Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer is weer geheel de oude. Dinsdagochtend vroeg reed hij in een gesloten rijtuig van Schönbrunn naar den Hofburg om er staatszaken af te doen. Frans Jozef ziet er best uit. RUSLAND. De agrarische onlusten nemen af op sommige plaatsen in het binnenland in andere herleven zij, b. v. in Orel. Maar over 't geheel wordt het rustiger ten plattelande. Aan de kust en op de grenzen gist het nog het meest, Orel alleen heeft dit jaar reeds voor 8 millioen gulden aan drank verbruikt dat is nu in negen maanden al ruim een millioen gulden meer dan in 1905 Op het landgoed Karbina, van prinses Wjazemski, in het district Bender, heb ben volgens een telegram uit Odessa de boeren 27,000 poed koren verbrand Op het goed Pentsjewo in het district Tiraspol, dwongen gewapende boeren den eigenaar hun 3000 roebel uit te betalen, die zij onder de noodlijdende dorpsbewoners verdeelden. Tijdens een zitting van den krygs raad te Asjabad vuurde deze week een onbekende plotseling op het openbaar ministerie de getroffen staatsprocureur was terstond dood. Daarna richtte de moordenaar zyn wapen op den voor zitter, maar miste. Een der in de zaal aanwezige officieren schoot toen op den moordenaar en verwondde dezen doodelijk. Te Batoem is een moordaanslag ge pleegd op den bestuurder van het depot van Nobel aldaar, een zekeren Hager, tevens vice-consul van Zweden. Hij werd getroffen terwijl hij in zijn rijtuig door de voorstad reed. Naar het hospi taal gebracht, overleed hy weldra. De daders zyn ontsnapt. AMERIKA. Volgens een telegram uit New-Orleans is fort M'Crae, gelegen aan de kust by Pensacola. door den orkaan totaal ver woest. Alle officieren, hun gezinnen en de artilleristen zijn omgekomen met uitzondering van enkelen, die zich aan de batterij hadden vastgebonden. Van fort Barrancas aan de overzyde van de baai kon men door kijkers waarnemen hoe vrouwen en soldaten bij het ge teisterde fort met hevige golven worstel den zonder dat men hen te hulp kon komen. Er zijn talrijke booten verongelukt en bijna 100 menschen omgekomen. Invaliditelts- en ouderdomsverzekering. Minister Veegens heeft een audiëntie verleend aan de heeren Schenkman en Gabriel, resp. voorzitter en secretaris van den Christelijken Arbeidsraad, die, in opdracht der groote vergadering van vertegenwoordigers van chr. werklieden organisaties op 17 Sept. jl., te 's Gra- venhage gehouden, de door die verga dering aangenomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der invalid! gelegd om den ouden Stade voortdurend op de hoogte te houden der werkzaam heden, want daartoe was geduld noodig, somtijds onuitputtelijk geduld en Jan muntte meer uit in wilskracht dan in geduld. Maar hij deed het, in den be ginne zelfs met volharding, al gevoelde hij wel dat hy dat op den duur, ook met den besten wil, niet uithouden zou. Het ontbrak hem anders niet aan vol doening, want het was merkwaardig om aan te zien, hoezeer de oude Stade met welgevallen luisterde naar de verhalen van zijn oudsten zoon. Eu ook Jacob werd wat beter, zoodat de vader weder hoop koesterde (niet alleen jonge lieden vormen illusies) en hij nog eenige aangename wekeu sleet. Wordt vervolgd.) teits- en ouderdomsverzekering, den minister kwam aanbieden. De minister deelde mede, dat hij ijverig bezig was om een ouderdomsver zekering tot stand te brengen, die tege moet zou komen aan veler kenbaar gemaakten wenschde middelen ter voorziening in de kosten der verzekering waren mede aangevraagd in de be lastingwetsont werpen, dezer dagen aan de,Tweede Kamer toegezonden. Het wetsontwerp voor de verzekering zal, zoo spoedig de daarvoor benoodigde wiskunstige gegevens verkregen zijn, by de wetgevende macht worden in gediend. Omtrent het samengaan van de in validiteits- en ouderdomsverzekering, kon de Minister, in verband met het stadium waarin het wetsontwerp ver keert, geen nadere inlichtingen geven. Naar het Vad. verneemt, zal de Staatscommissie voor de gemeente-finan ciën in haar eindrapport o. a. adviseeren de geheele grondbelasting aan de ge meenten af te staan. AXEL, 5 October 1900. Naar we vernemen is aan den heer Jac. Verijzer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester de gemeente-brandweer alhier en in zijn plaats benoemd de heer J. A. van Hoeve. Eenige ondergeschikten aan de brand weer moeten eveneens een verzoek tot ontslag hebben ingediend. - Gisteren is bij het perenplukken alhier een persoon uit den boom geval len, waardoor hij ernstig bezeerd werd, - Bij besluit van den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks-directe belastin gen voor de jaren 19071910 voor de gemeente Zaamslag, de heeren Willem de Klerk Jr. ea Willem de Mul. - Met 1 Dec. wordt de bijzondere school van de Ned. Hervormden in de kom der gemeente Zaamslag geopend een 40-tal leerlingen hebben zich reeds aangemeld, terwyl tot hoofd is benoemd de heer Brouwer te Goes. Wordt binnenkort de bijzondere school te Othene geopend, dan telt die ge meente van ruim 3000 zielen, 3 open bare en 4 bijzondere scholen Dinsdagavond sloegen te Sluiskil twee paarden op hol van den landbou wer J. Dekker aldaar, met het gevolg, dat de voerman een been brak en een der paarden een poot. - Door den Commissaris der Konin gin zijn herbenoemd tot zetters der Rijks directe belastingen te Ter Neuzen, voor het tijdvak 19071910, de aftre dende heeren C. van der Hooft en D. J. Dees. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Oud Gereformeerde gemeente te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. - Door het hoofdbestuur van den R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Breda is aan de lesgevers der cursussen voor de hoofdacte te Hulst en Bergen op Zoom kennis gegeven, dat die cur sussen voor een jaar geschorst zijn wegens gebrek aan deelname. De cur sisten te Hulst hebben het plan zonder subsidie van bovengenoemden bond een nieuwen cursus te openen. M. Ct. Naar aanleiding van het feit, dat de bierbrouwers van de herbergiers het bijeen gegaarde bier uit de gedeeltelijk leeg gedronken glazen in betaling terug nemen, heeft de Hulstersche gezond heids-commissie de volgende circulaire aan de bierbrouwers verzonden .Dezer dagen werd onze aandacht getrokken op h£ feit, dat velen uwer van de herbergiers het zoogenaamde gaarbier" tegen betaling terugnemen, en het daarna, na het eenigen tijd op fust te laten liggen, weder met ander bier versneden, in den handel brengen. Is de ons gedane mededeeling, dat met dit bier zoo gehandeld wordt, juist, dan zal het zeker geen betoog behoeven, dat de door U gevolgde handelwijze uit een gezondheids-oogpunt geheel onverdedigbaar is. Bier, dat even als het .gaarbier" met zooveel monden in aanraking geweest is, weder ongekookt in circulatie bren gen is o. i. zeer gevaarlijk en kan oorzaak worden van verschillende ziekten. Beleefd, maar dringend nemen wij daarom de vrijheid U in overweging te geven voor het vervolg geen .gaar bier" meer te ontvangen. Zeer zoudt U onze Commissie ver plichten door ons wel te willen mede- deelen of U bereid zij t aan ons verzoek te voldoen." Deze vieze en voor de gezondheid zeer nadeelige gewoonte kan niet ge noeg worden tegengegaan. Tot agenten van den voogdijraad te Middelburg zijn door den Raad aan gewezen de hierna volgende heeren voor de gemeenten daarbij vermeld en wel voor Neuzen, H. J. Vooren, F. van Dix- hoorn, I. de Groot, hoofden o. 1. school H. Koelmans, hoofd chr. school, I. C Jansen, hoofd chr. school te Driewegen en J. Risseeuw, hoofd o. 1. school, A. Coumou, hoofd chr. school te Sluiskil Hoek, J. M. Dregmans, gemeente secre taris Philippine, A. Voeten, gemeente secretarisSas van Gent, A. P. M. de Lauwere, hoofd o. 1. schoolWestdorpe, P. J. Boumans, hoofd o. 1. schoolAxel, P. van Vessem, ambtenaar ter gemeente secretarie; Zaamslag, J. Kosten, hoofd bijzondere school, en J. P. Geelhoedt, gem. ontvanger Hulst, A. J. d'Haens, onderwijzer o. I. schoolClinge, P. Eggermont, hoofd 1. school te Clinge en Kapellebrug E. J. van Wesemael, hoofd o. 1. school te Nieuw Namen, omvattende de polders Groot en Nieuw Kieldrecht, Louisa, Sajtin- gen, Prosper en Koningin Emma Graauw, W. J. Dalmijn, onderwijzerHontenisse, J. Adriaanse, hoofd o. 1. school te Lams weerde voor het Zuidelijk deelOsse- nisse, J. C. P. Kokkeel, hoofd o. 1. schoolHengstdijk, A. van Gijsel, veld wachter Boschkapelle, H. R. J. Claeys, gemeente-secretarisStoppeldijk, G. J. Castenmiller, hoofd o. 1. schoolen J. A. Claessens, onderwijzer St. Jansteen, W. C. Imandt, hoofd o. 1. schoolKoe wacht, J. de Theije, onderwijzerZuid- dorpe H. R. Karstel, hoofd o. 1. school en J. D. Lyppens, onderwijzer o. 1. school; en Overslag, A. P. J. de Blieck, secretaris ontvanger. M. Ct. Bij den R. K. Boerenbond van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, tellende circa duizend leden, heeft het ernstige plan bestaan zich aan te sluiten bij den Nederl. Christelijken Boerenbond, doch het bleek dat de statuten van laatstge noemden Bond die aansluiting niet toe lieten. Deze statuten zijn nu echter zoodanig gewijzigd, dat de aansluiting mogelijk en het is, naar men schrijft, nu te verwachten, dat de Zeeuwsche Bond op zijn komende algemeene vergadering tot toetreden zal besluiten. Bij de Dinsdag plaats gehad heb bende stemming voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het district Sluis (vacature J. L. I. de Bats) werd door 3244 van de 3962 kiezers gestemd. 74 stemmen waren van onwaarde. Uitgebracht werden op de heeren J. G. Gerritsen (lib.) 303, A. JE. Hen- drikse (a.-r. en kath.) 986, J. A. Neeteson (lib.) 867 en G. A. Vorsterman van Oyen (vrijz.-dem.) 955 stemmen. Zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Hendrikse en Vorsterman van Oyen. Tot burgemeester van Biervliet is benoemd de heer P. W. van Maarleveld, secretaris aldaar. Te Nieuw vliet gooide een joogd met een knuppel naar eene koe, maai trof een vriendje in het oog. De g& troffene is naar Utrecht vervoerd ei moet misschien het oog missen. Woensdag jl. werd in het Schut tershof te Middelburg de tweede jaar vergadering gehouden van de Vereeni- ging tot Christelijke verzorging van Krank zinnigen in Zeeland. Tegenwoordig waren 69 afgevaardig den van afdeelingen, 5 afgevaardigden van corporatiën en 15 leden van het bestuur. Na een ten 10 ure aangevangen bid stond, waarbij de heer Drost van We meldinge en dr Wagenaar van Middel burg voorgingen, gaf het jaarverslag uitvoerig mededeeling van de ervarin gen opgedaan bij het zoeken naar terrein en van de reden, die tot de keuze van de plaats van vestiging voor de toe komst hadden geleid. De penningmeester deelde mede dtt het aantal leden ultimo 1905 2C31 be droeg en het aantal begunstigers 256, terwijl de contributiën f4538 hadden bedragen en het saldo in kas f4472 was. In de bestuurs-vacature, ontstaan dooi het bedanken van den heer A. Loois te Vlissingen, werd gekozen de heer J. L. van Voorthuysen te Domburg. De vergadering bekrachtigde de finan- ciëele actie, door aankoop van terrein noodig geworden, en sprak over de plannen voor de toekomst. Met dankzegging voor de hartelijke samenwerking en voor de bezielende eenstemmigheid eindigde dit samenzijn met eenige woorden van den heer De Ligt. M. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 7 October 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 ure Ds. J, B. T. flugenholta. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholta. (Voorb. H. Ayondm.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. E. H. Broekstr». Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstr». Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Dhr. H. Kieviet, Nam. 2 ure Dhr. H. Kieviet, 'sAv. 5V, ure Dhr. H. Kieviet, (van Aagtokerke.) I Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 October. P. B., 65 jaar, gemeente-veldwachter te Hontenisse is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. Het vonnis tegen J. C. P. K., hoofd der school te Ossenisse wegens mis handeling veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf werd bevestigd. Leiden ontzet. Woensdag werd te Leiden op waar dige wijze de herdenking gevierd van het ontzet van Leiden op 3 Oct. 1574. Ieder Leidsche huismoeder had den hutspot toebereid en velen gingen luisteren naar het koraalmuziek door honderden vrijwillige zangers en zange ressen begeleid door het muziek der d.d. schutterij op het Van der Werfplein. Als ieder jaar werd aangevangen met Psalm 9. Aan 3800 vrouwen had de uitdeeling plaats van brood en haring en aan 3900 mannen die van tabak, pijpen en bier. Tegen den middag werd begonnen met de opstelling van een historischen watertocht, die een voorstelling geeft van de in 1574 met dappere Zeeuwen bemande vloot, bestaande uit zes plat boomde schuiteijj die onder bevel van

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2