat meer en vooral ernstiger daarover zou geschreven hebben. Die ontevredenheid steeg zelfs tot ver ontwaardiging toen hij de zinsneden las die betrekking hadden op Alida. Het is waar, geen enkel woord komt daarin voor, dat voor het meisje beleedigend mocht worden geacht, maar Hugo vulde aan naar zijne eigene verbeelding, gevoed door Bolcks verhalen. Evenwel, hoezeer ook ontstemd, plotseling was de ver andering bij het lezen der laatste regels. Een schrik van vreugde doortintelde zijn gansciie wezen, hij wist niet of hij waakte of droomde, hij schreide en lachte, en alles wat hij nadeeligs van Stade vernomen had verdween voor dit enkele denkbeeld: als associé van zin vriend in zijn Vaderland terug en daar Agnes hem trouw gebleven. Wordt vervolgd.) Namen eenige zaken thuisgebracht, die aan bedoeld meisje toebehooren en door hen waren gevonden achter een boom stam aan den zoogenaamden „Steenen beer." De gevonden voorwerpen, hoed en bont, beursje met geld, horloge, kerk boek en parapluie, lagen netjes bij elkaar, en door den naam in 't kerk boekje wisten de heeren het adres van de eigenares. Wat nu hieruit te besluiten Na ingewonnen informatie is gebleken, dat de vermiste niet bij den heer S. te Hulst geweest is. Men vermoedt, dat haar een ongeluk overkomen is. Alle nasporingen tot heden toe hebben tot niets geleid. {Zei.) In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 31 October tot en met Dinsdag 6 November 22 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te Ellewoutsdijk 1, Groede 2 en Vlissingen 1, van typhns en febris typhoidea, te Axel 1, Colijnsplaat 1, Kortgene 1, Middelburg 2, Philippine 2, Rilland Bath 2 en Yerseke 1 van roodvonk en te Axel 1, Koewacht 2, Koudekerke 1 en Stoppeldijk 5 ge vallen van diphtheritis. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 11 NTovember 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm 9 ure Ds. E. H. Broekstra Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 November. P. F. d. D., 22 jaar, werkman te Axel is wegens mishandeling veroor deeld tot 7 Jagen gevangenisstraf. F. A. J. d. B., 22 jaar, werkman te Axel is wegens mishandeling en weder- spannigheid veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. J. N., 26 jaar, landbouwersknecht te Zuiddorpe, A. F. N., 21 jaar, landbou wersknecht te Overslag, E. N., 23 jaar, werkman te Wachtebeke, H. R., 21 jaar, dienstknecht te Koewacht en J. P., 20 jaar, landbouwer te Overslag, allen beklaagd van mishandeling zijn vrij gesproken. Aan den Noord wal nabij den Vis schersdijk te 's Gravenhage had Woens dag een ongeval plaats, dat nogal gelukkig afgeloopen mag heeten. De automobielhandelaar B., wonende op den Visschersdijk, keerde terug van een proeftocht met een auto, waarin gezeten waren hijzelf en een ongeveer 12-jarige knaap. De machine, bestuurd door den oudsten zoon van den eigenaar, moest op den Noordwal uitwijken voor de electrische tram, en kwam toen met het voorstel tegen den trottoirrand te staan. De chauffeur wilde achteruit ryden, om te kunnen keeren, doch door de gladheid van de straat, gleed de auto te ver achteruit, het water in. De bestuurder sprong vlug van zijn machine en trapte de glazen afsluiting in, waarachter zijn vader en de jongen zaten. Dezen slaagden er in uit hun benarde positie te komen en kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Alleen de heer B. had een onbedui dende wond aan het achterhoofd ge kregen. Een matroos uit Katwijk a/Z. had de onvoorzichtigheid zich een puistje op het gezicht stuk te krabben. Bij aankomst te IJmuiden werd reeds da delijk bloedvergiftiging geconstateerd en was een kleine operatie noodig. Na kort verblijf ten huize zijner ouders, is hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij weldra onder hevige pijnen is overleden. Wij lezen in de „Gazette van Gent" dat er talrijke valsche stukken van 2 frank in de stad in omloop zijn. Er zijn ook Fransche halve franc- stukken in omloop, met het beeld „de Zaaier". Zij zijn fijner afgewerkt dan de echte, maar dragen naast het cijfer 50, twee kleine ornementjes, welke op de echte stukken niet voorkomen. Een Russisch meisje, met name Simbof, had te Odessa revolutionair propagandawerk gedaan en vluchtte in mannekleeren voor haar vervolgers op een schip, dat gereed lag weg te varen. Een Russisch matroos bracht haar eten en drinken in haar schuilhoek. Ten laatste werd zij ontdekt en voor den kapitein, een Engelschman, gebracht, Deze was woedend e® liet den jongen, waarvoor hij haar hield, zwaar werk doen in het kolenruim. Zij bezwymde van de inspanning. Toen moest zij in de machinekamer helpen. Behouden kwam zij ten slotte te Londen aan. Een onder-officier Linsemann te Trier heeft onder buitengewone om standigheden zelfmoord gepleegd. Hij had twee jaar geleden een twist gehad, waarbij hy de grens van wettige zelf verdediging overschreed en van zijn revolver gebruik maakte. De krijgsraad veroordeelde hem daarom tot een lichte gevangenisstraf. Het tegen dit vonnis aangeteekend beroep werd door het Oberkriegsgericht, de aangevraagde cassatie door het rijks-militair gerechts hof verworpen. Donderdag kreeg hij van deze laatste beslissing bericht. Linsemann was be kend als een flink soldaat, maar met een hooge mate van eerzucht. Zater dag voerde hij bevel over een afdeeling van vijf man. Hij liet de geweren aan rotten zetten en de soldaten weggaan. Toen zij uit het gezicht waren, deed hij in elk geweer een scherpe patroon. Daarna liet hij zijn manschappen weer aantreden en hun geweren aanleggen, op zijn borst gericht. Den rechter vleugelman wees hij nog hoe hij het geweer moest «rmleggen. Vervolgens gaf hij bevel den trekker over te halen en viel, door vijf kogels getroffen neer. In een brief dien hij naliet, schreef hij, dat hij altijd een eerlijk man was geweest en daarom den „heldendood" boven de schande van de gevangenis verkoos. hen modern informatiebureau voor trouwlustige dames. In Engeland werkt de inwendige zending ook zoo, dat zendelingen de zittingen van de politie hoven by wonen en dan hen helpen wier nood hun daar gebleken is. Zoo trok zich eenigen tijd geleden een zendeling te Hanley een jong meisje aan, dat. door haar minnaar verlaten was en een fatsoenlijk man zocht, die haar trouwen wou. De zendeling, maakte het geval bekend en riep gegadigden op. Hij kreeg bijna vijf honderd antwoorden, en het meisje is nu getrouwd. Sinds dien krijgt de zendeling honderden brieven uit alle deelen van Engeland, van vrouwen die hem 'verzoeken hun uit zijn rijken voorraad een man te bezorgen. Som mige vertellen hoe ook zij smadelyk bedrogen zyn, andere schrijven alleen, dat zij niet in de gelegenheid zijn om met jonge mannen in aanraking te komen. De zendeling kan de brief wisseling niet meer af. Hij stelt nu voor, dat menschenvrienden een kan toor voor huwelijksmakelaardy op richten om voor meisjes, die in het ongeluk zijn geraakt, een geschikten man te zoeken.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2