Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. aan L. de Koeijer te Ter Neuzen en Adr. de Koeyer Fz. te Zaamslag voor 730 per gemet of ƒ110,869,26. Perceel 21, zijnde het recht van cijns heffing op 60,5 r. grond, in cyns bij M. Herrebout te Zaamslag voor f 40 den hoop aan Notaris P. Dregmans voornoemd. De heer P. Moes te Ter Neuzen, benoemd tot schatter van de gronden in het waterschap „Walsoordenheeft om gezondheidsredenen ontslag verzocht. In zijne plaats is benoemd de heer C. IJsebaert, burgemeester te Sint Jansteen. Bij de Dinsdag plaats gehad heb bende herstemming voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het district Sluis (vacature J. L. I. de Bats) werd door 3248 van de 3962 kiezers gestemd. 62 stemmen waren van on waarde. Uitgebracht werden op den heer G. A. Vorsterman van Oyen (vryz.-dem.) 2012 stemmen en op den heer A. M. Hendrikse (a.-r. en kath.) 1174 stemmen, zoodat gekozen is de heer G. A. Vorster man van Oyen. Naar Zei. verneemt zal eerstdaags een begin worden gemaakt met de uit- keering van de geldelijke vergoeding wegens de schade veroorzaakt door den watersnood van 12 Maart 1.1. Het Prov. Comité heeft zooveel geld beschikbaar gesteld, dat dank zij de mild gevloeid hebbende bydragen, de slachtoffers niet anders dan dubbel tevreden zullen kunnen zijn over de uitkeering. De schade is geraamd voor Ossenisse op f 3.600, voor Hontenisse op f 120.000, voor Graauw op f48.400, voor Bosch- kapelle op f400, voor Philippine op f 5.300 en voor geheel Zeeland op f467.000. De schade welke beloopen is door personen met een inkomen van minder dan f 2000, zal geheel worden vergoed. De vergoeding voor hen, die een in komen hebben van f 2000 tot f 3000 is vastgesteld op drie vierden der ge raamde schade. Zij die grooter inkomsten hebben dan f 3000 zullen geen schadevergoeding krygen, althans indien deze voorstellen van het Dag. bestuur van het Prov. Comité in de Maandag a. s. te Middel burg te houden vergadering worden aangenomen. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 10 tot en met Dinsdag 16 October 28 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. te Axel en Oud Vossemeer 1 van typhus en febris typhoideate Sas van Gent 1 van pokkente Baarland 2, Hoede- kenskerke 1, St. Laurens 3, Oudelande 1, Schoondijke 1, Wemeldinge 2 en Yerseke 1 van roodvonk en te Aarden- burg 4, Eede 1, Goes 2, Groede 2, Kou- dekerke 1, Ouwerkerk 2, Sluis 1, en Zierikzee 1 geval vaq, diphterithis. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 11 October 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. E. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. r. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 October. Ter griffie der Arrondissement?- Rechtbank te Middelburg is namens J. C. P. K., hoofd der openbare school te Ossenisse, hooger beroep aangetee- kend tegen liet vonnis dier Rechtbank van den 5 dezer waarbij hy wegens mishandeling is veroord. tot 7 dagen gevang. Het gerechtshof te 'sGravenhage vernietigde gisteren (Donderdag) het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij P. J. B., schipper en visscher te Nieuw-Namen (Clinge), wegens zeden- misdriji, volgens art 244 van het wet boek van strafrecht, werd veroordeeld tot 1 jaar. Het hof, opnieuw recht doende, veroordeelde hem tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Woensdagnacht heeft er een hevi ge brand gewoed te Stratum (N.-Br.), aan het Kanaal, in de bierbrouwerij van Snieders. Omstreeks half twee brak de brand uit en al spoedig sloegen de vlammen over op het aangrenzende woonhuis van dhr. S., en het vuur greep ook de uitgestrekte loods van schipper van Laarhoven aan, die gevuld was met een grooten voorraad turf en steenkool. Spoedig stond ook het woon huis van van L. in brand, zoodat deze met zijne vrouw, nauwelijks nog door het dakvenster kon ontvluchten. De directeur en het personeel van de tegen over de brouwerij gelegen gasfabriek waren spoedig op het terrein en het blusschingswerk werd met slangen op de waterleiding aangevangen. Met groote moeite kon eenig huisraad in veiligheid worden gebracht, doch de brouwerij, de woonhuizen van de heeren S. en van L. brandden totaal uit. Den andren dag 9tond de loods met brandstof nog in volle vlam. Aan de voorzijde der brouwerij, waarvan de machine behouden bleef, is de Stratumsche brand weer, die om zes uur op het terrein aankwam, aan 't werk. De schade is aanzienlijkalles was verzekerd. In de Graafsche Ct." schrijft men: Als men ons spreekt van de onbe kende binnenlanden van Noordbrabant met al hun ongerechtigheden, dan kijken we boos op, als wilden we zeggen gij overdrijft schromelijk En toch. Bezoekt men de platte landskermis, hier en daar, en aan schouwt men daar van veilige stand plaats de tooneelen van beestigheid, die er worden afgespeeld, dan houdt men zijn hart vast, zoo vreeselijk gaat het ertoe. Een afschuwelijk voorbeeld heeft de Berchemsche kermis daarvan dit jaar weer gegeven. Het getal verwonden uit de snij partijen te voorschijn ge treden, bedraagt niet minder dan 27 van Maan- tot Woensdag hebben de beesten hun orgiën gevierd, ondanks de aanwezigheid van een versterkte politie macht. Midden op straat, midden in een danspartij in de eene of andere herberg wordt er gewoon met het blanke mes op los getrokken, of het ver scheurende dieren geldt, die den mensch naar 't leven staan. Woensdagavond hadden de snyders zich in 2 oorlogspartijen verdeeld, en slechts het beleidvol optreden der marechaussee verhinderde een af grijselijk hak- en snijtooneel en joeg de vechtersbazen uiteen. Doch geen nood, gezamelijk trokken zij naar de hei, naar het bierhuis v. d. O. 't Café gesloten vindende, klommen zij door het dak naar binnen en ver nielden alles wat daar was, uitgenomen een draaiorgel en 2 stoelen. Naafloop van dit vandalisme werd een lustig deuntje op het orgel gespeeld. 't Is te hopen, dat deze vandalen hunne gerechte straf niet ontgaan."* RUSLAND. De Standard verneemt uit Odessa De joden in zuidelijk Rusland wan trouwen blijkbaar de toezegging van de Russische overheid, dat zij maat regelen zal nemen, om de jodenmoorden te verhoeden, waarmee de jodenhaters en hunne bloeddorstige handlangers in Odessa dreigen. De joden gelooven dat de 1-aatsten hun bedreigingen waar zullen maken en hebben een afvaar diging benoemd, ten einde aan den prefect hun vrees kenbaar te maken en op betere veiligheidsmaatregelen aan te dringen. Vele joden, die het zekere boven het onzekere verkiezen, trekken echter in groote scharen het land uit. Tweeduizend joodsche landverhuizers zullen komende week rechtstreeks naar New-York scheep gaan. De uittocht van de joden over land en over zee neemt zoodoende een geweldige af meting aan. In het Grand hotel Verseput werd Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den heer mr. P. C. J. Hennequin, de najaarsvergadering gehouden van het hoofdbestuur der „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland". Onder meer kwam daar in behande ling een aanvraag van de afdeeling Axel om een fokbeer van Yorkshire ras ter verbetering der varkensteelt, waar aan waarschijnlijk zal kunnen worden voldaan. Een beer is gestationeerd in Noord- Beveland, de andere zal in Hulst station krijgen. Ook werd kennis gegeven van het geen gedaan is betrekkelijk den aan koop van Engelsche rammen voor de afdeeling Hulst. De bestelling is gedaan van een der dieren, dat half Juli in het land komen zal en dat f180 gulden zal kosten. Van de afdeeling Hulst is een ver zoek ingekomen om een cursus in paardenkennis voor den winter 1906/7 te Hontenisse, waartegen geen bezwaar bleek te bestaan. Wijl er 838 beschikbaar is, kan aan iedere afdeeling, die dit wenscht, steun verleend worden voor zoodanigen cursus. De heer De Feijter gaf in overweging om een paar paardenkenners gelegen heid te geven om te bespreken welk »Ja wel, maar hij is bly als hij een bokje krijgen kan, niet waar vent?* schertste mama. >Neen mama, bokjes niet, wel geen manilla's, maar ook geen nagemaakt tuig,» riep de zoon met ietwat pot- sierlijken trotsch, en men had algemeen plezier. Jan Stade voelde er zich spoedig recht op zijn gemak, en het was dan ook een allerliefste familje. Mevrouw behield, bij haar vrijen toon en vroolijkheid, iets innig fatsoenlijks, misschien nog'' wel verhoogd door de zwakheid, zoowel zichtbaar in wezen en manier, als hoorbaar in hare stem. De drie dochters, allen gulle meisjes, allen lang niet leelijk •n de oudste bijna eene schoonheid te noemen, de jongens guitig en woest, terwijl de lamp zoo huiselijk het gausche troepje bescheen wel, wat hij had gedacht, stellig niet om hier te vinden, wat hij zoo lang had gemist, echte Hollandsche huiselijkheid. Wat werd hij spraakzaam. Wat wist hij veel te ver tellen. Wat hing het gezelschap spoedig aan zijne lippen Hugo en Agues werden er eigenlijk door vergeten. Eindelijk zeide hy toch >maar juffrouw Alida, zou u mij riet nog iets vertellen van de Haagsche Is ze een lief meisje Ik hoor dat ze nog al mooi moet zijn.» »Nog al mooi, mynheer? Een beeld schoon meisje is ze, parole d'honneur.» soort paard aanbeveling verdient, en die ook bij de lessen toe te laten. Anderen, waaronder de voorzitter, meenden, dat de cursussen nuttig zijn en het doel wezen moet paardenkennis te doceeren, zonder bepaald slag aan te bevelen. Van de onderwyzers aan de winter- cursussen is aan Ged. Staten het ver zoek gedaan om de belooning per uur te verhoogen, vooral met het oog erop dat de reiskosten dikwijls hoog zijn. Het hoofdbestuur heeft de overtuiging dat het verzoek billijk is, doch zou wenschen dat het hoofdbestuur de be schikking kreeg over het bedrag even tueel door Ged. Staten beschikbaar te stellen. Na eenige discussies werd het voor stel aangenomen, om de reiskosten te vergoeden, maar niet het salaris te verhoogen. Tot zuivelconsulent werd in plaats van den heer L. J. M. Koert benoemd de heer C. Zwagerman, assistent van den zuivelconsulent in Zuid-Holland te 's Gravenhage. De jaarlijksche landbouwtentoonstel ling zal het volgend jaar gehouden worden te Tholen. AXEL, 19 October 1906. Naar we vernemen, heeft de heer C. van den Broeke zijne benoeming als president van het Alg. Burg. Armbe stuur alhier niet aangenomen. Dinsdag werd te Zaamslag ten huize van den heer G. de Visser ten overstaan van do Notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, en ten verzoeke van de erfgenamen van mej. Maria de Feijter, wed. van A. Dieleman en krachtens rechterlijk bevel, de eerste openbare verkooping gehouden van hofsteden, landerijen, huizen enz., in de gemeenten Zaamslag, Axel, Hoek en Ter Neuzen, behoorende tot de nalatenschap van mej. Maria de Feijter voornoemd, in leven grond eigenares te Zaamslag. Verkocht werden de perceelen 1 tot en met 26 ten overstaan van Notaris Van der Moer, als volgt Perceelen 1 en 22 tot en met 26, zijnde de hofstede in pacht bij W. F. Dekker, benevens een perceel bouwland (groot 12 gem., 120 r.), samen groot 46 gem., 140,5 r. (boomprijs 300) aan C. de Putter Lz. te Zaamslag voor f 750 per gemet of 34,850,76. Perceelen 2 tot en met 20, zijnde de hofstede in pacht bij P. van Tatenhove, groot 151,261 gem. (boomprijs f 800) >Charmant,c dacht Jan, >een meisje die zoo over eene andere spreekt, moet stellig een lieve meid zijn.« «Maar, is ze ook lief?» vroeg hij. »Wat coquet zeker?» »Och, mijnheer Stade, dat lijkt meer dan het is. De meisjes krijgen in den Haag wel zoo iets anders dan hier, maar ik ken haar nog al heel goed, ik heb een moeielijkén dag zelfs met haar doorgebracht, ik vind haar een allerliefst, en zelfs in vele opzichten een eenvoudig meisje.» »Zoo, zoo, dank u voor de inlichting. Kijk dat volkje eens lachen omdat ik mij zoo interesseer voor een allerliefst meisje,» riep hij, wijzende naar de mees muilende jongens, »maar vriendjes, wou je dan hebben, dat ik me interesseerde voor meisjes, die niet lief zijn »Neemt u het toch niet kwalijk, mijn heer Stade, ik heb hen al verboden, maar u hebt ze ook wel wat zelf, aan den gang geholpen.» »Ik neem niet kwalijk, mevrouw, daar doe ik niet aau. En nu dank ik het gezelschap voor het geduld, en juffrouw Alida voor hare inlichtingen.» Misschien was het omdat de jongens wat woest waren, althans Alida liet Stade uit. Wordt vervolgd.) J. J. d. N., 37 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 14 dagen gevang. Tusschen het gemeentebestuur van St. Oedenrode en den heer Roberti, eigenaar van een circus, is een rechts geding aanhangig. Roberti wilde daar

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2