in qoid al \o. 33. Woensdag 1 Augustus I !HH5 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaauderen. F. DIELEMAX, Buitenland. E E II I L I. E TON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vry dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Köln. Ztg. maakt in een brief uit Oost-Friesland melding yan drie plannen die in een te Leer, op aandringen van de regeering, gehouden vergadering door waterbouwkundigen, waterschaps besturen, ingelanden en andere belang hebbenden zijn ontworpen, om een herhaling van de overstroomingen van 12 Maart in het stroomgebied van de Eems te voorkomen. Het water van den Dollard is toen met zooveel kracht in de bedding van de Eems gestuwd dat diep landinwaarts dijken braken en landerijen overstroomden, terwijl de hooge zeedijken de kracht van het water konden weerstaan. Het eerste plan is om de Eems bij de Knok bij Emden, waar de Duitsche en de Nederlandsche jjcust maar een kanonschot afstands van elkaar verwijderd zijn, door een 'grooten sterken dam tot tweederden van haren omvang te vernauwen, waartoe behalve ruime middelen ook de goedkeuring en misschien zelfs de medewerking van de Nederlandsche regeering noodig zou zijn. Het tweede plan is om de Eems van Pogum tot Petkum, links en rechts van die rivier, zooveel mogelijk af te sluiten met een leiddam, en het derde plan bestaat in het maken van overlaten in de dijken, waartegen de landbouwers zich echter verzetten, daar zij vreezen dat hun uiterwaarden enz. ten gevolge van herhaalde overstroomingen dan zullen verzanden. 41) Men zou zich moeielijk een grooter contrast kilnneu verbeelden, dan de vrienden op dit oogenblik vertoonden. Stade had een ongewonen blos op het gelaatzijne oogen flikkerden en zijn toon had iets ongedwongens, meer zelfs dan anders. Hugo daarentegen had het uiterlijk van iemand, die uit den slaap is opgewekt, wiens oogen dus nog dof staan, en wiens antwoorden het twijfel achtig maken of hij waakt of droomt. Ook was deze stoornis hem hoogst onaan genaam, en hij antwoordde: »neen Jan, ik geloof dat het beter is, dat wij slapen gaan. Ik ben moê.« »Zoo best, zoo als je wilt, ik houd van geen dwang, en ik doe niemand dwang aan, ik zon je anders zaken kunnen vertellen vrind, waardoor je wakker zoudt worden, dat beloof ik je. Intusschen, wil je slapen, mij wel, maar dan ook als je blieft. Dat heen en weêr loopen als een ander in bed ligt is een duivelsch ding.* Wat Stade slechts zelden gebeurde, hij maakte nu een allerongunstigsten indruk. Onbeschrijfelijk was het ongeduld, waar mede Hugo zijn vertrek stond af te wachten. Men schijnt het meeste van het tweede plan te verwachtendit zou dus hierop neerkomen dat men dwars door de Eems, kort voor zij in het breede bekken van den Dollard komt, een vasten dam van den eenen oever naar den anderen legde, met eendoor gang met sluizen voor de scheepvaart. Die sluizen zouden dan bij stormweer gesloten worden en met den dijk samen het zeewater verhinderen het land in te dringen. De vergadering heeft hare hande lingen aan de regeering toegezonden en men verwacht nu spoedig wat naders van de zaak te zullen vernemen. In de vijf laatste jaren heeft de landaanwinning aan de westkust van Holstein door aanslibbing goede vorde ringen gemaakt. Er is 5400 H.A. op de zee veroverd en 900 menschen hebben zich op dien vroegeren zee bodem neergezet. In de laatste halve eeuw is het vasteland van Holstein met 15,000 H.A. toegenomen, waarvan op dit oogenblik echter nog maar 9000 H.A. bewoonbaar zijn. Op dat land staan nu omstreeks 600 woningen met 3500 menschen Ongeveer 6000 H.A. uiterwaarden zijn alleen als weideplaatsen voor het vee te gebruiken, daar zij bij hoogwater onder komen te staan. Binnen enkele jaren zullen er zeedijken omheen gelegd worden. Men hoopt de geheele Ditmar- sche Golf bij het land te voegen en zoodoende tienduizenden H.A. goeden grond te krijgen. »Ja, k propos, dat zou ik waarachtig vergeten,* en de onverwachte bezoeker, die reeds op het punt was geweest het vertrek te verlaten, sloot de deur weder en naderde Van Waren, die van teleur stelling en ongeduld rilde, »ga-je morgen meê naar Weiszblut? zijn vrouw is jarig. Maar wij moeten vroeg op. Op weg kan ik je dan meteen mijn avontuur vertellen. Ik zal je wel roepen als je dat wil, ik ben Goddank nooit moê.« »Goed dan, maar laat me nu ook met rust, ik heb zoo'n vreeselijken slaap.* >Dus ga-je morgen meê, blijft het afgesproken »Jal* riep Van Waren kregel. »Top, goeden nacht »Goeden nacht.* Maar al had Hugo voorgewend behoefte aan rust 'te hebben, toch dacht hij niet aan slapen. Gelukkig bij de droomerijen waaraan hij zich had overgegeven, was de ruwe stoornis hem onaangenaam ge weest, en, hoewel hij zich nu wel ont kleedde en zich te bed legde, kon hij den slaap niet vatten alleen, thans was zijne verbeelding niet meer met Agnes, niet meer met zijne moeder, niet meer met Bosch-en-beek vervuld, neen Jan Stade spookte in dat verhitte brein, Jan Stade en Bolck, en zoo dien nacht iemand zijne sponde zachtkens ware ge naderd, hij had somtijds deze woorden hooren fluisteren »zou het waar zijn Zou het toch waai- zijn ENGELAND. Er schijnt kans op te zijn, dat de koningen de koningin van Engeland begin September eenige dagen met den koning en de koningin van Spanje te San Sebastian zullen vertoeven. De Montagu, het groote pantserschip, dat nu al weken bij het eiland Lundy op de klippen zit en dat men kort ge leden nog hoopte te redden, schijnt nu verloren. Men meldt althans, dat het ongunstige weer van de laatste dagen de ligging van het schip ongunstig ge maakt en er nog meer schade aan toegebracht heeft. Men vreest, als 't blijft waaien, dat het schip van de klippen af zal glijden en in het diepe water zinken. Naar 't heet, denkt men er reeds over om 't schip in de lucht te laten springen. SPANJE. Het proces over den aanslag van 31 Mei tegen Koning en Koningin zal door Jen burgerlijken rechter behandeld worden, niet door den militairen, zooals eerst plan was. De Koningin is pas minder wel ge weest, wat geweten wordt aan den schok dien haar zenuwen door den aanslag hebben gekregen. Zaterdag vertrok zij met haar echt genoot naar Engeland. RUSLAND. Er zijn een aantal berichte'n over de dwangmaatregelen, die de regeering neemt. Socialistische bladen komen er niet meer uit, heet het uit Petersburg. Te Saratof zijn een paar dagen geleden Al bracht hij den nacht bijna slapeloos door, toch ging die niet langzaam om, althans het was hem alsof Stade hem pas zoo even verlaten had, toen deze op nieuw aan zijne deur klopte, hem toe roepende, dat het tijd was om zich gereed te maken en Weiszblut te gaan bezoeken. Het duurde ook niet lang of beiden waren gereed en stapten in een droschkie. De weg naar het buitenhuis was nagenoeg drie kwartier rijdens, mits ventre a terre, zooals de Isvoschiks (koetsiers), dat in Petersburg doen, als ze het in hun hoofd krijgen. Hugo, die des nachts had beloofd mede te gaan, niet omdat hij het gaarne deed, maar alleen om toen van het ge zelschap, dat hem hinderde, verlost te zijn, zag tegeu den toeht eenigszins op. In hem streden twee naturen, genegen heid voor- en antipathie tegen zijn leids man in den vreemde. Hij duchtte dat Stade zijne nachtelijke avonturen zou gaan verhalen en er was niets waar hij meer tegen opzag. Zoo het eens bleek dat Bolck gelijk had Wat zou hij doen P Stade stond te ver boven hem in gee3t, in menschenkennis en brutaliteit mis schien, om hem openlijk te durven zeggen, hoe hij over hem dacht. Het zou verteld worden, opdat hij daarin smaak mocht vinden, daarom lachen zou, en al voelde Hugo met beschaming, dat hij te zwak zou iiijn om de pantomime niet te spelen, hij wenschte toch zoo gaarne dat te ont wijken. alle bladen in beslag genomen. Een hoofdredacteur en anderen zijn ge vangen genomen. Uit Poltawa het korte nieuws: inhechtenisnemingen in me nigte. Te Rostof a/d. Don, Wilna, Simferopel zijn protestvergaderingen door de troepen uit elkaar gejaagd. Te Moskou nieuwe inhechtenisnemin gen. Op buitenlandsche bladen is de censuur weer ingesteld. Wat den censor er niet in aanstaat wordt zwart gemaakt. De Correspondance Russe meent te weten, dat de minister van oorlog aan de bevelhebbers van alle garnizoens plaatsen gelast heeft, lijsten op te maken van menschen, die in de politiek ver dachte meeningen hebben. De gendar merie moet hen daarbij helpen. De lijsten worden strikt geheim gehouden en de minister moet er afschrift van hebben. Het is niet duidelijk of met die verdachten alleen die in het leger bedoeld worden. Te Lodz hebben stakers een fabriek in brand gestoken. In de buurt van Kattowitz is een kasteel geplunderd. Politieken geeft een wonderlijk ver haal van den schoener Peter, die wapenen en munitie in Finland heef t ge smokkeld. De kapitein vertelde, hoe hij aangeworven was om den schoener met ijzerwaren naar Zweden te brengen. De bemanning bestond uit Finnen. Toen zij eenige dagen in zee waren overviel de bemanning hem, met de revolver in de hand, en sloten hem in zijn kajuit op. Daar bleet hij ettelijke dagen. Hij hoorde hoe er schoten gelost Dit evenwel viel mede. Jan Stade was recht spraakzaam, hij redeneerde met kennis over allerhande zaken, hij gaf zelfs Hugo meöigen goeden raad, maar van de nachtelijke avonturen werd geen woord gerept; zelfs de herinnering daarvan scheen bij Stade geheel ver dwenen te zijn, en was dit schijn bij Jan, bij den anderen was het werkelijk heid. Hugo dweepte weder met zijn vriend als te voren. Het was aan de verjaardag van mevrouw Weiszblut. Toch zouden er slechts weinige gasten zijn. Buiten onze vrienden nog een paar jonge dames. Mevrouw Weiszblut, die alles nog al naar hare conveniëntiën wist in te richten, was zelve nog veel te jong om gaarne met deftige matrones om te gaan, en, daar zij begreep dat hare vriendinuen veel meer smaak moesten vinden in galante cavaliers dan in oude heeren (chacun mesure de son aune) zag men hier zelden iemand van den leeftijd van Weiszblut, die dan ook een figuur maakte als een weeuwenaar, père de familie vau een talrijk kroost. Zoodra onze beide vrienden binuen kwamen, liep de gracieuse gastvrouw hen hartelijk te gemoet. Ze.-r warm wenschte Jau Stade haar geluü en, wat Hugo niet weinig verbaasde, hij bezegelde dien wensch zelfs met een kus. Weiszblut, die, comme de coutume, in zijn overhemd i aan tafel zat, maakte wel schertsend een

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1