Binnenland. teekenen alleen aan vreemdelingen j moest geven, nu 't gebruik dat eenmaal wil. Verder vertelt de correspondent, dat Rustad, de hofmaarschalk, zal aftreden naar 't heet, omdat hij tusschen koning Haakon en het Noorsche volk staat. Rustad was ook de hofmaarschalk onder koning Oscar. Eindelijk weet de corres pondent nog te zeggen, dat men in Noorwegen ontevreden is, dat koningin Maud en de hofdames met kroonprins Olaf steeds Engelsch praten. RUSLAND. Te Oesofka in Jekaterinoslaf zyn eenige Kozakken, die met betoogende werklieden gemeene zaak maakten, en andere, die weigerden op de arbeiders te schieten, gevangen gezet. Een menigte van vijfhonderd man toog toen naar de kazerne om de gevangenen te bevrijden. Er werd op hen geschoten en een paar man werden er gewond, 's Avonds kwam een stoet van eenige duizenden voor de kazerne, maar de Kozakken bleken reeds met den trein weggevoerd te zijn. Op den spoorweg JaroslafMoskou drongen twee mannen in een 3e klas wagen, schoten een conducteur dood en verwondden een beambte van een wagonfabriek, wien zij 27,000 roebel ontnamen. Toen trokken zij aan de noodrem. De trein stond stil en de twee mannen verdwenen met het geld in het bosch. In de haven van Odessa is de alge meen» werkstaking afgekondigd. Dinsdag bracht Prins Hendrik, gaande naar het landgoed der Maatschappij D' Utrecht te Esbeek, een bezoek aan Tilburg. De Prins, vergezeld van zijn adjudant, werd met hartelijke belang stelling begroet. Bij zijn terugkeer bracht de Nieuwe Kon. Harmoniewaar van hij beschermheer is, hem in de sociëteit De Harmonie een aubade, waarbij ook een dameskoor zong. Bij den Minister van Oorlog is, naar aanleiding van de telegrammen- en briefwisseling, gevoerd met betrekking tot het verleenen van hulp van militaire zijde ten behoeve van de overstrooming in Zeeland in de maand Maart jl., de vraag gerezen of de burgerautoriteiten in het algemeen en de burgemeesters in het bijzonder wel bekend of vol doende bekend zijn met de bepalingen slag van om Hugo bij iedereen te intro- duceeren op eene wijze, die bijvoonaad den hooggeplaatste reeds voor den pas aangekomene innam, en den mindere deed gevoelen, dat men te gehoorzamen had op dezelfde wijs als de voorganger dat van hen gewoon was. Daarbij gaf hij, zonder het zelf te willen, althans zeker zonder daarvan te doen blijken, aan Hugo allernuttigste wenken, hoe met de Russen te moeten omspringen, en liet er lachende op volgen »maar als je dat nu doet zoo als ik je heb voorgeschreven, vergeet dan nooit, dat het nog niets beteekent, als je geen zilver op zak hebt. Laat het hier roebels regenen op de gedecoreerden, laat het kopéken druppelen op de gemeene kerels die je daar ziet, en »ah pa ira, pa ira, pa ira.« »Ga voort!« schertste Hugo, denkende aan de tweede regell'aristocrate A la lanterne. »Dankje, dat zou hier niet gaan." Dit was echter niet de eenige dienst, die Stade te dier plaatse aan van Waren bewees. Aangenamer voor den laatsten was nog de wijze, hoe hij hem in kennis had gebracht met den heer Weiszblut, die hier, aan een afgeschoten lessenaar, ouder anderen ook Schölles zaken be handelde. »Zoo Weiszblut, hoe gaat het vriend had Stade gezegd toen hij binnen was gekomen, en hem gulweg de hand betreffende het verleenen van bijstand en hulp door militairen. De Minister is van meening dat, in dien de bepalingen genoegzaam bekend waren geweest, niet alleen veel cor respondentie, maar vooral ook een ten deze zoo belangrijk tijdverlies ware vermeden geworden, aangezien in de meeste gevallen de burgemeesters tot ■het bekomen van militaire hulp of bij stand zich rechtstreeks tot de militaire autoriteit, c. q. korps-commandant, kun nen wenden en alzoo de tusschenkomst van het hoofdbestuur niet behoeven. Het voorschrift betreffende het ver leenen van bijstand en hulp door mili tairen is tegen f 0.43 per exemplaar bij de Koninklijke Militaire Academie ver krijgbaar gesteld. AXEL, 13 Juli 1906. Voor het toelatings-examen voor het gymnasium te Doetinchem slaagde 10 dezer C. A. J. Hugenholtz, alhier. Onder de gemeente Koewacht kantelde Woensdag door het te ver uitwijken een kar van den dijk, waarna het paard op hol sloeg. De geleider V. R., aldaar, die onder de kar was geraakt, verwondde zijn been zoodanig, dat het afgezet moest worden. De St.-Cl. bevat de statuten van de „Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" te Ter Neuzen. De heer P. van Es, onderwijzer aan de Chr. School te Ter Neuzen, is als zoodanig benoemd aan een dergelijke school te Kinderdijk. De heer J. Verhoeven, onderwijzer te Graauw, is door den Minister van Koloniën gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost Indië, om daar in 't najaar van 1907 te lande te worden benoemd bij het lager onderwijs. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 4 tot en met 10 Juli 4 gevallen van besmettelijke ziekte voor, n.l. te Axel en Heinkenszand 1 vau roodvonk en te Kortgene en Middelburg 1 van typhus en febris typhoidea. EEN RIJTOER. Prachtig was het weer op den morgen van den lOden J uli, toen zich ongeveer 7 ure de leden van de Maatschappij lot bevordering van Landbouw en Veeteelt afd. Axel, op het marktplein aldaar ver zamelden, om in vereeniging met oud- gegrepen en recht hartelijk geschud had. Toen zij een oogenblik te zamen ge schertst hadden, vervolgde hij »hier is een oude bekende uit Holland overge komen, n recht hupsche vent, die je voortaan meer zult zien dan mij zijn naam is Hugo van Waren, en op mijne aanbeveling heeft hij veel pleizier om nader kennis met je te maken, weshalve je niet beter kunt doen, dan om hem voor Zondag bij je buiten te vragen. Ik kom natuurlijk meê, dat weet je.« Hugo wist niet of hij verlegen, boos worden of lachen moest, bij die zonder linge onwaarheden en brutaliteit. Weisz blut echter nam het perfect op. »Goed zoo mijnheer Van Waren, het is immers Van Waren? ik mag de Hollanders graag en mijnheer Stade kan bij mij mee brengen wie hij maar wil. Mijn vrouw zal u ook zeker heel gaarne ontvangen.» Zoo werd er nog een weinig voort- gekeuveld, doch niet lang, want een ieder had zijn zaken. Toen de beide Nederlanders weder alleen waren, kon Hugo toch niet nalaten te zeggen »maar amice, wat heb je me daar mal in laten loopen.< »Toch nietDie man keu je nog niet. Je zult er voortaan ontvangen worden als een koning, vooral als ik je intro duceer bij zijn vróuw, een allerengel- achtigst wijfje, op mijn woord »Wat, zijn vrouw maar die zal dau (och wel zoo joug niet meer zijn.* leerlingen Van den Landbouwcursus en hunne onderwijzers een rijtoer te maken naar de den 12den Maart 1.1. zoo zwaar geteisterde polders in het land van Hulst. Viel liet weer mee, de deelname viel tegen, want slechts een 40-tal personen reden omstreeks 71/2 ure het stadje Axel ten zuiden uit naar Hulst, waar even halt werd gehouden, en waar zich nog enkelen bij het gezelschap aansloten. Onderweg werd door verschillende deelnemers op de zoogen. „plaat" van den heer P. van Hoeve een blauw bloempje getrokken, waarvan aldaar een geheel veld aan wezig is, en door den heer Zonnevijlle werd verklaard te zijn eene plant voor de bijenteelt van zeer veel belang en die in sommige streken daarvoor expres wordt verbouwd. Van Hulst werd naar Graauw gereden voorbij de Mariahoeve vandenWelEd. Heer F. Hombach, en onderweg een bezoek gebracht aan de modelhoeve „Koningin Emma". Hartelijk was al daar de ontvangst door den bestuurder der hoeve den heer Kegelaer. Genoemde heer stelde het gezelschap in de gelegenheid om kennis te nemen van al datgene, wat op deze hoeve het merkwaardigste op het gebied van Landbouw te zien geeft, zooals Dorsch- machine met motor, van 12 paarden kracht ter zwaarte van 4000 K.G. die het graan markt-zuiver in de zakken levert, graanmaaier, machine om karwei af te doen, hooischudder, karweisleden, ijzeren rólblokken, trieur e. a. werk tuigen. We zagen ook nog eene stroo- pers in werking, die het stroo in blokken van 80 K.G. samenperst, ten einde de verzending naar de stalhouderijen in de steden te vergemakkelijken. Het persen kost pl. m. 1,50 per 1000 K.G. waar tegen de gemakkelijke verzending dus wel opweegt. Tusschen de beide schuren is over den dorschvloer eene verschuifbare kap, waardoor de dorsch- machine altijd bij iedere weersgesteld heid kan worden gebruikt. De geheele schuur, tot zelfs in de varkenshokken is electrisch verlicht, waarvoor ter op wekking van de benoodigde electriciteit een afzonderlijke motor aanwezig is. Een prachtige hengst, die 20 April 1.1. 2 jaar was geworden en een witte merrie werden in stap en in draf te zien gegeven. De Voorz. dhr. Ph. J. van Dixhoorn dankte den heer Kegelaer voor de gulle ontvangst, waarna de tocht werd hervat, en omstreeks 12 ure zaten allen aan de koffietafel bij de wed. Vermast te Graauw. »Dat zal je meèvallen. Weiszblut zal dunkt me zoo wat even over de zestig wezen. Hij is rechtaf een parvenu, maai er is ook geen beter baantje hier in Petersburg, dan wat die man heeft. Hij zit een gedeelte van den dag hier aan zijn lessenaar, en komt even aan de beurs dan gaat hij meestal naar zijn woning en 's avonds werkt hij nooit, terwijl zijn principalen, de kooplieden, des zomers tot laat in den nacht corres pondeeren. Hij heeft dat nu misschien dertig jaren achter elkaar gedaan. Het werk is wat eentoonig, maar daar moet men eenmaal smaak voor hebben. Toen ik- voor vijf jaar hier kwam, dacht ik nooit dat hij trouwen zou, maar ziet, hij heeft op zijn negen en vijftigste waarachtig nog een Russisch meisje met allerprachtigste oogen, een magnifique stem, geestig en daarbij van eene heele goede famielje, die, dat is waar, een weinig op zwart zaad was. en dat mag ook de oplossing van het raadsel zijn, want een Rus doet een boel voor de dubbeltjes. Ondertusschen is de vent niet bepaald onaardig, heel vroolijk en schatrijk. Als hij Schöile tegenkomt, neemt hij alleronderdanigst zijn hoed af, maar het zou nog de vraag zijl}, wie het meest wegen zou, als men hen tegenover elkaar op de schaal legde.* Wordt vervolgd.) Na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd werd onze reis voortgezet naar Paal, en de doorbraak ten Oosten van dit dorp bezichtigd. Van de verwoes ting, door het water aangericht willen we maar niet veel zeggen, dit laat zich toch met geen pen beschrijven. Boven dien velen onzer lezers hebben zich persoonlijk kunnen overtuigen, wat de zee langzamerhand kan geven maar ook weer plotseling hernemen kan, Van Paal werd gereden door de Kruis polder naar Kloosterzande. Aan de Kruispoldersche kade werd even halt gehouden, van waar we uitzicht hadden in het enkele H.A. grooteMolenpoldertje, dat ook gevloeid heeft, doch waarin de vruchten nog al bevredigend stonden. Verrassend was de aanblik van het gewas in den geheelen Kruispolder langs beide zijden van den straatweg. Hoewel dezepolder ook is onderge- loopen, en de waterstand aldaar onge veer L'2 meter was, schijnt de grond niets te hebben geleden, en staat de oogst er prachtig. Aan den dijk tusschen den Wilhelmus- en den Zandepolder werd halt gehouden en de rijtuigen naar Kloosterzande ge zonden. Allereerst wrerd de hofstede bezocht van den heer Stallaert, waar we opge wacht werden door den heer Stallaert zelf en door den heer J. van Arenthals, terwijl dhr. Neeteson zich ook bij ons gezelschap voegde. De aanblik van die hofstede is in één woord gezegd treurig. Alles is door het vernielende element zoo deerlijk gehavend, dat van restaureeren geen sprake meer kan zijn, en daarom alles zal worden afgebroken. In het huis van dhr. Stallaert sprak dhr. J. van Arenthals, de afd. Axel toe in ongeveer de volgende bewoordingen Mijne Heer en Daar de Rentmeester verhinderd is, om op deze plaats tegenwoordig te zijn heeft Z.Ed. mij opgedragen U te ver welkomen. In gewone omstandigheden ware U zeker als afd. Axel een prettige ontvangst bereid, doch thans kunnen we niets meer doen dan met diep leedwezen U de plaats aanwijzen waar vóór dien noodlottige n 12den Maart algemeene welvaart heerschte. Deze kamer waar vroeger een gelukkig vader met vrouw en kroost woonde, is thans het tooneel van de grootste verwoesting. Zijn EdelAchtb. Heer Burgemeester heeft mij opgedragen JJ allen zijnen hartelijken dank over te brengen voor de hulp ons in die moeilijke dagen verleend. Ik dank ook den heer Van Dixhoorn, die als Voorz. van de afd. Axel meende beter hulp te kunnen verleenen door middel van de afdeeling als ieder afzonderlijk en daarom de bekende vergadering hield. Volgaarne bied ik Uw gezelschap aan Uw gids te zijn, terwijl we ons bereid verklaren, om op alle door U 'gedane vragen de vereischte inlichtingen te verschaffen. Dhr. Van Dixhoorn dankt namens de afd. voor de gesproken woorden, zeggende dat het niet meer dan een Christenplicht is geweest om bij de ramp hulp te verleenen, en dat de Axelsche landbouwers niet naar hier gekomen zijn om den dank van de bewoners in te oogsten, doch om hier desnoods nog iets te kunnen leeren, omtrent de wijze van werken voor wat betreft het weer vruchtbaar maken van de overstroomde landouwen. Thans werd een tocht door de polders ondernomen. Op sommige plaatsen zat eene laag zand ter dikte van 70 c.M. doch op andere plaatsen had de zee bij haar terugtreden slechts eene laag slib achtergelaten van 3 a 4 c.M. Opmerkelijk was, dat geen enkele draineerbuis verstopt was, wat alge meen als een zeer gelukkig verschijnsel werd geacht. Van plantengroei was niet veel te bespeuren, hier en daar kwam een enkel plantje bescheiden door de scheuren in het zeeslib gluren waar het zand zoo dik zat was er van Flora niets te bespeuren.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2