Binnenland. Gemengd Nieuws. termijn in functie geweest is als op volger van president Mac Kinley, toen hij als vice-president diens ambt over nam, maar dat hy slechts ééns gekozen is als president. Daarop wordt dan geantwoord, dat na afloop van den tegenwoordigen diensttijd Roosevelt acht jaar, op vijf maanden na, in functie is geweest, en dat het dus spelen met woorden zou zijp om te zeggen dat hij daarna geen derden termijn zou aan vaarden, wat zoowel Washington als Jackson, als strijdig met de republi keinsche opvattingen, streng hebben afgekeurd. Maar daarbij schijnt wel eenigszins uit 't oog verloren te worden dat Roose velt tot dusver niet teruggekomen is op zijn nadrukkelijke verzekering dat hij weigert, zich opnieuw candidaat te laten stellen. Wel mag men aannemen dat zijn politieke vrienden tot op het laatst toe al het mogelijke zullen doen om hem over te halen, als hun candi daat op te treden, want niemand anders onder de republikeinen schijnt daartoe de geschikte man Bij kon. besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1906 benoemd J. E. N, baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer, De Koningin-Moeder zal dit jaar niet de opening der Staten Generaal bijwonen. AXEL, 11 September 1906. Zaterdag 8 September hield de Hand boogschutterij -Ons Vermaak alhier eene schieting. 4(5 schutters namen er aan deel. Den Hoogvogel schoot de heer Aug. Baes van Koewacht. De beide zij vogels werden geschoten door de heeren H. Puylaert van Zuid dorpe, en C. de Vleeschhauwer van Koewacht, en de Kallen door de heeren Dom. de Smet van Koewacht en H. Bos van Axel. Zaterdag werd door de duiven- maatschappij „De Luchtbode" alhier een prijsvlucht gehouden uit Doornik voor den prijs der maandelijksche inleg gelden. De uitslag is als volgtle prijs, F. Dieleman, 2e, D. van Overloop, 3e, dat zij zich op onaardige wijze aangesteld had in den Haag, en de namen Ren tinck, Valmer, Agnes, en nog andere werden verbonden met compromiteerende anek dotes, allen leugenachtig, ja nauwelijks een glimpje van waarheid bezittende, maar, mevrouw Ottewal die sedert eenigen tijd begrepen had het nu wel zonder juffrouw van gezelschap te kunnen stellen, liet zich niet gemakkelijk over tuigen en de ware middelen van over tuiging moest Alida ongebruikt laten liggen, want, zoo zij tante tot hare ver trouwelinge maakte, zou zij verraad plegen jegens Hugo, die geen grooter vijandin op de wereld had gehad dan juist deze vrouw. Buitendien zou de toorn der tante eerst dan recht uitbreken, als zy vernam dat nichtje het gewaagd had, oom in den arm te nemen en haar niet te kennen En nog geruimen fjjd leed Alida, en iedere avond op hare kamer, dacht zij »dat moest Hugo eens weten, dat ik zooveel om hem moet uitstaan*, maar toch dacht zij er altijd bij „maar nooit of nimmer mag de jongen het weten. Ottewal bleef nog altyd veel van haar houdeu, maar wat vermocht hij Ach, niet anders dan haar behulpzaam te wezen om althans zonder hevige scènes de familie te verlaten en weder naar hare moeder te gaan. Daar zou zij het bekrompen hebben, wel is waar, maar althans rust genieten P. Bernard, 4e, B. van der Aa, 5e, C. Lippens, 6e, M. de Moor, 7e, L. Verberkmoes, 8e, J. Sijs, 9e, F. Fermont, 10e, C. Heijnsdijk, lie, G. Verbeke, 12e, J. Wiest, 13e, B. Cortvriendt, 14e, J. van Langevelde, 15e, L. Deij en 16e, H. Smies. Uitslag der oude duiven, aantal 12. le prijs, F. Dieleman, 2e, D. van Overloop, 3e, P. Bernard, 4e, B. van der Aa, 5e, J. Sijs, overduif M. de Moor. Uitslag der jonge duiven, 'aantal 29. le prijs, F. Dieleman, 2e, D. van Overloop, 3e, P. Bernard, 4e, C. Heijns dijk, 5e, B. van der Aa, 6e, B. Cort vriendt, 7 e, L. Verberkmoes, 8e, M. de Moor, 9e, H. Smies, overduif B. van der Aa. Bij het vergelijkend examen voor opzichter van de rijkswaterstaat is o.a. geslaagd de heer A. A. Fermont te Sluiskil. Naar men meldt bestaat bij de Afd. Ter Neuzen van den Bond van Nederl. Onderwijzers het voornemen alhier een cursus voor de hoofdakte op te richten. Aan een tweetal leeraren van den cursus te Hulst-is reeds ge vraagd, of zij eventueel bereid zouden zijn aan dezen cursus les te geven. De griffier van den raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Mid delburg maakt bekend, dat door Gede puteerde Staten van Zeeland in voor noemden raad zijn benoemd tot lid werkgever A. J. de Kort, timmerman, te Neuzen en tot diens plaatsvervanger J. C. van Laere, schilder, te Middelburg. Staatscourant De heer H. G. Burgers te Nijmegen heeft zijn benoeming tot directeur van de ambachtsschool te Hulst aangenomen. De vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zee land zal haar tweede jaarlijksch ilge- meene vergadering houden in het Schuttershof te Middelburg op 3 Oct. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der Najaars zitting van de Provinciale Staceu be paald op Dinsdag 13 November a. s. Zondagmiddag brandden te Kloos- terzande op de hofstede van den land bouwer Verdurmen twee stroomijten af. Door het flinke optreden der brandweer werden schuur en wagenhuis behouden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat kinderen met lucifers speelden. XIV. Meenden de bedienden van den heer Schölle vrij algemeen, dat Stade bestemd was om eenmaal schoonzoon en compag non van (hm patroon te worden, het was niet geheel zonder grond. Jan -vas de oudste zoon van een Amsterdamschen koopman. Hij had het met zijn vader niet best kunnen vinden, cn had als een tweede Ezau, zijn eerstgeboorterecht aan broeder Jacob afgestaan; Daarop had hij eerst de wereld wat doorgereisd, totdat het heen en weêr trekken hem zelf begon te vervelen, en hij op het kantoor van Schölle te Petersburg, een huis waarmede z:n vader reeds zeer vele jaren had in betrekking gestaan, werkzaam bleef. Reeds dadelijk na zijne komst begrepen de geëmployeerden dat zij hier uiet met een' gewonen bediende te doen hadden. Schölle's beleefdheden en Stade's onaf hankelijke manieren strekten daarvan ten volkomen bewijs. Het duurde dan ook niet lang of er ging vrij algemeen een praatje, dat de oudste dochter van Schölle, juffrouw Elise, in stille met den Nederlandschen, rijken jongen man was geëngageerd, en dat het engagement publiek zou worden, zoodra Stade lang genoeg in de zaak zou zijn geweest om in de firma te worden opgenomen, doch langer dan vier jaren had men daarop te vergeefs gewacht, en men wist er eindelijk geen mouw meer aan vast te De Tel verneemt uit goede bron dat in de laatste weken voorbereidende besprekingen zijn gevoerd over het plan om in 1908 een wereldtentoonstelling te Amsterdam te houden. Vermoedelijk zal binnenkort een commissie van be kende mannen gevormd worden voor de verdere voorbereidingen. Een groote internationale tentoon stelling zal het zijn, die in de eerste plaats omvat het kleinbedrijf, n.l. werk tuigen en gereedschappen uit de klein- in-dustrie, en den kleinhandelten tweede voortbrengselen uit de klein- industrie, en het ambachtswezen, waar bij aan de kunstnijverheid een voorname plaats zal worden ingeruimd; en ten derde de voortbrengselen uit de groot industrie, welke verkocht worden door den klein-handel. Het plan tot deze tentoonstelling is uitgegaan van de voormannen uit den Nederlandschen Middenstand, maar er staat een groote commissie van bekende mannen gereed, om het over te nemen, en als tentoonstellingscomité de zaak uit te voeren. Het -blad vernam voorts, dat minister Veegens reeds de toezegging heeft ge daan om een zeer belangrijk bedrag voor deze tentoonstelling te zijner tijd op de staatsbegrooting te brengen. De Nederlandsche middenstand zal van den expositietij d een zoo vrucht baar mogelijk gebruik maken. Vele congressen zullen dan worden gehou den, en cursorische voordrachten, in den geest der Duitsche z.g. meester- cursussen, door bijzonder ter zake kun dige personen worden gegeven. Woensdagmiddag werd, zooals we gemeld hebben, door de Koningin, den Prins en gevolg een proefvaart onder nomen in 't Kanaal bij Apeldoorn met de nieuwe Success-motorboot, die H. M. op haar verjaardag van den Prins als geschenk ontving. De proeftocht was echter verre van voorspoedig. De fout werd toegeschreven aan de machine. H. M. en de Prins verlieten daarom de boot en keerden per rijtuig naar 't paleis terug. Naderhand bleek, dat de schroef geheel omwikkeld was met water planten, waardoor de gang der boot belemmerd werd. Na verwijdering daarvan volbracht het vaartuig met goed succes alle mogelijke manoeuvres. Vergiftiging. De vergiftigingszaak maken. Stade had ontegenzeggelijk zijne gebreken, maar niemand mocht ontken nen, dat zijne gezonde inzichten, geniale grepen en aangename wijze om met iedereen om te gaan, voor een' man van zaken groote waarde hadden, vooral bij een kantoor als dat van Schölle, hetwelk voor een goed deel het vertrouwen der Russische Aristokratie bezat. De koopman noodigde de hooggeplaatste ambtenaren aan zijn disch en de levendige Stade wist hen te boeien en vriendschapsbe trekkingen met hen aan te kweeken. Het was dus duidelijk dat zulk een associé voor Schölle niet onverschillig kon zijn. Elise was een beeldschoon, geestig meisje, dat bovendien den jeug digen Hollander zoo vele blijken van welwillendheid gaf, als eene jonge dame vermag, en, wat het allervreemdst voor kwam, hij zelf bleef haar, wel bij tusschenpoozen, maar toch altijd weder op nieuw het hof maken. Wat kon dan toch de reden zijn, dat hij als eenvoudige geëmployeerde werkzaam bleef en er van een engagement niets scheen te komen. Hugo had zóó dikwijls daarvan gehoord en er over nagedacht, zoo dikwijls bij zijn vriend daarop gezinspeeld zonder gevolg, dat hij eindelijk besloot hem gulweg eens daarover aan te spreken. Er verliep echter nog geruimen tijd, alvorens hij aan dat besluit gevolg gaf. Hij zag er altijd tegen op om dergelijke te Grauwedijk, onder Ten Boer, houdt de justitie nog druk bezig. De dienst bode, die van de misdaad, waaraan 2 menschenlevens ten offer zijn gevallen, verdacht wordt, blijft alle schuld ont kennen. Er wordt in de gevangenis niemand by haar toegelaten zelfs twee familieleden, die haar dezer dagen een bezoek wilden brengen, moesten naar hunne woonplaats terugkeeren, zonder de verdachte gezien of gesproken te hebben. Behalve het lijk van den heer H., is ook het lijk van zijn echtgenoote naar Groningen gebracht, om geschouwd te worden. Men herinnert zich nu in Ten Boer andere plotselinge sterfgevallen, voor gekomen in families, waar de meid vroeger had gediendde aandacht der justitie is ook hierop gevestigd. Iemand te Amerongen verloor drie jaar geleden bij het melken in den stal een gouden ring. Na lang zoeken beschouwde hij den ring als verloren. Toen hij dezer dagen op zyn land aardappelen rooide, vond hij den ring terug. De ring is dus vermoedelijk indertijd met den mest op het land gekomen. Ongelukken. De 26-jarige melk venter Harm Mooi te Winschoten, die Dinsdag een trap van zijn paard in den buik kreeg, is thans aan de gevolgen overleden. De 53-jarige smid A. Cardous, te Maastricht, kreeg Dinsdag, terwijl hij in de smederij bij zijn patroon een paard besloeg, een slag van dat paard tegen den onderbuik. Woensdag is hij aan de gevolgen van dien slag overleden. Uit den Rijn bij Renkum is het lijk van een net gekleede dame opgehaald, naar gissing 55 k 60 jaar oud. Op het lijk werd niets gevonden, waaruit de herkomst kon worden afgeleid. Na schouwing is het lijk naar het zieken huis overgebracht. Sedert Maandag morgen wordt te Leiden een 19-jarig dienstmeisje vermistalle nasporingen van hare ouders en van de politie zijn tot dusverre vruchteloos. Men vreest, dat zij zich zal hebben verdronken. Aanleiding daartoe zou het volgende zijn geweestzij had des Zondags hevigen twist gehad met haar mevrouw en was den dienst uitgegaan, waarmede ook de politie gemoeid werd. Maandag ochtend moest zij daarvoor op het politiebureau komen. Zij verliet de ouderlijke woning maar is niet op het bureau geweest. De uitsluiting te Leiden is door de patroons opgeheven en besloten is met de besturen der gezellenvereeni- gingen en ook met de stakingsleiders een nieuwe loonregeling te treffen voor welk doel reeds een commissie van vijf leden werd benoemd. De uitgeslotenen kunnen, voor zoo ver er werk is, onmiddellijk bij hunne oude patroons terugkeeren. Ongetwijfeld zal hiermede de vrede, die zoo langen tijd tusschen werklieden en patroons verstoord was, terugkeeren. Zaterdagavond werd de woning van W. J. Wfesselink aan den Arnhem- schen weg te Apeldoorn, door brand nagenoeg geheel in de asch gelegd. De brand, ontstaan in den schoorsteen, was door den bewoner, tevens eigenaar, naar hij meende, volkomen gebluscht, maar terwijl hij met de zijnen zich gereed maakte naar bed te gaan, kwam hij tot de ontdekking, dat de zolder, met hooi en stroo beladen, in brand stond. De geheele inboedel kwam in de vlammen om. Een zieke, oude moeder werd met moeite onder dak gebracht. Alles was verzekerd. pucten met den vriend te behandelen. Eindelijk toch, toen ze te zamen op een min druk uur van den dag, in de Nevskyprospect wandelden, begon Hugo. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2