\fjh Ml GOH Al GOH. Woensdag 10 October 1000. •22e Jttarg. Nieuws- en Advertentieblad v o o r Z e e u w s c h - V1 a anderen. F. IHELIvH W, Buitenland. FEUILLETON. ihe COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Wij weten niet hoe de Engelsche wet op den meineed voor het gerecht is, maar afschrikwekkend schijnt ze niet te zijn. Rechter Edge, Vrijdag uitspraak doende in het graafschapshof te Clerken- well, klaagde er steen en been over. De meineed, zeide hij, is een der droe vigste verschijnselen in het Engelsché leven van tegenwoordig. Het afleggen van valsche getuigenis onder eede wordt voor den rechter steeds algemeener. Men liegt er maar op los, met een kalmte en een overleg, waarover men verstomd staat. En ze doen 't, wel wetende, dat er weinig kans is er hen voor te straffen. Hoe lang zal het Parlement nog wachten met daar strenge maatregelen tegen te nemenriep de rechter uit. i Te Kidderminster stonden Vrijdag twaalf man terecht, onder beschuldiging een hanengevecht te hebben gehouden. Toen de politie het wreede spel ver stoorde, lag het strijdperk bezaaid met de veeren der kemphanen en bloedden de dieren uit hun wonden, veroorzaakt door de stalen mesjes, die aan de sporen gebonden waren. De advokaat der beklaagden pleitte, dat vroeger hanen gevechten het tijdverdrijf waren van hertogen en geestelijken. Maar andere tijden, andere zeden. De twaalf man werden beboet met ieder 18. Te Londen vertoont men met de kinematograaf landschappen uit de ge- heele wereld, genomen uit een spoor trein. Om de toeschouwers goed den Jan Stade vond in den eersten tijd te veel te doen om zich met de belangen van zijn vriend Hugo te bemoeien. Toen echter de zaken weêr wat geregeld liepen en hij dus niet meer zoo onafgebroken behoefde bezig te zijn, dacht hij ook aan den achtergeblevene. Hij wilde dan eens weten, wie die Agnes was, maar, hoe het aan te leggen Informeerde hij naar de familje Rentinck, slechts zelden vernam hij er wat van, en zoo ja, dan 'was het juist niet bijzonder gunstig; doch dit maakte weinig invloed op hem. Hij zelf had dikwijls genoeg ondervonden hoe kleingeestig de menschen kunnen oordeelen en kwaad vinden zelfs datgene, waarin eigenlijk niets ergs ligt. Hij zou wel eens naar den Haag willen, maar zoo zonder eenig richtsnoer of gids, scheen hem toch ook niet wenschelijk toe. Het is eenigszins onzeker wat bij hem op den voorgrond stond, óf de be geerte om het meisje van zijn vriend te zien, een meisje waarvan hij zulke wonderen van schoonheid had vernomen, óf wel de zucht om Hugo eene dienst te bewijzen. Dit is althans zeker, dat hij indruk te geven, dat zij zelf in den trein zitten, is er een nagebootste Pull man-wagen voor hen gemaakt, die wiegt en knarst en overhelt bij bochten, net als een heusche spoorwagen. Het ont breekt -er nog maar aan, dat het schouw spel eindigt met een getrouwelijk na gebootst spoorwegongeluk. ITALIË. De Napelsche Pungolo deeltmee, dat Donderdag op Ischia drie aardschokken zijn gevoeld, te weten om 8.31 's mor gens, 10.40 en 12.5. De bevolking is haar huizen ontvlucht. Talrijke per sonen willen er nog niet weer in terug, maar hebben een toevlucht gezocht in de bij de jongste aardbevingen van Casabicciola opgerichte barakken. RUSLAND. De ministerraad heeft de laatste hand gelegd aan de nieuwe kieswet, die eer lang wordt afgekondigd. Het aantal afgevaardigden is in deze nieuwe rege ling op 800 bepaald. Te Czenstoohau (Polen) zijn Vrijdag tien door den veldkrijgsraad ter dood veroordeelde personen terechtgesteld. Rust en orde moeten in Rusland terugkeeren, dat spreekt van zelf, maar of het zwelgen van bloed, dat plaats heeft onder de tegenwoordige genees methode, daartoe zal bijdragen, lijkt aan grooten twijfel onderhevig. In het district Goldingen in Koerland zijn door een detachement van de straf expeditie Donderdag vijftien personen gefusilleerd. Te Riga wordt de staat van weer ingevoerd. in geen geval zijn vriend in dezen ver geten zou. Zoo er over nadenkende, kwam hem toch in de gedachte, dat Hugo hem ook van eene confidente in deze zaak ge sproken had, eene zekere juffrouw van Ulk. Vreemd vond hij, dat hij zich deze bijzonderheid zoo laat herinnerde. Zijne verwondering daarover bewijst alleen, dat hij het in de kunst der zelfkennis nog niet ver genoeg had gebracht, want waarlijk vreemd was het niet, dat Jan eerder dacht aan de heldin van het stuk, de zoo gloeiend afgemaalde Agnes, dan aan de confidente Alida, die slechts van tijd tot tijd als eene vriendin, die men gerust vertrouwen kon, was afgeschetst, en wier beeld hij sedert in zijne ver beelding, voleindigd had als een onbe hagelijk kind, dat zich tevreden stelt, in hare goedheid, anderen een geluk te verschaffen, waarop zij zelve toch niet jdorst te rekenen. Wij weten reeds dat jmeisjes, die geene meer uiterlijke charmes hadden, zijne aandacht weinig opwekten. Zoodra hij zich echter den naam van Alida van Ulk herinnerde, besloot hij haar op te zoeken, maar ook dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wat had Hugo ook vau haar verteld Dat zij óf bij Ottewal in Rotterdam óf wel in Amsterdam bij hare moeder zou logeeren, maar waar de oude vrouw woonde, wist. hij niet. Hij vroeg er wel dezeu en genen naar, maar niemand die de familje Zeven gewapende mannen hebben Vrijdagochtend nabij Twer den van Boriskofka komenden postwagen over vallen, den koetsier en postconducteur gebonden en zich meester gemaakt van 5111 roebels. De daders zijn het hoeft er haast niet meer bij ontsnapt. Donderdagavond is door 40ge wapende roovers een aanslag op een posttrein gepleegd te Oefa (gouvernement Oren- burg). Dicht bij de brug over de Bjela hielden de roovers den trein aan, dood den een soldaat, verwondden drie spoorwegkassiers en maakten ongeveer 250,000 roebel buit. Wat de daders aangaat, deze zijn ontvlucht. Bij de Russische vloot worden op het voorbeeld van buitenlandsche zee machten mariniers ingevoerd. Tegen 1907 zullen de volgende sche pen der Russische vloot klaar moeten zijnDe kruisers 1ste klasse Admiral MacharofPallada; Bajan O -sjakof Kagoel. De pantserschepen Andrej Perwoswanny Pawel IPeter Weliki Joan Slatoest en Jewstafi. Twee torpedo transportschepen, vier kanonneerbooten en 24 torpedobooten. Slechts een deel dezer schepen is geheel nieuw, de rest is omgebouwd. Omtrent den laten oogst in de langs den Siberischen spoorweg gelegen stre ken seint men uit Petersburg, dat de opbrengst middelmatig, soms boven het gemiddelde, was in Zuidelijk Tobolsk en het gouvernement Akmolinsk in de Kirgiezen-steppen. In de gouvernemen ten Jenisseïsk en Irkoetsk was de oogst middelmatig, in de districten Koesnezk, van Ulk kende. Het scheen dus wel dat de dames noch den zoölogischen tuin, noch het park bezochten. Alida was zoo wat huishoudster geweesj; bij een lid harer familje en niemand wist er iets van te vertellen het werd nog al waarschijnlijk dat hij, zoo hij eenmaal de vruchten van zijn onderzoek zou trekken, een erg burgerlijk troepje zou vinden, en (ik beweer volstrekt niet dat het hem tot eer verstrekt) hij had een geweldigen hekel aan vunzige vertrekjes met plat-Amsterdamsch sprekende oude vrouwen en juffertjes. Nu, dat nam niet weg, dat hij er wel naar toe zou gegaan zijn, als hij het adres wist, maar het maakte hem misschien wat minder ijverig in het zoeken. Zoo, nog immer medegesleept door veelvuldige zaken, en terwijl hij zelfs nieuwe ondernemingen op het touw zette, kreeg hij eeu brief van Hugo. »Nog altijd dezelfde," dacht hij na de lezing, dezelfde trouwe, standvastige kerel. Op de wereld gekomen om dupe te zijn. Hij heeft gelijk, ik houd mijn woord slecht. Maar van hem staat het ook leelijk zoo weinig over Cathinka te schrijven. Cathiu- ka, had ik haar hier Wie heb ik hier Een goede, oude vader, een beste man, die schrikkelijk vervelend kan zijn als de meeste beste mannen, een zieke broe der, wat stomme bediendes en gefallige makelaars. Maar een vrouw die mij lief heeft en die ook ik lijden mag Biisk en Barnaul in het gouvernement Tomsk in West-Siberië buitengewoon goed en overvloedig. Tomsk, en ge heel West-Siberië, zullen gemakkelijk in staat zijn de hongerlijdende streken van Europeesch Rusland zoowel van- graan als van veevoeder te voorzien. Een naaste gevolg van den uitmun tenden oogst is een groote vraag naar landbouwwerktuigen in Siberië AMERIKA. Engelsche en Amerikaansche militai ren hebben een klein verbroederingsr feest gevierd. Het 7e regiment militie uit New York had de „Queen's West minsters" uit Londen in een vrede- lievenden schietwedstrijd verslagen, en Sir Howard Vincent heeft den eereprijs, het schild, aan kolonel Appleton over handigd met goede wenschen van ka meraadschap. De New-Yorkers hielden Vrijdag een parade ter eere van de scherpschutters uit Westminster. Uit de kolenmijn te Pocahontas, in Virginië, waar een ontploffing heeft plaats gehad, zijn 19 lijken naar boven gebracht. De overige opgesloten my n- werkers zijn waarschijnlijk niet meer te redden. New Orleans is weer door een wervel storm bezocht die veel schade aan richtte in de stad. Een nieuw markt- gebouw en vijf huizen zijn vernield, het dak van het St. Elizabethsklooster en van twee fabrieken afgerukt en op andere punten groote schade aangericht. Er zyn veel menschen gekwetst, zeven ernstig, maar niemand is gedood. en toch, dat is behoefte voor een man. Ook behoefte voor jou, niet waar mijn arme Hugo Nu, ik zal niet langer dralen, ik zal naar den Haag gaan. Ik ben daar ook in zoo langen tijd niet geweest, dat ik er den boel wel eens opscheppen wil." Hij ging er op een Zondag heen. Het kwam hem voor dat hij dan de meeste kans zou hebben, het een en ander om trent Agnes Rentinck te vernemen. Het ontbrak er niet aan kennissen en hij ging 's avonds naar het badhuis teSchevenin- gen. Terwijl ze er schertsten en lachten en vooral het talrijk gezelschap goed opna men, riep Stade eensklaps »wel drom mels wat een mooie meid is dat »Ken-je ze niet? Agnes Rentinck.* »Is deze Agnes Rentinck, waar ik zooveel van heb hooren spreken »Nu, wie heeft er niet hooren spreken van Agnes Rentinck »Ze is het mooiste meisje uit den Haag,* zei een ander. »Hm, het mooiste meisje, dat's wat kras,* meende een derde. »Ja,« hernam weer een ander, »sinds het logétje van mevrouw Valmer weg 'is, weet ik niet wie het van haar winnen zou.* »Wie meen-je? juffrouw van Ulk toch niet F* »Ja, juffrouw van Ulk geloof ik, heette ge, Eduard noemde haar Alida." »Nu ja, dat was een flinke, aardige

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1