So. 21. Woensdag 20 liHHi, «faarg. ®<9e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEIIAX, Buitenland. FEUILLETON. Jm Jió Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Gent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij den aanleg van een nieuw oefen terrein voor het 12de legercorps bij Osnabrück, zullen drie Pruisische dor pen Otterschütz, Quosdorf en Zietsch verdwijnen. De militaire fiscus zal ze voor ongeveer 5 millioen mk. aankoopen en de artillerie zal de dorpen-als doelwit gebruiken. De dorpelingen zullen zich in de buurt vestigen of naar het Oosten van Pruisen verhuizen, om de gelederen der Duitsche pioniers tegen de Polen te versterken. De akkers die zij achter laten, zijn schraal. FRANKRIJK. De commissie voor de zeden, onder voorzitterschap van senator Bérenger, heeft een wetsontwerp opgesteld tegen ontucht van minderjarigen. Volgens de plannen der commissie zal ieder minderjarige beneden de 18 jaren, die geen kuisch leven leidt, voor de burger lijke rechtbank in raadkamer worden gebracht. De rechtbank zal de minder jarige weer aan de hoede der ouders toevertrouwen of naar een daarvoor in te richten zedelijkheidsgesticht ver wijzen tot de meerderjarigheid. ENGELAND. De eigenlijke oorlog tusschen de twee afdeelingen waarin de vloot verdeeld is, moge eerst in de volgende week beginnen, gevechten zijn er al geweest. Omtrent middernacht tusschen Donder dag en Vrijdag deed een groot aantal vijandelijke torpedojagers een aanval Mevrouw Valmer met haar zoon Edu ard, Alida en den heer Rentinck met zijn dochter Agnes, ziedaar zoo vele personen, van wie wij sedeit lang niets vernamen maar die toch, willen wij hopen door onze Lezers nog niet vergeten zijn Sedert het bal bij mevrouw Valmer trachtte haar zoon Eduard steeds meer vertrouwelijk jegens Alida te worden, hij was toch tegenover zijne moeder in betrekking tot Agnes, in eene eenigszins vreemde verhouding. Reeds lang had de mama wel bespeurd dat er tegen het engagement van die twee niets te doen zou zijn, althans zij zou wel eindelijk moeten toegeven aan het verlangen van haar zoon om het meisje ten huwelijk te vragen, en dat dan die hand zou worden aangenomen dat leed immers niet den minsten twijfel. Agnes' coquet- terie jegens andere galants was niets anders dan een kunstgreep om Eduard te meer tot den stap aan te zetten. Maar te zekerder in hare oogen dat engagement werd, te minder zij zich bereid betoonde om er de hand in te hebben. Daarom kwam er in de verhouding tusschen moeder en zoon een zekere gedwongen- op Spithead om in de haven te komen, maar, door zoeklichten ontdekt, werden zij onthaald op een overstelpend vuur van de forten van Spithead en alle strandbatterijen. De scheidsrechters verklaarden, dat de vijandelijke vloot bijna geheel in den grond geboord was. Vrijdagochtend heel in de vroegte, deden weer torpedojagers een aanval op Plymouth en op Sheerness, maar werden met groot verlies afgeslagen. Wij zullen niet beweren, dergelijke oefeningen te kunnen beoordeelen, maar de vraag kwam toch in ons op of in een heuschen oorlog een aanval op havens, door forten en kustbatterijen met zwaar geschut verdedigd, gewaagd zal worden met enkel torpedojagers. 't Komt nog al eens voor, dat de dagbladen melding maken van het ruwe optreden van Engelsche soldaten in Engelsch-Indië tegen inlanders, waarbij niet zelden dooden vallen. Onlangs schoten bij Simla twee soldaten een inlander dood, die hun om betaling vroeg voor wat sodawater, dat hij hun geschonken had. De afgevaardigde O'Grady maakte er Donderdag in het Lagerhuis minister Morley opmerkzaam op. Dat was, zeide hij, van 'tjaar reeds het vijfde geval van dien aard. De minister gaf zijn afkeuring over dergelijke daden te kennen. Hij zou de zaak onderzoeken. ZWITSERLAND. De politie te Zurich heeft weer huis zoeking gehouden bij Russische vrij heidsmannen en verscheidene hunner in hechtenis genomen. Men ontdekte een persklare hand leiding voor de bereiding van nitrogly cerine, dynamiet, lyddiet enz. en voor de vervaardiging van bommen, hand granaten en andere helsche werktuigen. Ergens anders vond men in een geheime werkplaats een partijtje gevaarlijke ontplofbare stoffen. SPANJE. Een ambtelijk bericht meldt, dat het hof in het begin van Juli in het paleis van Miramar komt. In Augustus zal koning Alfonso een zeereis maken met het jacht Giralda. Het koninklijk jacht zal Engelsche, Belgische, Nederland- sche en Deensche havens aan doen. Na dezen tocht zal de koning in September te San Sebastian verblijf houden en dikwijls te Biarritz komen, waar de koningin zoo graag is. RUSLAND. Men vreest voor een nieuwe groote spoorwegstaking. Vooral te Moskou is de ontevredenheid over de houding der regeering tegen de Doema groot. De minister van verkeerswezen dreigt met strenge straffen. De sneltrein uit Sewastopol is Donder dag zes uur te laat te Petersburg aan gekomen, omdat onderweg een twee duizend gewapende boeren er een aan val op hadden gedaan. De passagiers zijn er heelhuids afgekomen, maar de trein is nogal beschadigd. Alle raampjes waren o. a. stukgeslagen. In het dorp Janowa by Spitomir is de geheele familie Belzinger vermoord, bestaande uit man, vrouw, twee zoons heid, die vroeger nooit had bestaan en het gebeurde niet zelden, dat, wanneer mevrouw Valmer druk met haai- zoon aan het converseeren was, zij eensklaps terug trok zoodra het punt in kwestie door Eduard slechts werd aangeroerd. Het sprak dus wel van zelf dat hij groote behoefte had aan iemand, die hij ver trouwen en die hem helpen kon. Alida, die, daar mevrouw Ottewal logées had gekregen, vooreerst in Rotterdam nog niet werd terug verwacht, scheen hem daartoe, èn door haar karakter en door hare verhouding juist de geschikte persoon. Hij trachtte haar dus te winnen door vele kleine galanteriën, die het meisje wel niet altijd aangenaam waren, maar die zij toch onmogelijk weigeren kon. Alida, gedrukt door de moeielijkheden waarin zij zich bevond, was niet altijd meer zoo vroolijk, als toen zij pas in den Haag kwam, en mevrouw Valmer, die dat toeschreef aan sympathie voor haar zoon, keurde Eduards galanteriën jegens het nichtje af, zonder dat zij het waagde dit hem te kennen te geven, uit vreeze Agnes dan weder op het tapijt te brengen. Dat zij niet in allen deele zoo slecht zag, blijkt daaruit dat juffrouw Rentinck werkelijk jaloersch werd op het logétje der weduwe, en de licht zinnige handelwijze van den jongen officier gaf daaraan, hoewel onschuldig, aanleiding te «ver. Eduard, die al dikwijls bespeurd had, dat Alidas vertrouwen niet, als het ware, te overrompelen was, wilde dan toch eindelijk fiksch weg beproeven, of hij het loon van al zijne beleefdheden, eens zou mogen verwerven, ja dan neen Hij zocht dus zoodra hij hoopte door mama niet te worden gestoord, zijn nichtje op. »Wel, bevallige nicht, hoe gaat het?* «Perfect, prachtige neef, en u Het begin van het gesprek was ge makkelijk genoeg. Ze waren gewoon elkander te plagen, maar in een ander geval bleef het dan bij schertsen en hier moest men wat verder komen. «Blijf je nog lang de Haagsche jonge lingsghap betooveren vroeg Eduard, na eene vrij lange pauseering. «Wou je dat ik heen ging „Uit vrees voor je tooverstaf kon het zijn-* «Hm, die beleefde wending was wel noodig, wie vraagt er ooit aan een logé wanneer ze vertrekt «Ofschoon ik mijn vraag beleefd, ja bepaald heel beleefd vind want wie kan ooit aan een meisje vragen, wanneer ga je heen zonder er bij te bedoelen toch vooreerst niet naar ik hoop, wil ik oprecht wezen, en je bekennen dat ik het niet zou gevraagd hebben, als ik er geen bijzondere reden voor had.« Alida keek hem met een ondeugend glimlachje aan, en toch had ze moeite een blos terug te dringen. Ze wist dan en drie dochters, waarna de moorde naars er met 20,000 roebel van door gingen. Een dertienjarige zoon, gym nasiast, moest de schurken bijlichten de knaap is krankzinnig geworden. De moordenaars, twee Joden, twee boeren en een vrouw uit Kief zijn allen gepakt, waarbij een Jood door het volk werd doodgeslagen. Met de groptste moeite slechts kon de politie de 'overigen ia verzekerde bewaring brengén. Het slot Zennhof in Koerland, toebe- hoorende aan graaf Otto Keyserling, is door een gewapende bende, waaronder schooljongens, vernield en vervolgens in brand gestoken. Van tevoren was al op de vensters geschoten. De eige naar was afwezig. JAPAN. Als men een Laffan-bericht uit Tokio gelooven mag, is heel Korea oproerig. Benden opstandelingen steken denbrand in de huizen der in Korea gevestigde Japanners, en veel Japansche vrouwen vluchten naar Sëoel. Chineesche zee- roovers nemen deel aan deze onlusten. Men zegt dat oorlogsschepen uitgezonden zijn om de orde te herstellen. Naar de correspondent verder zegt, komen er hoe langer hoe duidelijker teekenen, dat de keizer van Korea tijdens de afwezigheid van markies Ito eigenmachtig te werk zal gaan. AMERIKA. In zijn mededeeling aan den voor zitter der landbouwcommissie uit het Huis van afgevaardigden, over de on toereikende bepalingen van het wets- ook waarlijk niet, wat ze van die intro ductie denken moest, en Eduard, door zijn mama er zoo dikwijls aan herinnerd, dat de meisjes door hem zeer spoedig konden worden ingepakt, vreesde zelf reeds te veel te hebben gezegd en liet er ras op volgen «Hoe vind je nu Agnes Rentinck «Die vraag heb je mij al eens gedaan, zei Alida lachende, „dat schijnt je bij zonder te interesseeren.* «Ja nichtje,* hernam hij ernstiger «het interesseert mij ook. Het zou mij zeer leed doen als je niet van haar hield, maar nu niet transigeeren hoor, oprecht spreken, hoe denk je over haar?« «En je zult niet boos wezen, als het anders uitkomt dan je denkt De meuschen zijn lastig als het hun sym- pathiën geldt.* «Een ondeugende meid ben je toch. Neen, ik zal niet boos wezen, spreek maar recht uit.* «Ze is mij op de receptie van laatst veel beter bevallen, dan op het bal. Op de danspartij beviel ze mij niet, op de receptie perfect, gooi dat door elkaar, dan is het'redelijk. «Eu wat had je dan tegen haar op het bal vroeg Eduard, terwijl het vuurrood op zijn gelaat reeds bewijs gaf, dat het daar binnen tintelde. «Nu, nu, bedaar! Ik meende, maar van een keer kan men het immers ook mis liebben, ik meende dat ze wat coquet was.*

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1