al m im iudUk3UiS 41. Woensdag 29 Al!t(N>. ♦laar <4, Nieuws- en Advertentieblad i voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEM W, Buitenland. FEUILLETON. ^>0 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 GJent; franco per post. 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ITALIË. Er liep Donderdag te Ancona een gerucht, dat Oostenrijksche torpedo booten 's nachts voor de haven waren geweest en éven onverwacht weer vertrokken. Aan de Petit Bleu wordt geseind, dat het gerucht bij onderzoek waar is geblekendrie kleine schepen zijn met uitgedoofde lichten den haven ingang van Ancona genaderd. Itali- aansche torpedojagers zetten de geheim zinnige nachtelijke bezoekers na, maar dezen waren weldra in de duisternis verdwenen. Volkomen zeker, dat het Oostenrijkers waren, is men evenwel niet. De afgevaardigde Michele Torraca, invloedrijk parlementair medewerker aan de Corriere della Sera is Donderdag bij Alagna Sesia in de provincie Novara bij het zoeken naar edelweisz te pletter gevallen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrijksche grenspolitie heeft bij Podwoloczyska in Galicië de hand gelegd op twee Armeniërs, die bij onder zoek in hun koffers bleken te hebben wapens, bommen en munitie. Uit pa pieren bleek, dat beiden tot de Russische socialistisch-revolutionaire partij be- hooren. Behalve vorstelijke personen herbergt Marienbad op 't oogenblik ook verschei den ministersEngelsche, Fransche, Hongaarsche, enz. Onder die Fransche is er een, die zich heel bescheiden op 48) F »Ik geloof waarlijk neef, dat wij ons moeielijk daarvan een denkbeeld kunnen vormen. Zoo bij voorbeeld, kom ik ei rond voor uit, zeer verrast te zijn geweest, toen ik u gisteren, bijzonder in high spirit, met half uitgetogen degen, midden op den dag op straat zag.« »Mij Pc riep Eduard verschrikt uit, »en weet mama dat Pc »Van mij althans zeker niet.« >En was je toen al bij Rentinck [geweest Pc I »Neen, ik ging er juist heen.* »Ha, je ging er juist heen, en je kunt me bij Agues niet van dienst zijn Pc »Maar welk verband zit daar nu tus- schen Pc »Ja, welk verband zou daar tusschen zitten Och hé neen, dat zou-je niet weten Nu, dag nicht Alida, ik heb je verdere dienst niet meer van noode, hoor Mama heeft goed geziene, en knarsen- tandeude vloog hij de deur uit. In den aanvang kon het meisje nauwe lijks hare gedachten verzamelen van verwondering. Toen zij eindelijk alle omstandigheden eens goed naging, be greep zij dat haar toestand bij nicht de vreemdelingenlijst heeft ingeschre ven als „Dr. Georges Clémenceau uit Parijs." Dit schijnt echter minder een gevolg van 's mans eenvoud dan van economische overwegingen te zijn. Er is, zooals wel bekend, in de meeste Duitsche en Oostenrijksche badplaatsen een z. g. Kurtaxe, die geheven wordt naar de maatschappelijke positie van den badgast. Als minister zou Clémen ceau zeker vijftig kronen per dag voor zichzelf en dertig voor elk lid van zijn gevolg te betalen hebben gehad. Maar „Dr. Georges Clémenceau uit Parijs" betaalt als geneesheér voor zichzelf niets evenmin als voor zijn gezelschap. 't Is de Parijsche Eclair, die 't ons vertelt. Bekend is overigens, dat Clé menceau zich niet in schitterende finan- cieele omstandigheden bevindt. En dan zyn die paar honderd kronen per dag maar meegenomen. RUSLAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben gewapende roovers, allen Joden, een aanval gedaan op het station Otwozk bij Warschau. Een machinist werd gedood, waarna de róovers er met 800 roebels uit de stationskas van door gingen, 's Nachts zochten troepen den omtrek af en namen 11 verdachte sujetten gevangen. Vrijdagochtend toen de trein met deze gevangenen Warschau naderde wacht ten een vijftig man hem op en begonnen met revolvers te vuren. De tien sol daten, die de gevangenen bewaakten, schoten torug, doodden een revolutionair en wondden er een, die gevangen werd Valmer zóó uiterst moeielijk was ge worden, dat zij onmogelijk lang meer daar blijven kon. Ze had dan ook reeds vroeger in een brief aan mevrouw Otte- wal te kennen gegeven, dat zij gaarne naar Rotterdam wilde terugkomen, maar deze, wie dit nu eens minder goed convenieerde, had in haar antwoord de argumenten van Alida opgenomen als waren ze louter uit discretie ontsproten. Zij moest nog maar wat genoegen hebben, en zich niet geneeren, want zoolang de logés nog bleven, zou men haar toch moeielijk kunnen bergen.* Ze moest dus blijven, want op eene andere wijze nicht Valmer te verlaten, hieraan viel zelfs niet te denken. Gesteld eens, dat zij voorgaf haar moeder in Amsterdam te willen bezoeken, zou het niet voedsel geven aan het denkbeeld, dat nu eenmaal zoo zeer bij de hospita had wortel ge schoten, dat zij namelijk smoorlijk verliefd op Eduard was geworden en het dus door jaloezij en teleurgestelde liefde, daar niet kon uithouden. Buitendien nu heen te gaan, nu de jongeling haar klaar blijkelijk van eenig verraad verdacht, moest haar noodzakelijk in een valsch licht stellen. Dus hier blijven en dagelijks met wantrouwen worden be- jegeud Ook dat mocht niet! Welaan dan nicht Valmer gezegd, dat deze in dwaling verkeerde en zij geene liefde gevoelde voor Eduard. Maar gesteld zelfs, dat de dame zulke onmogelijkheden genomen. De anderen namen de vlucht in de bosschen. Bij Pjatigorsk in den Kaukasus zijn in een dichtbezetten personenwagen een bankkassier en een hem vergezellende gendarme zwaar gewondde daders wisten met 17,000 roebel uit den trein te springen en in een bosch te ver dwijnen. Te Kinesjma bij Kostroma zijn den kassier der fabriek Bahakin 28,000, te Iwanof-Wosnessensk deu kassier der fabriek Janjoenenski 30,000 roebel ont roofd. De daders ontkwamen. Bij de opening van een postzak uit Eriwan, waarin volgens de bijbehoo- rende dienstpapieren voor een waarde van 148,000 roebel aan bankbilletten en andere geldswaardige papieren moest zitten, bleek op het hoofdpostkantoor te St. Petersburg niets te zijn dan wat vodjes papier met stukken lood er in. Van buiten was er niets aan den zak te zien. Tijdens de staking op de Krenholm- sche lakenfabriek bij Narwa mishan delden de arbeiders den directeur. Daarop werden troepen ontboden. Veer tig raddraaiers nam men gevangen, die naar Reval overgebracht, door 3000 werklieden gevolgd werden op hun tocht naar de gevangenis. TURKIJE. Sedert Woensdag loopen cr teKonstan- tinopel geruchten, dat de toestand des Sultans weer minder gunstig is. Maar het schijnt slechts een kleine aanval van de blaasziekte te zyn geweest. zou kunnen gelooven, hoe haar sommige zaken uitgelegd, die haar toch vreemd hadden moeten voorkomen Ja, dót was het ergstezij had hoewel zij niet schuldig was aan het feit, waarvan men haar betichtte zij had schuld, zware schuld, zóó zwaar zelfs, dat zij die on mogelijk door vrijwillige bekentenis kon uitwisschen. Zoo Alida het overhandigen van Hugo's brief aan mevrouw Valmer vefhaalde nimmer, nimmer zou zij op vergiffenis kunnen rekenen En ge steld zelfs dat kwam eens Jjders uit, nog heiliger was de plicht die zij tegen over Van Waren te vervullen had, die toch rustte op eene belofte, die zij destijds zoo met hart en ziel had afgelegd. In het volle besef van haren moeielijken toestand, schoot haar niets over, dan de ontwikkeling van dit drama gelaten af te wachten. Eduard was naar Rentincks huis ge gaan, om naar 's mans gezondheid te vragen, of eigenlijk om Agues te zien. De laatste echter liet hery door de meid zeggen »dat mijnheer iets beter was, maar dat de juffrouw volstrekt boven blijven moest en "zich dus liet veront schuldigen.Vrij uit zijn humeur, slenterde Valmer naar ziju sociëteit. Aan zulk eene ontvangst was hij volstrekt uiet gewoon. Al was het slechts een oogenblik, Agnes had hem althans kunnen spreken, want haar vader was niet zorge lijk. Hier moest dus iets anders achter Het selamliek had op de gewone wijze plaats. De Sultan zag er vrij goed uit. Hij werd stormachtig toegejuicht door de menigte. In Trebizonde is pest uitgebroken, maar alleen in de gevangenis, niet in de stad. Hoe de ziekte in de gevange nis, waar zich 450 veroordeelden be vinden, is gekomen, weet men niet. Vóór dat de builenpest haar verschijning maakte werd er een zeer groote sterf te onder de gevangenisratten waargeno men eerst op 8 Augustus werd de ziekte geconstateerd bij vier gevan genen, waar later nog zes patiënten zijn bijgekomen. De gezondheidsraad te Konstantinopel heeft twee bacterio logen naar Trebizonde gestuurd om onderzoekingen te doen en er zijn natuurlijk omvangrijke voorzorgsmaat regelen genomen om uitbreiding der ziekte in de gevangenis te verhinderen. CHILI. Te Santiago zijn vele vluchtelingen uit Valparaiso aangekomen. Er zyn keukens geopend waarin het volk om niet gespijzigd wordt. De voorraden bleekpoeder voor ontsmetting zijn uit geput. Ongeveer 500 lijken te Valpa raiso zijn nog niet begraven. De spoorlijn van Valparaiso naar Vina del Mar is weer bruikbaar. Op de lijn van Gran Avenida naar Aduana kan de dienst in acht dagen tyds hervat worden, maar het is nog niet te voorzien, wanneer de lyn Independencia-Victoria weer te gebruiken zal wezen. De tram maatschappij te Valparaiso heeft alleen een schade van 180,000 gulden. Te zitten, en hij behoefde niet te vragen wat, het werd bijna zeker dat Alida, om Agnes van hem af te trekken, de scène, die zij had gezien, verteld had. »Toch zal het lang duren," dacht hij, »voor ik den appel van die slang aanneem. Ik zou er het paradijs door verliezen.* Het noodzakelijke gevolg was eene totale omkeering vau Valmer's gedrag tegenover Alida. In plaats van de wel wat overdreven courtoisie, zoodanige stijfheid, ja somtijds lompheid, dat me vrouw Valmer er zelfs verlegen ouder werd. Waarlijk de krenkende houding van Agnes werd gedurende verscheidene dagen goed volgehouden, zoodat het Eduard begon te vei velen, langer aan de deur afgescheept te worden, en hij geheel wegbleef, tot hij op zekeren dag, geheel toevallig het meisje ontmoette. Toen hadden er eenige vluchtige inlich tingen plaats. Agnes gaf te kennen dat zij verstoord op hem was, ze noemde echter de ware oorzaak van de wijziging- in hare denkbeelden niet, maar zei koeltjes »dat er zulke wonderlijke ge ruchten van hem in omloop waren, dat zij eerst betere informaties wenschte in te winnen, voor zich als weleer met hem af te geven.* Eduard werd daarop dol driftig en riep, »wat bedoel je? Ik moet, ik wil het weten Zij echter antwoordde niet.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1