Landbouw. vergadering aanwezig* zeide, dat de dames niet de ministers maar zich zelf belachelijk maken door het publiek np circusvertooningen te onthalen. De kalme voorstanders van vrouwenkies recht schamen zich over die propaganda. Wat in het voorportaal van het Lager huis voorviel maakt inderdaad die vrou wen belachelijk en brengt schaamte over de verstandige voorstanders van vrouwenkiesrecht. In den voormiddag kwam er een honderdtal vrouwen, voor een deel armelijk gekleed, bij het par lementsgebouw. Een dertigtal wist in het voorportaal te komen. Zij ver langden werklieden-afgevaardigden te spreken. Deze lieten zich echter wach ten. Om halfvijf was het geduld der vrouwen uitgeputzy schreeuwden en gilden, vochten met de politieagenten, en werden ten.slotte het gebouw uit gesleept of gedragen. Toen nog slechts de helft verwijderd was bleef de andere helft demonstreeren, Mevr. Montefiore riep, dat zij voor niets bang waren, ook niet voor „jullie gevangenissen." Met geweld moesten* ook deze vrouwen ver wijderd worden. In de worsteling vielen agenten en vrouwen over den grond. Onder de betoogsters was een mevr. Despard, zuster van generaal .Sir John French, en mevr. Cobden Saunderson, dochter van Richard Cobden. Deze laatste werd in hechtenis genomen met zeven anderen, mevr. Montefiore, mej. T. Billington, mej. A. Kenney enz. RUSLAND. De politie meent onder een aantal onlangs toevallig in hechtenis genomen en te Petersburg opgesloten lieden ontdekt te hebben Bjelentsof, den be- faamden bankberoover uit Moskou, die naar Zwitserland wist te ontsnappen, echter uitgeleverd werd en daarna in Rusland onder het vervoer door het retirade-raampje uit den trein wist te springen. Bjelentsof werd nu opgepakt wegens kerkdiefstal. Zyn rekening by de Russische justitie loopt op. Een troep gewapende ruiters heeft Dinsdag te Wladikawkas een aanslag op een juwelierswinkel beproefd, na eerst het publiek door een salvo uit de straat verjaagd te hebben. De roo- vers drongen binnen, verwondden den eigenaar en plunderden den winkel ver volgens. Ontboden soldaten vuurden op de roovers, van welken geen enkele evenwel geraakt werd, wel van de menschen op straat, De schelmen ont kwamen allen. vergoeding en Hugo noemde het zelf boo in een desperaten brief, die hij aan Stade schreef, en toch, wat had die arme jongen gelijk, liever een hond dan een anderen vriend aan te schaffen. Een hond is per sé de vriend van den mensch en wie durft datzelfde van een mensch getuigen Het duurde niet lang of Hugo zag de leelijkheid van het dier, wiens oogen toch zoo goedig stonden, nauwelijks meer, hij zag er werkelijk een vriend in, en, daar de Russische naam die het droeg, hem niet beviel, gaf hij het den titel van >Ami«. Een mooie hondennaam. Zijt ge bang, datgene wat ge toch innig gevoelt, hardop te zeggen, uit vreeze van uitgelachen te worden, zeg hetzelfde dan zachter zeg het in het Fransch en niemand lacht er om. Hugo voelde, wanneer hij somtijds op zijne kamer kwam en de kortpootige, leelijkge- teekende maar dartele, vriendelijke hond tegen zijn neus opsprong, dat van degenen die hij 's avonds had ontmoet, deze de eenige was, die een hart voor hem had. Was de baas treurig gestemd, o voor zeker, 't was meer dan instinct, het was gevoel als Ami naar hem toe kwam om hem de handen te lekken. Als honden maar zoo goed met ons redeneeren konden, als ze met oti6 voelen, waren ze de beste vrienden, die wij op aarde kunnen bezitten. Wordt vervogld.) (Ingezonden). De werking van een kalilioudende mest stof' op liooge zandgronden. Dezen zomer werd in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Koewacht op een akker van den heer P. Baert een be- mestingsproef genomen op aardappelen. Het doel dier proef was, na te gaan, of de aanwending van eene kalihou- dende meststof, met name van patent kali, op den hoog gelegen, zeer lichten zandgrond aldaar, al of niet gunstige resultaten oplevert. Het proefveld was groot 64 Gentsche roeden (1 G. r. 0,1485 Are). In 1905 was er rogge op verbouwd met knollen als navrucht. De rogge was in 't najaar van 1904 flink bemest met beer en had in Maart 1905 20 K.G. Chilisalpeter ontvangen op de knollen was eveneens eene flinke bemesting met beer aangewend. We zeiden reeds, dat de proef op aardappelen genomen werd. Het proefveld was in drie perceelen verdeeld, respectievelijk groot 4, 10 en 50 Gentsche roeden. Het eene perceel ontving geen andere bemesting dan 75 K.G. stalmest. Perceel twee ontving 187,5 K.G stalmest en 16 K.G. ammoniak super phosphaat of kunstmest (7 X 9). Het derde perceel werd bemest met ongeveer 1500 K.G. stalmest, 79 K.G amm.-superphosphaat (7 X 9) en 45 K.G. patent-kali. De patent-kali werd den 29sten Maart uitgestrooid onitigeëgd. Den lOden April werden de aardappels gepoot en tegelijk daarmede de stalmest en de amm.-sup. toegediend (in de pootgaten). De stand der aardappelen was op het geheele proefveld, doch vooral op perceel I, iets te ijl. De perceelen gaven de volgende opbrengsten Perceel 159 K.G., perceel II 208 K.G., perceel III 1274 K.G., of, per Gentsch gemet berekend, respectievelijk 4425, 6240 en 7644 K.G. Vergelijken we de opbrengst van perceel II mët die van perceel III, dan blijkt, dat door de aanweftding van patent-kali eene meer opbrengst ver kregen werd van 1404 K.G. per Gentsch gemet. De waarde van deze aard appelen zal dit jaar vast niet hooger zijn dan 2 per 100 K.G.verleden jaar zou ze zeker 2,75 bedragen heb ben en de meeste jaren zal ze wel boven 2 zijn. Stellen we ze gemiddeld (het eene jaar door het andere) op 2,25, dan had die meer-opbrengst eene waarde van j 31,59. De patent-kali, waarvan 0,9 K.G. per Gentsche roede of 270 K.G. per Gentsch gemet gebruikt werd, zou, wanneer de omstandigheden te haren opzichte nor maal geweest waren, d. w. z. wanneer ze in deze streken even gemakkelijk verkrijg baar was als superphosphaat, chilisalpeter enz., zeker niet meer dan 6,50 per 100 K.G. kosten, de aangewende hoe veelheid in normale omstandigheden dus, 2,7 X 6,5 /17,55. De zuivere winst, door het aanwenden van patent-kali verkregen, zou dus 31,5917,55 14,04 per Gentsch gemet bedragen. Op den hoogen, lichten zandgrond, die zich ten Westen van het dorp Koewacht uitstrekt, blijkt dus de aan wending van de kalihoudende meststof, patent-kali, zeer goede resultaten op te leveren. REMERY, Landbou wonder wijzer. AXEL, 26 October 1906. Op verzoek van belanghebbenden vestigen wij gaarne de aandacht op de te Ter Neuzen op a. s. Maandag, Dinsdag en Woensdag, in de groote zaal van het stadhuis te houden tentoonstelling van de voorwerpen, door het Dames-comité tot steun van de instandhouding van het ziekenhuis aldaar, bijeengebracht voor eene verloting ten voordeele dezer stichting en waaromtrent in dit blad eene advertentie voorkomt. De prijzen voor de verloting zijn vele en komen daaronder ook veel mooie voor. Ze zyn in zilver, glas, koper, brons; tal van dames-handwerken en waaronder kunstige; vele door Neder- landsche firma's en eenige Ter Neuzen- sche winkeliers schonken cacao en cho colade, reukwaters en zeepen, sigaren, boezelaars, heerendassen, boekwerkjes in prachtband, enz.de hooldprijs is eene gramofone. Een en ander is een bezoek overwaardig. Zooals bekend zal zijn, is ook reeds menig Axelaar in het ziekenhuis te Ter Neuzen behandeld en kunnen daarvan het gemak schatten, tegenover een ver blijf, ook in betrekking der familie van den patiënt in een ziekenhuis op grooter afstand of in een vreemd land gelegenook daarom meeneu wij de aanbeveling voor de tentoonstelling en verloting gerust te mogen doen. Dinsdag slaagden te Venlo o. m. voor het examen vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek J. R. de Jonge te Axel en C. Stoffels te Zaamslag. - Dinsdag werd te Zaamslag ten huize van den heer G. de Visser ten overstaan van de Notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, Cn ten verzoeke van de erfgenamen van mej. Maria de Feijter, wed. van A. Dieleman en krachtens rechterlijk bevel, de derde openbare verkooping gehouden van hofsteden, landerijen, huizen enz., in de gemeenten Zaamslag, Axel, Hoek en Ter Neuzen, behoorende tot de nalatenschap van mej. Maria de Feijter voornoemd, in leven grond eigenares te Zaamslag. Verkocht werden de perceelen 48 tot en met 77, liggende in de gemeente Zaamslag, ten overstaan van Notaris Dregmans, als volgt Perceelen 48 tot en met 64, zijnde bouw- en weiland en tuingrond gelegen naast en achter de zoogenaamde zwingel- schuur, samen groot 16 gem. 237 r., ifl pacht bij verschillende personen, aan P. van Tatenhove te Zaamslag voor f 1110 per gemet of f 18,642,82 geheel. Perceel 65, zijnde eenlandbouwschuur en grond, groot 62,5 r., in huur bij Adr. Koster en Abr. Dees Mz., aan Adr. Koster te Zaamslag voor f 890 den hoop. Perceelen 66 en 67, zijnde 20 gem. 135 r. bouw- en weiland, in pacht bij Adr. Koster en Abr. Dees, vnd., aan Corn. Haak Pz. te Axel voor f 890 per gemet of f 18,201,45 geheel. Perceel 68, zijnde 10 gem. 225,5 r. bouw- en weiland en zijkantweg, in pacht bij Abr. de Kraker, aan A. E. de Moor te Zaamslag en Florus de Moor te Hulst voor f970 per gemet of f 10,428.86 geheel. Perceelen 69, 70 en 71, zijnde de hofstede met bouw- en weiland en zijkantweg, in pacht bij F. de Visser Pz. in den Aan- en Genderdijkepolder, groot 23 gem. Ill r. (boomprijs f400), aan P. Oppeneer Pz. te Zaamslag voor f 670 per gemet of f 17,161,68 geheel. Perceelen 72 en 73, zijnde eene hof stede met bouw- en weiland, waarvan perc. 72 in pacht bij P. Balkenende en perc. 73 bij W. F. Dekker (boomprijs f300) aan Herm. de Zeeuw te Zaamslag voor f 790 per gemet of f 34,789,43 geheel. Perceelen 74 en 75, zijnde 25 gem. 104,5 r. bouwland, in pacht bij Herm. de Putter e. a. aan Arie de Putter Jz. te Zaamslag voor f790 per gemet of f20,025,50 geheel. Perceel 76, zijnde 4 gem. 10 r. bouw en weiland en moeras, in pacht bij Herm. de Putter e. a. aan Herm. de Putter Jz. te Zaamslag voor f900 per gemet of f3629,48 geheel. Perceel 77, zijnde 1 gem. 132 r. bouw land, in pacht bij J. de Putter Cz. aan Herm. de Putter, vnd., voor f800 per gemet of f 1152,60 geheel. Op de voordracht voor drie on derwijzers te Middelburg komt driemaal voor de heer C. Roldanus te Ter Neuzen. Te Ter Neuzen is een christelijke zangvereeniging opgericht met aanvan kelijk 20 leden. Meldden wij onlangs dat door een deurwaarder te Hulst beslag was gelegd op een daar tijdelijk opgeslagen mena gerie met verschillende verscheurende dieren, thans kunnen wij mededeelen dat de eigenaar dier inrichting, zekere H. G., van beroep dierentemmer, wiens woonplaats niet bekend is, Woensdag door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement verklaard is. Weldra zal er dus waarschijnlijk voor liefhebbers gelegenheid geboden worden om voor een prijsje bezitter te worden van een of meer wilde dieren. Het is wel uitlokkend, zoo'n huis diertje te hebben M. Ct. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds een groot gedeelte van den beetenoogst gestoken over 't algemeen valt de kwaliteit niet medein bijna alle polders varieert de opbrengst tgs- schen 14000 en 18000 K.G. per Gentsch gemet van 0.4456 H.A.de langdurige droogte was daar niet gunstig voor den groeiin eenige polders odder Graauw en Westdorpe worden er van 20.0ÓÖ tot 25.000 K.G. per gemet gestoken. De kwaliteit, of te wel het gehalte, is buitengewoon goed. Aan de coöpera tieve suikerfabriek te Sas van Geut, waar naar het gehalte wordt betaald, bedraagt dit reeds gemiddeld I6V2 °/o> en er is nog geregeld toename te be speuren. Zooals men weet, i$ 14 °/0 reeds een goed gehalte. ld. Ct. In verschillende gepieenten van de Provincie Zeeland zijn de bestuur ders van wagens, geladen met suiker peeën, verplicht - alvorens met hun wagens van de landerijen op den open-, baren weg te komen de velgen van de wielen van aanhangend slijk en vuil te ontdoen. De wegen-commissie van den A. A'. W. B. heeft nu aan gemeentebesturen in de provincie een adres gezonden, waarin ze beleefdelijk in overweging geeft, zoo dit nog niet in die gemeente gebeurd is, eene verwaarloozing van den weg in den tijd van de beetwortel-, transporten tegen te gaan door een over-, eenkomstigen politiemaatregel. O. Crt. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 17 tot en met Dinsdag 23 October 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl.te Hoedekenskerke 2, Krabbendijke 1, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 1, Middel burg 1, Rilland-Bath 1 en Yerseke 3 van roodvonk en Axel en Stoppeldijk l geval van diphtheritis. Schadevergoeding watersnood. Het Provinciaal Watersnood-Comité in Zeeland meldt ons, dat in zijne ver gadering van Maandag geconstateer4 is, dat eene som van circa 570,000 ter zijner beschikking ligt, terwijl een bedrag van circa ƒ470,000 toereikend zal zijn om binnen de door het Comité in die vergadering vastgestelde grenzen de schade te vergoeden en de uitgaven ter voorziening in den onmiddellijken nood te bekostigen. Het comité beslootlo aan hen die na de ramp een inkomen voor 1906 overhielden van vermoedelijk minder dan f 2000, alle gedeclareerde en j uist bevonden schade te vei goeden 20. aan hen die na de ramp zulk een inkomen van 20003000 vermoede lijk overhielden, hoogstens 3,4 hunner schade te vergoeden, doch niet verder dan tot een gezamenlijk bedrag van ƒ45,000;

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2