Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Hamburg is bericht ontvangen dat vele branden die gebouwen verwoest hebben, vermoedelijk door het gepeupel gesticht zijn. Behalve de groote kraan te Val paraiso, is ook de havendam ingestort. Vrijdagochtend is het te Valparaiso beginnen te stortregenen. Vele men sehen moesten uit de tenten vluchten en in bouwvallige huizen een schuil plaats zoeken. Als de regen aanhoudt, zal het aantal zieken ongetwijfeld sterk toenemen. AXEL, 28 Augustus 1906. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op de hofstede het Loose's Hof alhier eenige smidsgereedschappen ge stolen. Naar de daders wordt gezocht. Tot politieagent te Ter "Neuzen is benoemd J. van Hermon, alhier. ,- Zaterdag werd te «Sluiskil voor een nieuw te bouwen woonhuis aan het station alhier voor rekening van den heer A. Marink te Sluiskil, ingeschre ven als volgt Voor het metselwerk door de heeren H. Mangold f1153, J. Wieles f1150, P. de Jonge f 1050, D. Mannens, Koe wacht en A. Bouwens te St. Jansteen f1017 en J. van de Velde f910. Voor het timmerwerk de heeren J. Bleijenberg St. Jansteen f 1350, A. van 'tHoflf, f1145, F. Deij f1115 en J. K. Vink f1039. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Voor den door de scherpschutters- vereeniging Voor Vaderland en Koning te Neuzen in Sept. a. s. te houden schietwedstrijd is nog toezegging ont vangen van een zilveren medaille door den heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, en van een verguld zil veren door den heer mr. W. Polman Kruseman, griffier der Staten van Zeeland. Voor de acte-Fransche taal 1. o. slaagden gisteren o. m. de heeren C. Missu van Zaamslag en P. C. J. Cremer van Hulst. Te Walsoorden is aan de aanleg plaats van de Provinciale boot Wal- zoordenHansweert eene groote ver betering aangebracht. Men heeft een stevig verhoogd voetpad gemetseld langs den weg naar den steiger, dat niet alleen dien weg tegen golfslag beveiligt, doch ook de gelegenheid geeft om bij zeer hoogen waterstand de boot droogvoets te bereiken. In een te Hoofdplaat gehouden „Ha, ik weet wel wie het verteld heert, alles komt van Alida.* »Wat zou var Alida komen Eduard moest nu opbiechten. Hij zat iu het nauw. »Nu ik heb niet lang tijd, wat zou van Alida komen »Dat dat dat weet ik niet,* riep hij stamerende, bevreesd om zich zeiven wellicht te verklappen, maar, zich herstellende, ging hij voort»alleen weet ik, dat zij geamoucheerd van mij schijnt te zijn, en mij daarom overal belastert.« „Ei zooen toch was zij het juist, waarmede ik vooral in kennis komen moest vroeg zij, en hare oogen fon kelden van ondeugendheid. »Omdat ik dacht dat ik op haar ver trouwen kon, maar op welk meisje kan men bouwen Immers op geen één.* »Nu kort en goed, mijnheer, want het wordt tijd, dat we dit weinig beleefde gesprek staken, ik heb het volstrekt niet van uw nicht, dat men u op klaar lichten dag heeft gezien alsof enfin genoeg, u zult me nu wel begrijpen, ik verzoek u vriendelijk mij te verlaten,* en dit zeggende schelde zij by een harer be kenden aan, en Eduard schoot weinig anders over, dan te vertrekken. Wordt vervolgd.) poldervergadering is ter voorziening in de vacature van wijlen den heer C. A. Carpreau benoemd tot afgevaardigde bij den dijkraad van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder de heer P. J. Zijlstra te IJzendijke. Te Biervliet is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer J. L. I. de Bats, burgemeester dier gemeente en lid van de Provinciale Staten. De overledene was ook dijkgraaf, gezworen of ont vanger-griffier van verschillende pol ders. Eene hartkwaal sleepte den werk- zamen, algemeen beminden man ten grave. In het liotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg wordt verwacht de Ameri- kaansche milliardair Pierpont Morgan en zijne echtgenoote, die met zijn jacht, te Brugge vertoeft. Het gezelschap bestaat uit 4 personen, wordt vergezeld door 4 bedienden en begeleid door een koerier. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Aug. 1906. A. v. M., 42 j., metselaar en winkelier te Koewacht, is wegens overtreding van rijksbelastingen (frauduleuse invoer) veroord. tot 7 dagen gevang, met ver beurdverklaring der aangehaalde goe deren en E. J. M. L., herbergier te Sas van Gent (als belastingschuldige doen eener onjuiste opgave) tot 20 boete, subs. 10 dagen hecht. L. T., 46 j., vrachtrijder te Graauw, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige han delingen met iemand beneden de 16 jaren veroord. tot 6 maanden gevang, met inminderingbrenging der doorge brachte hecht. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terecht zitting dier rechtbank verwezen J. C. H. S. H., 40 j., zonder beroep, geboren te Middelburg, wonende te Breskens, thans gedetineerd te Middel burg, ter zake van de malversatiën door hem in 1903 en 1905 gepleegd in zijne toenmalige betrekking van secretaris en ontvanger der gemeente Breskens. Aan den beklaagde is Mr. F. B. Evers advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Aangaande de vergiftigingszaak te Grauwedijk verneemt de Prov. Gron. Cl thans het volgende Ongeveer 8 dagen geleden deden zich bij den 67-jarigen landbouwer W. J. H. en diens echtgenoote, wonende te Grauwedijk gem. Ten Boer, en eenige dagen later bij een drietal familieleden die bij hem hadden gegeten, en verder by het personeel, bestaande uit een vasten knecht, twee arbeiders en de vrouw van een dezer arbeiders ziekte verschijnselen voor, die naar dr. Red- dingius ^n Ten Boer meende te kunnen vaststellH, het gevolg waren van het gebruik van vergif. Bij onderzoek bleek toen, dat genoemde personen allen hadden gegeten van hetzelfde gerecht, nl. de gort en dat dienstbode Grietje v. d. V., die het eten had klaargemaakt en die daarvan niet had gegeten, niet ongesteld was geworden. De dokter heeft dadelijk na zijn onder zoek aan den burgemeester het resultaat daarvan medegedeeld en deze oordeelde het noodig den officier van justitie met de zaak in kennis te stellen. Dit ge schiedde Woensdag j.l. Onmiddellijk zijn toen de rechter, van instructie, de officier van justitie en de griffier naar Grauwedijk vertrokken tot het instellen van een gerechtelijk onderzoek naar de toedracht van het geval en den toestand* van de personen, waarvan er enkele nog ziek te bed lagen. Het gevolg van dit onderzoek was, dat er tegen de genoemde dienstbode zulke zware vermoedens rezen, dat de officier van justitie zich 's avonds nog met den veldwachter van Ten Boer naar Garrelsweer begaf, naar de woning van de ouders van Grietje, die juist den dag te voren plotseling, zonder op gaaf van redenen naar het ouderlijk huis was vertrokken. Na een kort verhoor werd de verdachte gevangen genomen en door den genoemden veld wachter in voorloopige bewaring gesteld in de kazerne van de marechaussée te Appingedam. Van daar werd zij zooals gisteren reeds gemeld door de mare chaussée naar hier getransporteerd. De verdachte, een niet onknappe boerendeern, is nog nimmer met politie of justitie in aanraking geweest. Wel staat zij in haar omgeving bekend als een meisje dat veel van het sterke ge slacht houdt en daarmee dolgraag uit gaat. Zij blijft alles ontkennen, doch het feit dat alléén zij niet werd ver giftigd en de omstandigheid, dat zij vluchtte zoodra het vermoeden werd uitgesproken, dat vergif de oorzaak van de ongesteldheid der patiënten kon zijn, moet aanleiding tot haar gevangenne ming zijn geweest. Het vermoeden bestaat dat voor de vergiftiging arsenicum is gebruikt. Allen die van de gerstenbrij hebben gegeten, zijn bijna hersteldde heer H. is echter nog bedenkelijk ziek, zoodat er gevaar voor zijn leven bestaat, ook zijn echtgenoote is nog zeer zwak. Men veronderstelt dat zij vooral zulke nadeelige gevolgen van het gif hebben ondervonden, omdat het hun meer dan eens zou zijn toegediend. De drijfveer tot de daad heeft men nog niet kunnen vinden. Dat de ver dachte een wrok tegen bepaalde per sonen zou koesteren, valt niet te denken, omdat zoowel het personeel als den heer H. en diens echtgenoote ongesteld zijn geworden. Vermoed wordt dat men hier te doen heeft met.een geval van hysterie. Nader meldt men nog uit Wold- streken Omtrent de vergiftiging ten huize van den landbouwer W. H. te Over- schild ging hedenmorgen het gerucht, dat een der huisgenooten aan de ge volgen moet zijn overleden. Door den hevigen storm is Zaterdag aan de Thorbeckegracht te Zwolle een boom omgewaaid en terecht gekomen op een aan den wal liggend schip van schipper Doornveld. Door denzwaren val werd de mast verbrijzeld, terwijl de 53-jarige schippersvrouw, die zich op het dek bevond, zulke ernstige verwondingen bekwam, dat zij naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd moest worden. Doodgedanst. Op de kermis te Vaals heeft een 54-jarig meneer uit Aken zich letterlijk doodgedanst. De man was vader van vier volwassen kinderen de dokter had hem het dansen wregens zijn hartkwaal verboden, maar hij kon 't blykbaar niet laten. Men schrijft uit Veendam aan de N. R. Ct. Het is thans door de politie uitge maakt, dat de groote brand hier Maandag veroorzaakt is door de beide zoontjes van den landbouwer H. Veenhuizen, oud 7 en 3 jaar. Met een lucifer hebben ze een kaarsje in het stroo aangestoken. Toen het stroo vlam vatte, kon de oudste jongen zijn broertje slechts met moeite redden. De heer Veenhuizen, die een prach tige boerderij bewoonde, is, wat zijn gebouw betreft, slechts heel laag ver zekerd. Men meldt uit Gorinchem Deze gemeente werd gisteren verrast met eene schenking van f 5000 door een onbekende uit Rotterdam, aan burgemeester en wethouders toegezon den in den vorm van een- assignatie op de Bijbank der Rotterdamsche Bank. Te Zwaagdijk is de boerderij van Berkhout totaal afgebrand tengevolge van hooibroei. Terwijl men bezig was het hooi naar buiten te brengen, sloegen de vlammen met zulk een kracht naar buiten, dat de woning in korten tijd in lichtelaaie stond. Alleen de brandkast werd gered. Vermoedelijk door hooibroei zijn te Landrum op Terschelling twee pan den, waarin het landbouwbedrijf werd uitgeoefend, in asch gelegd. Alles was verzekerd. Twee kinderen van een boer te Tauplitz (Oostenrijk), van 9 en 5 jaar zijn, toen de vader niet thuis was, blijkbaar spelend in een koffer gekropen. Toen de boer weer thuis kwam, zijn kinderen niet vond, overal naar hen zocht en eindelijk op de gedachte kwam den koffer te openen, aanschouwde hij hun lijkjes. De arme kleinen, die ge stikt waren doordat het zware deksel van den koffer toe en in het slot was gevallen, hielden elkaar vast om strengeld. Vanwege de vredelievendheid. Krupp heeft 't nog nooit zoo druk gehad als nu. Hij moet 450 batterijen geschut aan verschillende landen leveren. En de tweede vredesconferentie staat voor de deur. Zitting van 28 Aug. 1906. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Dhr. De Feijter zegt dat op de agenda van de vorige] zitting onder punten VIII en IX stond] „Verordening belasting op de openbare] vermakelijkheden en idem op de hon den", hij heeft er echter niet op gelezen „Verordening heffing schoolgelden", is deze zoo maar pardoes in 't midden geworpen en is dat niet behandeld in strijd met het reglement van orde. De Secretaris zegt dat ook niet in de notulen staat, dat dit punt op de a'genda stond maar dat dhr. Lamaïtre het voor stel deed om met de onder punten VIII en IX genoemde verordeningen ook verordening heffing schoolgelden in te trekken. Dhr. De Feijter zegt met de omvraag hierop nog eens te zullen terugkomen. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van terugzending! van goedgekeurde kohieren hoofd, om slag en schoolgelden. h. Idem van dhr. J. Smies dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerl.l Armbestuur aanneemt. Idem van dhr. J. Verijzer dat hij zijne benoeming tot lid van hetBurgerl. Armbestuur niet aanneemt. c. Brief van het Bestuur der am bachtsschool te Hulst nogmaals voor-] stellende aan de gemeente om haar eene subsidie van 60 toe te kennen, temeer omdat zich reeds leerlingen uit Axel voor het bezoeken van genoemde I ambachtsschool hebben aangegeven. 1 Dhr. De Feijter vraagt wat hierom trent het voorstel is van het Dag. Bestuur. De Voorz. zegt dat hierover nog niet is gesproken, daar het schrijven pas is ingekomen. Dhr. De Feijter kan er geen aanlei ding in vinden om subsidie te verleenen J omdat er leerlingen van Axel naar de ambachtsschool zullen gaande am bachtslieden, die hunne kinderen naar die school zenden kunnen de kosten zelf wel betalenhet ligt niet op den weg der gemeente om dat te doen. Dhr. Van Hoeve zou in overweging geven om eens te onderzoeken hoeveel leerlingen van Axel die ambachtsschool zullen bezoeken, voor één is het natuur lijk niet de moeite waard, maar wanneer er meer zijn, zou hij er wel voor zijn om er land wel D amb in 1 inri< daai D maa groc schc leer aan hij sub! D om weg met lei ling geb M en hoe bac i: ove E con rap en toei ver goe E Bui E slag daa gev I VOO I con de Die 1 nog pla het legt gro ber te I I opc gro I Ax afw I in doe ge\ toe san vai ont dat om rin in ma 1 zijc zoc onl lee dai hec het 1 zoi om nog ind wa lat j rio ko: mi kit

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2