Binnenland. Landbouw. CUBA. Laffan seint nog uit Havana, dat Guzman, de leider der opstandelingen in de provincie Santa Clara, de suiker fabriek van Hatney aldaar verwoest heeft, een schade teweegbrengende van een kleine 5 millioen gulden. Ook de plantages Homeguera en San José zijn geplunderd, en hij bedreigt de fabriek Oonstancia, welker waarde evenzoo op eenige millioenen geschat wordt. Al deze plantages en fabrieken zijn het eigendom van Amerikanen. Op de gebruikelijke wijze werd Za terdag de zitting der Staten-Generaal gesloten. De Minister van Binnenland sche zaken, de heer Rink, werd met de voorgeschreven eerebewijzen naar het gebouw der Tweede Kamer geëscorteerd en de vergaderzaal in- en uitgeleide gedaan door de daartoe aangewezen commissie. Een bijzonder groot aantal leden, zoowel van de Eerste als van de Tweede Kamer, was bij de sluitingsplechtigheid tegenwoordig. Op de straat en op het Binnenhof was het ook ditmaal vrij levendig. Het Koninkiyk bezoek aan Leeuwarden. De hoofdstad van Friesland was Zaterdag in feestdos wegens het bezoek van onze Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder, die aldaar eenige uren vertoefden voor de onthulling van het standbeeld van den eersten Frieschen Stadhouder, Willem Lodewijk van Nassau, bijgenaamd Uz Heit (Onze Vader). Duizenden bezoekers waren naar Leeuwarden gestroomd om de Konink lijke familie te zien en een plaatsje te veroveren op het Hofplein, waar het standbeeld is geplaatst voor de woning van den commissaris der Koningin en ter zijde van het stadhuis. Te ruim 10 uur arriveerde de Ko ninklijke extra-trein van Het Loo, waarin aan de Friesche grens te Wol vega, de commissaris der Koningin, baron Van Harinxma thoe Slooten, reeds had plaats genomen. Na de gebruike lijke ontvangst aan het station werd langs een omweg door de voornaamste straten naar de woning van den Com missaris gereden, alwaar de lunch werd gebruikt. dat hij er meer malen over dacht aan Weiszbluts huis Diet meer te verkeeren. En toch viel hem dat van den anderen kant weder zoo zwaar. Weiszblut, gewoon alle zaken bij het gemakkelijkste handvatsel aan tegriipen, had, van het oogenblik dat Stade in zijn huis kwam, opgemerkt, dat de jonge vrouw door den jongen man nog al werd gecourtiseerd. Daar hij echter zelf gaarne met Stade verkeerde, zou het heel onge makkelijk geweest zijn om achterdocht te voeden, en het is merkwaardig hoeveel invloed onze gemakkelijkheid dikwijls op onze overtuiging uitoefent. Weiszblut vond het in het geheel Diet te ver wonderen, dat een jong mensch galant jegens eene jonge dame is, en dat de vrouw dat gaarne aanhoorde, wat voor kwaad stak daar nu eigenlijk in Als hij daarom jaloersch zou willen zijn dan kon hij wel alle vroolijkheid uit zijn huis bannen en als dan zijne vrouw er tegen op zou zien, haar geheele leven alleen met een ouden vent als hij was te slijten, zou het waarlijk geen wonder zijn. Zoo was het geruimen tijd goed gegaan, Stade en Cathinka onderhielden elkandei op geestige of interessante wijze, en niet zelden had de echtgenoot er zelf plezier in. 'tNam echter niet weg, dat somtijds «de twijfel in 's mans hart oprees, doch hoe nu in eens zich aan te kanten tegen iets, wat hij zoo geruimen lijd had geduld Bewijzen ontbraken hem eigen- Op het aangegeven uur hield dr. L. H. Wagenaar uit Middelburg eene. prachtige feestrede over graaf Willem, welke rede door de Koningin in gevoel volle taal werd beantwoord, daarna trok IJ. M. het doek weg dat het bronzen standbeeld omhulde en een daverend hoera weerklonk uit de dicht op een gepakte menigte. Nadat door het Leeuwarder Mannen koor een lied was gezongen, werd het monument door den voorzitter van vreemdelingenverkeer aan het ge meentebestuur overgedragen, namens hetwelk de burgemeester het aan vaardde. De Koningin en Prins Hendrik ver trokken om half vier naar Het Loo, de Koningin-Moeder bezocht nog' eenige gestichten en vertrok daarna naar Soestdijk. Staatspensioneering. Door den Bond voor Staatspensi- öneeririg zal aan alle politieke partijen, vakyereenigingen, vrouwenvereenigin- gen, werkliedenvereenigingen enz. een uitnoodiging worden gezonden om deel te nemen aan een, bij voldoende deel neming, Maandag 10 Dec. te Amsterdam te houden congres, waarop de volgende stellingen zullén ingeleid worden, met gelegenheid tot gedachten wisseling voor afgevaardigden der deelnemende par tijen en vereenigingen lo. Behoort een eventueele pensi- oerfwet alléén de mannen of ook de vrouwen te beschermen Alleen de loontrekkenden of allen 2o. Is bij invoering eener wettelijke ouderdomsverzorging de eisch van premiebetaling (dus het scheppen eener verhouding tusschen loon en premie en. tusschen premie bedragen en pensioen) al dan niet billijk of rechtvaardig 3o. Zoo niet, is dan een gelijk pen sioen met belasting-bedragen naar draag kracht gewenscht Tot het inleiden en verdedigen van een dezer stellingen zullen vanwege bo vengenoemde Bond vier personen aan gezocht worden uit de navolgenden mevr. Haver, Perio, ds. Klein Wassink, W. F. J. Verbeek, ds. P. A. Vis, ds. K. Vos, G. Klomp, ds. Reinders en J. Heesterman. Hbld Oogstoverzicht. Verschenen is een overzicht van den stand der late landbouwgewassen op •10 September 1906 onder medewerking 'lijk ook geheel, en nog veel beter dan een dwaas figuur te maken was het om het voorbeeld van de struisvogels te volgen en het gevaar dan maar liever niet te zien Zoo was liet gegaan tot op dien merk- waaruigen dag, die wij in een vorig hoofdstuk beschreven hebben en waarop te gelijker tijd veler oogen geopend werden. Neen, Weiszblut mocht nu niet langer twijfelen. In buitengewone om standigheden springt ons dikwijls in het oog, wat wij s eeds ongemerkt zijn voorbijgegaan. Ziet, Stade was tot redding' uitgegaan, en plotseling was Cathinka verdwenen. Op dien zelfden oogenblik voelde de bejaarde man een schok door de leden. Zijn insluimerend gevoel was plotseling ontwaakt hij wist nu wat hij zoo laDg had gevreesd. Wij zagen hoe hij angstig naar zijne vrouw zocht, en welke voorzichtigheidsmaatregelen door Hugo genomen werden, doch, hadden die ook nuttig gewerkt om openlijke scènes te voorkomen - nu eenmaal 's mans achterdocht was opgewekt, moest die wel voedsel ontvangen uit de opge togenheid, de geheele overspannen hou ding van Cathinka, na de gelukkige terugkomst van Stade. Weiszblul sprak echter daarover niet. De toestand van een bejaard bedrogen echtgenoot is zoodanig, dat hij moeielijk iemand deelgenoot van zijne bezwaren j maken kan. Spreekt hij er de jeugdige j der Rijkslandbouwleeraren, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Omtrent comsumptie aardappelen wordt het volgende medegedeeld: In tegenstelling met het vorige jaar, toen in het noorden des lands de aard appeloogst uitstekend gelukte, terwijl deze in het zuiden als nagenoeg mislukt was te beschouwen, is de stand der aardappelen thans vrijwel over het ge heele land van dien aard, dat ongeveer een gemiddelde oogst verwacht kan worden. Zal de opbrengst dus in de noordelijke provinciën minder groot zijn dan die van 1905, in het zuiden zal dé oogst aanmerkelijk beter uitvallen. Over het geheel was het weer gedu rende den zomer voor den groei der aardappelen gunstig te noemen. Uit alle deelen des lands wordt echter bericht, dat het gewas te vroeg is af gestorven hetgeen niet anders dan na- deelig op de opbrengst en qualiteit der aardappelen heeft kunnen werken. De late soorten leden daaronder veelal het meest. De bekende ziekte trad op vele plaatsen reeds vroeg inhet droge, zonnige weer ging echter eene al te groote uitbreiding tegen. Vooral in het noorden des lands is weder gebleken, dat het besproeien der aardappelen met Bordeauxsche pap, op de juiste wijze toegepast, een uitnemend middel tegen de ziekte vormt. In Zeeland is de stand vrij goed. Suikerbieten, die aanvankelijk tenge volge van het koude weer achterlijk waren, hebben van de warme, zonnige dagen in het laatst van Augustus in hooge mate kunnen profiteeren. Vooral het suikergehalte is in dien tijd ver bazend snel gestegen, zooals kan blijken uit de analyses van bietenmonsters, medegedeeld door den. rijkslandbouw- leeraar voor Zeeland. Het suikergehalte bedroeg op22 Aug.: 13.7, 13,9, 13,3, 12,8 enl3,8o/0; op 5 Sept. was dat gehalte 16,6, 16,4, 15,4, 15,8 en 16,1 °/0. Door den rijkslandbouwleeraar wordt hierbij opgemerkt, dat in de laatste 11 jaren slechts in twee jaren (1896 en 1904) in het begin van September een hooger suikergehalte werd waargenomen dan in dit jaar. De stand der suikerbieten is overal goed, behalve in Limburg, waar hij slechts matig genoemd wordt. In Zeeland is de stand van cichorei goed. gade over aan, zij is hem zooveel vooruit in gevatheid en geest, dat hij, ofschoon hij het recht aan zijne zijde heeft, veel gevaar loopt aan haar het slagveld te moeten laten. Maakt hij een ander tot zijn vertrouweling, hij gevoelt dat men geneigd is, alles op rekening te schrijven dier enkele dwaasheid het kiezen eener jonge vrouw. En toch, hoewel hij niemand bepaald deelgenoot zijner grieve had gemaakt, toch was het noch voor Cathinka, noch voor Van Waren een ge heim. Zij gevoelde zeer goed, waaraan zij dien wrevel, voornamelijk wanneer Stade op het tapijt kwam, had toe te schrijven en Hugo behoefde waarlijk niet te vragen waarom Weiszblut hem tegenwoordig zoo onophoudelijk vroeg naar Stade, hem zoo dikwijls aanspoorde om Stade gezelschap te blijven houden ook dan wanneer het den vriend alles behalve aan gezelschap ontbrakOf schoon dus niet ten volle het vertrouwen van den gastheer genietende moest hij toch van dezen eene zekere vertrouwe lijkheid ondervinden, die van tijd tot tijd drukkend en lastig konde worden. Hoezeer Stade gewoon was, van Hugo's diensten gebruik te maken weten wij feeds. Had Van Waren bij den aanvang, zorder erg de boodschappen en brieven zijns vriends overgebracht, de kracht der gewoonte, de invloed van een vriend zooveel genialer en, zoo hij meende althans, in vele opzichten zelfs edeler De uienoogst laat zich niet best aan zien. In Zeeland is de stand slechts matig. Daar klaagt men over onvol doenden groei der uien, terwijl de kroef- ziekte zeer sterk optrad. Het percen tage groote uien zal dientengevolge klein blijven. De jonge karwij is over het geheel iets fijn onder de dekvrucht voor den dag gekomen. In Zeeland is de stand vrij goed. Het droge warme weer in den na zomer heeft tengevolge, dat de late voedergewassen op de vochthoudende gronden eene flinke opbrengst zullen geven. Daarentegen lijden deze ge wassen op de zandgronden, vooral in het zuiden des lands, sterk aan droogte. De stand der mangelwortelen is overal goed of zeer goed. Van koolrapen is de stand in Zee land goed. De jonge klavers zijn over het geheel goed aangeslagen en hebben zich flink ontwikkeld. Voor de graslanden is.de nazomer in het zuiden des lands beslist te droog geweest, zoodat daar, vooral op de hoogere gronden, betrekkelijk weinig gras gegroeid is, terwijl ook sommige perceelen door de zware eerste snede te veel waren uitgeput om nog veel gras te kunnen leveren. Daarentegen is de na weide over het geheel zeer goed geweest. De tweede snede hooi werd onder gunstige omstandigheden gewonnen en is dus van goede qualiteit. Herfstknollen en spurrie laten zich in het zuiden des lands vrij slecht aanzien. De spurrie heeft sterk van de felle zon geleden en staat fijn en achterlijk te velde, zoodat er spoedig vochtig weer moet komen wil er nog iets van het gewas terechtkomen. De stand van de herfstknollen is in Zeeland matig. M. Ct. AXEL, 18 September 1906. Aan het postkantoor alhier zijn twee brieven als onbestelbaar uit België terug gekomen. Ze zijn geadresseerd als volgta August Tyzebaert, Antwerpen b Justina Ongenae, St. Nicolaas Waes. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht alhier op f210.37. Met ingang van 30 Sept. a. s. wordt te Ter Neuzen een cursus ge opend voor de hoofdacte. Tot leeraren zijn reeds benoemd de heeren M. L. de Keijzer en A. de Volder, hoofden van openbare scholen te Graauw en Hengstdijk en beiden ook onderwijzer aan de Rijks Normaal lessen alhier. Voor de betrekking van bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken stand te Ter Neuzen hebben zich 7 sollici tanten aangemeld. Bij de hengstenkeuring te Hulst, waarvoor 35 dieren waren aangegeven, werden 33 voorgebracht. Daarvan wer den er 30 goedgekeurd en werd een uitgesteld. Vrijdag werd te Hulst in het café van den heer Neelemans door den bouwkundige J. J. Colsen voor rekening van den heer H. Maertens en mede eigenaren aanbesteed het herbouwen van de landbouwschuur op de hoeve bewoond door L. de Regt, gemeente Axel. dan hij, maakte het uiterst moeielijk daaraan nu een einde te maken, te meer daar Stade, die zeer wel had opgemerkt hoe onaangenaam Hugo die commissies vontl, slechts uitefst zelden meer een brief medegaf, maar daarentegen hem van „tijd tot tijd mondelings berichten of verzoeken liet overbrengen, die - - ware de grondslag waarop gebouwd werd, niet zondig, op zich zeiven zeer onschuldig zouden zijn. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2