F J. VA! DE CAESEIJDE, üitsluitelijk raadplegingen yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Advertentiën. Openbare Verkooping. 1 Hectare Paardenboonen 8 Hectaren Haver, 3 Hectaren Haver, Openbare Verkooping. teste Koemest ei Yoeierteeten te veile. Dhr. Van Arenthals deelde mede, dat men zou beproeven om het zand af te voeren, waarmede dan ook reeds een begin was gemaakt. De slooten o. a. van 1 M. diepte die heelemaal met zand waren volgespoeld, werden ook weer uitgegraven. Het water dat uit de draineerbuizen vloeide was vol maakt zout. Men deelde ons mede dat de landerijen van dhr. Van Arenthals meer van de overstrooming hebben geleden dan die van dhr. Stallaert. In het geheel zijn er over den Wilhel- muspolder 172 tijen zeewater geweest. Thans waren we gekomen tot op de hofstede van den heer Van Arenthals. Onbeschrijfelijk is de schade die hier is aangericht. Groote populieren zijn daar ontworteld en met den stroom medegesleurd. Eene schuur was letter lijk door den stroom een 20 Meters verplaatst. Van plantengroei was hier niets te bespeuren alles was doodsch, somber om ons heen, en alleen de heete Julimiddagzon herinnerde ons er aan dat we niet in Januari leefden. Aan den dijk, die de Wilhelmuspolder van de Schelde scheidt, werd nog steeds hard gewerkt om hem te verzwaren. De hoogte overtreft die vém den ouden dijk met meer dan een Meter. We volgden nu dien zeedijk en wandelden terug naar Kloostei zande, om ons te verzamelen aan een gemeenschappe lijken disch, waaraan door den Voorz. nog een 5-tal heeren werden genoodigd, o. a. de heeren Van Arenthals, Stallaert en Neeteson. In de gelagkamer van het hbtel Wed. Verbist kwam de WelEd.Geb. Heer Baron Collot d'Escury het gezelschap met een bezoek vereeren. Hij ver klaarde zich zeer ingenomen met het bezoek, en offreerde het gansche gezel schap den wijn bij het gebruik van het diner. De eerste toast, die door den Voorz. gehouden werd, gold dan ook den heer Burgemeester van Kloosterzande, die op zoo onbekrompen wijze de afdeeling c. a. ontving. Dhr. W. Dieleman Pz. dronk op den Voorz. en den heer Burgemeester Van Waes, die het initiatief tot het houden van dezen tocht hadden genomen. Zooals gebruikelijk werden er nog verscheidene toespraken gehouden o.a. op den Secretaris en zijn richtig beheer, op H. M. de Koningin voor de betoonde belangstelling in Hare diep getroffen onderdanen, op de energie van eenige eminente landbouwers, die de nieuwe afdeeling Axel wisten tot stand te brengen, op de landbouwonderwijzers voor hun theoretisch ondèrricht, op de Priesche landbouwers, op de oud leerlingen van den Landbouwcursus, op de vriendschappelijke verhouding, die na den bewusten 12den Maart tus schen Land van Hulster- en Axelaren nog verbeterd is, op de landbouwers, die hunne rijtuigen belangeloos hebben afgestaan tot het maken van dezen rit, op den nestor onder de landbouwers, die ondanks zijne jaren, niet tegen de vermoeienissen van den tocht heeft opgezien, terwijl ook druk besproken werd het bezoek aan de Koningin-Emma- hoeve, en hooggeroemd werd de be reidwilligheid van den WelEd. Heer F. Hombach, die de excursionisten op zoo waardige wijze ontving. En hiermede was de rij van speechen geëindigd. Na nog eenigeu tijd gezellig bij elkan der te zijn geweest, en daarna afscheid genomen te hebben van de Klooster- zandsche vrienden, werd over Hengst dijk en Rapenburg naar Zaamslag ge reden, waar nog even halt werd ge houden in het caféVisser en daarop naar Axel werd gereden. Omstreeks 9 ure kwam het gezelschap aldaar aan, en toog ieder hoogstvoldaan over dezen genotvollen dag huiswaarts sommigen in stilte, anderen ook wel luid den wensch uitsprekende, dat de Landbouw- afdeeling .Axel" het volgende jaar weer maar zulk een tochtje organiseeren moest. De Redactie van de Axehcke Courant i dankt ook het Bestuur van de afdeeling dat haar in de gelegenheid stelde om deze excursie mede te maken. Jammer toch dat niet meer leden van de ge legenheid gebruik maken, die de land bouwers ons zoo gulhartig aanbieden, om voor een wijle de gewone dage- lijksche beslommeringen eens te ver geten, en zich geheel „uit" te gevoelen. den Maandag en Donderdag van 8 tot li1'., uren voormiddag. nr i.ui .truing Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St ISFikolaas (Waas) België. PREDIK BEUKTEN TE AXEL Zondag 15 Juli 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. P. de Jonge Ds. P. de Jonge (van Hoek). Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. K mp. Gerelormeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure ONWEER. Woensdag heeft over de oostelijke provinciën van ons land een vrij hevig onweer gewoed, dat bij velen weer lang in droeve herinnering zal blijven. Onder Lintelo (Gelderl.) is eene boer derij afgebrand en een koe doodge slagen. Te Borne sloeg de bliksem in een woonhuis met bakkerij. Spoedig stond alles in lichtelaaie. Te Velp sloeg het in de woning van den heer v. S. Aanvankelijk zijn weg nemend door den stal, waar een ezel werd doodgeslagen, nam het hemel vuur zijn weg naar het kamertje van de dienstbode, die juist was opgestaan. Ware dat niet het geval geweest, dan zou ook zij vermoedelijk zijn doodge slagen. Overigens werd aan de muren een vrij aanzienlijke schade aangericht. Het onweer, dat zich bo'ven den Bosch en den omtrek dier plaats ontlastte, heeft te Engelen een koe van den heer de Haas, aldaar, in de weide gedood. Er viel overvloedig regen en ook heel wat hagel. Een meisje in de Kroost, te Zeist, had ter gelegenheid van den Zond ig haar vrijer over, een soldaat uit Utrecht, en deze maakte bij die gelegenheid kennis met den kostganger harer ouders. Voor de grap zouden de nieuwe vrienden eens van kleeren verwisselen. Toen ieder zijn eigen kleeren weer terug had, miste de burger (een jockey) uit zijn binnenjaszak een biljet van f 100, waar van hij den soldaat verdacht, doch deze bleef ontkennen. Des avonds ging de vader van het meisje naar Utrecht en trachtte daar den soldaat nog tot terug gave te overreden, doch zonder gevolg. Toen daarop de commandant van de wacht met het geval in kennis gesteld werd, volgde een nauwkeurig onderzoek, waarna de soldaat weldra tot bekentenis kwam. Hij had het biljet reeds ge wisseld en er f 6 van uitgegeven. (U. D Zaterdag j.l. had te Herpen (N. Br. een droevig' ongeval plaats. Terwijl eenige kinderen bezig waren met vuurtje stoken, konden zij de vlammen niet meer meester worden, met het gevolg, dat de arbeiderswoning van H. v. d. B., op de Heuvels een prooi der vlammen werd. Meenende dat de kinderen buiten waren, werd een geit nog gereden toen na de weinige oogenblikken nog een kind werd gezien, was het een onmogelijkheid geworden om nog binnen te komen en moest men het kind zien verbranden. Niets was verzekerd. Te Dinxperloo wilde een. paard van den landbouwer J. G., voor een hooiwagen gespannen, niet vooruit. Den landbouwer, die het dier wilde aansporen, werd door het paard een oor afgebeten. De boer borg het oor zorgvuldig als „aandenken" in zijn zak. Omtrent het droevig ongeluk bij de oefeningen van het le reg. huzaren, dat nabij den Imbosch (Veluwe) plaats vond, verneemt de Tel. nog het vol gende Maandagochtend waren de escadrons uit Deventer uitgereden, teneinde te manoeuvreeren tegen de huzaren uit Zutphen. De oefeningen werden zeer ver uitgestrekt, zoodat nagenoeg Teriet werd bereikt. Zooals vaak gebeurt, was aan eenige cadetten toegestaan de oeteningen mee te maken, en dezen werden als gewoonlijk bij de officiers patrouilles ingedeeld. Zoo reed omstreeks 12 uur ter hoogte van den Imbosch nabij Eerbeek, in een zandweg, een officiers-patrouille. Daarbij bevonden zich o. a. een le luite nant der huzaren en twee cadetten. Bij een heideveld van hoogstens een kilometer in omtrek werd den korporaal cadet baron L. van Heeckeren van Brandsenburg, uit Apeldoorn, opgedra gen genoemd veld ter verkenning te doorkruisen. Onderwijl reed de pa trouille verder langs een heuvel. Toen na eenige minuten de cadet niet terug keerde, zond de luitenant een sergeant cadet uit om den eerstgezondene op te halen. Ook deze keerde niet aanstonds weer. Intusschen zond de luitenant een wachtmeester uit, vergezeld van een ordonnans, om een rapport weg te brengen. Deze ruiters reden denzelfden weg terug, waarlangs de patrouille was gekomen. Toen de sergeant-cadet zon der resultaat terugkeerde, had de pa trouille zich nog hier en daar geposteerd op heuvels, om zoo den cadet gelegen heid te geven, zijn patrouille weer te vinden. Men zag niets, alhoewel het terrein geen bijzondere dekking bood. Eerst 's avonds bij terugkeer in de kazerne te Deventer vernam men welk treurig onheil was geschied. De wachtmeester echter bereikte spoedig de plaats, waar de cadet den zandweg had verlaten, en zag tot zijn verwondering een paard zonder ruiter staan, op ongeveer 100 M. afstand. Oogenblikkelijk spoedde hij zich daar heen en vond den ruiter, den vermisten cadet, in een kuil liggen. De ongelukkige bleek reeds overleden. Met behulp van boeren werd de cadet in een woning gedragen, waar later geneeskundige hulp verscheen. Deze was echter niet meer noodighet bleek, dat de cadet onder het paard was dood gedrukt. De wervelkolom was gebro ken en de teekenen wezen er op, dat de dood waarschijnlijk door verstikking oogenblikkelijk was ingetreden. Op de plaats waar het lijk werd ge vonden, bevonden zich in de overigens zeer vlakke heide drie kleine kuilen. Vermoedelijk is het paard reeds in den eersten gevallen, opgesprongen en in een volgenden opnieuw gevallen, met den ruiter onder zich. Het stoffelijk overschot werd Maan dagavond naar de ouderlijke woning vervoerd. De cadet was 19 jaar oud en eenig kind. Te Brakel heeft een groote brand gewoed, waardoor een dertiental wo ningen, bewoond door de gezinnen, op korte afstanden naast elkaar gebouwd, door het vuur vernield zijn. Een treurigen aanblik levert de door brand aangebrachte verwoesting op. Het meest treurige mag wel ge noemd worden het omkomen van dè 25-jarige Jaantje van Mourik, die 's nachts bij haar moeder, een weduwe, thuis was. Reeds had zij een tweetal kinderen gered, toen zij nog eens het brandende gebouw binnenvloog om het geld en hare kleeren te redden het arme meisje zou gaan trouwen en daarvan was niets verzekerd. Helaas, deze daad was haar noodlottig. Op den zolder zijnde, kon zij niet meernog even werd hulpgeroep gehoord, toen stortte het huis in en slechts een ver koold lichaam is teruggevonden. Het gezin van der Zalm werd gered door het hulpgeroep van een der kinderenhierdoor ontwaakten de ouders, die daardoor in staat waren met hun kinderen te vluchten. De vlammen grepen zoo verwoed om zich heen het waren alle woningen met rieten daken dat bijna niets kon gered worden. De brand moet ontstaan zijn bij den wagenmaker J. P. van Heusden. Van de inboedels zijn er 10 verzekerd, 6 niet. De meeste landbouwers hadden hun hooi reeds binnengehaald. Een zestal hooibergen gingen in de vlammen op. Een groot aantal geiten en varkens, kippen, konynen en eenige kalveren verbrandden mede. De menschen zijn totaal verslagen. Opmerkelijk is het, dat een houten, geteerd gebouw, waarin hooipers met bijstaanden hooiberg, staande in den kring der brandende gebouwen, is ge spaard gebleven. Tel. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van Mej. de Weduwe ED. KERCKHAERT te Westdorpe, op Donderdag 2 Augustus 1906, des namiddags ten 2 ure, verkoopeu Omtrent en omtrent wassende op landen in den Autri- chenpolder. Verdeeld in koopen. DAARNA ten verzoeke van den heer H. P. VAN HAELST te Westdorpe Omtrent wassende op land in den Canis- vlietpolder, Westdorpe. Verdeeld in koopen en gunstig vervoer over Steenweg. Te vergaderen bij Leonce Remery te Westdorpe nabij de Kerk. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe J. F. WAUTERS ten haren woonhuize, in den Prosperpolder (veerstraat) gemeente Clinge, op Maandag den 6 Aug. 1908, des voormiddags ten 8 ure, verkoopen 3 baatgevende Koeien van 3 tot 6 jaar oud, allen bekalfd, 1 vette Vaars oud 16 maanden, 2 Vaars kalveren, 1 Stierkalf, 1 Kaarnliond, Kaarnmolen met Kaarn en Melkvat. VOORTS Melkgerief, Kleer kast, ijzeren Ledikanten, Tafel, Stoelen, Pottenkast, 2 Kachels, Keu- kengerief, Ladder, groote en kleine Bascule met Gewichten, Kruiwagen, Zinkdraad, Harken, Spaden, Bak trog, Meelkist enz. VERDER Te vergaderen ter plaatse.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3