AAMMOTG. EHB GOEBJB S0BB. i\o. 58. Zaterdag 27 October 1906. 22(' Jaarg. PAARDEN- en VEEMARKT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV, Jaarlijksche Veemarkt aanbesteden het leveren en plaatsen van een ijzeren HEK aan de algemeene be graafplaats. F E U I E LILT ON. Buitenland. AXELSCHE C0UIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de ia die gemeente zal worden gehouden, op Maandag den 29 October I90S, zooaly breeder bij aanplakbiljet ten is omschreven. Axel, den 9 October 1906. I 'Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. J. OGGEL, Voorzitter, J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Teekening en voorwaarden dezer aan besteding liggen ter inzage ter secretarie, iederen werkdag van des voormiddags 9 -12 en des namiddags van 24 uren. Alleen ingezetenen hebben het recht tot inschrijving. Axel, den 22 October 1906. Burqemeester en. Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 6 November e. k., dés voormiddags te 9 ure, op tiet Raadhuis, in het Men moet het onderling verkeer i Petersburg goed kennen, men moet de uitgestrektheid, ja rekbaarheid zou ik het haast noemen, van de Russische gast vrijheid hebben gezien, men moet met de voorname Russen, in vele opzichten ware aristokraten, zij het dan ook slechts weinig, hebben omgegaan, om te ge voelen van welk uitgebreid nut dat Vërkeer voor Hugo was. Met welk een kennis van zaken werd daar geoordeeld over kunstgewrochten, hétzij men de Nederlandsche school met die der Itali anen, of de antieke met de moderne vergeleek (de overrijke verzameling dei- Ermitage geeft er zooveel aanleiding toe), hetzij men over de prachtige kerken der Russen van gedachten wisselde, en eene paralel getrokken werd tusschen de Izaakskerk en de St. Pieterskerk te Rome of den Dom te Keulen hoe jüist rede neerde meu, hetzij men met de ver draagzaamheid, die althans jegens Chris tenen in Rusland heerscht, het voor en tegen der verschillende sekten vergeleek, en° waarbij dan die heeren meestal niet hoog opgaven, van de Grieksche religie, bediend door eene menigte priesters, die DUITSCHLAND. De Duitsche onderwijzers in de Pool- sche streken krijgen het zwaar te ver antwoorden. Volgens een bericht uit Posen aan de Köln. Ztg. staan zij aan aanrandingen en mishandelingen door opgeruide ouders bloot. Te Kosten is de onderwijzer Kuban door den vader van een schoolkind deerlijk afgerost. Er gaat nu geen dag voorbij dat men niet in de een of andere Duitsche stad het spoor van den valschen kapitein van Köpenick gevonden meent te heb ben. Men meldt nu uit Dresden dat daar een ontdekking is gedaan die de justitie misschien op het spoor kan brengen. Uit het facsimile van het handschrift van den oplichter dat in verschillende kranten heeft gestaan, meent men te Dresden zekeren Schnit zel te herkennen die daar eenigen tijd bij een advokaat klerk is geweest. Schnitzel is indertijd naar Berlijn gegaan om, naar hij voorgaf, een baantje aan het Pruisische ministerie van oorlog te aanvaarden. Later bleek dat er geen man van dien naam aan het ministerie geplaatst was. Deze Schnitzel nu droeg te Dresden bij voorkeur, zonder daartoe gerechtigd te zijn, een uniform. Hij vertoonde zich dikwijls als wachtmeester van de huzaren, reed op officierspaarden en kwam veel op de renbaan te Dresden. In het koffiehuis waar hij placht te komen, liet hij zich dikwijls in kuras- siersuniform met helm, rijbroek en sporen bewonderen en liet dan ook portretten zien waarop hij in alle mo gelijke uniformen was afgebeeld. Naar hij beweerde, was hij aan de rijschool te Hannover geweest. Schnitzel is reeds in 1897 wegens het dragen van een uniform gestraft en is in 1900 weer voor den rechter geweest, omdat hij in de uniform van een betaalmeester een dame te Dresden had opgelicht. Men weet niet waar Schnitzel nu uit hangt, maar heeft alvast een mandaat tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd. Natuurlijk heet het weer dat de beschrijving die van den op lichter van Köpenick gegeven is, vol komen op hem past. FRANKRIJK. Het laatste bericht is, dat de senator Milliès-Laoroix de portefeuille van ko loniën heeft aangenomen. Donderdag zijn de benoemingen in de staatscou rant verschenen. Als datum voor de eerste kamervergadering wordt nu ge noemd 5 November. over het algemeen nauwelijks geschikt geoordeeld worden om op de domme massa's te werken hetzij men op politiek terrein overwipte en de systemen van alleenheersching en lijfeigenschap in verband tot de verschillende natiën, op zelfstandige wijze behandelde hetzij dit alles aangenaam afgewisseld werd door een gedecoreerd officier, die met levendigheid de heldendaden afmaalde, door de Russische troepen in den Krim- oorlog aan den dag gelegd en tevens de oorzaken bloot legde, welke, volgens zijne meeuing, een zoo noodlottig einde aan den strijd hadden gegeven. Ziet, dat alles, en nog zooveel werd met open ooren door hem aangehoord, opdat het den vertatene eene degelijke afleiding schenken mocht; het gaf hem voedsel voor den geest, want niet zelden deed hij dieper onderzoek naar de zaken, die in de interessante gezelschappen waren aangestipt. Ja, hem boeiden die merkwaardige mannen, hem boeiden ook die geestige, niet zelden coquette vróuwen, die lieftallige meisjes, hem boeide ach, hoe hij zich zeiven diets maakt, dat al deze zaken hem boeien, losse rafel banden zijn ze, zoo ze ophouden ons te binden zoodra wij alleen zijn. Neen, hoeveel nut hij ook uit dat alles trok, het gemoed bleef bij die kennissen, die toch alleen wellevend waren, koud, ijskoud. Hij mocht, op zijne kamer ge komen, nadenken over de zaken, die hij Het nieuwe ministerie zal dus be houdens ambtelijke kennisgeving zijn samengesteld aldus: minister-president Clemenceau (voor Sarrien), buitenland - sche zaken Pichon (vóór Bourgeois), binnenlandsche zaken behoudt Clemen ceau, justitie Guyot Dessaigne (voor Sarrien), onderwijs blijft Briand, oorlog Picquart (voor Etienne), Thomson be houdt marine, Caillaux volgt Poinoaré op aan financiën, Milliès-Lacroix kolo niën (voor Leygues), landbouw, open bare werken en handel blijven onver anderd toebedeeld aan Reau, Barthou en Doumergue. Viviapi krijgt het twaalfde departement. De onderzeesche boot Lutin is Dins dagmorgen door een drijvend dok ge licht en naar een minder diepe plaats gesleept. ENGELAND. Het vrouwenkiesrecht heeft weer nieuwe tegenstanders geworven. De heftige betoogsters zelf meenen werke lijk, dat zij met zulke Ordeverstoringen hun doel zullen bereiken. Maandag avond hielden de vrouwen een verga dering, waarop jufifr. Pankhurst een der felsten, zeide, dat de vrouwen de regeering dwingen moesten hun het kiesrecht te geven door het de ministers voortdurend lastig en ze belachelijk te maken, bij hen aan huis aan de schel te luiden, hun candidaten bij ver kiezing tegen te werken enz. Wij voe ren onze plannen niet in overspanning uit, voegde zij er bij, maar in koelen bloede. Wij zullen het winnen door schandaal te maken. Een heer, ter had gehoord de personen behielden nauwelijks een plaatsje in zijn hoofd, en zoo al een oogenblik eene schooue Russin in het hart had zitting genomen, zoodra hij alleen was werd ze vergeleken met en vedrongen door Agnes Agnes die verre was, en die hem niet meer schreef. Hij had in Petersburg maar één broeder gekend, en die was verdwenen, hij kende er slechts één gezin waar hij zich als kind in huis gevoelde, maar ook daar was de hartelijkheid van weleer verloren. Cathinka was droefgeestig en toornig en vooral onaangenaam jegens hem. Zelfs Jan schreef hem niet. Maanden waren reeds verloopen, en Hugo had nog slechts één kort bericht ontvangen, na den dood van Jacob Stade. Ach, wat gevoelde hij zich eenzaam in die uitgestrekte, wijde stad. Er is niets wat ons sterker nederdrukt, dan het gevoel van eenzaamheid. Elke smart weegt dan dubbel zwaar, ja, duurzaam is dat gevoel zelfs volstrekt onverdragelijk. Toen Silvio Peliico ge doemd was eenzaam zijn leven te slijten, sloot hij een aandoenlijk verbond van vriendschap met een spin. Ja, hij zocht zijn heil bij een voorwerp zonder rede, zelfs zonder stem, niet bij den natuur genoot, die dagelijks zijn ellendig leven rekken kwam. Geen wonder waarlijk, men sluit zich eerder aan bij een dier, dan bij een mensch waarmede men niet sympathiseert: de fijngevoelige Peliico had de hand niet kunnen reiken aan een schepsel, zóó ruw dat hij voor het oog van den rampzaligen gevangene zijn eenigen vriend vertreden kon. Hugo was niet gevangen, hij verkeerde integendeel veel onder de menschen, doch ook hij gevoelde zich eenzaam, en dikwijls het minst als hij alleen was. Niet alle bijeenkomsten waren aange naam, en buitendien, hoe hij ook geleerd mocht hebben om zich te onderhouden met personen van velerlei rang en stand, de vreemdelingen met wie hij verkeerde bleven vreemdelingen voor hem, ze wisten hoegenaamd niets van wat hem dierbaar was, zijn vaderland, zijne familje, zijne liefde. Ziet, ik wil niet beweren dat Hugo s toestand met dieD van Silvio Peliico gelijk stond; zoover was het bij hem nog niet, dat hij zyu hulp zoeken moest bjj een verscheurend insekt, maar toch, ook voor hem werd dat gevoel van eenzaamheid onuitstaan baar, ook hij zocht uaar eene compen-i satie en hij schafte een hond aan Hij had zijne begeerte op het kautoor aan de bedienden te kennen gegeveu, en Bolck zou hem er een verschaffen. Hugo was er dus op voorbereid dat het beest geen model van schoouheid kon zijn, maar het viel hem toch tegen, toen hij den hond op een zekeren avond, dat hij alleen zal, te huis kreeg. Voorzeker het was eene armzalige

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1