IIS L Si 49. Woensdag 26 September 1906. 22e U ÉJ 1 II I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEHAX Buitenland. FEUILLETON. sm Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Gent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. 5 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. De geheele pers verwelkomt het (besluit van den Keizer van China, waarbij het opiumgebruik in. he.t Chi neesche rijk binnen de tien jaar zal [worden verboden. Zy ziet er een ant woord van China in op Motley's ver klaring in Mei in het Lagerhuis, die toen zei, dat indien China eerlijk en waarachtiglijk het opiumgebruik wil Ibeperken de Engelsche regeering met Chineesche zal meewerken al mocht dit ook een offer van Engelsch-Indië vergen. Intusschen verklaart o. a. de Times ia een hoofdartikel gelijk ook de corres pondent van dat blad te Peking, dat men eerst behoort af te wachten welke laatregelen de Chineesche regeering binnenslands zal nemen teneinde het keizerlijk besluit tegen de opium werke lijk te laten gelden. Want dergelijke 'keizerlijke besluiten tegen de opium zijn in China wel meer afgekondigd zonder iets te veranderen of uit te richten. Hetzelfde heeft men waar Kunnen nemen in de zendelingen- Kwestie, enz. Men moet zich, zegt de 'Times, in China altijd afvragen in hoe verre dergelijke staatsbeloften werkelijk eerlijk bedoeld en oprecht gemeend zijn. ITALIË. Te Rome is Donderdag onder de toespraak van den burgemeester vóór de bres van de Porta Pia voortdurend [geroepen „Leve Triest en Trente 1". Eenige betoogers zijn gearresteerd. »Ei, en toch zou ik denken, dat het g belangrijker voor jou wezen moet om deze stad te verlaten, dau voor mij M dunkt je krijgt geen brieven meer van je Dulcinea, wel Toch, juist voor een paar dagen heb ik bericht van haar ontvangen. »En, ze blijft je trouw »Ja zeker »Dat 's waarachtig kras genoeg. Wees jDiet 'gek en reis zoo spoedig mogelijk naar het vaderland terug. Ik moet toch zeggen, amice, dat je weinig vertrouwen in de manschen stelt. Vriendlief, ik heb meer gelegenheid gehad, ze te leereu kennen, dan gij.« En je bent menschenhater geworden. Moet dat de vracht ziju, dan wensch ik geen ervaring op te doen.< «Volstrekt niet, ik houd van de menschen, maar men moet niet meer van eeu ander verlangen dan van ons pelven. Wij allen zyn zwak, het staat ons dus niet vrij, sterkte bij onze uatuur- genooten te verlangen. Komaan, ik heb wedutie in je smaak, ergo heb je een fnooi meisje, bevallig, lief althans, zoo 's Avonds speelden ter eere van den 36sten verjaardag van den intocht der Italiaansche troepen binnen Rome o. a. op de Piazza Colonna muziekkorpsen. Telkens vroeg het publiek om het Garibaldi-lied, dat dan met daverend applaus begroet werd. Toen de be toogers woelig werden, trad de politie aanstonds op en arresteerde eenige lawaaimakers. Te Londen hebben een dertig vete ranen van Garibaldi Donderdag een feestmaal gehad om de inneming van Rome te herdenken. De Italiaansche gêzant, de consul en een groot deel van beider personeel zaten mee aan. RUSLAND. Het Petersburgsche telegraafagent- sch#p vaardigt weer een mededeeling uit betreffende den steun aan de be volking in de noodlijdende streken van Rusland. Zy luidt De Pransche pers heeft berichten openbaar gemaakt, waaruit volgen zou dat de Russische regeering bij de onder steuning van de noodlijdende provinciën in moeilijkheden zou geraakt zijn; zij beweert dat met deze ondersteuning 150 millioen roebel gemoeid zal zijn, terwijl de regeering slechts 100 millioen tot haar beschikking zou hebben. Wij zijn gemachtigd zoo zegt het agent schap te verklaren dat de schatkist zich in geenerlei moeilijkheden bevindt wegens den aan de noodlijdenden te verleenen steun. In Juni heeft het ministerie van financiën aan de Rijks- doema een wetsontwerp voorgelegd, strekkende om 100 millioen roebel voor prachtig mooi hoeft niet eens. Stel je haar nu voor altijd in den Haag omringd van knappe jonge lui, altijd gefêteerd, is het rechtvaardig van haar te vergen, dat ze alleen zal denken om dien eenen, die ze nimmer ziet? Al was je Adonis zelf, die je niet bent, ik zou je aanraden om niet al te verwaand te wezen, en een, twee, drie naar Holland te gaan.* »Neen, Jan, ik voel wel dat er veel waars ligt in hetgeen je zegt, maar ik kom niet als de oude knecht in mijn vaderland terug. „Mooie theorie, maar een ander is practisch en kaapt je' de meid weg.« ->Ach, laat het zoo zijn, mits ze slechts gelukkig is,« riep Hugo met gevoel. »Prachtig riep Stade lachende, »zie je wel! we komen tot dezelfde conclusie I Laat ze kapen riep ik, 't klonk minder sentimenteel, maar 't wou hetzelfde zeggen, en ik meende ten minste wat ik zei.* „En zou ik dan niet meenen »Laat ik morgen tijding krijgen dat Elise met den jongen kaper naar Frank fort vertrekt en ik blijf dezelfde, maar als gij een brief krijgt waarin het enga gement van Agues wordt gemeld, ben je kapot, vrind »Dat wil ik niet ontkennen, maar >Neen ik ga, verder. God weet alleen wat er de gevolgen van zijn! Je waart niet alleeu kapot, je waart misschien bedorven voor altijd. Zie, dat is het dat doel beschikbaar te stellen. Het ministerie stelde toen tevens voor, 70 millioen voor het loopende jaar, en 30 millioen voor 1907 aan te wijzen. Een nadere raming, onlangs opgemaakt, heeft nu tot uitkSmst gehad, dat 130 millioen noodig zullen zijn, te weten 80 millioen voor 1906 en 50 millioen voor 1907. Maar het ministerie van financiën acht de 10 millioen die meer vereischt worden, volstrekt geen bezwaar, en de regeering is zeer goed bij machte, aan alle noodlijdenden de noodige onder steuning te verschaffen. De Russische regeering is dus vast overtuigd, dat zij, niettegenstaande de sombere voorspel lingen van eenige Fransche kranten, er in slagen zal, alle rampen te ver mijden waarover gesproken wordt door lieden, die hetzij onbekend zijn met den financieelen toestand van het Rus sische rijk, of dezen opzettelijk zwart afschilderen. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Matin heeft de minister van justitie Sjtsegloditof verzet aange- teekend tegen de veel te uitgebreide bevoegdheid, tegenwoordig in Rusland toegekend aan de krijgsraden, die met hun korte metten de geheele juridische instelling dreigen uit den weg te dringen. De toestand van minister Stolypin's dochter, een der slachtoffers van den bekenden aanslag, moet plotseling ver ergerd zijn. De ledematen zijn ge zwollen en vertoonen sporen van koud vuur. Men acht de verschijnselen zoo onrustbarend dat haar de genademid delen der kerk toegediend zijn. gebrek waarvan je genezen moet worden Je bent, ik ontken het niet, een voorbeeld van werkzaamheid en ingetogenheid maar al dat moois, dat ik misschien juist het meest waardeer, omdat ik het niet bezit, baseert louter op de liefde jegens een meisje, ontzinkt je die dunne plank je ligt met je heele moraliteit in een wijden, onstuimigen oceaan, waarin je drie kwart zeker verdrinkt. Zie, dat is eigenlijk geen deugd, dat is sentimen taliteit, de deugd, kereltje, moest op vrij wat vaster beginselen rusten.* »Maar ik bluf immers niet op miju deugd.* »Intus8chen, deugdzaam of niet, je bent toch te goed om te verdrinken en daarom zal ik niet rusten voor je van hier gaat. »Het is nu mijn beurt,* antwoordde Hugo, »om je te zeggen, dat we alweder tot dezelfde conclusie komen, want ook ik zou niets wenschelijker achten, dan dat je Petersburg verliet.* »Wel, wel, wat een sympathie David en Jonathan zijn er kinderen bij Of- schoou dolle vriendschap mag men het niet noemen, als men zoo haakt naar elkanders vertrek. En waarom moet ik weg, als ik vragen mag Nu. geneer je niet, misschien omdat Elise dien Duitscher krijgen zal >Neen, daarom niet.* »Ha, ha, om Cathiuka!* riep Stade lachende, »maar vrome ziel, antwoord mij dan eens, afgescheiden van de zaak De zemstwo van Odessa heeft de regeering kennis gegeven, dat de poeren in het district zonder uitzondering wei geren belasting te betalen. Dwang maatregelen bleken vruchteloos. De zemstwo ziet dientengevolge geen kans de scholen en hospitalen op de been te houden. De eigenaar van een landgoed te Obosnovka nabij Elizabetgrad is door boeren in zijn woning vermoord. De moordenaars maakten zich meester van 30,000 roebels, die zij verdeelden onder de hongerende dorpsbewoners, wier oogst mislukt is. CUBA. De correspondent van de New-York Herald te Havana, verslag gevende van de onderhandelingen van minister Taft met de twee partijen men zou haast zeggenhet verhoor van de twee par tijen door rechter Taft verzekert dat de opstandelingen in de laatste dagen zeer aanmerkelijk in sterkte gewonnen hebben. Gedurende den wapenstilstand hebben honderden zich bij hen aangesloten. De bladen slaan een heftiger toon aaa, en het valt niet te ontkennen, dat als de rebellen die nu voor de poorten van Havana kam peeren, de stad wilden innemen, zij dat zouden kunnen doen. Taft's moeilijkheden worden nog ver groot door het ongeduld, dat zich blijk baar van de revolutionaire leiders meester maakt. Generaal Guerra is uit Artemisa vertrokken naar Guanajay, 30 K.M. ten zuidwesten van Havana men zegt dat hij over 5000 man beschikt, zelve (want ik geef toe, dat een dergelijke connectie je tegen staat, maar 't leidt etr nu eenmaal toe), geloof je dan werkelijk, dat Cathiuka niet lijden zou onder mijn vertrek »Lijden, ja, en toch »Nu, spreek vrij uit.* »Hoor Jan, je hebt véél meer men- schenkennis dan ik en toch geloof ik bij de Weiszbluts meer opgemerkt te hebben dan gij. Je vertrek zou haar smarten, dat neem ik aau, maar voor liet geluk' van allen, zelfs vau Cathiuka, zou ik het zoo wenschelijk vinden, als aan die connectie een einde kwam.s »Foeiriep Stade, »uu verschillen onze conclusies bijzonder, want ik wil je weg hebben om je liefde in de hand te werken, en jou eenige doel is om de mijne te vernielen »Jan riep Hugo ernstig uit »ik zou het groot van je vinden, als je het offer bracht.* »GeeH sentimentaliteit!* riep Stade bits, en lang liepen de vrienden zonder een enkel woord te spreken. Geen sentimentaliteit hal Stade ge roepen, en hij was ook een groot vijand van overgevoeligheid, maar toch, zelfs hij was er niet geheel vrij van. Meer toevallig dan door menschenkennis had Van Waren juist de zwakke zijde van Stade's hart geraakt. Dat woord»lk zou het groot van je vinden" vond meer weerklaa.c i» j nem dia .1 ig> zalf au

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1