Rechtszaken. Gemengd Nieuws. raals weduwe aldaar zijn 50,000 boo men vernield. In het kantoor der reederij Nadeida te Nisjni Novgorod drongen zes met revolvers gewapende lieden binnen, overweldigden den dienstdoenden poli tieman, roofden 10,000 roebel uit de kas en gingen er van door. Een der roovers is gepakt met een deel van het geld bij zich van de overigen is geen spoor. De gouverneur heeft gelast permanente kozakkenwachten ter bescherming der jaarmarkt te plaatsen. CHILI. Wreeselijtte Aardschokken. Een telegram uit Valparaiso aan de New York Herald, dd. 17 dezer meldt Zonder de minste waarschuwing is de stad gisterenavond om 8 uur door een aardbeving geteisterd. Honderden raen- schen kwamen op slag om, ettelijke andere honderden zijn opgesloten in de puinhoopen, en van hen zyn er velen in de vlammen omgekomen. Dadelijk na den eersten schok brak er brand uit en alle takken van den stedelijken dienst werden verlamd. De paniek en ontsteltenis die volgden, waren onbe schrijfelijk. De meuschen die aan den dood ontkwamen, waren verdwaasd van schrik en konden weinig hulp aan de slachtoffers bieden. De handelswijken van de stad zijn bijna geheel verwoest. Er woeden nog steeds branden. Wol ken van verstikkenden rook komen in de straten neer, waar drommen zwer vers zonder dak boven het hoofd door de ijselijke ramp als verbijsterd rond- loopen. Uit Santiago heeft men nog niets ge hoord. Men vreest dat het die stad oven slechts gegaan is als Valparaiso. Er zijn geen treinen in de stad aan gekomen of vandaar vertrokken sedert den eersten schok. Er waren twee duidelijke verschrik kelijke schokken. De tweede volgde bijna onmiddellijk op den eersten en voltooide de verwoesting. De geheele stad scheen een oogenblik achterwaarts en voorwaarts te zwaaiendaarna volgde een plotselinge beving met zulk een geweldige kracht, dat heele rijen gebouwen in enkele seconden tegen den grond tuimelden. Daarop sloegen de vlammen in de handelswijk uit en voor Donderdag middernacht was te zien aan de branden in de wijk Bella Vista, dat dat gedeelte van de stad ook verloren was. Rondom de stad zijn vele grondver schuivingen voorgekomen. maar hem werd, met de hoffelijkheid, de Russische grooten zoo eigen, het allerbelangrijkste als met den vinger aangewezen, ja eene verhoogde waarde geschonken door wetens-vaardige bij zonderheden, geschiedkundige anekdoten of wel degelijke kunstkritiek. In de vertrouwelijkste kringen rondgevoerd, met talentvolle en aanzienlijke mannen en vrouwen in gezelschap gebracht, hetgeen toch bij de groote hospitaliteit der Russen zoo gemakkelijk is, werd het verblijf in de Nevastad voor van Waren een bron van veelzijdigheid, die hoofd- vereischte voor waarachtige beschaving. Strekte het hem, bij de sombere ge dachten, die hem somtijds vervulden, tot afleiding, hij zag er tevens een middel in tot waarachtig geluk. Ja, die be schaving zou hem tot een geheel ander man gevormd hebben, als hij in het vaderland terug zou zi;n, ja, hij zou niet meer behoeven te vreezen geheel ten achteren te staan in vorming bij zijne nog steeds zoo teeder beminde Agues O, hij kon begrijpen dat Rentinck hem niet waardig had gekeurd om haar te bezitten. Haar echtgenoot, thans gevoelde hij het diep, moest meer wezen dan een halve boer uit een dorp, hij moest bij het zuiverste gevoel eene veelzijdigheid van kennis, een warm hart voor al het heerlijke wat de wereld den sterveling aanbiedt vereenigen. O bij zulke jeug dige, maar, hoe men ook in later tijd Volgens e -n telegram uit Lima aan de Sun, breidde de brand die te Val paraiso na de aardbeving uitbrak, zich vaD de Plaza de la Ordén noordwaarts uit. Vele huizen werden verwoest. Alle huizen in de stad zijn meer of min der beschadigd, hetzij door de aardbe ving, hetzij door brand. Vele families nemen de wijk. De schepen in de haven van Valparaiso hebben niet geleden. De straten die het meest hebben gele den, zijn de Calle Blanca, de Calle de Condeel, de Calle de Esmeralda en de wijk Delicias. Later berichten uit Santiago ver melden dat aldaar alle groote gebouwen beschadigd zijn, er zijn 55 dooden eu de schade beloopt 2 millioen peso's. (I peso is 90 cent.) Te Valparais zijn 5000 dooden. Niet minder dan 82 schokken zijn gevoeld. Er is gebrek aan water en levensmid delen. De spoorwegen zijn vernield door aardsehuivingee en de telegrafi sche gemeenschap is eveneens ver broken. AXEL, 21 Augustus 1906. Ter openbare terechtzitting der arron- dissetnents-rechtbank te Middelburg van 1.1. Zaterdag is de heer J. A. Dregmans, candidaat-notaris alhier, aangewezen lot plaatsvervanger van diens vader, den heer notaris Pjeter Dregmans alhier en zulks gedurende eene maand, als zoo danig beëedigd. Wij maken het publiek nog eens indachtig, welk groot gemak de post zegelboekjes opleveren. Deze zijn aan het postkantoor verkrijgbaar in 5 soor ten, namelijk met 24 zegels van 2c. voor 61 cent, met 24 van 3 cent voor 73 cent, met 24 van 5 cent voor f 1,21, met 24 van 121/2 cent voor f3,01 en met 6 van 1 cent, 6 van 25, 6 van 3 en 12 van 5 cent voor een gulden. Donderdag 11. had ten raadhuize alhier ten behoeve van de gemeente de aanbesteding plaats van plus minus 1500 Liter zuivere Amerikaansche (geen Russische) petroleum, 12000 K. G. Bel gische anthraciet, grootte 20/30 c.M., 1000 K.G. mechanisch geklopt, gesor- tèerd en gezeefde cokes no. 1 en 5000 K.G. ruhrkolen (stukken). Ingeschreven werd als volgtvoor de petroleum de heeren C. P. Gast 9l/s cent, J. S. van Rijn 9l/* cent en P. H. Esselbrugge 8 cent per Liter; voor de anthraciet de heer D. C. Schieman f 17,88, per 1000 K.G.; voor de ruhrkolen de heer D. C. Schieman- f 13,44 per 1000 K.G. Voor de cokes werd niet ingeschreven. De levering is aan de laagste in schrijvers gegund. Door den Minister van Financiën is tot klerk eerste klasse ter registratie te Hulst benoemd de heer P. G. A. Poppe te Gorinchem, en zulks in de plaats voor den heer A. C. M. Poppe, die tot deurwaarder bij het kantonge recht te Hulst is benoemd. Zaterdag had onder de gemeente Clinge een treurig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer A. Verstraeten van Kieldrecht op zijn in gang zijnden wagen wilde klimmen, gleed hij uit en werd overreden. De man was onmid dellijk dood. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. Arrond. Reehtbank te Middelburg. Zitting van 21 Aug. 1906. J. C. R., 20 j., stroodekker te Hoek, is wegens wederspannigheid en mis handeling veroord. tot 3 weken gevang. F. W., 33 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. verandert, dat men het toch nimmer ge heel vergete bij zulke waarachtig zuivere gevoelens, kon de weelderige verscheidenheid waarin hij zich bewoog, niet anders dan rijke en uitmuntende vruchten voortbrengen. Zoo ging zijn löven snel voort, ja zóó snel, dat hij zelfs soms zou wenschen tot verademing te komen. Geen dag echter ging er om, dat hij niet dacht aan zijn vaderland, aan allen die hij daar had achtergelaten, aan ALida, aan Agnes vooral. Geen dag dat hij niet reikhalzend uitzag naar een brief uit Rotterdam. Ottewal schreef echter slechts zeldzaam en diens brieven bevredigden hem weinig, want zij vermeldden van Agnes geen enkel woord. Eens toch en de constateering van dit feit heeft voor den lezer meteen het voordeel van met de chronologie van ons verhaal, voor zoo ver het noodig is, weder eenigszins op de hoogte te komen eens toch kreeg hij een brief van Ottewal, die wat dikker was dan gewoonlijk. Die kleine omstandigheid was voldoende om hem nog zenuwachtiger open te breken dan anders. Daar viel een brief uit hoe »ja, ja van haar, van haarriep hij en hij schreide van vreugde>0 hoe lang is het geleden dat ik geen schrift van haar heb gezien, maar toch is 't haar hand, ik ben er zeker van Hij kon nauwelijks lezen van aandoening. Wel had Alida woord Men meldt aan de A7. R. Ct. Verleden jaar en ook dit jaar heeft men zich in de Langstraat toegelegd op deu teelt van eene vroeger daar onbekende aardappelsoort, .Eigenhei mers" genoemd, en men heeft daarmede niet alleen uitstekende resultaten ver kregen, wat betreft de hoeveelheid en de hoedanigheid van den oogst, maar, waar alle andere aardappelsoorten door de ziekte worden geplaagd, mag tot heden van de „Eigenheimers" worden gezegd, dat zij nog geen spoor van ziekte vertoonen. Ook verleden jaar bleet deze soort ziekte-vrij. Uit Lobith schryft men Zondagochtend, omstreeks negen uur, heeft de aldaar gestationneerde rijks veldwachter van Bentem, in het nabij deze plaats gelegen „Hol van Mozes", een strook bosch langs den oever van den Ryn, een menschelijk wezen aan getroffen, grootendeels verborgen onder dicht struikgewas. Te voorschijn gebracht, bleek het te zijn een geheel uitgeteerde man, te zwak om zich alleen te kunnen voort bewegen. Met zachte stem kon hij nog meedeelen hoe hij heette enz. Het laatst had hij als schilder gewerkt te Bocholt in Pruisen. Gedurende de jongste 14 dagen had hij zich opge houden ter plaatse, waar hij nu ge vonden is, zonder te eten, drinkende het Rijnwater, .dat hij nu en dan uit de rivier haalde. De man, die er vrij fatsoenlijk uitzag, gehouden, al had het lang, zeer lang geduurd. Wel had Agnes hem nog lief, wel was zij nog dezelfde als voorheen, haar gevoel was hetzelide gebleven, maar wat was zij geestig geworden Agnes, Alida, Ottewal, wat dacht hij er nog aan om zich over den laatsten te beklagen Daar was slechts een grondtoon in zijne ziel, dankbaarheid jegens allen! En hij vloog naar Stade, want het gevoel moest een uitweg hebben. »0 riep hij uit, »ik heb een brief van haar, zij is mij trouw gebleven, ik wist het wel U En de vriend liet hem uitbarsten, en drukte hem met gevoel de beide handen. Toen ontglipten hem toch weer deze woorden »bon enfant,* maar er lag thans öp zijn wezen niet alleen ironie en medelijden, maar vooral ook eene mate van sympathie uitgedrukt, die het voor Hugo onmogelijk maakte, om zich gekrenkt te gevoelen. Wordt vervolgd.) moest op een wagen naar de Tolkamer worden vervoerd, waar hij voorloopig in den politiewacht werd opgenomen. Daar werd hem aanstonds eenig ver sterkend voedsel toegediend, en midde lerwijl om den dokter gestuurd. Bij zijn komst constateerde deze, dat de ongelukkige in het laatste stadium van tering verkeerde. Welke beweêgredenen de man heeft gehad, om op zulk eene vreemdsoortige manier en plaats zijn dood te willen verhaasten (volgens den dokter is zijn einde zeer nabij), is men nog niet kunnen te weten komen. Inderdaad moeten ook sommigen hem, twee weken geleden, nog in oogen- schijnlijk beter conditie, langs de huizenrijen hebben zien gaan. N. R. Ct. Aan brandwonden overleden. Naar het ziekenhuis te Utrecht is overge bracht de 77 jarige weduwe v. d. H. aldaar, die door het omvallen van een petroleumlamp ernstige brandwonden had gekregen. De brandende olie liep over haar kleeren heen en in een oog wenk stond zij in lichte laaie. Haar toestand was reeds dadelijk van dien aard, dat men het ergste vreesde. De arme vrouw is onder hevige pijnen aan de gevolgen bezweken. Een vrouw te Maastricht liet de jeneverflesch onder het bereik van haar 4-jarig zoontje, terwijl zij boodschappen ging doen. Toen zij terugkeerde lag het kind bewusteloos op den grond. Het had zooveel jenever gedronken, dat het eenige uren later dood was. Naar het Huis van Bewaring te Arnhem is overgebracht zekere C. A. K., uit Beuningen, door de maréchaussée uit Nijmegen gearresteerd wegens het toebrengen van een achttal wonden met een mes aan een fietsrijder, die hem had aangereden en wiens toestand zeer ernstig is. Verdronken. Te Boskoop speelden langs den waterkant eenige kinderen. Het 4-jarig dochtertje van den heer H. Groeneveld geraakte te water, en hoewel op het hulpgeschreeuw eenige personen toeschoten, die het kind op het droge brachten, konden de levens geesten niet meer worden opgewekt. Dit is het tweede kind, dat daar deze week is verdronken. Een vlugge vogel. Te Antwerpen is een gevangene er door zijn buiten gewone vlugheid in geslaagd te ont snappen. Hij had datzelfde ook al uitgehaald te Rijsel, zoodat men tegen hem gewaarschuwd was. Maar tijdens de wandeling op de binnenplaats der gevangenis wist hij door een open deur op een andere binnenplaats te vluchten, toen op een gebouwtje te klauteren er zoo op een gebouw van een daarnaast gelegen bleekerij te komen. Daar werd hij door de bewoners bemerkt. Hij riep den s menschen toe hem toch maar te laten loopen. Hij hing een tijdlang met de handen aan de dakgoot en liet zich toen vallen van een hoogte van 8 meter, zonder zich erg te bezeeren want als een haas" liep hij den bleekhof over en vervolgeus een langen gang door, drie huizen voorbij de gevangenis in de Begijnenstraat uitkomende Daar liep hij recht aan op vier wachters, die inmiddels zijn ontvluchting ontdekt hadden. Hij wist hun te ont komen en snelde de Bervoetstraat in, liep een langen gang binnen, achter volgd door de gevangenbewakers, en kwam toen terecht in een andere wasscherij. Op de plaats staat daar ook een afdak, dienende als bergplaats van schildersgereedschapladders, enz. Als een kat zoo vlug, beklom hij een ladder, was in een oogwenk het dak op, en zonder een oogenblik te dralen, sprong hij aan de andere zijde eraf. Hij kwam terecht in een kuip met water. Gelukkig voor hem dat hij niet in een nevenstaande kuip is gevallen, die een sterk bijtende stof bevatte. De vluchteling liep het daar gelegen huis uit en kwam weer terecht in de Begiji nis. loopei meer 0n| midd<

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2