Binnenland. Dinsdag werd te Washington bericht ontvangen dat de kabel tusschen Cien- fuegos, aan de zuidkust, en Bermuda, en ook die tusschen Havana en Cien- fuegos, gebroken, vermoedelijk gekapt waren. Cienfuegos heeft dus geen ver-, binding meer met de buitenwereld. Te Havana zijn Maandag twee groote gebouwen door een ontploffing vernield zes menschen kwamen daarbij om 't leven en nog verscheiden werden gewond uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. De oorzaak van de ramp is nog niet opgehelderd, maar vermoedelijk hebben de opstandelingen dit stukje uitgehaald, CHINA. Een hevige storm heeft in de Chi neesche zeeën nabij Hongkong, ont zettende rampen aangericht. Een Lloyd's telegram uit flonkong bericht, dat tengevolge van een wervel storm drie Britsche stoomschepen zijn gezonken, en dat een Britsch, een Amerikaansch en drie Duitsche stoom schepen zijn gestrandeen Duitsch schip werd op het strand gezet, daar men vreesde dat het zou zinkennog een ander was zinkende. Er zijn een aantal menschenlevens verloren gegaan. Ofschoon de barometer 's morgens laag stond, was toch uit niets op te maken dat er een orkaan in aantocht was. De arbeid ging als gebruikelijk zijn gang met de gewone voorzorgen toen plotseling een taifoen losbrak schepen en vaartuigen op land wierp, dokken en kade bestrooide met wrak stukken, mailbooten, jonken, sampans en veerbooten in de straten opstapelde de straatwegen overstroomde en met puinhoopen versperde. Het grootste verlies aan menschenlevens leden de inboorlingen die nabij de rivier woon dendezen gingen in groote getale in hun booten, doch de storm deed honderden van die vaartuigen zinken. Het is onmogelijk, zoo zegt het bericht, op het oogenblik het aantal dooden te schatten. De ambtenaren van de Engelsche regeering zijn onmiddellijk begonnen met hulp te verleenen aan de dakloozen. 80 menschen postgevatgelukkig dat de ellende van den kouden nacht nu niet zoolang te verduren hadden als vroeger, toen ze daar Zaterdags al stonden. Ze maakten goede zaken er werden prijzen gemaakt van f7.50 tot f 15, éen verkocht zijn recht" voor f 25. Precies op tijd, 1 uur verliet H. M. met den Prins het Paleis, om zich onder luide hoera's van het publiek in de gouden koets naar de Ridderzaal te begeven. Overal langs den weg her haalde zich dat gejuich; geen enkel incident deed zich voor. Alleen in de Hoogstraat wilde een deel van het pu bliek met den stoet meeloopen, maar dat werd spoedig belet. Nog enkele minuten en de opper- ceremoniemeester kondigt in de zaal met luider stem de komst van H. M. in het gebouw aan. Allen rijzen van hun zetels op. De commissie van ontvangst, zooeven door den Voorzitter aangewezen, vooraan bij den ingang opgesteld met den heer Welt aan het hootd, die straks H. M. naar den troon zal geleiden, stelt zich in postuur. Twee aan twee schrijden nu de Kamerheeren binnen, gevolgd door andere hofdignitarissen, die zich aan beide zijden van den Troon scharen, waarna bijna onmiddellijk H. M. de Koningin en de Prins verschijnen, bei den begeleid door de commissie van ontvangst. Doodstil is het in de zaal geworden. Wanneer H. M. op den troon plaats heeft genomen, gaan allen weer zitten Eene schitterende aanblik al die uni formen, al dat goud, al die schoone juffers op het fraaist uitgedoscht. De zaal niet overvuld, zooals vorige jaren, toen tot zelfs in de nissen en tegen de vensters dames eh heeren een plaatsje hadden gevonden. Met heldere stem leest H. M. nu. de hier volgende Troonrede. Opening der Staten Generaal. Opening van de .Staten Kamers' lokt steeds duizenden menschen naar Den Haag. In 't morgenuur al liepen ze door de straten te drentelen, waar nog slechts weinig aanwijzingen te zien waren van de plechtigheidhier en daar een bordje, vermeldend dat er .plaatsen te huur" waren, een enkele tribune, die fluks in elkaar werd ge timmerd, doch daar bepaalde 'tzich toe. In den loop van den ochtend kwam er door drukgerij wat meer leven digheid op straat, ook door veel slen terende menschen, tuk op een plaatsje, die al om elf uur een mooi plekje gaan uitzoeken, vóór in de rij, om ten slotte heel achteraan te komen. Alle ramen der huizen langs den door den stoet te volgen weg raakten aldra bezet, en tegen half twaalf begon de afzetting van den weg. Daartoe werd, buiten de beschikbare cavalerie en veld-ar tillerie, het heele regiment grenadiers en jagers, 3200 man, gebezigd, nog versterkt door een talrijk detachement van het 7e reg. uit Amsterdam, alles bijeen een troepenmacht van 4500 man onder commando van kolonel baron Van Voorst tot Voorst. En dan politie, waar men ook keek. Geduldig staan de menschen maar te wachten, in dichte drommen bij 't Paleis, waar de Kon. Mil. Kapel was opgesteld, in massa's op Buitenhof, Binnenhof en Vijverberg vooral. En als dan eindelijk het eerste kanonschot valt, komt er merkbare ontspanning, Dat is te begrijpenzoo anderhalf uur pal op dezelfde plaats staan wachten is uitermate vermoeiend. Voor de toegang naar de publieke tribune hadden Maandagmiddag al een Mijne Heeren Het is mij aangenaam uwe zitting wederom in persoon te openen. De toestand van het land en de koloniën is in menig opzicht zeer be vredigend. De betrekkingen van Nederland met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart jl. hebben in de provinciën Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De hulpvaardigheid van Mijn volk ver loochende zich ook ditmaal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende, die der veehouderij zelfs gunstig genoemd worden. Die van den tuinbouw zijn voor sommige gewassen naar wensch, voor andere hier en daar minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nij verheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheepvaartbeweging in Neder landsche havens blijft krachtig toene men. In de uitkomsten van het scheep vaartbedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelfbesturende landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat gewest, De weigering der bestuurders van Badoeng en Tabanen om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen heeft een gewapend optreden tegen deze landschappen onvermijdelijk ge maakt. Land- en zeemacht in het moederland en de koloniën gaan voort zich met toewijding te kwijten van hare taak De ijver en de plichtsbetrachting dei- burgerlijke landsdienaren blijven roemen. De ten vorigen jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wetsvoorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het alge meene deel van het Wetboek van Straf recht en tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennootschap pen de indiening eerlang worden tege moet gezien. Wijders zullen u voorstellen worden aangeboden tot wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergade ring, tot het brengen van de noodige veranderingen in verschillende wet boeken in verband met de invoering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en tot snellere afdoening en vereenvouding der berechting van strafzaken waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de woningwet zijn eenige wijzi gingen wenschelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Eene wettelijke regeling ten aanzien der banken van leening is in voorbe reiding. Van de voorstellen tot duurzame ver sterking der opbrengst van 's rijks mid delen zijn ter indiening gereed die ter samensmelting van de vermogens en de bedrijfsbelasting tot eene heffing onder den naam van inkomstenbelasting, die ter verhooging op de effecten en tot het treffen van den inbreng in naam looze vennootschappen met een even redig registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijziging der wet op liet recht van successie en van overgang bij overlijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoerrechten zullen volgen Voorts bereiken u wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en tot verhooging op het gedistilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der militiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der landweerwet en tot instelling van een fonds ter spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam. Het groote nationale belang van af sluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten volle Ernstig wordt overwogen of dit werk wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder voorafgaande afsluiting, reeds naaste toekomst ware aan te vatten Ontwerpen voor de toegezegde regelin gen der ziekte- en ouderdomsverzeke- ring, eerstgenoemde in verband met de wijziging der Ongevallenwet, alsmede voorstellen ter uitbreiding van de on gevallenverzekering tot zeelieden op koopvaardijschepen en ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, zullen u achtereenvolgens bereiken Wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrij ven worden voorbereid. De voorschriften, bij of krachtens de arbeids- en veiligheid wetten vastgesteld zullen aan eene herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het even wicht tusschen de inkomsten en uit gaven van Nederlandsch Indië te her stellen zijn niet zonder vrucht gebleven. Niettemin zal verdere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan de klim mende behoeften, die niet onbevredigd mogen worden gelaten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel, strekkende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen zal weldra worden ingediend. Uw hoogst gewichtige arbeid zij onder Gods zegen bevorderlijk aan de be langen des Volks. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend." Nauwelijks was de openingsformule uitgesproken of een der leden hief een „Leve de Koningin" aan, gevolgd door een „Leve de Prins", telkens driemaal herhaald, waarna de Koningin, links en rechts vriendelijk neigende, de zaal met hetzelfde ceremonieel verliet, waar mede zij haar intrede had gedaan. De Koningin zag er opgewekt, doch at bleek uit. H. M. droeg een robe van créme-satijn, opgewerkt met satijn an hooger gele kleurzij droeg 't Groot kruis van de orde van den Nederland- schen Leeuw. De Prins was in uniform van schout bij nacht. - In de Dinsdag gehouden zitting van de Eerste Kamer werd door baron Schimmelpenuinck van der Oye het voorzittersschap aanvaard, met dank- I zegging voor het vereerend vertrouwen der Koningin. Hij riep de welwillendheid en Toe wijding in van de Kamer, die al dadelijk 1 heeft te behandelen en te beslissen over een zeer in het volksleven ingrijpend wetsontwerp, terwijl talrijke ontwerpen in de Troonrede zijn toegezegd. Onder afsmeking van Gods zegen hoopte hy dat de Kamer haar arbeid met ijver en toewijding zou ter hand nemen. TWEEDE KAMER. De middagvergadering van Dinsdag werd geopend door den tijdelijken voor zitter Van Alphen. Hij sprak er blijdschap over uit dat na de smartelijke teleurstelling, welke het Koningshuis wedervoer, de Konin gin weder in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal kon openen. Bij het opmaken der nominatie voor voorzitter werd de heer mr. J. Röell met 72 van de 87 stemmen gekozen tot eersten candidaat. Als tweeden candidaat werd gekozen de heer mr. Goeman Borgesius met 46 stemmen, tegen 21 op den heer Van Dedem, en als derden candidaat de •heer Kolkman, met 86 stemmen. Woensdag heeft de Koningin de commissie uit de Tweede Kamer, die met de aanbieding van de aanbevelings lijst voor het voorzitterschap was be last, ontvangen en het besluit geteekend, waarbij jhr. Roëll tot voorzitter voor dit zittingjaar benoemd is. In de namiddagzitting had de in stallatie van den voorzitter plaats. De heer Roëll aanvaardde het voorzitter schap met eene rede waarin hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en aandrong op beknoptheid bij de beraadslagingen. gebru le mog iersboo ■rekken. Bi met ing Etuyter. erleen* kanaal 2o. van eet de Pos fond-Be tot hull Ter Ne AXEL, 21 September 1906. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald dat de loting voor de Na tionale Militie in Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar zal plaats hebben op de plaat sen, dagen en uren als hierna vermeld Sas van Gent. Dinsdag 9 Oct., v. m. 9,30 uur voor Sas van Gent, 9,45 u. voor Philippine en 10,15 u. voor West- dorpe. Axel. Dinsdag 9 Oct., n. m. 2 u. voor Axel, 3,15 u. voor Zuiddorpe en Overslag. Hulst. Woensdag 10 Oct., v. m 9 u. voor Hulst, 10 u. voor Clinge, 10,45 u. voor Graauw en 11,15 u. voor St. Jansteen. Koewacht. Woensdag 10 Oct., n. m 2,30 u. voor Koewacht. Houtenisse. Donderdag 11 Oct., v.m 10 u. voor Hontenisse, n. m. 1,30 u. voor Boschkapelle, Ossenisse en Hengst dijk, en 2 u. voor Stoppeldijk. Ter Neuzen. Vrijdag 12 Oct., v. m. 10 u. voor Ter Neuzen, 11,30 u. voor] Hoek en n. m. 1 u. voor Zaamslag Door Ged. Staten is bepaald dat van het door de gemeenten dezer Pro vincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1907 zijn samengevoegd o. a. de gemeenten Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk Zuiddorpe en Overslag. Aan de Pro'v. Staten van Zeeland zal een verzoek worden gericht door de liberale kiesvereeniging in het district' Oostburg, om een goederenboot in leggen voor den provincialen stoomboot- dienst, en de passagiersboot uitsluitend

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2