Binnenland. Gemengd Nieuws. werden, blijkbaar beproefde men muni tie. De lading' bleek uit geweren en munitie te bestaan. Die werden in Finland gelostjer kwamen een paar andere matrozen aan boord, menschen die met de z^ak nfets te maken hadden en gedwongen waren om aan boord te gaan. Met moeite bereikte de kapitein met zijn onbekwame bemanning weer Kopenhagen. ^Vie de afzender van de lading iS, wist de kapitein niet. Het lijkt een oolijkerd. Te Hqlsingfors staakten Donderdag de politieagenten. Ze werden aanstonds ontslagen. Vrijwilligers uit de burgerij namen toen den veiligheidsdienst over. Toestand van de Koningin. Gisteren verscheen het volgende offi- cieele bericht, geteekend door de genees- heeren „Daar de toestand van Hare Majes teit de Koningin thans als geheel be vredigend kan worden beschouwd, zul len door ons geen bulletins meer worden uitgegeven." Michiel Adriaansz. J)e Rqyter. t>eu 24sten Maart 1907 zal het 300 ja^r geloden zijn, dat.Michtel Adriaansz. De Ruyter jverd gpboren. Naar men mededeelt, heeft het bestuur der Ver- eeniging JJet frejierlafidsehe Zeewezen de eerst,e stappen gedaap, dien dag op voo.r Nederland waardige wijze te her- ldenken. Vod.) AXEL, 31 Juli 1906. Hedenavond ongeveer kwartier over vijven sloeg de bliksem in een der bejde schuren van den landbouw^r L. de Regt, aan den Lagenweg onder deze gemeente. In deze 'stihliur waren geborgen' ,8 ge meten hooi, landbouwwerktuigen, paar- deptuigpp en eenig klein vee. Alles werd ZOQveel mogelijk in veiligheid gebracht, doch een snijmachine, de tuigen en eenige konijnpn bleven in de vlammen. De schuur brandde gehepl af. De andere schuur, die slechts door den mestput van het brandende perceel gescheiden is, liep oók groot gevaar, doch, dank zij deh ij vér van de bewoners der hoeve eh toegeschoten helpende handen, werd deie behouden. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en tastte onmiddellijk de vlapi- mèh aan. Bij hare aankomst was na- aanmerking, maar daar werd nauwelijks op gelet. Stade begaf zich naar eeqe der béide jonge dames, en zeidp »wel Olga, hoe gaat het? Wat heb ik je in gefuimen tijd niet gezien Foei, foei het is' niet goed van je, je oude vrienden te vergeten. En wie heb ik het genoegen, Cathinka vroeg hij, op de andere dame wijzende, »ik rrieende werkelijk al je vriehdén en vriendinnen te kennen, en ziet genoeg want wij zijn niet van plan de massa meer of minder be- teekenende complimenten, aardigheden, enz. te volgen genoeg om te doen zien, hoe gemakkelijk Stade zich oogen- blikkëlijk met oiide en met mindpr be- kendéh op een vrijen voet wist te zetten. Daar heerschte vroolijkheid, somtijds afgewisseld door de bas-coinique grappen van den gastheer. Hugo die tneer van een stillen aard was, had te midden van al die kwinkslagen nog wel den tijd opmerkingen te maken, friet zelden gebeurde het, dat de'gastvrouw bij eeue aardigheid van haar man een wenk aan Stade gaf, waaruit bleek dat er een oud paardje van stal werd gehaald. Of Weïszblut dat dan merkte was onzeker, maar wel zeiler is het, dat hij er zich volstrekt niet aan stoorde, de opgewarmde anekdote tot het einde toe, met blijkbare ingenomenheid vertélde en uitbundig lachte als de klap op de zweep was ge komen. Niet altijd echter bleef het bij het geven van een wenk', eukele malen tuurlijk het brandende gebouw reeds ingestort." Te ongeveer half twaalf ure konden de manschappen inrukken en was het gevaar geweken. Eenige man nen bleven veiligheidshalve nog achter De schuur was tegen brandschade verzekerd doch derzelver inhoud niet zoodat dé schade ongeveer 1000 zal beloopen. Zondag jl. werd op Belgisch Koe wacht een wedstrijd gehouden in het ringrijden en eierrijden per fiets, waar aan door 34 personen werd deelgenomen Voor 't ringrijden vielen de prijzen alsvolgt: le. A. Geerards, 2e. A. Baert, 3e. A. Ceelaert, allen te Koewacht, 4e. H. Adam en 5e. Ferket, beiden van Moerbeke. Eierrydenle. E. Ferket, Moerbeke, 2e. A. Geerards, 3e. A. v. d. Berghe. beiden te Koewacht, 4e. E. d'Hollander te Moerbeke eh 5e. Alb. Geerards te Koewacht. De premie voor het grootst aantal behaalde „De Adelaar" aldaar. Alles liep in goede orde af. Te Graauw had Zondag een goed geslaagd wielrijdersféest plaats. Er waren 317 deelnemers voor de wed strijden. Het muziekgezelschap luisterde het teest op, dat wegens de overgroote drukte lang in aangename herinnering zal blijven bij de inwoners van Graauw Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Koningin-Emmapol der de heer A. M. Plasschaert te Graauw Vrijdagavond omstreeks half zeven had op de spoorlijn, nabij het station Middelburg, een zeer ernstig ongeluk plaats. De p7-jarige J. J. H., die als wissel- w^phler bezig was met rangeer,werk op ae lijn, bemerkte niet dat achter zijn rug de personentrein aankwam, waar door hij werd overreden. De sphedpl, een arm en een been werden verbrijzeld. Een spoedig ont hodep arts kon niet anders dan den dood constateeren. Zyn lijk werd.in een der dienstlokalen van het station alhier gebracht. De man had 31, dienstjaren volbracht. Te Oud-Vossemeer is men druk tjezjg om het benoodigde bedrag bijeen tp krijgen voor den bouw van eene nieuwe kerk voor de Ned. Hervormde zelfs, en zeker het was ook ten aanzien van den jongen gast minder beleefd, vfisselde Cathinka met Stade eenige Russische volzinnen, waarom de jonge Russinnen somtijds schaterden, maar waarvan Weiszblut, evenmin als Hugo zelf, het minste begreep. Het verwondere djen lezer niet, dat de oude heer, die een groot deel van zijn leven in Petersbuig had doorgebracht, de taal van het land iq het geheel niet sprak, en slechts zeer weinig verstond, de Russische taal toch is zóó moeielijk, dat de voorbeelden niet zeldzaam zijn, dat kinderen van Duitsche ouders doch in Rusland geboren en opgevoed, haar niet machtig kunnen worden. Stpde had die moeielijkheden oyerwonnen, of liever bij zijn vluggen gpept, was de overwinning zelfs gemak kelijk gegaan, maar Weiszblut was van andere klei gevormd. Hadden zijne orders zeer weipig zorg gedragen voor zijne ontwikkeling, ze waren wellicht nief te veroordeelen geweest, immers d^ar zijn gronden die weinig opleveren, hoe men ze ook bemest. Het was midden op den dag, en men gebruikte wij zouden zeggen ons twaalf uurtje, maar 'tis niet hetzelfde, wjujt waarlijk men zou niet tevreden gqweest zijn met een kopje koffie en een stukje brood men gebruikte de lun cheon, bestaande uit visch of vleesch, of beiden, groenten en aardappelen, en dus uit ons gewone middagmaal. De Neder- gemeente, daar de oude zoo bouwvallig is, dat een afdoend herstel onmogelijk is. De watervloed van 12 Maart 11. is oorzaak, dat de financieele draagkracht der leden er niet op vooruit gegaan is. zoodat thans ook elders hulp gevraagd wordt. Die hulp blijft niet uit, want ruim f 8000 is reeds bijeen, een bedrag dat evenwel nog maar de helft is van de som die minstens benoodigd zal zijn om een gebouw te plaatsen, dat voldoet aan de bescheiden eischen voor een gemeente, die tusschen 8 en 900 leden telt. Dezer dagen is het kerkbestuur naar Glanerbrug geweest om een kerk gebouw te bezien, dat, nog maar pas gezet, ook zou voldoen Voor de Vosse- meersche gemeente. Een' 12-jarige jongen te St. Anna land als koewachter in dienst van den landbouwer N. Kodde, ging spelender wijs op het land maaien. Een andere knaap in de omgeving, mede aan het koeien wachten, kwam bij hem en ging eveneens met de zeis aan het werk, waarbij hij den ander in het dijbeen verwondde. Bij het zien van bloed ging de dader naar zijn koeien terug, terwijl de ge troffene zich naar de hofstede van zijn baas begaf. Slechts een 50 meters heeft hij, zooals uit de bloedsporen blijkt, met moeite kunnen afleggen. Om het bloed af te wasschen of om de pijn te ver zachten, schijnt hij nog in het water te zijn gegaan. Later vond de dienst meid hem. Op dat oogenblik was er nog eenig leven in hem, maar toen even later Kodde bij hem kwam, was hij al dood. Moordaanslag. Gisteren(Maandag)morgen om elf uur is te Zonnemaire een moordaanslag ge pleegd op de vrouw van den veldwach ter van Dreischor, die te Zonnemaire vertoefde. Als de vermoedelijke dpder wordt haar echtgenoot, met wien zij in onmin leefde, genoemd. Volgens een correspondent van de N. R. Ct. heeft de zaak zich aldus toe gedragen Th. Klooster, gemeenteveldwachter van Dreischor, oud 33 jaar, leefde met zijn vrouw Pieternella Klooster, geboren Van Nieuwenhuijze, voortdurend in onmin. Deze, de gestadige huiselijke twisten eindelijk moede, verliet Zater dag de echtelijke woning, en zocht en vond bij haar ouders, die te Zonnemaire wonen, een toevlucht. Hij zocht haar daar gisteren op, en schoot, terwijl zij pchter de deur stond, a bout portant een revolver op haar af. Terwijl een tjroeder van den man, die opzettelijk Uit Amsterdam was overgekomen om den vrede tusschen het echtpaar te herstellen, met behulp van een ander hem het moordtuig ontrukte, liep de doodelijk gekwetste vrouw naar de woning van den gemeenteveldwachter, Jacob van der Velde, die evenwel niet tehuis was. De vrouw van dezen liet de stervende op een stoel plaats nemen, waar zij, na zich bekend gemaakt te hebben, zeide, dat haar man op haar geschoten had. Hierop gaf zij den geest. Eje dader had inmiddels zich zelveu bij den burgemeester aangegeven, die hem in verzekerde bewaring nam. De justitie uit Zierikzee was zeer spoedig ter plaatse van de misdaad aanwezig. Het lijk der gedoode vrouw werd naai' de consistoriekamer gebracht, waar h^t door de doctoren Ittman, waar nemend geneesheer te Noordgouwe, en dr. Ittman, geneesheer te Wervershoeve, geschouwd werd. De kogel heeft het lapder, die den vreemde bezoekt (mis schien Frankrijk uitgezonderd) begint zich zelf als een zeer matig schepsel te beschouwen. Zou echter die matigheid niet hetzelfde beteekenen als ondoelmatige vojeding Genoeg, men gebruikte de uncheon en verlustigde zich met het uitzicht op de Finsche golf. Wordt vervolgd.) hart getroffen en is door het lichaam heengedrongen. De dader is naar .het Huis van bewaring te Zierikzee over gebracht. Uit het ongelukkige huwelijk zijn drie kinderen voortgesproten. Onverpoosd duurt de staking der Leidsche timmerlieden voort. De com missie uit de burgerij slaagde niet in haar poging tot bemiddeling en ook het voorstel van mr. A. J. J. Fokker is door de patroons afgewezen. Zij ver klaren in hun schrijven aan mr. Fokker dat ze zich het gezag niet willen laten ontwringen door de revolutionnaire elementen onder de werklieden. Zij willen nog geduld hebben tot 13 Augus tus tot dien datum zullen zij aan de stakende gezellen gelegenheid geven het werk op de oude voorwaarden te hervatten. ,,Wie zich vóór 13 Augustus aan meldt, zal voor zoover er werk is, door de patroons worden aangenomen. Wie na 13 Augustus blijft staken, wordt door de gezamenlijke patroons van hun werken uitgesloten. Eveneens werd door patroons be sloten, hunnerzijds eene nieuwe regeling van loQn en arbeidsduur te ontwerpen, en deze in overleg met vertegenwoor digers der arbeiders vóór 1 Januari 1907 vast te stellen. Voor dit doel zullen de patroons echter alleen onderhandelen met die arbeiders, die niet alleen een gemeen schappelijk belang der werklieden, maar ook een gemeenschappelijk belang van patroons en werklieden erkennen, en die de solidariteit ook tusschen patroons weten hoog te houden. Terstond zullen zij echter hun onder handelingen afbreken, wanneer de werklieden zich op den grondslag van den klassenstrijd stellen en terstond met de staking dreigen." Te Horn bij Roermond overleed dezer dagen de 80-jarige smid O., die tijdens zijn leven met zijn broer en zuster zeer bekrompen leefde. Daar voor eenige jaren in den kelder hunner woning door eene dievenbende een bedrag van plm. 7000 fr., alle vijf- trancs-stukken, werd ontvreemd, werd vermoed, dat er nog wel meer geld zou zijn. Thans, na den dood van den laatste der naaste bloedverwanten, werd in de smidse, onder den drempel de kas ontdekt. Men vond er een gewone flesch, gevuld met gouden munten, benevens twee groote kruiken met zilvergeld. Dit alles werd voorloopig door den kantonrechter te Roermond ip bewaring genomen. Hoeveel 'tis, tyordt niet gemeld. Te Zaandam waren aan de ar tillerie-inrichtingen een paar joqgens uit Amsterdam aan het stoeien. Dqarbij trof de een den ander zoo ernstig met een driekante vijl in de borst, dat men voor het behoud van het leven van den getroffene vreest. Het jongmensch is 18 jaar oud. Aan den Amstel, nabij Ouderkerk, had een ernstig ongeluk plaats. Een doof-stom knaapje, dat in bedoelde buurt logeerde, werd door een automobiel, gaande in de richting Ouderkerk, over reden en is nog denzelfden avond aan de gevolgen overleden. Het ventje was woonachtig te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men Een 26-jarig jongmensch, die dezer duigen ondertrouwd was met een 22-jarig njeisje, sprong na een twist met zijn, aanstaanden schoonvader, in het water van de Zwanenburgwal. Zijn bruid sprong hem terstond na. Beiden werden na eenigen tijd levenloos opgehaald, Dpor het gedrang van het publiek ge raakte ook een 16-jarige jongen te water, dip gered werd. Toen de 23-jarige fabrieksarbeider in 't H., te Hengelo (Overijsel) zyy ka,meraad fr., die in de diepe kleigaten zwom en in gevaar verkeerde, wilde helpen, verdween hij zelf in de diepte en, verdronk. Zijn kameraad werd gered.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2