hij stond nog altijd in het politieblad gesignaleerd wegens een in 1903 ge pleegde levensgevaarlijke verwonding. Door de marechaussee te Zeve naar zijn weer gearresteerd twee meisjes der familie Driessen te Didam, die nog een groot aantal dagen hechtenis had den te ondergaan. Nu zit nagenoeg de geheele familie achter slot. Men meldt uit St. Annaland Zondagochtend is de Sint Annaland- sche polder aan een groot gevaar ont komen. Tengevolge van de vernieuwing van de zeesluis heeft men in den vin gerling, die aan de zeezijde ter afdam ming van het werkterrein gelegd is, een duiker met schoft aangebracht, ten einde met de loozing van het binnen water gedurende het maken van de sluis te kunnen voortgaan. Dat schoft nu moet vóór de komst van eiken vloed worden neergelaten. Zondagmorgen had dit omstreeks half vijf moeten ge beuren, doch de man die er mede belast is, had het ongeluk zich te verslapen. Toen een schipper omstreeks half zes zich gereed maakte om met zijne schuit naar Rotterdam te vertrekken zag hij, dat het zeewater met kracht door den duiker in den polder stroomde. Aan stonds waarschuwde hij den betrokken opzichter, doch het schoft was door den druk van het buitenwater niet meer naar beneden te krijgen. De opening moest nu met zakken zand enz. dichtgemaakt worden. Te Nijland onder Wijmbritseradeel is overleden Janke de Haas, wed U. Zandstra, die den 19 Dec. jl. haar honderdsten jaardag vierde. Het vorige jaar ontving het oudje, dat bij het bezoek der Koningin juichen de en wuivende aan den weg zat, nog een douceurtje van H. M. Men meldt als een curiositeit in de faillissementswereld de slot-uitdee lingslijst in een faillissement van een Hagenaar, wiens concurrente crediteu ren, die te zamen te vorderen hadden f 17.842.58, een half procent hunner vorderingen mogen komen halen bij den curator. Totaal krijgen zij dus uitbetaald ruim f 89. Enkele gelukkige schuldeischers staan op de lyst aangeteekend voor éen cent 1 Uit Nieuwediep wordt aan de N. 22. Crt. gemeld Het pantserschip Piet Hein is gisteren nacht te 12 uur 3 mijl benoorden het vuurschip op de Haaks in aanvaring gekomen met het Belgische stoomschip Meuse, met stukgoed van Bayonne naar Hamburg. Ter hoogte van de brug ingeloopen, zonk de Meuse 3 minuten na de aanvaring. De commandant van de Piet Hein nam terstond maatregelen tot redding der equipage. 6 man werden gered, waaronder de kapitein, die echter later stierf. 11 man zijn, met inbegrip van den kapitein, omgekomen. De Piet Hein bleef onbeschadigd. De aanvaring ontstond door het niet opvol gen van de voorschriften door de Meuse, In de gemeente Schijndel heeft men den oorlog aan de musschen ver klaard. Om aan den last, dien men daar van deze vogels heeft, een einde te maken, heeft het bestuur van de aldaar gevestigde afdeeling van den Noordbrab. Christelijken Boerenbond voor ieder muschje één cent en voor elk musscheneitje een halve cent uit geloofd. Als men nagaat dat nu reeds voor ongeveer f30 aan gevangen mus schen en buitgemaakte musscheneitjes is uitbetaald, kan men bij benadering- bepalen hoe groot de slachting is onder de musschen in Schijndel aangericht. Toch is men er nog niet tevreden en zelfs van plan den prijs voor elke musch tot 2 cent te verhoogen. Als die vervolgingszucht den boeren en burgers van Schijndel maar niet op breekt 1 Voor de rechtbank te Arnhem werd tegen A. van der B., boterhande laar te Nijmegen, wegens het doen vei voeren van margarine, waarbij het woord margarine niet volgens het voor schrift der Botei wet was aangebracht, bij recidive 600 gulden boete, subsidiair 4 maanden gevangenisstraf geëischt en publiceering van het vonnis. Een reis per W, C. Op een der laatste dagen van de voorlaatste week is aan een onzer stadgenooten zoo verhaalt de A. Ct. reizende van Rotterdam naar zijn woonplaats in coupé le kl. der H. IJ. S. M., het volgende avontuur overkomen. Hij ging even naar de W. C., maar zag zich den terugweg afgesneden het deurtje wilde niet open, er was geen verwikken noch bewegen aan. Hevig gestommel en gebons op de deur doet den conducteur toesnellen. Maar ook met vereende krachten gaat de deur niet open. Meer en meer nadert men het station Den De slagen, rukken, horten, stoofen worden verdubbeld, verdrie dubbeld medepassagiers komen te hulp niets helpt. De trein rolt het station binnen, houdt stil, de conducteur ijlt naar den chef, rapporteert hem zijn onvrij willigen gevangene. De chef ziet het ernstige van 't geval in, let op de onverkwikkelijke positie van den Haag- schen reiziger, geeft zich ook reken schap van zyn verantwoordelijken plicht om den trein op tijd te laten vertrekken. De plicht overwint het medelyden. Het oogenblik van vertrek is aange komen de trein zet zich, met den Hagenaar in de W. C., in beweging naar Leiden. Nu begint het gestamp en gebeuk eerst goed men nadert de Laan van Nieuw O.-Indiëde reiziger dreigt aan de noodrem te trek ken als men hem er niet uitlaat. De conducteur rapporteert het geval aan den hoofdconducteur. Deze weigert en laat den reiziger zeggen, dat hij niet aan de noodrem mag trekken. Dit is olie in het vuur. De man kan het niet langer harden, hij wil en hij zal er uit, trekt aan de noodrem, de trein staat stil. Het personeel snelt toe, hoort de alarmkreten van den benauwden rei ziger, maar is niet in staat hem te verlossen. Dan maar weervoort, voort machinist! En zoo wordt de reis voortgezet tot het eerstvolgend station, waar men eindelijk op het denkbeeld komt, een treinsmid te halen. Als men dit in Den Haag had gedaan, zouden den reiziger heel wat onaange name oogenblikken zijn bespaard. Ons zou 't alleen nog benieuwen of die geplaagde reiziger nog boete heeft moeten betalen wegens reizen zonder plaatsbewijs. In een ingezonden stuk aan de A'. R. Ct. erkent het slachtoffer" de juistheid van het bovenstaande, doch constateert, dat noch den stationchef in Den Haag, noch zijn assistent bekend was, dat hij zat opgesloten. En daar schuilt volgens hem juist de fouthet treinpersoneel wist het wel degelyken verzuimde nochtans mededeeling ervan te doen aan den chef. Hij vestigt de aandacht der directie (en terecht) op de noodzakelijkheid van een noodrem in het „toilet," die daar niet was aan gebracht. De Min. van Buitenl. zaken vestigt in de St. Ct. de aandacht van hen, die werk trachten te vinden in de Duit- sche nijverheidsdistricten, op de wen- schelykheid van het bezitten van vol doende papieren, meer in het bijzonder van het bewijs van Nederlanderschap en van het verhuisbiljet. Te Dinxperloohebben de rijks ambtenaren der belastingen aangehou den eene automobiel, een waarde van 9 a 10 duizend gulden vertegenwoor digende en toebehoorende aan een baron te Cleef, die daarin met zijne echtge- noote en een chauffeur reed. Zij kwa men van Bocholt en reden in de richting van Anholt en passeerden het Holland- sche grenskantoor, zonder daar aangifte te doen dat ze op Hollandsch gebied i kwamen. Nadat een borgtocht van 5000 was gestort, werd de automobiel later teruggehaald. Bij de veldartillerie te Bergen op Zoom is een belangrijke diefstal van paardendekens gepleegd. Hoe gevaarlijk soms onschuldig schijnende voorwerpen kunnen zijn, ondervond een heer te Dordrecht. Terwijl hij met zijn zoontje een bood schap ging doen, kocht hij den knaap onderweg een luchtballonnetje. Op een oogenblik vloog dit tegen zyn brandende sigaar, die hij in den mond had, met het gevolg, dat het ontplofte en de vlam hem niet alleen een deel van den baard verschroeide, maar ook in den mond sloeg, waardoor hij een bloedende wond in de keel kreeg. Terstond moest hy zich onder geneeskundige behande ling stellen. Een weelderig baantje Te Gennep is de veelomvattende betrekking vacant van nachtwacht, kantonnier, lantaarn opsteker, riolenreiniger en onbezoldigd rijksveldwachter, waaraan de kapitale som van f 245 per jaar verbonden is. Te Keighley bij Haworth steeg Maandag een 21-jarig meisje op met een ballon, teneinde met een parachute weer neer te dalen. Duizenden men- schen woonden het schouwspel bij en juichten haar toe, toen zij zich met de parachute van den ballon losmaakte. Maar die geestdrift veranderde in een verstij venden schrik toen men zag dat de parachute niet open ging. Met een steeds toenemende vaart viel de onge lukkige naar beneden, en toen zij op den grond plofte waren verscheidene vrouwen uit het publiek in zwijm ge vallen. Het meisje, dat wel een twintig maal zonder ongelukken met een para chute was neergedaald, werd nu be wusteloos opgenomen en was dood vóór er geneeskundige hulp bij was. Naar aanleiding van klachten van de bewoners aan een der buitenboule vards van Parijs had de commissaris van politie in die wijk eenige kermisreizigers met beren door zijn agenten naar het bureau laten roepen. Zij kwamen, be geleid door de agenten, met acht beren. Ze werden verhoord, maar toen de commissaris hun meedeelde dat zij in arrest zouden worden gehouden, lieten zij hun beren los. De dieren waren wel gemuilband maar begonnen toch dadelijk de boel stuk te breken. Er was een groote macht van agenten noodig om hen weer aan de ketting te leggen. Een weduwnaar Ackerman, com mies in een plaatsje van 'tPransche Noorderdepartement, zou hertrouwen. In plaats daarvan heeft hij zich aan 't kruis zijner eerste vrouw verhangen. In Jylland, op het vasteland van Denemarken, lijkt er, zegt Politiken, een epidemie van moordzocht te heer- schen. Nog maar een maand geleden is er op een dorp een jongetje vermoord, eenige dagen geleden op een ander dorp een meisje van een jaar of zeven. Dit kind vond men nagenoeg naakt in een boschje opgehangen, en het lijk droeg duidelijk de sporen van geweld pleging. De dader was een veertigjarig man, die godsdienstonderwijzer geweest was en zijn huis nog vol Bijbelspreuken had hangen. Hij was al eenige malen wegens vergrijpen tegen de zedelijkheid vervolgd en had in een krankzinnigen gesticht gezeten, waaruit hij niet lang geleden als genezen ontslagen was. Nu is er ergens op een hoeve weer een gruwelijke moord gepleegd op een negentienjarig meisje, dat bij een boer diende. De knecht, die met haar ver- keeren wou, maar met wien zij niet te maken wou hebben, wist haar in den koestal te binden. Het slot was, dat hij haar den hals afsneed en nog vele gruwelijke verwondingen toe bracht. Men vond haar horloge in de gapende halswond. De moordenaar was een geschikt man in zijn dienst, een geheel-onthouder en dweepziek godsdienstig. Hij heeft zichzelf aange geven. Eindelijk is op een avond, ergens in een bosch bij Horsen, een 66-jarige vrouw door eén kerel mis handeld en daarna in een put gegopid. Zij wist er echter levend uit' te Komen. !- Nederlandsche bmstboter. De straf kamer te Dusseldorp heeft zich Dinsdag met knoeierijen met Nederlandsche boter bezig gehouden. Het gerecht vervolgde den daar wonenden agent Theodor Meller, door wiens bemiddeling boter uit Nederland aan de DuitSche markt werd gebracht. De keurmeester van verschillende gemeenten hadden verklaard dat die waar óf vervalscht óf in hooge mate verdacht was. De door de rechtbank gedagvaarde deskundigen deelden eenstemmig mede dat de invoer van vervalschte Neder landsche boter in Duitschland in de tien laatste jaren zeer was toegenomen en dat de vervalsching meestal ge schiedde door toevoeging van reuzel en oleomargarine. Dr. Loock, de ge meentelijke scheikundige van Dussel- dorp, verklaarde dat de knoeierijen vooral in de provincies Noord-Brabant en Limburg op buitengewoon vernuftige wijze, met de hulp van scheikundigen, bedreven worden, en het dan uiterst moeilijk is de in de boter aanwezige vreemde vetten te onderkennen. Om het kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan, hebben de grenskantoren te Goch en Kaldenkirchen van de regeering last ontvangen, de politieoverheid met de aankomst van alle boterzendingen on verwijld in kennis te stellen. Bij den beklaagde was een briefwisse ling met verschillende Nederlandsche firma's in beslag genomen, waarin die firma's bijzondere lastgevingen voor den verkoop verstrekten en tegen .gevaarlijke" plaatsen waarschuwden. Melle werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en 1000 mk. boete. Staande de terechtzitting, werd hij in hechtenis genomen. Te Oostende is een jongen van 14 jaar overleden, aan de gevolgen van de ontroering, veroorzaakt door het vernemen van het vergaan van het schoolschip Comte de Smet de Naeyer waar zijn broeder, de kwartiermeester Van de Putte, aan boord was. Wel is waar kwam spoedig het berioht dat deze zich onder de geredden bevond, maar de kleine, die zijn broeder bij zonder toegedaan was, had van den bekomen schrik een kwaal behouden die hem ten grave gesleept heeft. Te Southampton heeft een brand een stapelhuis der dokken met den inhoud, alsook negen spoorwegwaggons, vernield. De sloepen werden verbrand van de transatlantische boot Erent, liggende in de nabijheidaan boord sprongen al de ruiten. De sohade is zeer aanzienlijk. Van prof. Billroth, den béróemden Weener chirurg, omtrent wien onlangs allerlei wetenswaardigheden in de Prankf. Ztg. werden vermeld, geeft een „lezer" nog het volgende aardige ver haal. Billroth sprak op zijn college feens over de eigenschappen die een arts behoort te bezitten. „Een. arts", zpide hij o. a., mag niet vies zijn en moet scherp toezien. Ik zal eens eein proef nemen of gij allen die eigenschappen al bezit." En toen goot hij een niet erg smakelyk uitziend vocht in een glas, stak daarin zijn vinger en lekte toen den vinger af. Daarop volgde de uitnoodiging tot de jongelui hem dit na te doen. Allen bleken daartoe bereid, doopten en lekten af, zich inspannend geen „vies gezicht" te zetten. Maar, toen zei prof. Billroth met een fijn lachje„Inderdaad, allen heb jelui getoond de eerste eigenschap te bezitten en het gevoel van viesljftid te kunnen overwinnen. Maar bij geen van allen heb ik het tweede opgemerkt scheep uitkijken. Want anders zou jelui hebben gemerkt dat ik myn w^svinger in het glas heb gestoken, maar den midden vinger heb afgelikt!/ HbL)-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3