Marktberichten. Ad verten tien. Gemeentebegrooting. om de gevraagde subsidie te verleenen, er worden wel subsidies gegeven aan landbouwcursussen, en dan kan er ook wel voor de ambachtslui gezorgd worden. Dhr. De Feijter zegt dat er bij de ambachtslui niet veel lust bestaat want in Terneuzen bestaat al lang zulk een inrichting maar zoover hij weet wordt daarvan geen gebruik gemaakt. Dhr. Smies zegt dat het in Terneuzen maar een teekencursus is, wat een groot verschil is met een ambachts school, de laatste is vollediger. Wanneer leerlingen van Axel willen deelnemen aan de ambachtsschool te Hulst, zou hij er ook wel voor zijn om haar eene subsidie toe te kennen. Dhr. Lamaltre is er ook wel voor om te subsidieeren, maar geeft in over weging om van Hulst te vragen ot het met die f 60 subsidie afloopt en geener lei particuliere onkosten voor de leer lingen meer in rekening zullen worden gebracht. Wordt besloten in handen van Burg. en Weth. te stellen te onderzoeken hoeveel leerlingen de Hulstersche am bachtsschool zullen bezoeken. II. Vaststellen gemeen te-rekening over 1905. Dhr. Van Hoeve brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit, rapporteert dat alles in orde is bevonden en adviseert tot goedkeuring, er aan toevoegende dat het der commissie verblijdt, dat de rekening sluit met een goed slot van 80,53. III. Vaststellen Begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1907. Dhr. Wolfert brengt alsvoren ver slag uit en adviseert tot goedkeuring daar geene op- of aanmerkingen zijn gevonden. IV. Aanbieding gemeentebegrooting I voor 1907. Deze wordt in handen gesteld eener commissie van onderzoek bestaande uit de heeren P. Dekker, De Feijter en Dieleman. Dhr. De Feijter zegt verleden jaar nog gesproken te hebben over het plaatsen van eene bekendmaking in het een of ander blad van het ter visie leggen voor het publiek van de be grooting. Hij vraagt of het Dag. Bestuur bereid is, om zulk eene bekendmaking te doen plaatsen. De Voorz. zegt dit toe. Dhr. De Feijter vraagt nog of de opcenten op het personeel in de be grooting gehandhaafd zijn. De Voorz. antwoordt bevestigend. V. Verzoekschrift van D. Koster te Axel om eene rioleering tot behoorlijke afwatering van zijn gierwater. Het request wordt voorgelezen, waar in adressant te kennen geeft dat hem door de gezondheidscommissie er op gewezen wordt om aan den bestaanden toestand een einde te maken. Adres sant zegt dat al het hemelwater zelfs van ver uit de buurt door hem wordt ontvangen, bij hem blijft staan, en zich daar met de gier vermengt. Hij vraagt om vanwege de gemeente eene riolee ring aan te leggen. Sommige leden maken er bezwaar in om voor een persoon die kosten te maken. Dhr. Van Hoeve zegt dat Koster het zijdelings ook voor zijne buren vraagt, zooals de toestand nu is, is ze bepaald onhoudbaar, 's Nachts moet die boel I leeggepompt worden, en het vuil loopt dan over de straat in de sloot bij den I heer Dij kwel met eene rioleering zou het daar veel verbeteren. Dhr. Smies vraagt of er door de ge zondheidscommissie niet op gewezen is om een aalput te metselen. Ik weet nog wel dat de oude Leendert Jansen indertijd ook veel last van zijn gier water had, die heeft toen een putje laten metselen en was er van af. Ik vrees wanneer we beginnen met rioleeren we dan aan geen einde zullen komen, want over de brouwerij van mijnheer Kruijsse is ook al eens ge klaagd. Dhr. Van Hoeve geeft in overweging, alvorens zoomaar klakkeloos voor of tegen te stemmen om eerst de zaak eens grondig te onderzoeken, waartoe z. h. s. wordt besloten. VI. Als voren van D. C. Wolfert Jr. e. a. te Axel om voldoende verlichting in de Nieuwstraat. B. W. meenen hierop nog niet te moeten ingaan, daar de straat pas in wording is, en er nog zoo weinig huizen in staan. Dhr. De Feijter zegt, dat het wel-is- waar nog zoo'n groote haast niet heeft, maar het is toch al een heele afstand als je aan kerk B staat, en je kijkt dan de straat in tot aan Van Hoeve. Als er eens een gasolinelantaarn kon gezet worden aan de rechterzijde van het begin der straat vlak voor de kerk. De Voorz. zegt, dat dit voornemen ook bij B. W. voorzit. Dhr. Lamaltre zegt, dat B. W. niet ongenegen zijn om die straat te ver lichten, maar ze is nog niet overgeno men, evenwel bestaat het plan, om dien lantaarn voor kerk B te plaatsen. Dhr. Smies vraagt ot het plan is om reeds met de eerstvolgende verlichting daartoe over te gaan. De Voorz.: Reeds met het najaar. VII. Alsvoren van het Bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool voor Terneuzen en omstreken" om eene jaar- lijksche bijdrage toe te staan ter tege moetkoming in de kosten van oprich tingen in standhouding der school. Wordt in handen gesteld van B. W. tot onderzoek. VIII. Opmaken voordracht zetters. De vorige voordracht bestond uit de h.h. P. Koster, L. Lamaltre, P. van Hoeve en J. Verijzer. Alle vier worden herbenoemd, terwijl de benoemden, ter vergadering aanwezig, de benoeming aannemen. IX. Benoemen lid Algem. Burgerl. Armbestuur. Dhr. De Feijter vraagt of Burg. en Weth. niemand aan te bevelen hebben. De Voorz.Neen, niemand. Dhr. De Feijter vindt het jammer dat B. W. geen candidaat hebben, hij acht het hoog tijd dat in het Burgerl. Armbestuur een katholiek zitting heeft. Het gaat niet aan daar de katholieken zulk een groot deel van de bevolking uitmaken om ze altijd te passeeren. Evenwel hun goed recht behoef ik hier niet te betoogen, zij toch betalen ook een groot deel in de penningen, die aan subsidies e. a. aan het armbestuur worden verstrekt. Omdat het Dag. Bestuur er niet medé voor den dag is gekomen, doet dhr. De Feijter het voorstel, om een katho liek te benoemen. Dhr. Lamaltre vindt het al moeilijk voor het Dag. Bestuur om een candidaat te stellen. Het is ieder raadslid vrij gelaten om een katholiek te kiezen. Bovendien is het geen aanlokkelijk en een zeer ondankb iar baantje, waar voor zich ieder niet laat vinden, ook juist daarom is het moeilijk voor B. W. om candidaten aan te wijzen. Dhr. de Feijter Dhr. Lamaltre heeft volkomen geiijk, ieder blijft vrij in zijne keuze, maar het is zoo wat usantie de gewoonte, dat B& W. eene voordracht opmaken. Dhr. Smies wil ook hieromtrent iets zeggen, en drukt zijn innigen spijt uit in plaats van den afgetredene een ander te moeten kiezen. Hij is er van verzekerd de tolk- te zijn van alle leden van het armbestuur, wanneer hij ver klaart dat de heer Verijzer steeds was iemand die de belangen van de ge meente en die onzer arme natuurge- nooten ten zeerste behartigde. Hierbij voegt dhr. Smies nog Ik heb het den heer Verijzer ook nog nadrukkelijk afgevraagd, of hij een eventueele her benoeming zou aannemen, maar hij heeft stellig verklaard dit niet meer te zullen doen. Dhr. Van Hoeve zegt anders voor te stellen Verijzer weer te benoemen, doch ziet na de verklaring van dhr. Smies van deze poging af. Dhr. De Feijter Hoe komt het toch dat Verijzer bedankt heeft, zijn tijd was toch niet om De Voorz.Ja, zijn tijd was om. Tot stemming overgaande wordt be noemd dhr. A. van O verstra te Kruijsse met 6 van de 11 stemmen. De volgende heeren verkregen ieder 1 stemM. Wolfert, J. J. de Feijter, J. A. van Hoeve en A. W. van de Bilt. Een briefje was blanco. Omvraag. Dhr. De Feijter wil nog eens terugkomen op de ingetrokken verordeningen. De vorige raadszitting is hij niet tegenwoordig geweest omdat hij zich dan in het uur vergist heeft. Hij vindt het erg jammer dat dhr. Lamaltre het voorstel om intrekking gedaan heeft, nu echter niet omdat hy (de Feijter) de ontwerper is van die verordeningen want ze waren grootendeels gebaseerd op verordeningen die reeds in omlig gende gemeenten lang bestonden, ook niet omdat ze is de vrucht van eene politieke richting, want in eene ge meente, hier niet ver van daan was kort te voren, voor wat de publieke vermakelijkheden betreft een dergelijk besluit genomen in een gemeenteraad van 17 leden, waarvan er 15 liberaal waren, maar alleen met het oog op de financiën. Het Dag. Bestuur heeft indertijd het voorstel gedaan om 40 opcenten te heffen op de personeele belasting. Men weet dat er al 21 van de Provincie worden geheven, dat is dus 60 opcenten, en zooals ieder weet bestaat de mogelijkheid dat er nog meer opcenten zullen bijkomen. Wanneer men nu de verschillende grondslagen van de personeele belasting nagaat dan ziet men daaruit, dat juist datgene be last wordt waaraan iedereen in het dagelijksch leven het meeste behoefte heeft, dus het noodzakelijke. Beter is het evenwel het niet noodzakelijke m. a. w. het luxe te belasten. Ook het houden van honden is een luxe-artikel, evenals de openbare ver makelij kheden; men kan ze immers missen. Wil men er aan meedoen, welnu, mij goed, maar dan moet men er ook maar voor betalen. Wat de schoolgelden betreft, die zijn in alle omliggende gemeenten hooger omdat daar de kostende prijs wordt ge vraagd hier brengt het schoolgeld maar f231 op, omdat niet de kostende prijs wordt gevraagd. Wanneer het school geld matig werd verhoogd, dan kon dit met de hondenbelasting en die op de openbare vermakelijkheden f600 op brengen. Nu is het mij niet recht dui delijk, waarom de bewuste verordenin gen onophoudelijk met aanmerkingen van Ged. Staten terugkwamen, het blijkt dat hier geen advokaten in den raad zitten en dat noch B. W. noch een der raadsleden de bekwaamheid bezit ten om eene verordening in elkaar te zetten. Maar de weg is aangewezen, waarom dat werk niet aan een jurist opgedragen. Deze behoeft daarom geen cijfers te noemen. Het formuleeren zit hém trouwens ook niet in de cijfers. Ik heb ook nog in de verslagen van de verschillende nieuwsbladen gezocht maar ik heb niemaud gezien die zijn stem, parlementair genoemd, motiveer de. Daarom wilde ik den Voorz. vra gen, welke gewichtige redenen er waren om de verordeningen zoo maar in eens van de baan te knikkeren De Voorz. kan hierop niets anders antwoorden, dafl dat de zaak in de vorige vergadering is afgestemd. Hy drukt zijn spijt uit dat dhr. De Feijter er toen niet bij geweest is hij zou dan er tegen kunnen hebben geopposeerd. Dhr. LamaitreWat in de vorige vergadering besloten werd, is en blijft afgeloopen, en niemand behoeft daar rekenschap van te geven, waarom hij voor of tegen heeft gestemd. Ik heb mijn meening Omtrent de schoolgeldheffing al dikwijls kenbaar gemaakt, ook om trent de openbare vermakelijkheden en wensch daar geen verslag meer van te geven. Het blijft mijnheer DeFeij ter evenwel nog vrij met eene nieuwe verordening te komen, maar ik ver klaar me er niet meer mee te belasten om op voorstel van een of ander raads lid eene verordening in elkaar te hel pen zetten. Zij, die het voorstel doen moeten dan ook maar de verordening ontwerpen en kunnen ze dat zelf niet dat ze dan een advokaat nemen, maar die uit hun eigen zak betalen. Dhr. De Feijter zegt dat dan dhr. Lamaltre zijn ambt als wethouder niet verstaat daar toch wettige besluiten van den Raad met meerderheid van stemmen genomen door B. W. moeten uitgevoerd worden. B. W. zijn ver plicht te maken dat de verordeningen in orde komen. Als dhr. Lamaltre anders denkt heeft hij het glad mis. Hij vindt het onverantwoordelyk om 600 zoo maar in eens weg te gooien. Vervolgens vraagt dhr. De Feijter waarom het voorstel van dhr. Lamaltre om ook de verordening op de school gelden in te trekken in behandeling werd genomen, mag dat wel volgens regiem, van orde. Dhr. Lamaltre zegt: Wanneer we gehandeld hebben in strijd met het reglement van orde, dan zal zulks later wel blijken, en zullen we door Gedep. Staten daarop wel worden gewezen. Dhr. De Feijter stelt voor het laatste gedeelte van het voorstel Lamaltre in te trekken, als hebbende gehandeld in strijd met de bepalingen van het regle ment van orde. De Voorz. zegt hierover in het college van B. W. nog eens te zullen spreken. Dhr. LamaltreDus wat in de vorige vergadering besloten is om alle verordeningen te doen vervallen dat blijft behouden, 't loopt er au alleen maar over of er in strijd gehandeld is met het reglement van orde. Dhr. De Feijter: Neen de bedoeling is om het besluit, waarbij de verorde ning op de schoolgeldheffing werd in getrokken, te vernietigen. Dhr. LamaltreMaar dat zullen Ged. Staten niet goedkeuren. Dhr. De Feijter Waarom niet Dhr. Lamaltre Zoo kun je wel aan den gang blijven. Ik wensch hierop niet meer te antwoorden. Dhr. P. Dekker: We zullen nog een cursus moeten oprichten voor raads leden, ze zullen dan wel capable zijn. Niemand meer het woord verlan gende, wordt de zitting gesloten. AXEL, 25 Aug. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,k 8,50 Rogge 6,75 a f 7,25 Wintergerst f 7,75 a J 8, Zomergerst t 0,— a f 0.Haver /'6,50 a f 7,75 Erwten 10,50 k f 11,Paardenboonen f Ojii f 0, Duivenboonen 0,èt f 0,Witte- boouen f 0,k f 0,Bruineboonen f k f 0,Boekweit f 0,èt 0,Lijnzaad 0,a /O,Aard appels f 2,30 èt f 0,— Koolzaad per zak van 106 liters Burgemeester en Wethoubers der Gemeente AXEL brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de in komsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1907, den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen, van den 28 Augustus 1906 tot en met den 12 September 1906 aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Axel, den 28 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3