AANBESTEDING. MD GOEHL GOED. \o. 59. Woensdag 31 October 1900. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, aanbesteden het leveren en plaatsen van een ijzeren HEK aan de algemeene be graafplaats. Buitenland. F E U 1 E L E T O N._ AXELSOHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 6 November e. k., des voormiddags te 9 ure. op het Raadhuis, in het openbaar Teekening en voorwaarden dezer aan besteding liggen ter inzage ter secretarie, iederen werkdag van des voormiddags 9—12 en des namiddags van 24 uren. Alleen ingezetenen hebben het recht tot inschrijving. Axel, den 22 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCIILAND. De Köpenicksche roover-kapitejn is Vrijdagochtend te Berlijn in den persoon van een ouden tuchthuisboef, genaamd Wilhelm Voigt, door de crimineele Toch was Ami de aanleiding tot eene toenadering tusschen Van Waren en iemand die, dat is waar, ook in het redeneeren zijn meester gemakkelijk vinden kon met Bolck. De hond had toebehoord aan een buurman van Bolck, en de laatste, die waarlijk een uitmuntend hart bezat, had het beest lief gekregen. Hij vroeg dus bijna dagelijks hoe het voer, meestal ter sluiks, want het gaf wel eens aanleiding tot spotternijen, maar Van Waren had het gaarne, omdat hij er gelegenheid door vond om te spreken over den nieuwen, trouwen vriend. Moést dat geene toe nadering geven tusschen twee personen die, hoezeer ze ook anders verschilden, beiden zooveel gevoel bezaten Eerst geen schepsel en nu vriendschap met een hond en toenadering met een Bolck. Men begint reeds te zien, dat het spreekwoord »de tijd baart rozen, waarheid zegt. En de tijd baarde nog andere rozen Hoe gedwongen zijne verhoudiug met de Weiszbluts ook in de eerste weken, ja maanden, geweest ware, toch kwam daarin niet alleen verandering, maar politie in hechtenis genomen. Hij is 57 jaar oud en schoenmaker van beroep. Hij heeft wegens verschillende dief stallen, vervalsching van postwissels enz. al ongeveer 25 jaar in de gevange nis en het tuchthuis gezeten. Zijne laatste straf had hij moeten ondergaan wegens een inbraak tot plundering van de gerechtelijke kas in het stadje Won- growitz (Posen). Toen hij weer op vrije voeten was, kreeg hij, daar hij een bekwaam gezel is, bij den hofschoen- maker te Wismar werk, tot de Mecklen- burgsche overheid hem als iemand die in het tuchthuis gezeten had en daar geen recht op een vaste woonplaats had, uitzette. Voigt is geboortig uit Tilsit. Hij kwam in Juni te Rixdorf bij Berlijn, nam eerst intrek bij zijn zuster, een eerzame kleine koopvrouw in zeep, en stond tot een veertigjarige koperwerkster te Berlijn in liefdesbetrekking. Veertien dagen geleden werd hij kommensaal bij een familie die met moeite den kost ver diende met het rondbrengen van kran ten. Van daar uit ondernam hij zijn rooftocht naar Köpenick. Hij keerde daarna naar zijn kosthuis terug en werd er Vrijdagochtend, toen hij aan de ochtendkoffie zat, gevat. Hij bekende nadat hij eerst kalm zijne koffie had opgedronken, de helden daad van Köpenick. Men vond bij hem nog meer dan 2000 rak. van het geroofde geld. Naar de rest wordt nog gezocht. Het is nog niet zeker, of zijne zuster en zijne min nares van zijn streek afwisten. Zijne kostmenschen hadden geen flauw ver moeden wien zij in huis hadden. De ontdekking heeft plaats gehad, doordat bij den hofschoenmaker te Wismar een verdacht portret van den vroegeren gezel gevonden werd. Het malste is dat de schoenmakersgezel Voigt in het geheel nooit onder dienst is geweest en niettemin de grenadiers van de garde mitsgaders den reserveluitenant-burge meester Langerhans met zijne militaire allures een rad voor de oogen gedraaid heeft; en dat de vrouw van den burge meester getuigd heeft dat hij haar met de manieren van een welopgevoed man volmaakt ridderlijk behandeld heeft en dat met name zijne blanke aristocra tische handen hare aandacht hadden getrokken. ENGELAND. Elf van de dertig gevangenen?- die er in de gevangenis te Gloucester op gesloten zaten, overvielen Donderdag avond de bewakers, sloten er eenige, mitsgaders den bestuurder der gevange nis, in cellen op, en trachtten te ont vluchten. Zes werden er nog binnen de muren gegrepen, de vijf anderen wisten buiten te komen, bereikten de Severn, dwongen een varensgezel hen over te roeien en Verdwenen. Vrijdag is er een weer opgepakt, naar de ande ren naar 't heet, gevaarlijke boeven zoekt een heirleger politieagenten met grooten ijver. De gevangenen hebben kans gezien, ergens hun kenbaar gevangenispak voor werkm'anskléeren te ruilen. In eenzame woningen in de streek stond men Vrijdag duizend angsten uit. zelfs geraakte hij van lieverlede met Cathinka op veel intiuier voet dan ooit te voren. Hugo was de eenige, met wien zij nog over Stade spreken kon, en er ging geen dag om, dat de vrouw niet aan den vertrokken Hollander dacht. Nu kwam Van Waren op nieuw veel meer bij Weiszblut, die dat alweder niet ongaarne zag. Het is waar, Hugo gaf zeer weinig aanleiding om 's mans jaloezij op te wekken, maar te ontkennen viel het toch niet, dat de jonge man meer om Cathinka dan om den echtgenoot kwam. In den beginne bestond er vrij wat verschil van gevoelen tusschen de gast vrouw en Hugo. Hoe kon het anders De levendige dame liet zich dikwijls op driftigen toon uit o-ver het plotseling vertrek van haren vriend en Hugo ver dedigde hem zoo.krachtig mogelijk. Het scheen wel dat Cathinka op den duur tegen Van Warens welsprekendheid niet bestand was, of wel dat zij eigenlijk in dezen gaarne overwonnen werd, want meestal maakte dan de drift spoedig plaats voor een gevoel van diepe zwaar moedigheid. Beide personen dweepten, ofschoon in eeuigszins anderen zin, met dien welgemaakten, schranderen, edel- hartigen man, en zeldeD redeneerden zij te zamen, of Jan Stade werd daarbij aangehaald. Hugo hing dikwijls als aan de lippen der begaafde vrouw, die niet alleen met verstand, maar ook met geest en gevoel, zoo vele punten kon be handelen hij kon dan ook niet nalaten, zoodra hij Weiszblut slechts aanzag, haar in zijn hart vrij te pleiten, immers wat deed zij naast zulk een middelmatig mensch, en welke vrouw van geest zou niet voor de verleiding bezweken zijn, waar het de keuze gold tusschen oen echtgenoot en Jan Stade? Wat zou zij naast dien in de aristokratische kringen geschitterd hebben Somtijds was Cat hinka zoo ongekunsteld charmant, dat hij zelf noodig had, zijne Agnes voor den geest te brengen om niet geheel mede- gesleept te worden, O, daar behoorde vrij wat standvastigheid, daar behoorde wel al de stabiliteit Van eene idee fixe toe, om in die groote stad, waar de be scheiden en welgemaakte vreemdeling zoozeer gevierd werd, altijd getrouw te blijven aan die enkele in het vaderland, waarvan hij toch zoo weinig vernam. Het is waar, Cathinka scheen slechts vervuld te zijn van Stade en behandelde hém alleen met vriendschap en achting, doch zonder eenige blijken van harts tocht te geven. Wie zal echter bepalen voor hoe verre men dat toe moet schrijven aan de eenvoudige waardigheid van Hugo? Hij maakte geene veroveringen, omdat hij op de voordeelen, die hij be haalde, geen ae'ht sloeg. Niettegenstaande deze maanden, waarin bij geheel op eigen beeneu stond, waarlijk niet voor hem verloren waren, gevoelde RUSLAND. De Latwija, een blad uit de Oostzee- provincies, heeft een lijst openbaar gemaakt van 59 personen, die tusschen 6. September en 7 October als revolu tionairen z\jn doodgeschoten inLithauen. Van die 59 zijn er 27 gefusilleerd krach tens vonnis van de veldkrijgsraden, 15 terwijl zij poogden teontvluchten, 6 onder verdenking alleen van verschil lende vergrijpen, 2 „bij toeval", 1 omdat hfj zich niet over wilde geven en 8 om onbekende redenen". Nu gaat generaal Sollogoeb weg en volgt generaal von Möller-Sakomelski hem als gouverneur-generaal op. De Duitsche pers in Riga schijnt met wel gevallen bovenbeschreven optreden waar te nemen, tenminste zjj spreekt de hoop uit, dat de nieuwe gouverneur zich zijn verleden waardig zal toonen. Reeds lang heeft hij bewezen, dat hij wpl weet hoe hij met revolutionairen om moet springen- En voor de Duifschers ginds schijnt het meer op een spoedig hersteld geregeld verkeer aan te komen dan op een paar levens van Letten, Esthen of Lijflanders. Z\j eischen bloedige re pressie. Naar aan 't licht is, gekomen, wordt er in een dal in den zdldelijkeh Kau: kasus een bloeiende slavenhandel ge dreven. Het middelpünt daaraan is het dorp Noechoer, en "hier wórden dagelijks dozijnen mannen eii vfouwen omgezet. De meeste slaven zijn Per zische vrouwen en meisjes, die uit hun woonsteden worden opgelicht ëh naar deze Russische slavenmarkt gébracht. hij zich duurzaam toch zeer ongelukkig. Geen hond, geen Bolck, zelfs geen Cat hinka kon hem het gemis van Stade, veel minder dat van zijne dierbare betrek kingen uit het vaderland verg'oedèn, ja, hij glimlachte zelfs wel eens, als hij somtijds van eene wandeling met Bolck te huis kwam en nadacht, hóézeër Hij gedaald moest zijn, nu zijn toeverlaat, als hij zich ontspauneo wilde, Bolck was geworden, terwijl hij het vi'oegei',1 toen hij nog met Stade wandelde, de grootste inspanning noerrién zoude, om niet dien stijven automaat dm te gaan. Wat hij scheef oordeelde! O, daar zijn onder de menscheu zoo vele schijnbare automaten, maar het pleit maimer tegen ons, als wij ontdekt hebben, dat in die poppen wel degelijk een hart klopt.' Stade was reeds nagenoeg een half jaar verdweneu, en, hoevéel Bolck en Van Waren in de laatste maandeh vrij dikwijl, vergezeld van Ami, dé zooge naamde Eilanden (die riante verblijf plaatsen der Petersburgsche kooplieden in den zomer) hadden omgewandeld, werd óver den afgereisde nog slechts weinig gesproken, en dé enkele keei'en dat Hugo het had gewaagd, daarover eens te beginnen, was er eene stagnatie in het gesprek op gevolgd. Het was nu een prettige winterdag, ètï de vrienden hadden weder langs de vertakkingen van ,de Neva, welken de Eilanden vormen, geloopen, terwijl Bolck zelfs vrij spraak-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1