Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Daily Chronicle seint, dat de neger onlusten vandaar zijn overgeslagen naar eenige andere der zuidelijke staten van de Unie, o. a. naar Alabama, Tennessee en elders. Overal wapenen zich negers en blanken en een algemeene bloedige rassenstrijd lijkt ophanden. CUBA. Eerst was er last gegeven, 1000 ma riniers uit te zenden naar Cuba, maar bij het ontvangen van de telegrammen van Taft met het bericht, dat hij weinig hoop heeft op een vredelievende op lossing, is er last gegeven, er nog 500 meer uit te zenden. Bovendien moeten er nog bijna 2000 raatrozen meer wor den verzonden. En als de schepen, die deze week uitvaren, Havana be reiken, dan kunnen de Vereenigde Staten over een landmacht beschikken van ruim 7000 man. De financieele wetten, aangekondigd in de troonrede, zijn gedeeltelijk in gediend. 1. Betreffende de registratiebelas tinghiervan raamt de minister van financiën de opbrengst op 2 ton per jaar. 2. Verhooging van het zegelrecht van sommige effecten, geraamd op ruim 1000.000 'sjaars meer. 3. Betreffende den accijns op de suiker. Voorgesteld wordt deze te ver lagen met 10 per 100 K.G. omdat hierdoor het verbruik van suiker zal toenemen, verwacht de Min. dat de vereischte opbrengst van 15.000.000 in 1911 ruimschoots zal worden ver kregen. 4. Verhooging accijns gedistilleerd Voorgesteld wordt eene verhooging van f 63 tot 90 per H.L. Raming 7.200.000 meer. Van de ineensmelting der bedrijfs- en vermogensbelasting wordt een meer dere opbrengst verwacht van ƒ2.500.000 'sjaars. De wijziging der successie wet wordt op een jaarlijksche bate van 1.500.000 geschat. Op de mousseerende wijnen zal een extra-heffing gelegd worden van 50 cent per flesch. Opbrengst geraamd op ƒ300.000. Een debietrecht op tabak van 10% zal volgens raming 2.000.000 opbrengen. Ook wordt nog gewaagd van eene belasting op speelkaarten, Bij het naar huis wandelen dacht Stade»zie zoo, van haar ben ik voor goed af, nu blijft mij geen enkel pretext meer, ik ga van hier.* Hij liep nog even bij Van Waren aan, om dien het nieuwtje te vertellen, wat hij dan ook met recht veel humor deed onder zeer praktische voorstellingen van Schölles wendingen om toch eigenlijk het ware aan het verstand te brengen »Toch spijt het mij,* meende Hugo »Ik had gaarne gezien, dat je »Ja, hij ook. Ik ook wel. Misschien had ik de gouden appelen aangegrepen maar ze werden me niet in zilveren schalen voorgezet of misschien was het zilver wat te lomp zwaar, al naar je 't nemen wilt.* Na nog wat gekeuvel, verliet Jan zijn vriend, maar van het plan om Peters burg te verlateu werd geen woord gerept Hoe vast Stade zijn besluit ook genomen had, toch wilde hij het aan Hugo nog niet openbaren, omdat hij, zoo hij dat gedaan had, in geen geval meer daarop zou willen of kunnen terugkeeren. En Stade verliet de stad niet, en hij leefde zeer ongeregeld. Ook kwam hij dé.n Weiszbluts woning dikwijls be zoeken, dén weder bleef hij geruimen tijd weg. Nog altijd bleef hij bij Schölle maar hij werkte slechts weinig. Met den vreemden eend in de bijt kon hij het echter best vinden, om reden die, hoe fraai gevederd, in waarheid slechts ongeveer zooals in Duitschland. De opbrengst daarvan zou nog geen ton bedragen. Van de technische herziening der tarief wet wordt ƒ500.000 'sjaars verwacht. Alles en alles te zamen genomen, zouden de inkomsten stijgen met 8.000.000. Er bestaat thans een ver schil van 10 millioen tusschen de ont vangsten en uitgaven, dus zou er nog 2 millioen te kort komen, doch dit mag verwacht worden te zullen worden aangevuld uit de styging van den suikeraccijns in de eerstvolgende jaren. Op de Woensdag te Goes door de vereeniging Stamboek vari het Zeeuwsch- Belgisch trekpaard gehouden vergadering bleek uit het verslag over het eerste jaar, dat de Vereeniging begon met 415 leden; dit ging later terug tot 383, doch steeg weer tot 401. Er hadden 23 keuringen plaats, waarop 46 hengsten en 48 merriën werden ingeschreven. Goedgekeurd werd aan de afd. Tholen der Zeeuwsche landbouwmaatschappij voor de uitgestelde, nu dit jaar te houden tentoonstelling f 175 voor prijzen te verleenen. Voor de bekroning der volledigst ingevulde dekboekjes werd f 75 uitge trokken. De rekening over het afgeloopen dienstjaar, bedragende in ontvang f 1479.56% in uitgaaf f 625.665, ergo met een goed slot van f847.90, werd goedge keurd. De begrooting voor 1907 werd vast gesteld op f 1947.90 in ontvang en f697.90 in uitgaaf, met een post voor onvoorzien van f 1250. Het voorstel om te bepaleu dat hengsten met minder pijp vorming dan 0.24 M. in geen geval ingeschreven mogen worden, werd verworpen met 24 tegen 7 stemmen. Besloten werd om in Juni 1907 bij gelegenheid der tentoonstelling van het zware paard te Brussel daarheen een excursie te maken. Ter voorziening in de met 1 Jan ontstaande vacatures in het bestuur werden herkozen de heeren L. J. Roggeband te Groede en J. de Feijter Iz. te Zaamslag. In plaats van den heer J. J. van Weel, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer H. A. Hanken. een eend was. Weiszblut, Cathinka, Elise, Schölle, Constance, zelfs Hugo, allen waren ontevreden op hem, maar niemand zoo zeer als hij zelf. Hoe vaak had hij kloeke besluiten weten ten uit voer te brengen, en hoe zwak, hoe on begrijpelijk zwak was hij thansHij was er toch zoo stellig van overtuigd, dat hij zich verwijderen moest, waarom ging hij dan nietHad dan die vrouw zulk een vermogen op hem Neen, dat mocht, dat kon niet wezen en even wel hij bleef! Zoo duurde het eenige weken, toen hij op zekeren dag een brief van Amster dam ontving, een van zijn vader dat was iets vreemds. Sedert eenige maan den schreef zijn broeder omdat de oogen van den ouden heer zoo zeer verzwakt wareD Eenigszins zenuwachtig breekt hij den brief open. «Lieve Jan »Gij zult wel vreemd opzien een schrijven van mij te ontvangen, maar ach, ik ben wel in de treurige nood zakelijkheidUw broeder Jacob is gevaarlijk ziek geworden. Wij vreezen dat wij hem niet zeer lang meer zullen behouden. Als gij eenigszins kunt kom dan toch over, misschien ziet gij hem nog, en in ieder geval weet ik dan ten minste dat ik nog één zoon over heb. Gij weet ik kan niet veel schrijven, ik heb daarom gezorgd dat De leden voor de keuringscommissie werden herkozen. Als keurmeesters voor de her keuringen werden gekozen de heeren L. Louter, te IJzendijke, Ph. J. van Dixhoorn te Axel en Joh. de Feijter te Zaamslag en als hunne plaatsvervangers de heeren J. Z. Risch te Goes, G. Luijk te Hansweert en F. Koopman te Zierikzee. Besloten werd een driejaarlijksche tentoonstelling van door het Stamboek met eerste pryzen bekroonde paarden te houden als de kas het toelaat. Die prijzen van 'f 200, f 150 en f 100 en 5 voor afstammelingen, ieder van f 100, zullen worden uitgeloofd en de reiskosten vergoed. Met groote meerderheid besloot men ook merriën voor te brengen. Besloten werd tot een collectieve inzending op de tentoonstelling in Den Haag in 1907. In de Decembervergadering zal deze zaak nader worden geregeld. M. Crt. AXEL, 28 September 1906. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen voor 1907 tot en met 1910 zijn alhier herbenoemd de heeren P. Koster en L. Lamaltre. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Zaamslag (dorp) is benoemd de heer C. Missu, aldaar. Men deelde aan de Tem. Ct. mede dat het bericht omtrent het noodlottig ongeval, waarbij het 12-jarig dochtertje van den kapitein der sleepboot „Snel vaart" de heer N. v. d. Berg, in het kanaal verdronk, niet geheel juist was. Het kind was niet met haren vader na een bezoek aan de kermis naar boord teruggekeerd, maar met een zusje, met wie zij naar den brand was gaan kijken. Bij de terugkomst stond vader met 2 personen op het dek der sleepboot en moest machteloos toezien hoe zijn dochtertje verdronk. Met ingang van 1 October is de kommies 3e klasse bij 's Rijks belastingen J. W. A. Rademaker te Hontenisse bevorderd tot kommies der 2e klasse en is de kommies 2e klasse J. Visser te Hoedekenskerke verplaatst naar Ossendrecht (station). Met ingang van 1 October a.'s, zijn verplaatst de rijksklerken H. A de Jong, ter inspectie der directe be hierbij een epistel gaat van den docter, die u nadere inlichtingen verschaft aangaande den toestand uws broeders. Uw u lielhebbende vader*, enz Lang staarde hij op dat schrift. Bijna als de baren der zee zoo liepen de regels door elkander. Het was aandoenlijk om aan te zien. „En, wie is daar om dien armen grijsaard te helpen riep hij uit, »wie daar om zijne zaken te besturen Daar over schrijft de man geen woord Hij geen woord daarvan wel een bewijs hoe oud hij inoet geworden zijn. Wie is daar om hem te troosten Ach goede vader, een hart hebt ge toch altijd voor uwe kinderen gehad, en ik, ik heb u ontvluchtDe eenige zoon, die u lief had ontvalt uO, zulk een roepstem had ik nog juist noodig om mij uit myne laffe ellendigheid te redden, nu ga ik zeker Hij vloog naar Van Waren. «Daar lees.* »Dat is een treurig bericht, Jan.* >Dat was er noodig.* »Wat bedoelt ge, wees bedaard. Hoe dikwijls moest je het mij zeggen, als ik in moeielijke omstandigheden verkeerde. «Hugosprak Stade met gevoel, »je hebt me goed geraden, maar o, zeg het aan niemand, ik was te laf, ja, te laf om dien raad op te volgen. Nu zal ik gaan lastingen, enz. te Ter Neuzen, naar di inspectie te Zutphen en N. J. Schepen ten kantore der directe belastingen en: te Hulst, naar de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Rotterdam De klerk ten kantore te Zaltbormni B. P. Verhoef' is benoemd tot rjjkskler en wordt tijdelijk werkzaam gesteld tei kantore van den ontvanger der direct belastingen enz. te Hulst, mede me ingang van 1 October a. s. In Zeeland kwamen in de wee van Woensdag 19 tot en met Dinsd^ 25 September 16 gevallen van be smettelijke ziekten voor, n.l. te Oud Vossemeer en Sluis 1 van typhus ei febris typhoïdea, te Hoedekenskerke St. Laurens 1, St. Maartensdijk Middelburg 1, Nisse 1, Oudelande Philippine 1, Schoondijke 1 en Vli singen 1 van roodvonk, en te Stoppe dijk 1 geval van diphtheritis. Men verzoekt ons de aandacl van de lezeressen te vestigen op de dit nummer voorkomende advertenti der Singer-Maatschappij. Deze zal wede een cursus beginnen in borduren e stoppen, op ongeveer veertien dage: berekend. Het onderricht wordt koste loos verstrekt. Het is wel niet noodi te wijzen op het nut van een dep lijken cursus, waar theoretisch en pri tisch datgene onderwezen wordt, iedere moderne beschaafde vrouw vet plicht is te keifnen. maal dan gevo fen, Te de acht< een ook dit p Te de z dwaï pen binn zoldi PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 September 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Uagenholti Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Rugenholt Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstn. Lees kerk. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zware brand te Rotterdam. In den nacht van Woensdag op Don derdag woedde een geweldige bram te Rotterdam. In een dubbel pand ge legen aan de Lange Warande bevon den zich gelijkvloers een meubelmag» zijn, op de eerste verdieping graan-ei meelzolders, op de tweede verdiepinj een meubelfabriek en op de derde ver dieping een stoelen matterij. Bij deze laatste, waar tot 's nachl 12 uur gewerkt werd, schijnt de bran te zijn ontstaan, welke te 2 uur doo een politieagent ontdekt werd. Deï Stade «O, ik had een waarachtig fiksche daal te vervullen en ik deinsde terug voor dl moeielijkheid. Zoo iets heb ik nooit een ander kunnen vergeven, hoe mag il het mij zei ven doen «En wanneer vertrek-je?« «Morgen.* «Morgen snikte Hugo, terwijl plotseling verbleekte. »Ja, heden nacht schrijf ik aan Schölli en aan Cathinka ja, ook haat wil ik niet meer wederzien. Vroege: zou ik het stellig gedaan hebben, no weet ik hoe ellendig zwak ik ben Hugo sprak hij met gevoel, «uw wenscl is vervuld. Ik vertrek, maar dit bezwee: ik u, rusten zal ik niet voor ook gij uw vaderland terug zult zijn »En schrijf mij van haar Alidi van Ulck zal alles wel van haar weten en die woont misschien bij oom Ottewal in Rotterdam of bij haar mami in Amsterdam, want ze zou oom verlaten Goed, goed, mijn jongen, en als iemand van zoo zuiveren inborst waardig is, dan moet gij overkomen." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2