£ait zitten je geil €cn WMüiisis Srf, Bruine- en, Keelliier BERICHT. Marktberichten. Advertentiën. t Margaretha Maria van de Vijra- 25 galden belooning Naaimachine met Kast, Voorhanden Ingetrokken. Openbare Verkooping. Te Dourne (N.-Br.) zat dezer dagen een jongmensch tijdens den dienst in de R.-Kath. kerk, met een zakrevol- vertje te spelen, toen plotseling, tot schrik van de kerkbezoekers, het wapen afging en de kogel zekeren V. in den wijsvinger drong. Dr. Crobach, die ook in de kerk was, verleende spoedig hulp om den kogel te verwijderen. Tegen den zonderlingen kerkbezoe ker, D. genaamd, is procesverbaal op gemaakt. Een dreigement. Dames te Zqelen 1 nabij Tiel ontvingen de vorige week een dreigbrief om op een bepaalde plaats en tijd een som van j 3000 te leggen. De politie werd met het feit in kennis gesteld en op het bepaalde uur werd een arbeider met een brief naar de bestemde plaats gezonden. Daar ver scheen iemand op een fiets om den brief in ontvangst te nemen. Zoodra de onbekende den brief had ontvangen, voegde hij den bezorger de woorden toe: „Keer je om, anders ben je een man des doods". De bezorger, voor zijn hachje vervaard, koos onmiddellijk het hazenpad, terwijl de onbekende dreigbrieflegger met zijn fiets ijlings verdween. De gemeenteveldwachter had op een afstand uit een hinderlaag het gebeurde gadegeslagen, kwam op den fietsrijder af en sommeerde hem, op straffe van hem neer te schieten, halt te houden. De briefschrijver trok onmiddellijk zijn revolver en loste zes schoten op den veldwachter, zonder dien te raken, gevolgd door een schieten van den veldwachter, met hetzelfde gevolg. De onbekende vervolgde zijn weg tot aan een korenveld en verdween daarin, met achterlating van zijn fiets. Een algemeene vervolging van de overige 'veldwachters begon nu, echter zonder resultaat. De achtergelatene fiets wérd in beslag genomen en herkeud als te zijn van een inwoner van Zoelen, 's morgens door hem geleend aan een bekenden wildstrooper, een gevaarlijk sujet. Nu viel het niet moeilijk den dader op te sporen, die Woensdagavond onder behoorlijk geleide in arrest werd gesteld. Er wordt nader gemeld, dat de schrijver van een brandbrief aan de dames v. O., te Zoelen, P. de K. is, molenaar te Drumpt, die als handlanger had S. B., uit Zoelen, wien hij 25 had beloofd voor het in ontvangst nemep der geëischte som. Men vermoedt, dat jaloezie over een onlangs gedeelde erfenis de reden tot het schrijven van den brief is geweest. Een woriderklok. Op de Nijver heids- tentopnptellipg te Leeuwarden bevindt zich een wonderklok, een uurwerk, waaraan door den samensteller zeven jaren is gearbeid, maar dat nu ook eenig kan heeten. Men denke, zoo schrijft de Leeuw. Crt., nu niet aan een model van een gewone klok. Het uiterlijk doet denken aan een kerk in renaissancestijl opgetrokken En in die kerk is het drijfwerk aange bracht van alles, wat bij een bezoek achtereenvolgens wordt vertoond. Het uurwerk geeft gedurende honderd jaar een eeuwde seconden, minuten, kwartieren, uren, dagen, we ken, maanden en jaren aan. Dit niet alleen ook de feestdagen, zooals Paschen en Pinksteren, die telkens op andere data vallen, worden gedurende die honderd jaar steeds juist aangegeven. In het midden van 't geheel is het kerkportaal. Boven dat middendeel is de kalender, die 's nachts om 12 uur verandert, d. w. z. een datum verschuift. De cijferplaat heeft geen wijzer elke minuut wordt aangegeven door het betrokken getalis het uur vol, dan wordt dit aangeduid door een cijferen staat bij de minuut nul. Naast de wijzerplaat vindt men twee Engel figuren, die de minuten slaan en de uren aanwijzen. Een haan en een koekoek staan boven op het geheel. Ais het 3 uur 's nachts is, kraait de haan, de koekoek roept als de lente begint, elke dag 3 maal herhaalt dit iedereD dag tot het einde van Juli. De nachtwacht, die links boven staat, blaast op zijn trompet eiken avond van 10 tot 's nachts 2 uur de uren. Links aan de inrichting openen zich bij het slaan van een vol uur twee deuren. Daaruit komen achtereenvol gens de 12 apostelen te voorschijn ieder van hen buigt, als hij gekomen is aan de plaats, waar de figuur van Jezus is aangebracht, het hoofd en ontvangt van dezen den zegen. Alleen Judas gaat zonder buiging en onge zegend voorbij. Zijn de apostelen ver dwenen, dan sluiten de deuren zich. 'tls werkelijk interessant. Er is echter meer. De klok laat ook op de achtereen volgende vier kwartieren van een uur te voorschijn komen de vier levens tijdperken, nl. die van kind, jongeling, man, grijsaard. Alle vier passeeren den dood, die als skelet met zeis be wegingloos blijft staan tot de grijsaard voorbij komt, dan zwaait hij de zeis driemaal rond. En zoo is er nog veel meer te zien. De jaargetijden worden symbolisch voorgesteld eiken dag wordt driemaal de klok geluid, die tot kerkgang oproept en ziet men dien kerkgang plaats vinden met Kerstmis, Goeden Vrijdag, Paschen en Pinksteren verschijnen ver schillende schilderstukken, waarop de beteekenis dier herinneringsdagen is aangegeven en wordt door een speel werk toepasselijke muziek ten gehoore gebracht enz. enz. Vermoedelijk door het omvallen van een lamp is er een felle uitslaande brand uitgebroken in de stoommaalin- richting van de firma Gebr. Kroneman aan den Oldeuzaalschen weg, te Lon- neker. Aan blusschen viel niet te denken. Het perceel brandde uit. Ook de daarin aanwezige granen, machine rieën, enz. zijn verloren. Een partij lynkoeken der Lonneker Landbouwers bank is mede vernield. Assurantie dekt de schade. Uit Veenhuizen wordt aan de A. Cl. gemeld Bij het graven in de Bieuw, d. i. een stuk veen tusschen het 3e Gesticht en Haulerwijk, stootte men op eene rij potten, op keisteenen geplaatst. Na veel moeite gelukte het den veenbaas Reiders een dier potten in zijn geheel er uit te krijgen, 't Is een kogelvormig potje, van aarde gebakken, met een korten hals. 't Was besloten in een grooteren pot en ook toegedekt met een dito, welke beide stuk zjjn gegaan, Het potje was gevuld met overblijfselen van beenderen. De omstandigheid, dat de potten, er moeten er vele zijn, op een rij geplaatst zijn en op keisteenen staan, doet vermoede», dat dit geen toevallig daar neergeworpen voorwerpen zijn, die in den loop der jaren met veen zyn bedekt. Zou men hier soms ook te doen hebben met overblijfselen van een Germaansch of Romeinsch kerkhof - Een matroos, die op een stelling hangende buiten het in de Petroleum haven te Amsterdam liggende stoom schip Rock light bezig was te schilderen, viel in het water. Hij zonk onmiddel lijk weg in de diepte. De bootsman sprong den drenkeling na en poogde hem te redden, wat niet gelukte. Het lijk werd eenigen tijd later opgedregd. Het paard van den landbouwer G. Oosting ging in het Weerdingerveen op hol. O. viel van den wagen en werd een eindweegs over den oneffen weg meegesleept. Toen men het paard tot staan had gebracht, kon aan den man geen teeken van leven meer worden bespeurd. De in allerijl ont boden geneesheer kon dan ook slechts den dood constateeren. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. HAM. de Koningin, heeft de 14 dagen gevangenisstraf, waartoe de hoof den der firma Pot en Ter Borg te Groningen door het Hof te Arnhem waren veroordeeld, wegens veroorzaken van den dood door schuld, veranderd in eene geldboete van f 100 voor ieder. Door den drank. Nabij Kerkrade wilde een dronken thuiskomend mijn arbeider zijn vrouw een pak slaag toedienen en rende haar naar buiten na, toen zij hem ontvluchtte. De beide kleine kinderen volgden hen en de jongste van 16 maanden strompelde een vijvertje in en verdronk. Te Eek (bij Tiel) legde een twaalf jarig meisje spelenderwijs een geladen geweer op haar moeder aan. Het schot ging af, trof de moeder in het hoofd, lie dood neerviel. Nader meldt men hieromtrent Uit informatiën, ter plaatse genomen, blijkt, dat het ongeluk te Eek en Wiel zich als volgt heeft toegedragen A. v. R., werkzaam op een steenoven, had een geweer gekocht, dat hij, omdat zijn werkzaamheden hem riepen, over gaf aan zijn zoon om het thuis te brengen. Deze zegt het donderhoedje er at genomen en het daarna aan zijn zusje gegeven te hebben. De moeder, een 43-jarige vrouw, liet er haar 12 jarig dochtertje mee spelen en zei schertsend, op een buurvrouw wijzend„Schiet vrouw v. T. maar dood." Even daarna legde het meisje op haar moeder aan, die zij met een hagelschot in het voor hoofd trof. De dood trad bijna onmid dellijk in. Acht kinderen betreuren de moeder. Een razende. De heer Camus, bestuurder der Ambachtsschool van Tubize, maar die te Vorst bij Brussel woont, ging Dinsdagavond naar het station van Tubize om den trein van 91/2 uur naar Brussel te nemen. Toen hij het station wilde binnen treden, sprong zekere Jozef Griset op hem toe en bracht hem met wilde razernij een groot getal messteken toe. De heer Camus viel doodelyk gekwetst op den grondde bedienden van het station liepen toe en men verzorgde hem. Zijn toestand laat weinig hoop op ge nezing. Intusschen was de moordenaar naar zijn eigen huis geloopen, in de wijk Narmont, een kwartier van het station, met het bebloed wapen in de hand. Zijn vrouw zat met haar 7 kin deren rond zich. Griset sprong op haar töe en bracht haar verscheidene steken toe in de borst. De ongelukkige zeeg dood neer; haar hart was doorstoken. De moordenaar liep toen de zolder- tnap op en hing zich op. Griset verdacht zijn vrouw van on trouw, ten onrechte, zegt men. Hij heeft wellicht in den heer Camus den persoon meenen te herkennen op wien zijn vermoedens rustten. De heer Camus kende het huishouden van Griset niet en was er nooit mee in betrekking geweest. Brandende ooievaars. Bij het dorp Kalwehlen in Oost-Pruisen huisde op den stam van een dooden appelboom sedert vele jaren een paar ooievaars. E£n dezer dagen werd het nest door den bliksem getroffen en al de vogels geraakten in brand. Overigens schenen zij niet gewond te zijn, want dadelijk vlogen zij, door hun brandende veeren omgeven, omhoog om zich op de strooien daken der omgevende huizen neer te laten. Een dorpsbewoner, die het gevaar inzag, luidde direct de brandklok en weldra was het geheele dorp op de been. Vijf brandende vogels vlogen, reeds afgemat, maar met het aanzicht van vuirige duivels, in kringen boven het dorp. Ieder nam wat hem voor de hand kwam om zooveel mogelijk leven te makenemmers, pannen, blikken, bellen, enz. Met dit heidensche spek takel slaagde men er in, de vogels buiten het dorp te drijven. Het begon nui te regenen en even later zegen de arme dieren als halfverkoolde, nog rookende skeletten op den grond neer. HULST, 30 Juli. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als folgt: Tarwe 8,25 Rogge f 0,—, Win- tergerst f 0,Zomergerst 0,Haver t 9,Erwten 10,25 Paarden boon en f 0,Duivenboonen 9,Witte- boonen f 0,Bruinebootten f Boekweit 0,- - Lijnzaad 0,Aard appels f 4,Koolzaad per zak van 106 liters f 0,Boter per kilo 1,20 Eieren per 26 stuks /0,90. Er waren ter weekmarkt te koop ge- «teld: 40 stuks hoornvee, 36 varkens, t— paarden, 0 schaap, verkocht: 26 stuks hoornvee, 18 varkens, 0 paardpn en 0 schapen. Heden overleed na een smarte lijk, doch geduldig lijden en na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden, in het R.-K. Weeshuis te Vlissingen, mijne geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder Mejuffrouw OUWJSKKEKK. Uit aller naam, A. J. VAN DE VIJVER. Axel, 28 Juli 1906. die hiertegen concurreert.. Voor 34 gulden een splinternieuwe geheel volgens het nieuwste model, met 5 jaar schriftelijke garantie, bij A. KOLPER, Axel. in heele en halve vaten. Axel. D. J. OGGEL. Verkoop HAVER op Woensdag 3 Augustus I3d8 voor J. J. VAN DRONGELEN te Sluiskil, is Notaris DREGMANS. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van CHRIST1AAN OLLE- BEK, werkman te Axel eu Kinderen, krachtens verleend Rechterlijk bevel, in de herberg bij H. Scheele Jz., bij de Magrette, gemeente Axel, op Zaterdag den 4 Augustus 1908, des namiddags ten 5 ure, verkoopen aan de Magrette, gemeente Axel, kadaster sectie B no. 512 groot 1 are. Laatst bewoond geweest bij den ver- kooper en te aanvaarden bij de betaling der koopsom.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3