Binnenland. Gemengd Nieuws. Eene installatie. Zaterdag werd door den Minister van Landbouw, mr Veegens, geïnstalleerd de bij kon. besluit van 20 Juni jl. be noemde commissie, belast met een on derzoek naar den economischen toestand der landbouwers en landarbeiders, in verband met het grondbezit. Hij herinnerde dat 20 jaren geleden ook een soortgelijke commissie benoemd was, waarbij echter de sociale toestand van den landarbeider niet op den voor grond trad, terwijl na den grooten om keer, die sedert in de uitoefening van het landbouwbedrijf plaats had, de door de vroegere staatscommissie verzamelde feiten niet meer volkomen actueel zijn. Daarom is thans noodig een nieuw, bepaaldelijk op den socialen toestand op landbouwgebied gericht onderzoek, loopende eensdeels over den economi schen toestand van de landbouwers in verband met onderscheidene rechts vormen, waaronder de grond wordt gebruikt, anderdeels over den econo mischen toestand der landarbeiders in verband met het grondbezit. Met den wensch dat de arbeid der commissie vruchtbaar mocht zijn, ver klaarde de Minister haar geïnstalleerd. De heer Lovink, directeur-generaal van den Landbouw en voorzitter der commissie, betuigde, in antwoord op de rede van den Minister, zyne vol doening dat deze het moeilijke agrari sche vraagstuk onder de oogen heeft gezien. Hij besloot met namens de commissie de verzekering te geven dat zij met bekwamen spoed zal trachten het ge wichtig sociaal vraagstuk, haar ter onderzoek gegeven, tot oplossing te brengen. Hij wees op het groot verschil in meening en vaagheid omtrent de aan te brengen middelen tot verbetering, deels door de uiteenloopende toestanden op het platteland, deels door het feit dat practici en theoretici elkaar op dit punt zoo weinig begrijpen. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot toekenning van een rijkssub sidie van f 250.000 voor bedijking van den Bathpolder aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. - Bij Kon. besluit is pensioen ver leend aan mr. A. J. Roest, commissaris der Koningin in Zeeland, ten bedrage Agnes was zoo geheel en al Hugo, dat papa vergeten werd, en de meid eindelijk binnenkwam met de woorden «juffrouw komt u toch boven, uw papa is zoo ontevreden, dat u in 't geheel niet eens bij hem komt.* »Ja, ja, ja, ik kom riep ze half kregel. «En ik stap op,« zei Alida »want werkelijk, ik hou je van je plichten af.« »Nu beste meid, tot weerziensJe hebt me recht veel pleizier gedaan hoor. Ik wou dat je maar de heele nacht bij me bleef, want ik weet zeker dat ik van nacht geen oog toe doe.* Alida ging naar mevrouw Valmer terug. O wat gevoelde zij zich verlicht De brief die zij zoo lang had bewaard, die haar als het ware zoo benauwd had was dan eindelijk afgegevenToch, naarmate zij haar huis naderde, werd zij meer gedrukt. Het kwam haar voor alsof zij, om één vriend te redden, hare andere vrienden verraden had. Zij hoopte nu maar, dat zij spoedig naar Rotterdam zou kunnen wederkeeren, haar verblijf bij haar nicht was haar een last geworden Zij vond mevrouw Valmer in een geheel andere stemming, dan zij haar ooit vroeger had gezieu. De goede vrouw was diep, diep neerslachtig, zóó zeer zelfs, dat zij niet aan haar logétje vroeg, hoe ze zich geamuseerd had. De ver houding werd pijnlijk, Alida wilde haar zoo gaarne troosten en zij dorst niet naar de reden te vragen, uit vrees van al te van f 3000en aan H. de Raaf, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, ten bedrage van f2134. AXEL, 10 Juli 1906. Zaterdagavond werd alhier ten huize van den heer J. E. Blansaart een open bare vergadering gehouden waarin als spreker optrad de weleerwaarde heer ds De Boer, voorzitter van de afdeeling Hulst van den Bond voor Staatspensi- oneering met het onderwerp „Korte geschiedenis en doel van den Bond Er waren ongeveer een 70 tal toe hoorders. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer L. B. A. Rolff Jz, onderwijzer alhier. Na afloop der vergadering werd een afdeeling van den Bond gesticht, waartoe ongeveer 20 leden toetraden, die naderhand een definitief afdeelings- bestuur zullen benoemen. Zaterdag arriveerden alhier eenige landbouwerszoons uit Noord-Beveland, deelnemers aan den landbouwcursus op dat eiland. Zij bezochten de hof steden van de heeren M. Koster, J. de Feijter, P. van Hoeve en J. van Hoeve. Door eenige hunner vakgenooten werden zij aan het station afgehaald en op hun rijtoer welwillend begeleid. Na het diner dat ten huize van raej. de wed. L. B. A. Rolff werd gebruikt, bezocht het gezelschap nog de hofstede van den heer Ph. J. van Dixhoorn, om den volgenden morgen hun reis per eersten trein van Sluiskil naar Gent voort te zetten. Voorzeker zullen de jongelui de aangenaamste herinneringen aan dit nuttig en leerzaam uitstapje met zich voeren. Voor het in den aanstaanden winter plaats hebbend voorbereidend militair onderricht hebben zich alhier 32 jongelieden aangemeld. Op de Donderdag te Zaamslag gehouden jaarmarkt werden aange voerd 25 paarden, 28 stuks hoornvee en 23 varkens. Premiën voor het grootst aantal paar den, van een eigenaar ter markt ge bracht f2.50, en het beste paard van 4—7 jaar f5.beiden Dhr. G. de Bokx. Voor het schoonste paard van 3 jaar f2.50 aan dhr. K. van Hoeve, idem van 2 jaar aan dhr. C. F. Michielsen, idem 1 jaar aan dhr. J. Dekker te Boschkapelle. Voor het grootste aantal hoornvee en de beste baatgevende koe délicate punten aan te raken. Eindelijk vroeg zij tochtante, wat scheelt er aan U ziet er zoo bedrukt uit.* »Ach barstte de weduwe uit »ach mijn zoon, mijn arme Eduard Ik had het hem wel gegeven, maar hij was ook zoo driftig!* Alida zweeg. Ze begreep er reeds iets van, maar ze dorst niet verder te vragen. Eindelijk toch hervatte de vrouw: »ach, hij schijnt van middag door slechte voorbeelden verleid te zijn ge worden, om geld te verteeren hij schijnt gespeeld te hebbenMijn zoon, die anders nooit speelt, mijn brave Eduard Hij kwam thuis, hij had schulden gemaakt, en vroeg mij om geld ach ik had hem alles gegeven, maar hij was ook zoo driftig. Het was een speelschuld, hij zal niet kunnen betalen hij is een man van eer God als hij zich maar niet van kant maakt als ik mijn kind maar niet heb vermoord !c Alida, die zoowel de moeder in hare overdreven liefde voor Eduard, als de zoon zeer goed had leeren kennen, vreesde daarvoor volstrekt niet, maar moeielijk was het om die overtuiging bij de vrouw over te planten. Zij wees er op dat Eduard voor zoo iets te veel van zijne moeder hield (het was wel geene bepaalde onwaarheid, maar zij zelve hechtte daaraan ie deze toch minder dan aan andere omstandigheden, die zij niet kon aanvoeren) om ooit daartoe te vervallen, f2.50 en f5.00 beiden aan dhr. J. Bruijn- zeel en voor het vetste stuk hoornvee f5.00 aan dhr. J. Zegers. Voor het grootste aantal varkens boven de 6 stuks aan H. v. d. Bossche te Selzaete (België) f2.— Personen, bij wier naam geen woon plaats opgegeven is, wonen te Zaamslag. Handel had zoo goed als niet plaats. Er waren waarlijk prachtige beesten bij, vooral één stuks hoornvee van dhr. J. Zegers, trok bijzonder de aandacht, en geleek een kolossus in zijn soort Een veertigtal kinderen van de openbare school te Othene, gemeente Zaamslag, maakten Donderdag, onder geleide hunner onderwijzers, een school reisje, van Ter Neuzen per prov. boot naar Vlissingen, dat bezichtigd werd, waarna Middelburg werd bezocht, waar het museum in oogenschouw werd ge nomen. Verder werd per tram Domburg bezocht, waar de kleinen zich aan het strand uitstekend vermaakten. Het onderwijzend personeel was vol toewij ding en erop uit de kinderen te doen genieten. Hun reis werd door de kinderen be taald uit door hen bijeengebrachte gelden. Het hoofd dier school de heer A. Kok die elk jaar zoo'n reisje voor die gastjes organiseert, heeft eer van zijn werk. Voor de betrekking van onder wijzer aan school C te Neuzen hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Zondag had op den Ouden Molen, gemeente Koewacht een prijskamp plaats op de fiets, uitgeschreven door de fietsclub „De Adelaar" vanKoewacht. Men telde 39 deelnemers voor den wed strijd, waarvan de uitslag was alsvolgt Ringsteken le prijs Arth. Geerards, 2e prijs J. Herman te Boschkapelle, 3e prijs A. Baert, 4e prijs E. Dierick, en de 5e prijs door A. de Vilder te Boschkapelle. Eierkoersle prijs Arth. Geerards, 2e J. Kint te Boschkapelle, 3e A. v. d. Berghe, 4e A. David te Roode Sluis (Moerbeke) en 5e E. van Waes. De personen bij wier namen geen plaats is vermeld, wonen te Koewacht. Dezer dagen verspreidde zich het gerucht, dat A. de Brouwer, broeder van den door de politie te Stekene doodgeschoten smokkelaar, te Dender- monde in de gevangenis was overleden. Bij een daaromtrent ingesteld onderzoek is gebleken, dat genoemde de Br. wel ernstig ongesteld is, doch niet overleden. dat integendeel dan Eduard nog wel eerst zijn verzoek herhalen zou, in één woord zij voerde alles aan, wat zij slechts vinden kon om de vrouw gerust te stellen, en het gelukte haar eindelijk althans in zoo verre, dat men weder een meer ge regeld gesprek houden kon, en mevrouw Valmer allerhande plannen maakte, om te doen als haar zoon terug zou komen. »Ach ik ben geheel veranderd, ik zal hem niet langer tegenhouden, hij moet dan maar trouwen.Tante keek haar nicht aan, maar deze staarde voor zich uit, alsof zij er niets van gehoord had. »Ja, ja,« ging de vrouw voort, hij eenmaal getrouwd is, zullen die verleiders geen vat meer op hem hebben, en daar hij dan toch Agnes bemint. Bloedrood werd het gelaat van Alida, zij wist niet waar zich te bergen, het scheen echter dat hedenavond mevrouw Valmer geene oogen had voor iets, wat zij anders zoo spoedig ontdekte. Ach Alida,ging zij voort, »je bent er nu den ganschen dag geweest, denk je dat Agnes een meisje voor hem is, dat ze van hem houdt «Tante ik ik geloot ik ik weet het niet. Ik durf er niets van te zeggen.* Ze wist zich niet te bergen van verlegenheid, en thans moest het purper van haar gelaat wel in het oog vallen. „Ach, ach, het is ook waarriep mevrouw Valmer uit, »hoe kan ik ook Het voorval met zijn broeder heeft zelfs zooveel indruk op hem gemaakt, dat hij eerst krankzinnig en daarna ook ziek geworden is. (Zei.) Begunstigd door het heerlijkste zomerweder maakten Zaterdag de eer- lingen der twee hoogste klassen van j de openbare school aan Éen Ouden Molen (gem. Koewacht) met 4 onder-1 wijzers een schoolreis naar Antwerpen. Op een met drie paarden bespannen wagen van den heer Bongers van St. Gilles reed men 's morgens al vroeg zingende weg. In Antwerpen reed men eerst met den tram naar Kiel, waar het kerkhof bezocht werddaarna ging het naar den dierentuin. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan de inrichting van Tietz, het postkantoor en het museum van oudheden. Door toedoen van de firma Bary en Co. was men in de gelegenheid een bezoek te brengen aan het groote stoomschip „Sachsen" van de Norddeutsche Lloyd waar de kinderen door een man van de equipage werden rondgeleid. Ten slotte werd een wandeling gemaakt langs de Schelde, waarna de terugreis aanvaard werd. Had men 's morgens over St. Gilles gereden, bij den terugtocht ging het over St. Nicolaas, waar eenigen tijd vertoefd werd. Tem. Ct. De heer L. Pieterse, onderwijzer te Hulst, is doof Z.Exc. den Minister van Koloniën gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië, om daar te lande te worden I benoemd bij het lager onderwijs. Voor de vacature, in den raad van Hontenisse ontstaan door het over-1 lijden van den heer Adriaansens, wet houder, zijn candidaat gesteld de heeren P. van Jole en A. Adriaansens, Donderdag had te Heikant (St Jausteen) een bijenzwerm de brievenbus tot woning gekozen. Het was ondoen lijk er brieven in te werpen en deze werden dan ook maar gedeponeerd bij V. d. Goore, op wiens erf de bus is geplaatst. Toen de postbode de bus kwam lichten, moest V. d. G., in ijmker- costuum die taak verrichten in de bus waren echter niets dan byen. De heer Th. L. Rademakers, on derwijzer te Ossenisse en oud-leerling der Rijks-Normaallessen alhier, is bij besluit van Z.Excellentie den Minister van Koloniën, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, ten einde aldaar benoemd te worden tot het geven van onderwijs aan Nederlanders en met hen gelijk gestelden. Wegens het bedanken van hare benoeming tot vroedvrouw van mejuf frouw Adriaans te Dinxperloo is, in eene sppedeischende vergadering, door den raad van Philippine met 4 stemmen als zoodanig tegen 1 Augustus, benoemd mejuffrouw M. Bal van Hooge Zwaluwe. Zaterdagavond heeft te Vlissingen een treurig ongeluk plaats gehad. Een 32-jarig werkman, die in zee een bad zoo wezen Ik had het immers reeds lang bespeurd,* en meewarig ging zij naar Alida en sprak op diep medelijden den toon „arm meisje, ik wou dat ik het veranderen kon, maar hij houdt nu eenmaal zoo veel van juffrouw Rentinck.* Daar werd gescheld. .Goddank, mijn zoonriep mevrouw Valmer en liep zelve naar de voordeur. «Goddank dacht ook Alida, want de toestand zou ondragelijk geworden zijn, zonder die afleiding. Weinige sekonden daarna verliet Edu ard het huis met een groote som gelds. De eerschuld werd voldaan Gelukkig voor Alida kwam hij spoedig terug, eu begaven zij zich allen ter ruste. f Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2