Zaterdag 6 October 1906 i»ö»e r>* 1 1 U UM \ifll i Nieu\vs- en Advértentieblad v o or Z e e u w scb - V1 aan d eren. F. IMELE1LO, FEUILLETON. Herhalingsonder wijs, Buitenland. JM JSÉ »<T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte, berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 9 OCT. 1906, des voormiddags ten 8s/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel van den heer J. J. de Feijter dat ingetrokken worde het raadsbesluit dd. 23 Juli 11. be treffende intrekken der nieuwe verordening op de schoolgelden der o. 1. s. 'i. Verzoekschrift van G. W. Hot- tinga om verhooging van jaar wedde als lantaarnopsteker. I 4. Als voren van het Bestuur der Vereenigin^ „de Ambachtsschool voor Terneuzen en omstreken", om e6ne jaarlij ksche bijdrage toe te staan ter tegemoetkoming in de kosten van oprichting en instandhouding der school.' 5. Als voren van het Bestuur „de Ambachtsschool te Hulst." 6. Vaststellen Gemeentebegrooting voor 1907. 7. Verzoekschrift van den heer D. Koster, om rioleering tot be hoorlijke afwatering van zijn gier water. I 8. Als voren van den heer P. van Fraaijenitove om vèrgunning Jan Stade was wel diep getrofifeu. Hoe kon het ook anders? Zijn ont- rankelijk gemoed, zijn krachtige geest, zijn avontuurlijk karakter, zijne zinne lijkheid zelfs, met één woord, zijne ge- heele, zoo sterk sprekende individualiteit had hem altijd doen gloeien voor hetgeen nobel en groot is, maar met minachting doen nederzien op zoogenaamde deugd zaamheid, zich uitsprekende in een nauwgezette plichtsbetrachting. O daar was zooveel waarheid in zijne richting, maar tevens, daarin was zooveel over drijving. Hij had in Jacob, die een stillen aard had, weinig meer dan zulk een getrouw plichtsbetrachter gezien, en, hoewel hij den broeder een goed hart had toegedragen (dat kon wel niet anders, want wie was ooit toegevender voor hem geweest, dan juist deze) toch weinig met hem gesympathiseerd, althans zeker zich zei ven een vrij wat hooger plaals, als zelfstandig wezen, toegekend. Daar had hij dan aan het krankbed gestaan, ge tuurd in die oogen vol kalmte en zoo geheel in harmonie met het gansche wezen. Wie den jeugdigen patiënt vroeger geen goed hart had toegedragen, moest hem lief krijgen, als hij hem daar tot het plaatsen van een ijzeren hek vóór zijne woning, plaatse lijk gemerkt A No. 516 d. 9. Vaststellen premiën voor de vee markt. 10. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. 11. Benoemen leden Nieuwjaars commissie. 12. Benoemen President Alg. Burg. Armbestuur. 13. Vaststellen kohier schoolgelden. 14. Vaststellen suppl. kohier hoofde- lijken omslag. 15. Reclames in zake hoofdelijken omslag. Axel, den 3 October 1906. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met I November 1905 aan te vangen zich daartoe tot en met 27 October aanstaande, bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aanmelden. Axel, den 5 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. zag, lijdende en toch blijmoedig, liggende op de sponde. En wat werd hij be mind door zijn vader, en wat had hij dat verdiendJan voelde diep hoe on eindig veel er met dien zieke zou verloren zijn. Hij moest er wel aan wanhopen om ooit de plaats, die deze zou open laten, waardig te vervullen. O, vooi zeker, nog altijd, en niet ten onrechte, beschouwde hij zich zeiven als de man met veel meer talenten, maar welke beschuldiging hi] erkende dat hij met dien grooteren schat weinig of niets had uitgericht. Het is waar, vele, werkelijke diensten had hij bewezen, een waarlijk onnuttig leven had hij nimmer geleid, maar terwijl hij dan hier en dan daar, geheel drijvende op de wieken van zijn belangzuchtig hart, beurtelings menschen aan zich had ver plicht, om ze steeds later weder te leur te stellen terwijl hij telkens aan de opbouwing of versiering van allerlei huizen had medegewerkt en meestal was heen gegaan als hij vooral noodzakelijk was geworden terwijl hij dus geleefd had au jour la jóurnée, zonder toekomst, zonder doel, was Jacob, de eenigszins miskende broeder, de onderhouder en het sieraad tevens geweest van het ouderlijke huis. Hij dacht daarover na, en van tijd tot tijd bewees de purpergloed van zijn ge laat zijne schaamte, maar hij was niet gewoon om lang te mijmeren. Hij ENGELAND. Bij de opening van de jaarlij ksche vergadering van het Verbond van Mijn werkers te Swansea, zeide de voorzitter,1 dat werkstakingen voor de besje belan gen der werklieden nadeelig zijn, maar deze nog niet aan gedwongen arbitrage willen. Intusschen, de werkstaking in de scheepsbouwerij aan de Clyde dreigt ernstig te worden. Maandag hebben, tengevolge van de staking der ketel makers, reeds nagenoeg duizend andere werklieden aan de werven gedaan ge kregen. De patroons zeggen openlijk, dat zij den strijd zullen volhouden tot de weerstandskas der werklieden uitge put is en deze de witte vlag hijschen. En aan de steenkoolmijnen dreigt 'took. Maandag hebben in Po itypridd en Rhoudda Valley ongeveer 35,009 mijnwerkers kennis gegeven, dat zij einde OctOL>er het werk zullen neerleg gen, omdat zij niet langer met niet-leden der vakvereeniging willen samenwer ken. Aan een aantal mijnen zijn nu alle mijnwerkers lid, hetzij omdat niet- leden zich hebben laten inschrijven, hetzij omdat de mijnen, bevreesd voor een staking, hen ontsloegen. Niet on mogelijk zal er tegen het eind dezer maand geen enkel mijnwerker buiten de vakvereeniging staan en wordt de staking aldus onnoodig. Van Lord Mayor van Londen, dat men niet worden kan zonder een flink handelde snel, bedierf niet zelden het een of ander, maar wist ifiet kracht en vuur te herstellen wat hij bedorven had. Wij zullen nu Jacob alleen laten, vader, hij moet rusten, en ook hebben wij gansch andere zaken te doen,« en terwijl men de ziekenkamer verlaten had, ging hij voort op luchtiger toon overtel mij eens, papa, hoe gaat het op het kantoor tegenwoordig? Is er wat te doen »Ach, mijn jongen, ik heb in den laatsten tijd slechts hoofd gehad voor Jacob. Daarom is het ook zoo goed, dat je hier gekomen bent.c »0 maar, dat Knoet niet. U moet in de zaken blijven.. Als er iets is wat ons werkelijk hindert, dan kunnen we niet .beter doen, dan afleiding in wat anders te zoeken. De bedienden hadden u op de hoogte moeten houden. Dat's niets Dat varken zal ikr -wasschen.« Hij sprak met overmoed, maar hij mocht zoo spreken. Hij had vaa moeder natuur, die hare gaven zoo .ongelijk verdeelt, eene zoodan ige vlugheid van geest, en eene zoo ksche wijze van aanvatten gekregen, da t hij zich maar weinige uren in het e en of ander be hoefde te verdiepen, out reeds tamelijk op de hoogte te zijn. Ms.t energie deed hij onderzoek naar alles en bemerkte dat zijn vader wel waarl ïeid had ge sproken, met te beweren da.t zijjne komst, ook met betrekking tot de» zakken, zeer fortuin te bezitten, tot bankroetier, is een diepe val. Dien val heeft Sir Horatio David Davies, commandeur van de orde van St. Michiel en St. Joris, gedaan. Vroeger maakte hij veel geld met restaurants in verschillende buurten van Londen. Maar de zaken gingen achteruit, en zoo stond hij deze week in het bankroetiershof. Misschien is hij nog te redden, en daartoe is de be handeling van zijn zaak zes weken uit gesteld. Waar Sir Horatio ook geld aan verloren heeft, zijn schilderijen. Hij heeft er de laatste acht jaar gekocht voor 34,000 pond. Een jaar of drie jeleden heeft hij er een partij weer van verkocht voor 12,000 pond, en wat hem rest is, erg in prijs achteruitgegaan. ITALIË. De Italiaansche rooverberichten wor den steeds schaarscher de laatste jaren. Sedert Musolino van het tooneel ver dween eenige jaren geleden scheen de bekoring er af. Maar nu komen er nog eens twee van den ouden stempel. Op Sicilië is het den carabinieri eindelijk gelukt den beruchten bandiet Gaetano Amico uit Girgenti vast te krijgeD nabij Favara op den ochtend van den 26en September. Tegen 15 carabinieri bleek de befaamde moordenaar niet opge wassen en 't was met Gaetano gedaan. Op Sardinië heeft een bende van een 30 gewapende mannen een aanval ge daan op een afgezonderd liggende groep huizen bij Ozieri. Een uur werd er geschoten, maar toen moest een daar wonend welgesteld grondeigenaar af scheid nemen van 5000 lire. wenschelijk was. Onder de bedienden toch waren eenige vrij bekwame specia liteiten, maar niemand die geschikt was om en chef te ageeren. Wilden wellicht de ondergeschikten, vóór zij hem kenden, een zekeren toon van ancienneteit doen gelden, Stade, die begreep wat hem hier te doen stond, sprak dadelijk kort en beslissend, zoodanig dat de heeren van tijd tot tijd elkander aankeken alsof ze wilden zeggen >hoe is het mogelijk, hoe kan hij dat weten hij zit hier pas,« Doch zij kenden hem ook niet, ze hadden vaak van hem gehoord, een oude boekhouder zelfs had hem voor negen jaren nog wel gekend, en een tafereel opgehangen, doorspekt met dit refrein »ja ja, dat was me een heertje.Hoe konden zij, die den pas aaugekornane slechts voor een vroolijken pauier-pereé hielden, denken dat het heertje zulk een heer zou zijn geworden Ze begrepen zoo weinig dat, waar zij zeiven alleen wat handelsondervinding in de goede stad Amsterdam hadden opgedaan, Jan Stade den helderen blik overal, en waarlijk niet zonder vrucht, had heen geslagen. En toch, hoezeer zijne tours-de-torce op het kantoor werden bewonderd, of- sohoon somtijds met weerzin, toch waren de moeielijkheden, die hij daar vond niet de zwaarste voor iemand van zijn karakter; oneindig meer beteekende de last, die hij zich zelf op de schouders had

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1