47 om BOOMER Êün Woonhuis en Crf, 95 zware OLMEN BOOMEN, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AdvertentiëQ. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. O pen bare Verkoo pin g. 3o. aan hen die 3000 inkomen of meer overhielden geen schade te ver- Uit het aldus vrijblijvende bedrag van circa 100,000, zullen zoo noodig in 1907 nog vergoedingen kunnen wor den gegeven aan landbouwers, terwyl ook hieruit in den komenden winter nog eventueel onvoorziene hulpverlee ningen ter zake van de waterramp kunnen worden bekostigd. Van de algemeene vereenigde com missie te Amsterdam werd een schrijven ontvangen, meldende, dat in de gegeven omstandigheden voor die commissie geene aanleiding bestaat om, behalve de bij haar na 12 Maart voor Zeeland ingekomen gelden, meerdere bedragen uit haar fonds te verstrekken. Alzoo blijven ook de voorzieningen in den onmiddellijken nood ƒ35,000 voor rekening van het Provinciaal Comité en blijft het fonds der „Algemeene Ver eenigde Commissie tot leniging van Ram pen door Watersnood" te Amsterdam onaangetast. Het comité stelt thans nog de ge legenheid open voor hen die nog geen schade declareerden bij de Plaatselijke Comitó's, om alsnog vóór 1 November e. k. hunne opgaven in te zenden aan den secretaris Mr. J. F. van Deinse,' te Middelburgschadeopgaven na November, kunnen voor vergoeding niét meer in aanmerking komen. In aansluiting met bovenstaande mededeeling kunnen wij nog melden dat de door de schadelijdenden gedecla reerde schade van pl. m. ƒ467,000, is verdeeld over de verschillende gémeen- ten als volgt Zuid-Beveland Krabbendijke 5800, Yerseke 20,400, Rillaiid-Bath 32,600 Kruiningen 2400 Tholen Scherpenisse 700, St. Maar tensdijk ƒ600, Oud-Vossemeer ƒ154,000, Tholen 6600, St. Annaland 17,000 'ZeeuwBch-Vlaanderen's W. D.Osse- nisse 31600, Hontenisse 120,000, Graauw 48,400, Boschkapelle 400 en Philippine f 5300. Verder Vlissingeh 48,500 en Zierik- zee 700. jTer beschikking van het Comité liggen de volgende bedragen a. bij den penningmeester ingekomen 1 ƒ459,100; b. ontvangen voorRilland-Bath f 10,665, St. Annaland 11,404, Krab bendijke 1300, Yerseke 1025, Krui ningen ƒ717, St. Maartensdijk 2290, Óud-Vossemeer en Tholen 16,389, Hontenisse 2478, Graauw ƒ275, Philip pine 225, Vlissingen 25,800 c. ontvangen door den penningmeester der Algemeene Vereenigde Commissie te Amsterdam, sinds 12 Maart en dus bestemd voor Zeeland, ruim 30,000. Totaal dus 561,668. De totaal gereserveerde schade is te splitsen in schade gedeclareerd door hen die. een inkomen overhouden: lo. van minder dan 1000 pl. m, 253,000, 2o. van 1000 tot ƒ2000 pl. m. ƒ131,000, 3o. van f 2000 tot 3000 pl. m. 43,000, 4o. terwijl enkele schadelijdenden, die een inkomen van meer dan 3000 over- j houden, een schade declareerden, ten bedrage van pl. m. 11,000, en 5o. wegens gebrek aan volledige inlichtin gen, een schade van pl. m.29,000, die nog niet geclassificeerd is. M. Ct. Arrond. Rechtbank te Middelburg. J. S., 63 jaar, werkman te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden den leeftijd van 16 jaren veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf met mindering der doorge brachte hechtenis. PREDIKBEURTEN TE AXEL 'Condag 39 October 19O0. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. P. de Putter, P. de Putter, (Theol. Student) Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat), Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Een vrouw verbrand. Donderdag werd te Amsterdam een instrumentmaker gewaarschuwd, dat uit de tweede verdieping van zijn huis de rook sloeg. De man liep terstond naar boven en zag de kamer van een 75-jarige vrouw, die daar alleen woonde, in vollen gloed. Dicht bij de deur lag voorover het lijk van de vrouw, terwijl de kleeren nog brandden. Het schijnt dat de brand ontstaan is, door het omvallen van een petroleum-toestel. Ongevallenrisico. Naar het Vad. verneemt, bestaat bij commissarissen van de A'aHonale Werkgevers- Verzekerings- Bank te Utrecht het voornemen een buitengewoone vergadering van aan deelhouders bijeen te roepen, waarin dat college o. m. het voorstel zal doen per 2 Januari 1907 alle verzekerings contracten op te zeggen. De werkzaamheden dezer instelling bepalen zich uitsluitend tot het over nemen van het risico volgens de Onge vallenwet op onderlingen grondslag. Alle bij haar aangesloten werkgevers zullen dus, indien het bedoelde voorstel van commissarissen wordt aangenomen, met ingang van 1 Januari e. k. ambts halve bij de Rijksverzekeringsbank worden ingelijfd, tenzij voor 20 Novem ber a. s. risico-overdracht op een andere particuliere Maatschappij wordt aange vraagd. Valsche bankjes. Omtrent het uit geven van valsche bankbiljetten te Maastricht wordt het volgende gemeld Maandag vervoegde zich een vreem deling by een goudsmid te Maastricht en deed daar voor 500 francs inkoopen vau gouden sieraden, die hij betaalde met 5 bankbiljetten van 100 francs. De vrouw van den goudsmid, die hem bediende, kreeg argwaan omtrent de echtheid der biljetten en zeide, die te willen laten onderzoeken. De vreem deling, dit hoorende, pakte de gekochte voorwerpen bijeen en liep ijlings de straat op, gevolgd door de vrouw, die riep: „Houd den dief!" wat door den oplichter zelf ook werd geroepen. Al vluchtend kwam hij in een straatje, dat dood liep, waar hij spoedig door een agent van politie gegrepen en naar het bureau van politie gebracht werd. Daar verklaarde hij, te Amersfoort woonachtig te zijn. Op hem werden nog 5 valsche biljetten gevonden. En verder komt deze tijding uit Amersfoort Door den commissaris van politie en den inspecteur alhier is gisterochtend huiszoeking gedaan bij den schoonvader van den Belg, die te Maastricht werd aangehouden onder verdenking van het uitgeven van valsche bankbiljetten van honderd francs. Daarbij werd gevonden een groot aantal stempels, waarmee de biljetten zijn veranderd. Een nader onderzoék, waarover na tuurlijk thans uog geen mededeelingen kunnen gedaan worden, zal moeten uitmaken of er medeplichtigheid is. Als in een roinan. Plus minus 30 jaar geleden poetste uit Maastricht een man zijn naam doet niets ter zake de plaat, met achterlating van een vrouw en 6 jeug dige kinderen. De aanleiding tot zijn met-de- Noorderzon verdwijnen? Sinds eenigen tijd had hij in huis zijn schoonmoeder over de vloer ge kregen en met deze dame kon hij 't dan ganschelijk niet bolwerken. Gevolg hij koos, zoo al niet de wijste, dan toch de meest practische.partij om aan alle geharrewar een eind to maken hij eclipseerde.' Sinds hoorde men absoluut niets meer van hem. De achtergebleven vrouw, die zich met behulp der schoonmoeder, zoo goed en zoo kwaad als 't ging door de wereld sloeg, liep echter op een goeden dag, 10 jaar na 't verdwijnen haars gemaals tegen een man aan, die haar evengoed aanstond als zij het hem deed. Een en ander met deze finale, dat met toestemming der rechtbank daar aangenomen werd dat de eerste man niet meer tot het rijk der levenden behoorde een tweede huwelijk plaats greep. Bij de 6 spruiten uit haar eerste huwelijk, werd de vrouw met nog een tweetal kinderen gezegend, welke allen nu nog in leven zijn. De kinderen van den eersten man zijn zelfs reeds alle 6 gehuwd. Inmiddels stierf de tweede man en andermaal bleef de vrouw zonder levensgezel achter. Nu. gebeurde het een paar maanden 0Meden, dat een der dochters uit 'teerste huwelijk, welke een café houdt in een dicht by Maastricht gelegen dorpje, een vreemdeling binnen zag stappen, die een glas bier bestelde. Met de woorden „asjeblief mijnheer", bood zij hem 't glas aan doch de man haar scherp aankijkend zeide: „Je be hoeft tegen mij geen mynheer" te zeggen, ik ben je vader". Achtereenvolgensverbazing, uit legging, herkenning en vreugde. De vrouw onmiddellijk met den weergevonden papa naar haar andere zusters en vervolgens de geheele ver zameling naar de nog in Maastricht wonende moeder. Om al te grooten schrik te voorkomen, ging een der dochters vooruit om de komst des doodgewaanden vaders zachtjes aan mede te deelen. Maar jawel, moeder wilde er niets van weten, wilde geen vader zien, hoezeer men er ook op aandrong, en eindigde met zich in huis te verstoppen. Troosteloos trok de man aanvankelijk af, doch ging weldra nog eens een verzoeningspoging wagen en nu met meer succes. Bij zijn vrouw toegelaten, smeekte hij deemoedig om vergiffenis, ja, trok een revolver te voorschijn, bood dit moordtuig zijn 30 jaar geleden verlaten eega aan met de woorden: „schiet mij er maar mee voor den kop, ik heb 't verdiend". Echter, zoo bloeddorstig was de vrouw niet, en hoewel de herinneringen aan den man, die haar met de bloedjes van kinderen liet zitten, nu niet bepaald van de alleraangenaamste waren, kwam haar goed hart boven en liet zij genade voor recht gelden. Sedert zijn man en vrouw weer knusjes bijeen. De zaak is namelijk deze. Toen manlief 30 jaar geleden het hazenpad koos voor de schoonmoeder, heeft hij zich linea recta naar la ville lumière hegeven, waar hij jaren lang als sehilder in zijn onderhoud voorzag. Te Parijs evenwel komen evengoed ongelukken voor als elders, en zoo is 't gebeurd, dat hij aan de boorden van de Seine op een fatalen dag met een doffen slag van een dak is komen af zeilen en sinds onbekwaam was voor zijn werk. Men pensionneerde hem echter. Doch en dat is de „maar" dat pensioen moet in Frankrijk verteerd worden op poene van anders geen centime te krijgen. Dilemma derhalve„met vrouw en kinderen in Maastricht zonder pensioen" of „zonder vrouw en kinderen in Parijs met pensioen". Immers de vrouw vindt alles nu wel heel goed en wel, doch naar Parijs gaan, daar voelt ze voorloopig bitter weinig voor. Natuuriyk ligt het onder gegeven omstandigheden op den weg van den man om te pogen zijn weergevonden gemalin over te halen hem naar Parijs te volgen. Eu in deze pogingen is hy reeds in zooverre geslaagd, dat de vrouw zich heeft laten bepraten inet man en kroost eens een kykje injdie verr&stad te gaan nemen. Van dit slippertje zijn ze echter weer teruggekeerd, en in de woning te Maas- tricht wordt nu sedert dagen 't vóór en tegen gewikt en gewogen van een zich metterwoon vestigen in de Fransché wereldstad. De naam en woonplaats der echt- genooten we herhalen het doen niets ter zake genoeg zij dat het geval historisch is. LK.) De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van zijne principalen, op Dinsdag den 30 October 1906, des voormiddags ten 11 ure, vérkoopen metende van 1,50 M. tot 1,90 M., staande op de hofstede bewoond door Jac. Weijns te Axel, nabij Spui langs de Ter Neuzensche Weg. Te vergaderen op voormelde hofstede. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe L. WITTE- VRONGEL thans te Hobokeu bij Ant werpen, in het Hotel Centraal te Ter Neuzen, Marktplein, op Woensdag 31 October 1906, des namiddags ten 2 ure, verkoopen in de Tholensstraat te Ter Neuzen, kadaster sectie C 'nummer 2614 groot 77 centiaren. In mondelinge huur by Dom, de Boök vocrr f 1,50 per week. Te aanvaarden, 1. Mei 1907. De Notaris P. Dregmans te Axel. zal in voordeel van den polder BEOÜSTEN- en BEWESTENBLIJ dijkgraaf de heer A. Moerdijk te Zuiddorpë, op Don derdag den 8 November 1908, des voormiddags ten 11 ure verkoopen waaronder enkele vau 2 Meters dikte, staande te groeien op ttfen Langen Weg nabij de 3 Schouwen. Te vergaderen bij Wed. J. J. Heme- laar in den tol „3; Schouwen" ge meente Axel. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van, J. GROQ'^HAEL^T en Kinderen aldafir vóór het huis dóór eerstgemelde nog bewoond, Logen het station te Axel op Donderdag den 15 November 1906, les voormid dags ten 10 ure verkoopen EENE PARTIJ als Kasten, Tafels, Banken, :Stoe- len, Uittrek- en Nacht- c£3| tafels Spiegels, Bedden en Ledikanten, Haard-, Wasch-, Keuken- en Schuur gerief, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas Geleierd en Aardewerk. Voorts: LANDBOUWWERKTUIGEN, Buil, Zitten, en verder GEKLEJF.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3