Dokter J. 1 DE CAL3EIJDE, Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen ïoor keel-, neus- en oorziekten Landbouw. Gemengd Nieuws. RUSLAND. De minister van oorlog heelt een commissie benoemd, onder voorzitter schap van generaal Pavlof, om een onderzoek te doen naar de oproerigheid in verschillende regimenten. De bladen geven een, onvolledige, lijst van die regimenten. Daarbij zijn er zes van de garde het Preobradzjensky-, Pav- lofsky-, Finsche, grenadiers-, uhlanen en kurassiersregementdertig linie-, twee cavalerie- en vier kozakken-regi menten en vijf compagnieën van de genie. Te Petersburg is nu een staking van de politie begonnen. Groepen agenten loopen op straat om wie nog dienst doen over te halen zich bij hen te voegen. Zij verlangen beter loon en minder werk. De geheime politie heeft een berisping gekregen, omdat zij den moord op gene raal Koslof in het park van Peterhof niet heeft belet. Het geheele park wordt nu angstvallig bewaakt, ook door een versterkt aantal troepen. Te Odessa hebben de kolendragers zich bij de stakende dokwerkers aan gesloten. AXEL, 20 Juli 1906. Dinsdag had alhier ten huize van den heer P. Koole de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats van de leden der „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek" te Sas van Gent. Tot lid der financiëele commissie werd gekozen, in plaats van het af tredend lid de heer J. van Hoeve, de heer B. C. Puijlaert van Zuiddorpe tot plaatsvervangend lid werd gekozen de heer W. Dieleman Pz. te Axel in plaats van den heer B. C. Puijlaert voornoemd. De winst over het afgeloopen jaar bedroeg ƒ473,58 welk bedrag in het reservefonds zal worden gestort. Aan den veldarbeider W. H. te Sluiskil, die door langdurige ziekte on geschikt geworden is om te werken, is door onze koningin f40 geschonken voor het aanschaffen van eene brei machine. De heer dr G. W. S. Lingbeek te Laag-Soeren vertrekt met 1 Jan. naar het buitenland en geeft dan de directie van die inrichting aldaar over aan dr J. C. M. Hartman, thans 2en geneesheer aldaar, vroeger te Zaamslag. Bij Kon. besluit is aan den heer niet aan kan zien.« Maar mijnheer Bolck, men vindt toch vrij algemeen dat hij een allergunstigst uiterlijk heeft. »Ja, al kan ik het mij niet begrijpen, dat is zoo enfin, ik heb mijn plicht gedaan. »Neen, neen, ik kan, ik wil u niet gelooven. Hij mag zijne gebreken hebben, dat stem ik toe, maar ik zelf immers heb reeds vele blijken van zijn uitmun tend hart.« »Uitmüntend hartik heb over mij zeiven gezwegen, mijnheer Van Waren, maar u zult me toch moeten toegeven, dat ik daarover niet roemen kan.« »Wel mijnheer Bolck, omdat hij u wat plaagt, t »Ja mijnheer Van Waren, omdat hij mij onophoudelijk plaagt. Vier jaar kennen wij elkander, sedert drie jaar reeds krijgt hij geen antwoord van mij, verdraag ik alles geduldig. Hij weet v dus dat ik niet tegen hem opgewassen beu. Ik dacht ten minste, dat zijn hart, hem eindelijk zou influisteren, dat het onedelmoedig is om altijd te trappen op een zwak voorwerp, dat nimmer weêrom trapt. «Dat 's kras, mijnheer Bolck. »Denk er eens over na, mijnheer Van Wanen, of het zoo kras is. Ikheb u ten minste gewaarschuwc.< Terwijl de laatste woorden gesproken werden, waren beiden reeds bezie zich A. A. C. Voeten, gemeente-secretaris van Philippine, toestemming verleend om tot 1 Januari 1907 te Ter Neuzen te wonen. Woensdag is te Sint Jansteen een kind van twee jaar in een rootput ge vallen en verdronken. Bij de Dinsdag te Graauw gehouden stemming voor een lid van den gemeen teraad is gekozen de heer A. Staal met 134 stemmen de heer A. M. Plasschaert verkreeg 77 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad Hontenisse vacature P. A. Adriaansens is gekozen de heer A. Adriaansens-Buis rogge, zoon van wijlen P. A. Adriaan sens, met 307 stemmen. De heer P. S. van Jole verkreeg 129 stemmen. Voor de tijdelijke waarneming van het vacante ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hontenisse is, ingaande 27 dezer, aangewezen de surnumerair F. P. A. Appelboom van de directie Middelburg. Arrond. Rechtbank te Middelburg, Zitting van Vrijdag 20 Juli. L. d. K., 35 jaar, arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete subs. 8 dagen hecht. P. E. W., 35 jaar, huisvrouw van J. J. d. N., bierhuishoudster te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. den Maandag en Donderdag van 8 tot 111 /2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St JNÏkolaas (Waas) België 'KEDIKBEUliTEN TE AXEL Xoudag 83 Juli 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz [Bed. H. Avondro Ds. J. B. T Hugenholtz, Nabetrachting.j Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. T. Noordewier Ds. T. Noordewier Ivan Meppel.l Kerk B. Leeskerk. Ds. R. v. d. Kimp. Geretormeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ur» Ds. J R. van Oord Nam. 2 u Ds. J. R. van Oord 's Av. 51/» ure Ds. J. R. van Oord [van Ter Neuzen Nam. 2 ure Voorm. 9 nre Nam. 2 nre Voorm. 9 nre Nam. 2 ure Te Goes is een vergadering gehouden van de Commissie tot aankoop van Chilisalpeter bij voorkoop. De winst bedroeg f261.91. Tot leden der commissie werden her kozen de heeren G. A. Vorsterman van Oyen, te Aardenburg (secretaris-pen ningmeester), dr. D. J. Hissink, te Goes, tot den aftocht vaardig te maken. Hugo gevoelde zich gelukkig, dat hij niet denzelfden weg moest gaan als Bolck. De jongeling was, door de geringschatting van iemand, dien hij reeds inet hart en ziel zijn vriend noemde, gekrenkt, hetgeen echter niet verhinderde, dat hij ernstig nadacht over het een en ander, zich telkens opdrong dat er niets waars lag in Unieks woorden, terwijl hij toch niet geheel ontkennen kon, dat sommige kleinigheden, die hij bij Stade had opge merkt, jujst niet voor zijn vriend pleitten. Wordt vervolgd.) J. P. Scheele, te Ter Neuzen, H. A. Hanken, te Wilhelminadorp, Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag, A. de Visser te Neuzen en gekozen de heer J. A Stoutjesdijk te Tholen. A. R. Ct. Woensdagmiddag om half vier gingen drie jongelui van Middelburg naar Vlis- singen, om een bezoek te brengen aan de kermis aldaar. Eerst begaven zij zich naar het strand, waar twee hunner te water gingen om te baden, terwijl de ander zich verge noegde met het zgn. voetjeswasschen. Een der eerstbedoelde jongens P. M. H. H., oud 14 jaar, liep, ofschoon hij niet goed zwemmen kon, te ver, verloor den grond en dreef door den sterken stroom zeewaarts. Hij wenkte om hem hulp te bieden, maar de andere zwemmer, ook geen meester in de kunst, kon dit niet doen. Andere hulp was niet in de buurt. De jongens zagen hun kameraad voor hun oogen verdrinken en gingen daarna met zijn kleeren naar het politiebureau. Kort na het ongeluk poogde een voor bijganger, door herhaaldelijk duiken, den drenkeling te vinden, doch hij slaagde daarin niet. Verder is nog in de nabijheid van de plaats, waar 't onheil voorviel, ge dregd, maar zonder resultaat. M. Ct. In den-nacht van Woensdag op Donderdag is te Biervliet de schuur van den heer J. F. Calon, landbouwer, afgebrand. Ook een huis, als bergplaats gebezigd, van denzelfden landbouwer, ging in vlammen op. Belendende ge bouwen liepen groot gevaar, zoodat de hulp van de IJzendijksche brandspuit werd ingeroepen, doch weer afgezegd. Gelukkig bleef de brand tot beide pan den beperkt. Een voorraad graan, tuig der paarden en een vet kalf zijn verbrand. M. Ct. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering is tot een groot aantal vereenigingen het verzoek gericht een aan de Tweede Kamer te zenden motie in stemming te brengen, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzorging niet ge legd behoort te worden op den arbeid, dus niét op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet-loontrekkenden, zoowel vrou wen als mannen. Uit Eindhoven wordt gemeld Bij een hevig onweer, dat Donderdag nacht boven deze stad en den omtrek woedde, werd te Tongelre het dak van een woning geheel weggeslagen, zonder brand te veroorzaken. Geen persoon lijke ongelukken. Te Acht werd de graanmolen van L. getroffen en beschadigd. Uit Tilburg schrijft men aan bet Dbl. v. Nbr. In den vorigen nacht is in den zg. Kwadenhoek achter 't Gfoeseind in en aan de woning van zekeren Laurijssen een brutaal stukje, gevolgd door een bloedig tafereel, afgespeeld. Te midder nacht werd de man met vrouw en kinderen uit hun diepen slaap plotseling opgeschrikt door een bombardement op de deur en de ruiten, gepaard met vreeselijk getier en dreigementen. De leur werd opengesmeten en nu kwamen een vijftal individuen binnen. De vrouw, die het eerst was opge staan, werd door een der onverlaten op verfoeilijke manier aangerand. L. kwam ook te voorschijn en nu ging het vijftal naar buiten, waarschijnlijk met de bedoeling om L., die zelfs voor een groot geruchtje niet vervaard is, naar buiten te lokken. Deze vloog dan ook de indringers achterna, maar hij moest dat duur bekoopen. Hij werd vastgegrepen, op den grond gesmeten en zóo hevig mishandeld en verwond, dat binnen weinig tijds zijn lichaam met bloed bedekt was. De politie was spoedig op de plaats van het bloedig tooneel, legde de gewone bloedstelpende snelverbanden aan en stelde nog denzelfden nacht een onder zoek in. De .daders zijn in arrest. L., die trouwens ook als een berucht en gevreesd persoon bekend staat, is hedenmorgen per brancard door de politie naar het gasthuis vervoerd. Wij vernamen nog, dat hem een vyftal wonden in den rug en eenige vreeselijke sneden in de beenen zijn toegebracht, maar dat wonderlijk genoeg geen enkele wond levensgevaarlijk is. De personen die in arrest genomen werden zijn op één na, die men als de hoofddader van het nachtelijk schandaal beschouwt, weer vrijgelaten. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat bij de oefeningen der marine aan de Texelsche Hors Dinsdag middag een sloep van het instructieschip Bellona uit de davids. is gevallen op een vlet van de kanonneerboot Hefring, die er juist onder lag. De vlet werd ver brijzeld en van de zes inzittenden werden twee matrozen ernstig gekwetst. Een dezer, de matroos le kl. Resseler van Amsterdam, is kort daarop aan de gevolgen bezweken. Zijn lijk is door de Hefring te Nieuwediep aangebracht. De zwaar gekwetste matroos Leemans is in het hospitaal opgenomen. Omtrent het ongeluk opde reede van Texel wordt nog gemeld, dat de vlet van de stoomkanonneerboot Hefring die door het ongeluk werd getroffen, naar het op korten afstand liggende instructieschip Bellona was gezonden met een koortslijder, die door den officier van gezondheid van de Bellona moest worden behandeld. De vlet kwam langs zijde van het instructie schip en juist was de zieke uit de vlet op het schip overgebracht, toen het ongeluk gebeurde. De hoog boven de vlet in de davids van de Bellona hangende sloep schoot door het overgaan van een handel los en kwam juist op de vlet neer, met het vermelde gevolg. De omgekomen matroos 1ste kl. Resseler was een flink 22-jarig zeeman, onge huwd en van Amsterdam herkomstig de matroos 1ste kl. Leemans, eveneens ongetrouwd, is wel ernstig gekwetst, maar verondersteld wordt, dat zijne verwondingen niet levensgevaarlijk zijn. Hij wordt in het marine-hospitaal te Nieuwediep verpleegd. Wandelstokken van Koolstronken. Het is hier te lande zeker niet alge meen bekend, dat op het eiland Yersey een koolsoort gekweekt wordt, niet alleen om te eten, maar om uit de stronken wandelstokken te makenDe Yersey Cabbage Stick is voor dit eiland een bron van inkomsten geworden, daar men berekent, dat er jaarlijks ongeveer 30.000 stuks van vervaardigd en ver kocht worden. De daartoe gebruikte koolsoort kan een hoogte van meer dan 5V2 meter bereiken, de bladeren worden afgeplukt en als veevoeder gebruikt. Heeft de plant een voldoende hoogte bereikt, dan worden de stronken afge sneden, gedroogd en afgewerkt. De prijs van een dergelijken stok variëert tusschen fl.50 en f6. per stuk. Tegenwoordig bezoekt geen toerist dit eiland of hij koopt zulk een stok, die een echte localcuriosity is. Magere vangst. Zondag j.l. zou een Rotterdamsche hengelaarsclub een vischwedstrijd houden in het Voornsche Kanaal bij de Vlotbrug teNieuwenhoorn Negentien personen namen er aan deel. De wedstrijd is echter totaal mislukt, doordat de gezamenlijke vangst slechts vier vischjes bedroeg. Bij den aanleg van pen spoorweg lijntje voor industrieele doeleinden bij Trieux (Fr.) werden door neerstortende aardmassa's 14 arbeiders onder het zand bedolven. Het is tot dusverre nog

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2