Dokter J. 1 DE GAL8EIJDE, Landbouw. Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. vesting. Officiersgezinnen werden naar de stad (Helsingfors) overgebracht. Meer weten wij er op 'toogenblik Bij de Juni premiekeuringen van paarden in Zeeland werden bekroond met I'150 8 hengsten geboren in 1904, met f75 10 hengsten geboren in 1905, met f50 27 merries geboren in 1905 en met f50 22 veulens geboren in 1906. Bij de premiekeuringen van merries van 3-8, jaar werden bekroond, in het le districtSchouwen, Duiveland, St. Philipsland en Tholen, een dier met f 100 en 4 met f150; in het 2e district, Walcheren, Noord- en Zuid Beveland, 2 dieren met f160 en 3 met f150; in het 3e district, Zeeuwsch Vlaanderen W. D., 5 paarden met f 150 en in het 4e district, Zeeuwsch Vlaanderen O. D., 5 paarden met f150 en 2. met een getuigschrift. M. Ct. AXEL, 3' Augustus 1906. Ter gelegenheid van den 48sten jaar dag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde hier gisteren van de publieke en vele particuliere gebouwen de vlag. 's Avonds gaf Concordia" een concert op de markt, terwijl door de jeugd eenig klein vuurwerk werd afgestoken. Met ingang van 1 Augustus is op verzoek eervol ontslagen als deurwaar der bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Hulst, de heer mr. J. Adri- aanse. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Mid delburg van Woensdag is de heer mr. J. Adriaanse, advocaat, als procureur beëedigd en de heer mr. B. H. Carp, als griffier bij het kantongerecht te Dostburg. De heer Aug. IJsebaert, gemeente ontvanger te Koewacht, herdacht Maan dag den dag, waarop hij vóór 60 jaren als gaaischutter voor 'teerst optrid. Het gilde van St. Sebaetiaan te Zuiddorpe had, den jubilaris ter eere, een schieting uitgeschreven, waaraan 90schutters van heinde en verre deelnamen. De hoofd man van 't gilde, de heer A. Moerdijk, bood den jubilaris met een toespraak een bloemstuk aan. Evenzoo de schut ters van Moerbeke, Overslag, Saffelaere en Lokeren. Drie verguld zilveren medailles had de heer IJsebaert uitgeloofd, welke uit gereikt werden aan den heer Jos. van Belle te Caprycke, als treffer van den hoogvogel, aan de schutters van Cap rycke als komende van de verst liggende gemeente, en aan de schutters van Saffelaere van welke gemeente het grootst aantal schutters gekomen waren. Met ingang van 16 Augustus a.s. zijn, o.a. in Zeeland, verplaatst de kom- iniezen bij 's Rijks belastingen verbeelding Agnes Rentinck afspiegelde, werd hij begluurd door een paar dat niet zoo licht tevreden te stellen was, en hij ontwaakte plotseling door een vrij uit bundig gelach van Stade en Cathinka, die haar arm fideel op die van haren cavalier had gelegd. Hugo bloosde en wist dan nu ook maar niet beter te doen, dan zoo spoedig hij kon, te bevestigen dat de kippen prachtig waren. Het hielp weinig, mevrouw Weiszblut liet zulk eene weldadige bron van plagerijen niet voorbij vlieten, en niet alleen Stade maar ook de echtgenoot, die juist voor zulke aardig heden veel zin had, deden dapper mede. Dit werd des te hinderlijker, toen Hugo bespeurde dat Olga zich die plagerijen gaarne liet aanleunen. Hij beschuldigde zich zeiven tot hot dwaze begrip eenige aanleiding te hebben gegeven, en dit schuldbesef maakte hem nog stiller dan te voren, waardoor de zaak echter niet beter werd. Wordt vervolgd.) die der tweede klasseD. C. van der Hooft, van Veldzigt, A. de Maat, van Sas van Gent, beiden naar Ouden bosch R. Bauwens, van Roosendaal naar Neuzen; J. Kesteloo, van Neuzen naar RoosendaalC. den Goom, van Neuzen naar BrouwershavenH. Post, van St. Jansteen naar Neuzen K. Koets, van Sas van Gent naar St. Jansteen .J. G. de Kousemaeker, van Kerkrade naar Koewacht; O. van Krimpen, van Roosendaal naar Middelburgen die der derde klasseP. de Kort en E. J. Ruijmbeke, beiden van Zeven bergen (tijd.) naar Nispen; P. Water drinker en J. A. van Berne, beiden van Oud- en Nieuw Gastel naar Rucphen R. Schepers, van Roosendaal (tijd.) naar Veldzigt; E. .1. Prak, idem naar Sas van GentH. Jager, van Koewacht naar Sas van Gent; S. Lijkleraa, van Strijbeek (tijd.) naar RoosendaalJ. van Zon, van Strijbeek naar Woudrichem K. Zwikker, van Gendringen naar Strij beek en A. de Wild, van Blitterswijk naar Strijbeek. Naar gemeld wordt, is de heer J. J. van Arenthals te Hontenisse, wiens hofstede in den Wilhelm ««polder bij den stormvloed van Maart zoo ernstig ge teisterd werd, pachter geworden van een eveneens aan het kroondomein be- hoorende hofstede in Noord-Beveland. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 ll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St TSTikolaas (Waas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL 'Zondag 5 Augustus IttOtt. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9 ure Os. J. B. T Uugeriho'tz Nam. 2 ure Os. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Os. E. H. Broekstra Nam 2 ure Os. E. fl. Broekstra Kerk B. Voorm. 9 ure Os. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Os R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) V oorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. ONWEER. Het ou veder van Dinsdagavond heeft behalve over deze streek, over-een groot gedeelte van Zeeland en Zuid- Holland gewoed en hier en daar ver schrikkelijke gevolgen gehad. Onder de gemeente Sas van Gent sloeg de bliksem in een woning, waarvan de bewoners er gelukkig met den schrik afkwamen. Er ontstond geen brand. Onder Biervliet werd een houten arbeidersschuuftje in de Nieuwlandsche straat in de asch gelegd. Een kruiwagen en andere arbeiders gereedschappen gingen verloren. Ver zekering dekt de schade. Een twaalftal konijnen kwam in de vlammen om. De varkens werden gered. De toesnellende buren wisten het steenen woonhuis, dat annex het bran dende perceel was gebouwd, te be houden. Te Breskens sloeg de bliksem in de lan ibouwschuur van dhr. De Hulster. Spoedig was de gemeentespuit op de plaats van den braud. Het dak was reeds ingestort en de lieele schuur met inhoud stond in laaie. De gansche hoüivoorraad is verbrand, benevens een strooschelf. Een paard werd door den bliksem gedood, terwijl een ander, hoe wel getroffen, nog in leven bleef. De overige dieren zijn gered. De spuit van Groede verleende in den avond hulp. Die van Breskens bleef den geheelen nacht bij den brand, om bij mogelijke verandering van wind, gebruikt te kunnen worden om het huis te behoeden. Woensdagochtend smeulde de ruïne nog. Alles was ver zekerd, hoewel niet hoog. Te Westkapelle sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer A. Minderhoud Lz. Negen van de tien personen, die bij elkaar in de gang stonden, sloegen tegen den grond, waarvan diie doodelijk ge troffen bleken te zijn, nl. de landbouwer, een man van 70 jaar, een kleindoch tertje van 8 en de dienstbode, een nicht van den ouden man, van 24 jaar. Den gemeente-geneesheer, die ge roepen werd, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Een van de drie vlaskoopers, die ook in de woning waren, is geruimen tijd bewusteloos geweest, doch gelukkig weer bijgekomen, terwijl de andere twee aan een been geraakt werden. De vader, de moeder en het zusje van het doodelijk getroffen meisje, die bij den ouden man inwoonden, kwamen met den schrik vrij, evenals een neefje. Eenig huisraad werd door elkaar en stuk geslagen, doch brand werd niet veroorzaakt. Oude menschen herinneren zich den tijd niet, dat het zulk zwaar onweer is geweest. Het geheele dorp was dien avond onder den indruk van het treurig on geval. Ook in den molen op den dijk is de bliksem geslagen de daar aangerichte schade is echter niet groot. Te Zoutelande sloeg het hemelvuur in den eindgevel van de schuur van den molenaar J. A., zonder dat brand veroorzaakt was. Enkele ruiten werden verbrijzeld en balken versplinterd. Te Meliskerke sloeg de bliksem in de woning van W. Jobse Az., dicht bij de kom der gemeente. Van een hoek venster der voorkamer werden de ruiten ingeslagen en het kozijn hier en daar versplinterdeen schoorsteenmantel werd losgerukt en nog een paar meubel stukken zijn geschonden. De bewoners bevonden zich in de keuken en kwamen met den schrik vrij. Te Mijnsheerenland werd een arbei der, die bij een boerderij schuilde, door den bliksem gedood. Te Krimpen a/d IJssel is de bliksem geslagen in het huis van den timmer man S. S. De kap van het huis en de inboedel werden als het ware aaD „prak" geslagen. Brand ontstond er niet. Dinsdagavond half negen, toen een hevig on weder boven Rotterdam en om streken woedde, is aan den Blaakschen dijk onder de gemeente Heinenoord aan de Oude Maas de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer Van Prooyen, die geheel door brand werd vernield. Een boerenarbeider, die nabij deze boerderij voor den regen een schuil plaats had gezocht, werd door den bliksem gedood, terwijl ook Van Prooyen door den bliksem getroffen werd en eenige verwondingen bekwam, hoewel niet levensgevaarlijk. (A7. C.) Ook in België heef Dinsdagmiddag een hevig onweder gewoed. Verschil lende branden kwamen voor, regen- en hagelvlagen vernielden den oogst en op onderscheiden plaatsen zijn men schen en vee door den bliksem gedood. Te Corbeeck Dijle overkwam dat een pachter, die zijn huis ontvluchttete Hombeek werd een 12-jarig meisje ge troffen en levenloos opgenomen en te Seveneecken bij Lokeren is een arbeider op 't veld gedood, terwijl een van zijn makkers de kleederen van 't lichaam gebrand werden. In Engeland heeft het onweder ook verschillende branden en ongelukken) veroorzaakt. In Yorkshire zijn drie mannen door den bliksem gedood. Maandagavond even over acht uur hadden een aantal jongens op den Goudschen Singel te Rotterdam eed mand in brand gestoken en stonden zich te verlustigen rondom het knette rend vuurtje. Hoe hooger de vlammen stijgen, des te meer pret krijgen de knapen. Men slaat er met de hand doorheen, men vormt een kring om de reeds hooguitslaande vlammen en lustig wordt er thans op los gesprongen. Aan nieuwsgierigen natuurlijk geenl gebrek. Weldra beginuen de vlammen) te verminderen. Daar klinkt opeeni het welbekende gerammel van een spuitwagen in de verte. Na eenige oogenblikken zijn de gasten met roode, bezweete gezichten de bewuste plek genaderd en worden onder luid hoera door de talrijke menigte ontvangen, Een enkele blik overtuigt hen, dat zij zijn beetgenomen en met gebalde vuisten tegen de spottende kwajongens gekeerd, trekken zij weder af. Weldra is het vuur geheel en al uitgedoofd De menigte gaat uiteen. Nog een oogen- blik, en in vollen ren komt thans aangereden de reddingsbrigade I Door de warmte. Op de veemarkt te Tiel was Maandag juist een vette koe voor f230 verkocht, toen het dier plotseling dood neerviel, door een hart verlamming getroffen. Kooper en ver- kooper hebben de schade gedeeld. Het dier, afkomstig uit Rijswijk (Gelderland), had dien afstand ongeveer 21/, uur -- des morgens loopende afgelegd. Dej groote warmte was waarschijnlijk ook van invloed op haar dood vermoedelijk ook op dien van een hit, die, gespannen! voor een kar, nabij de stad eensklaps dood neerzeeg. Men schrijft uit Oeffeit: Eene weduwe wier kostwinnende zoon was opgeroepen voor den militie plicht, had alle pogingen aangewend om hem vrij te krijgen, echter zonder resultaat. Eindelijk trekt de vrouw de stoute schoenen aan en spoort naar het Loo, vraagt en verkrijgt toegang tot het paleis, waar zij onder bittere tranen haren toestand bloot legt. Het vrouwtje wordt aangeraden nog maals een verzoekschrift in te zenden en haar zooveel moed ingesproken, dat de hoop weder in haar hart opleeft, Voor haar vertrek werd haar bovendien, namens H. M. de Koningin een flinke gift ter hand gesteld. (Geld.) Het kleinste boek en de kleinste gedenkpenning der wereld bevinden zich schrijft de M. Ct. thans in het Schuttershof te Middelburg op de tentoonstelling van oud goud en zilver werk. Het boek heeft ongeveer de grootte van een gewone bruine boon en is in 1674 gedrukt. Het bevat een gedicht, getiteld Bloemhofje, en is vervaardigd door C. van Lange. Het is keurig gedrukt en gebonden in rood leder met vergulde stempels, Voorts heeft het twee filigram zilveren slootjes. Het is een waar kunststukje, waarvan wij nog enkele exemplaren in Middelburg kennen. Een Parijsch liefhebber bezit een geheele bibliotheek van zulke minia tuurboekjes de 400 bandjes, waaruit die bestaat, kunnen gemakkelijk in een sigarenkistje worden geborgen. Toch is Bloemhofje het kleinste zijner ver zameling. De medaille is van goud en heeft de grootte van den kop van een groote bakerspeld; zij is geslagen in 1810, bij de geboorte van den zoon van Napoleon, den koning van Rome. Aan de eene zijde vertoont zij een kinderkopje en aan de andere zijde een wolvin, die twee kinderen zoogt het zinnebeeld van Rome. Dit penninkje, zeer fraai bewerkt, is uiterst zeldzaam, daar het slechts in weinige exemplaren als strooi- penning bij die gebeurtenis is verspreid, jarif toen

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2