Aanbesteding. il u EIND COED AL W. No. 37. Woensdag 15 IJ Nieuws- en Advertentieblad il ft voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEHAX, Buitenland. FEU1LLETON JfnS Jbti fc H* 5* tb S Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER AXEL. ADVERTENTIË N van 1 tot 4 regels 25*Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op Don derdag den 16 Augustus a. s., des namiddags ten 5 ure, ten raadhuize zal worden aanbesteed, de levering van I. Plus minus 1500 liter zuivere Amerikaansche (geen Rus sische) PETROLEUM. II. 12000 Kilogram Belgische ANTHR ACIET, grootte 20/30 m.M. III. 10000 Kilogram mechanisch geklopt, gesorteerd en ge zeefde COKKS No. 1. IV. 5000 Kilogram RUHRKO— LEN (stukken). Inlichtingen te bekomen ter Secre tarie. Axel, den 9 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. De Keizer heeft de familie Krupp veel eer bewezen, door een paar dagen op villa Hügel haar gast te blijven. Donderdagavond gaf de zangvereeni ging „Gemeinwohl", die uit beambten en werklieden van Krupp bestaat, een uitvoering van volksliederen. De Kei zer was aangenaam verrast door de uitstekende stemmen die er bij het koor waren. En hij juichte het toe dat de vereeniging het volkslied zoo in eere hield. Bij de zang wedstrijden komt het, zeide hij in een gesprek met den directeur, meer op halsbrekende toeren, op nauwelijks bereikbare hooge tonen en andere' kunstigheden aan. Het eigenlyke volkslied hoort men haast niet van zangvereenigingen, tot 's Kei zers groot leedwezen, want hij mag veel liever een lied als „Werhatdich, du schöner Wald" dan de een of andere opgeschroefde partituur. De Keizer was ingenomen met een pas verschenen uitgave van volksliederen en hoopte dat nu bij wedstrijden het eigenlijke volkslied meer ten gehoore zou gebracht worden. Vrijdagochtend heeft de Keizer een paar uren lang de fabrieken en werk plaatsen bekeken. Hij bezocht o. a. de pantserplatenwalserij, de oprichting voor metaalonderzoek, de fabriek van slaghoedjes en drie geschutgieterijen. Op het schietterrein werden ten slotte verschillende kanonnen van de nieuwste soort voor hem afgeschoten. Om halfdrie vertrok de Keizer naar Wilhelmshöhe. Mevrouw Krupp heeft de Wilhelras- orde gekregen. Te Passau, in Beieren, bevindt zich in een verzegeld spoorrijtuig een Roe- meniër die melaatsch is. Hij wordt door de Duitsche overheid uit Frankfort a d M. naar zijn land teruggezonden. De Oostenrijksche overheid weigert echter den man over hare grens te laten. Zoo lang de onderhandelingen duren, moet het spoorrijtuig met den Roemeniër te Passau blijven staan. Bij schietoefeningen in een van de forten aan de Wezer is een granaat voor zij in een kanon was geplaatst, gesprongenT wee man werd en gedood, een gevaarlijk en 8 licht gewond. FRANKRIJK. Te Lyon heeft de zomerhitte een slachtoffer gemaakt op ongewone wijze. Daar is een man, men kan bijna zeggen door de hitte bevroren. De koetsier van een ijswagen kreeg het zoo met de warmte te kwaad, dat hij even tot opfrissching in den wagen kroop. De overgang was te sterk. In den wagen beving hem de koude. De man viel flauw en werd een tijd later gevonden met bevroren beenen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Er is weinig hoop, dat hij het leven er bij haalt. ENGELAND. De werf van Vickers, Maxim Co bouwt voor Rusland een grooten kruiser, en nu gaat te Londen het gerucht, dat er voor de Russische regeering inlich tingen worden ingewonnen om in Enge land een of twee groote linieschepen te bouwen, grooter dan de Russische vloot er nog gehad heeft. De goede ver standhouding met den ouden vijand legt Engeland geen windeieren. 45) »En wie zijn deze?* vroeg Hugo wijzende op het drietal. «Geredden hoop ik?« „Ja, ik heb niet ongelukkig gewerkt, al is er één verdronken. De vader van den armen jongen. Wij zagen hem verdrinken. O 't was een vreeselijk gezicht Ofschoon de beide vrienden Hollandsch spraken, en dus de jonge Fin daarvan geene syllabe verstond, begreep hij nu toch waar men het over had, en hij begon bitter te schreien. Hugo werd diep bewogen. Hoe gaarne had hij de schipbreukelingen wat toege sproken Hij kende echter de Russische taal niet. Eindelijk, als ware het hem behoefte toch wat te zeggen, riep hij half snikkende »o Stade, welk een edel inensch zijt gij »Edel als ik op zijn Zondagsch ben, zooals ieder mensch,« zei deze lachende. «Kom, laat ons toch wat harder loopen, ik ben verlangend mijne arme Cathinka te zien.* «Neenriep Hugo eensklaps vast beraden. »Integendeel, loop zacht, en ik zal zoo hard gaan als ik kan.* „En waarom Die arme jongens hebben behoefte aan warmte.en rust.« «Cathinka zon zich dood schrikken als ze je nu in eens zag althans zeker, ze zou een dwaas figuur voor Weiszblut maken. «Het is waar, we moeten haar sparen, ofschoon je niet moet vergeten, dat hij niet gauw voelt, hij heeft een huid als een renoceros.« «Toch niet Stade, dat is overdreven, maar enfin, daarover later, ik vlieg naar huis.* .Maar neem dan dien jongen met de flambouw meê.« »Oeh dat hoeft niet of ja, liet is toch misschien beter,en met één gaf Stade zijne orders aan den jeugdigen schipbreukeling, en liepen deze en Hugo zoo spoedig hunne vermoeide leden het slechts gedoogden. Weldra waren zij het huis genaderd. Nu was echter goede raad duur, neen, zelfs voor grof geld niet te krijgen. Mevrouw Weiszblut moest het eerst gesproken worden. Zou zij in huis zijn r1 En hoe met den jongen te handelen, die natuurlijk niets liever wenschen zou, dan eindelijk onder dak te komen en te rusten Hugo beproefde om eenige Duitsche en Engelsche woorden te spreken, doch het bleek dat de Fin niets dan zijne eigene taal verstond. Besluite loos liep hij een paar malen om het huis heen, om te zien of hij door de ramen kon ontdekken, wie daar binnen waren De jongen drukte, zonder merkbaren onwil, als het ware machinaal de voet stappen zijns voorgangers, en verlichtte het pad met den fakkel. Gelukkig duurde het niet lang, of Cathinka, die waarschijnlijk het licht in de verte had gezien, kwam er op af. Wie is die knaap riep ze gespannen en haastig. »Een arme schipbreukeling,ant woordde Hugo. Dadelijk richtte mevrouw Weiszblut zich tot den jongen, en overstelpte hem met vragen in "het Russisch, waarvan Hugo, voornamelijk ook door de snelheid waarmeê de woorden uitgesprokei werden, geene syllabe verstond. Hij haastte zich dus aan den Fin een wenk te geven, van niet te antwoorden, hetgeen deze scheen te begrijpen, althans hij zweeg en van Waren nam die gelegen heid gretig waar om het woord op te vatten. Men moest dan ook tot de zaak komen, want Stade kon spoedig daar zijn. «Er zijn nog meer geredden, en wie ze gered heeft, zult u wel kunnen raden.* »Ja, dat moet Stade gedaan hebben, maar waar is hij dan, hij zelf? Toch niet vergaan «Dan hadt u mij nooit weder gezien sinds het kompliment van heden avond,» liet hij er glimlachende op volgen, niet o in te toonen dat hij zich beleedigd gevoelde, maar om door scherts hare Een gezelschap Belgische journalisten is in Engeland op bezoek. Zij hebben koning Eduard een telegram gezonden, waarin zij de hoop uitspreken, dat hun bezoek op eenigerlei wijze zal meehel pen om de vriendschappelijke gevoe lens tusschen de volken van Europa te bevorderen. RUSLAND. Een deputatie uit de arbeiders van twee Moskousche fabrieken heeft alle werklieden dier beide ondernemingen opgegeven als lid van den anti-omwen- telingsgezinden Bond van Russische mannen. Op deze wijze hopen de ar beiders te ontkomen aan den dwang tot deelneming aan politieke of alge- meene stakingen. Volgens een bericht uit Wertsjne- Oedinsk in het Tran sbaikal-gebied is door gewapende lieden op het station Sloedjenko 95,000 roebel geroofd. Ver schillende beambten werden gewond. Een aantal leden van Kamer en Senaat te Parijs, benevens van het Institut de France e. a., hebben besloten het volgend adres te zenden aanMoeromtsef, den voorzitter der ontbonden Doema „Wij ondergeteekenden, leden van den Senaat, de Kamer van Afgevaar digden, het Institut de France, vertegen woordigers van gemeentelijke instellin gen en inrichtingen voor onderwijs, benevens andere Fransche burgers, achten zich gelukkig u bij de sluiting van het eerste Russische parlement de betuiging van hun sympathie en hoog achting te zenden. De geschiedenis ongerustheid geheel weg te nemen. »Maar zeg mij dan, is is hij terug «Ja.« »Hoe kunt ge dat weten »Ik zelf heb hem gezien.* »Is het waar, waarachtig waar God dank Maar hoe kan het wezen Ik heb overal gevlogen om hem te zoeken en« doch plotseling slaakte zij een gil van verrassing, daar zij hem uit het berkenhout zag te voorschijn komen. Een oogenblik daarna lagen zij in elkan ders armen. Hugo keek verlegen rond, of zij ook konden verrast worden. De vreemde houding waarin hij hier voor kwam, hinderde hem, in aar daaraan was thans niet veel te doen. Cathinka schreide en lachte van vreugde en deed Stade honderd vragen. Van Waren liet tien minuten lang den uiet te stuiten wekker atloopen toen waagde hij het eindelijk om in bedenking te geven, of de schipbreukelingen niet naar rust zouden verlangen en of de andere vrienden ook niet uit hunne ongerustheid moesten gered worden. »Dat is waar, laat ons naar binnen gaan.* «Onmogelijk, zóó niet. Vooreerst de schrik, en dan neen Stade, hoor toe. Thans ben ik stuurman en moet gij volgen. Ieder zijn beurt. Eerst moeten deze Finnen hospitaliteit vragen, dan zal van zelf, zoo niet door Weiszblut, allicht door een der meisjes gevraagd

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1