Zelfs in 'tïerre Oosten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. BERICHT. A. KOLFER, Hiervoor werd ingeschreven door de heerenG. J. Kamoen te Westdorpe voor 6999,—, G. Visser te Zaamslag voor 6654,— H. P.. Lensen te Zaam slag voor 6630,—, A. P. Butler te Axel voor 64F. Deij te Axel voor 6399,A. van 't Holf en H. van Luijk te Axel voor f 6394,—, J. K. Vink te Axel voor r 6286,J. Blijenbergh te St. Jansteen voor i 5940,C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 5800, J. Wisse te Zaamslag voor 5777, Aan den laagstel) inschrijver is het werk gegund. De Tem. Courant schrijft Het bekende voorstel van Ged. Staten dezer provincie betreffende wijziging van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen, in dien zin dat de onderhoudsplichtigen kunnen verplicht worden tot verhooging en verzwaring van buiten- en binnendijken en tot den aanleg van nieuwe werken over te gaan, vindt bij de verschillende polderbesturen wier advies is gevraagd, geen gunstig onthaal. Velen hunner hadden tegen het voorstel ernstige be zwaren. Vooral is men van oordeel dat aanneming ervan de draagkracht van sommige polders verre te bovengaat. Onweer. Zondagnamiddag is gedurende een korte doch hevige onweersbui de bliksem geslagen in de woning van den herbergier Van Quekelberghe nabij den straatweg van Groede naar Breskens, op tien minuten afstand van het dorp Groede. De bliksem baande zich een weg door een reet naast het kozijn van een venster op den zolder, sloeg van dit kozijn een reep af, scheurde het be hangsel op het kamertje, waarin zich dit raam bevindt, en sloeg de pleister van den muur, zoodat alles met een dikke stoflaag bedekt was. Verder was geen schade aangericht. Een voor het huis staande telegraafpaal is mede door den bliksem getroffen en het boveneinde een meter beneden den isoleerpot afgebroken. In den daaropvolgenden nacht be droeg de aldaar gevallen regen 55 mM., dus 55 liter per vierkante metereen in de laatste 20 jaren daar niet voor gekomen regenval. Bij het korte, maar hevige onweer, dat Zondag boven Groningen woedde, is een schuur achter de boerenbehuizing, bewoond door Hamming, door den bliksem getroffen en door brand ver nield. Een partij hooi ging verloren. Een kalf, dat in de schuur was, werd gered. Het gezin van Hamming ge bruikte juist het middagmaal, toen de bliksem insloeg in de schuur die on middellijk achter het woonhuis staat. Met de brandweer slaagde men er in den brand te beperken tot de schuur. Een arbeider uit Sliedrecht, werk zaam op het werk van de firma Goed hart, was bezig de machine na te zien opeens gaf men den machinist een-sein dat hij draaien moest, en de gevolgen bleven niet uitde ongelukkige werd bijna geheel vermorzeld en was oogen- blikkelijk dood. Zondagochtend omstreeks vijf uur waren eenige Belgen, die gehuisvest waren in een schuur van den land bouwer Barendrecht, wonende in den Groote-IJ polder, onder Sloten, bezig met spek bakken. Een hunner nam de pan van het vuur, de vlam sloeg er in en in een oogwenk stond de schuur in lichtelaaie en brandde tot den grond af. Verschillende den Belgen toebe- hoorende goederen gingen in de vlam men verloren. Met de aangerukte brandspuit wist men de omgeving, boerderij enz., te behouden. Maandagvoormiddag heeft nabij Terschuur, onder de gemeente Barne- veld, een treurig ongeluk plaats gehad. Bij kilometerpaal 5.2 kwam namelijk de 64-jarige E. v. 'tH. met melk van de boterfabriek der heeren Schimmel en Co. op den rijksstraatweg rijden, juist toen een automobiel, genummerd H. 546 en toebehoorende aan den heer F. B. 's Jacob, te Staverden, uit de richting Voorthuizen naderde. Hoewel de automobiel, waarin zich behalve de chauffeur, twee heeren, drie dames en twee kinderen bevonden, zeer langzaam reed en men telkens signalen gaf, week de melkrijder op 't laatste oogenblik juist naar den verkeerden kant uit, waardoor hij onder de auto geraakte en zoodanig verwond werd, dat hij een halt uur laten aan de gevolgen over leden is. Ten bewijze, dat de chauffeur alles gedaan heeft, wat in zijn vermogen was, om ^et ongeluk te voorkomen, kan dienen, dat hij zoover is uitge weken, tot de auto met de langs den weg staande boomen in aanraking kwam. De heeren, die in de auto waren ge zeten, waren zeer onder den indruk en hebben den zwaar gewonden man zelf bij de bewoners der boterfabriek binnen gedragen. Daarna hebben zij per automobiel den gemeente-geneesheer te Voorthuizen gehaald, die juist nog bij 't sterven tegenwoordig was. Vervolgens hebben zij zich nogmaals naar Voort huizen begeven om de politie met het ongeval in kennis te stellen. Zondagavond 6 uur ongeveer brak er een flinke uitslaande brand uit in een schuur van J. W., in de onmid dellijke nabijheid van Maastricht. De ingeschuurde veldvruchten werden alle vernield. De schade beloopt ongeveer f1000, welke door verzekering wordt gedekt. De brandweer van Maastricht was spoedig met twee spuiten ter plaatse en wist door haar ferm optreden het woonhuis te redden. Oorzaak van den brand onbekend. Men schrijft uit Steenderen aan de A'. 7f. Ct. BrandBrandklonk het door de buurt in 't vroege morgenuurwant de torenklok luidde boem boe...m. Maar waar was de brand Niemand wist 't. „Geen rosse gloed aan 's hemels transen". De burgers, nog dommelig na een prettigen kermisdag, togen torenwaarts. De politie ontsloot de deur en vond een den vorigen avond te veel aan Bacchus geofferd hebbenden en in der haast opgeborgen liedjeszanger klok- luidende. Meneer was nou nuchter en had dorsten zit je in 'n café en is er geen kelner dan trek je an de schel. Is dat nou wat bezonders En as je niet gauw gekommen was ha 'k m'n slaapdeken as noodvlag boven uit den toren gehangen Gelach van de toeschouwers en meneer gaat weer liedjes verkoopen. ZutphCt.) Uit Goor meldt men Een hevige brand legde Zaterdag een blok van tien arbeiderswoningen, de „tien geboden" geheeten, in de asch. Door totaal gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten. Verzekering dekt de schade, behalve bij twee ge zinnen, die niet verzekerd waren. Ruim 70 personen zijn dakloos geworden, wat bij den heerschenden woningnood heel wat zorg heeft. De Delftsche politie heeft te Tilburg aangehouden een winkelbedien de uit Delft, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van geld, ten nadeele van zijn patroon. De on eerlijke bediende had dit geld aanzijn meisje te Tilburg in bewaring gegeven als bespaard geld dat voof het huwe lijkspotje moest dienen. Nu echter zal het huwelijk wel eenigen tijd worden uitgesteld. Donderdagnamiddag zou een man uit Heerlen een vetten stier naar een slager te Rolduc overbrengen, 't Dier toonde zich echter allesbehalve handel baar en de man had alle moeite 'tin bedwang te houden. In Kerkrade aan gekomen, werd de stier zoo mogelijk nog wilder en stiet den begeleider zoo ongelukkig in de zijde, dat hij naar het hospitaal te Heerlen moest overgebracht worden, waar hij nog denzelfden avond overleed. De ongelukkige was ge huwd en vader van zes kinderen. Een kleuter van zes jaren ging langs den eenzamen landweg van polder Eierland op Texel naar school en vond er drie mooie prentjes, die hy in zijn broodzakje verborg, Een uurtje later kwam een bode aan de school hooren of een van de kinderen misschien geld had gevonden, daar hij drie „briefjes" van f 10 had verloren. Toen meester er naar vroeg, dacht de vinder aan de drie prentjes en haalde f30 uit het zakje te voorschijn. De bode kreeg ze terug en gaf het kleintje een rijksdaalder, waar hij veel meer van hield, dan van de prentjes. Kindersterfte. Volgens het N. v. h. N. is er de laatste dagen te Groningen groote sterfte onder de kinderen beneden het jaar. Vooral in het Noordelijk ge deelte moet de ziekte, die gepaard gaat met diarrhee, veel slachtoffers maken. Een zware slag treft ook een zieke moeder te Haarlem. Van haar beide kleine kindertjes, die met oog op haar ongesteldheid bij grootmoeder te Gro ningen werden verzorgd, is één over leden, terwijl het andere ook door de ziekte is aangetast. In twee dagen tijds werden deze week 15 kinderen grafwaarts gebracht. Gisterennacht te half een brak er te Dordrecht brand uit in een stal houderij in de Doelestraat. De nacht wacht in den stal werd gewekt door de vallende vonken en een oogenblik later sloegen de vlammen, gevoed door de groote voorraden gerst en hooi, hoog op. Gelukkig waren er slechts vier paarden in den stal, die alle gered konden worden, hoewel de vonken reeds op hen vielen. De overige elf paarden waren in de wei. Zelfs de brandkast kon in veiligheid worden gebracht. Vreeselijk liet het vuur zich aanzien. In het tegenover het brandende perceel gelegen spinhuis stonden de gevangenen gereed, om, wanneer het vuur ibocht overslaan, het gebouw te verlaten. Wonder boven wonder echter bleef de brand beperkt tot de stalhouderij, die intusschen volkomen is platgebrand. Te vyf uur stortte het dak in en eerst 's morgens te negen ure konden de spuiten inrukken. Huis en inboedel waren door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Hooibroeiing kan in elk geval niet de oorzaak geweest zijn, want het hooi was gepeild. Op dertien meter diepte in den put van Ukkel heeft men Zaterdag het eerste lijk gevonden van de veronge lukte arbeiders. Het was dat van Paut van den Steen. Hy was bedolven mei het hoofd omlaag. De dokters verkla ren dat hij in die houding geen vijf min. geleefd kan hebben. Het lijk, dat nu 35 dagen in den grond lag, was in vergevorderden staat van ontbinding. Men heeft het niet verder géschouwd, maar beneden in een doodkist gedaan, toen opgeheschen en het Zondag be graven. Van 115 September 1906. Axel. Huwelijks-aangiften. 13. Jaco bus Dekker, 40 j., weduwn. en Maatje de Putter, 33 j., wed. 14. Jan Pieter van Cadsand, 22 j., jm. en Sara de Regt, 22 j., jd. Marinus Scheele, 29 j.,jm. en Janna Maria Scheele, 20 j., jd. Geboorten. 5. Cyrillus Petrus Jose- phus, z. van Petrus Frankevijle en Charlotta Vonk. 6. Dominicus, z. van Pieter de Feijter en Anna den Beer. 8. Jacobus, z. van Jan Verstraten en Trijntje Boer. Hendrik Jacobus, z. van Pieter de Bruijne en Maria Overdulve. Albertus Franciscus, z. van Petrus Anthonius de Kerf en Clementia van Santberghen. 9. Andries, z. van Andries Cornelissen en Adriana de Klerk. Adri- aan, z. van Pieter Hamelink en Maria Jansen. 12. Janna Maria, d. van Jozias de Feijter en Pleuntje Balkenende. Overlijden. 10. Levinus de Visser, 4 m., z. van Levinus en Neeltje Bliek. 12. Gerardus Boeije, 8 w., z. van Reinier en Janna Adriana Jonkman. 15 Petrus Jacobus de Danschutter, 2 w., z. van Bernardus Jacobus en Francisca Seegers. HULST, 17 Sept. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,50 Rogge f 7,50, Win- tergerst f 8,25, Zomergerst ƒ0,Haver 6,50, Erwten 10,50, Paardenboonen 0,Duivenboonen f 0,Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 11,75, Boekweit f 0,Lijnzaad f 0,Aard appels f 2,25, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,40 Eieren per 26 stuks ƒ1,05. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 56 stuks hoornvee, 31 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht: 29 stuks hoornvee, 19 varkens, 0 paarden en 0 schapen. V Op Vrtydag 21 September a. s. hoopt onze geliefde Moeder JANNA PLADDET, haar 80sten geboortedag te herdenken. Namens hare dankbare kinderen Axel, 18 Sept. '06, JAN BOEIJE. Het Stationskoffiehuis en Aanhoorig- lieden van en bewoond door J. GROOT- HAERT te Axel, is slechts gebracht op f4800, HERVEILING Maandag I Octo ber 1906, des namiddags ten 3 ure. J. A. DREGMANS, plaatsverv.-Notaris. Tijdens mijn verblijf in Indië liep ik meermalen een Toko (winkel) binnen om eenige kleedingstukken te koopen en de dames om sarong en kabaai. Nooit waren er vlugger handen in de weer dan die der Inlanders met de Naaimachines en in minder dan geen tijd was het kleedingstuk klaarde In lander gehurkt achter een machinekistje met de alom bekende Pfaff-machine er op. Op mijn thuisreis kwamen we te Port-Said bij de Arabieren en weer zag ik daar de Pfaff-machine gebruiken bij het drijven der zaken om in het onderhoud te helpen voorzien. De reis ging via Napels en verder* over land en overal waar wij kwamen, zagen wij de Pfavf-machine in ge bruik. Mijne verwondering steeg echter ten top, toen ik in 't Vaderland terug en te Axel van den trein kwam want het eerste wat daar mijne aandacht trok, was alweer de Pfaff-machine, wel een bewijs dat ze alom verspreid is, van Oost tot West, van Zuid tot Noord. Daarom roep ik myn nieuwe mede burgers van Axel en omstreken toe Ziet goed uit je. oogen, dat je alleen de zoo bekehde Pfaff-machine krijgt. O ja, het adres heb ik ook opgenomen, het is bij Stationsstraat A 516a Axel. Zeeuwsch-Vlaanderen. Holland.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3