Ooto J. I DE CUM, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. dan 400 man verloren. Velé Zoeloes werden doodgeschoten in boomen, waar uit zij hun assegaaien op de Engelschen wierpen. Volgens een gerucht is Bam- bata zelf in 't gevecht gewond en later bezweken. Uit Vrijheid wordt gemeld, dat Euro- peesche gezinnen daar van Nondweni, in Zoeloeland, zijn aangekomen, ge waarschuwd door bevriende Zoeloes. Ook te Louwsberg hebben de blanken van Zoeloes den raad gekregen, na Juni niet te blijven. AMERIKA. De Britsche consul te Chicago heeft een bezoek gebracht aan de vleeschpak- kerijen. „Men gelooft" seint Reuter dat zijn rapport in het algemeen gunstig voor de pakkers zal uitvallen. Ook andere consuls hebben van hun regeering de opdracht gekregen, de zaak te onderzoeken. We mogen aannemen dat de directiën nu wel op hun hoede zijn. Het spreekt van zelf dat een onderzoek achteraf, in deze omstandigheden, uiterst weinig kans geeft om eenig misbruik aan 't licht te brengen. Aan den anderen kant hoort men nu telkens van menschen die vergiftigd zijn door blikjesvleesch in Amerika, in Engeland en elders. Hoeveel ver giftigingen, plotselinge en geleidelijke, de pakkers te Chicago op hun geweten hebben, is niet te zeggen, maar dat nu pas zulke gevallen bekend worden, na de onthullingen, is wel treffend. De verbeelding doet ook zoo wat. AXEL, 15 Juni 1906. De vergadering Dinsdagavond door het bestuur van „Concordia" bijeen geroepen, met het doel het 20-jarig bestaan dezer vereeniging zoo mogelijk met een festival te vieren, was zoo slecht bezocht, er waren buiten het bestuur slechts zes belangstellenden aanwezig, dat eenvoudig besloten werd om de zaak maar te laten rusten. Waar de belangstelling, ook van belangheb benden zooals herbergiers, bakkers, slagers en andere neringdoenden zóó gering was, daar bedankten natuurlijk de aanwezigen voor de eer of liever gezegd voor de vele moeiten en op offeringen om een zaak op touw te zetten, ten voordeele van een massa ingezetenen die ten slotte met de kluifjes zouden gaan strijken, terwijl ze nog te laksch waren om voor hun eigen belang op te komen. de verteeringen betreft, het ie wel wat gek om dat punt juist nu te behandelen, nu we beiden, geloof ik, de voordeelen daarvan zoo ruimschoots genoten hebben. »Maar,« hernam van Waren, sbegrijp wel, dat ik mijnheer Schölle volstrekt niet getaxeerd heb, dat zou ongepast zijn, maar u hebt mij zelf verteld dat. »Geen verontschuldigingen, je hoeft bij mij zoo gepast niet te wezen, en Schölle is er toch niet bij. Je spreekt van de verteeringen hier, maar vergeet niet dat het hier eene hofstad is. Jij komt van Rotterdam, daar weten ze maar van geld verdienen, maar ken je het leven in den Haag? Zou je denken dat ze daar niet bluften en verteerden Minder dan hier natuurlijk, omdat er alles op een kleiner schaal is dan hier. Geloof me in den Haag is het ook een leventje, daar zou ik je staaltjes van kunnen bijbrengen, kijk Den Haag en daarbij zulk eene aan beveling Van Waren werd pensif, tot dat hij er zelf verlegen onder werd en het gesprek weder aanknoopte. >Welke dwaze oordeelvellingen over ons land moet men van vreemdelingen hooren, niet waar jWat zal ik zeggen klonk het ant woord pikant, »de Nederlanders zijn nog géén van allen uit de Broek gegroeid en Siberië, een rijk grooter wellicht dan heel Europa, is enkei bewoond door verbannen politieke tinnegieters uit Ru«_ Het zal binnen een paar weken 10 jaar geleden zijn, dat alhier een festival gegeven werd. De meesten zullen zich nog wel herinneren, hoe uitstekend dit muziekfeest geslaagd is. Zoo'n dag alleen geeft meer vertier in een plaats, dan twee kermissen zooals we die de vorige week gehad hebben. En dan nog wat een verschil Een festivalDe schoone gelegen heid voor allen die de edele toonkunst beoefenen, zij het dan ook slechts uit liefhebberij, om elkander eens te hooren, elkander eens af te zien omtrent orde, gehoorzaamheid en ondergeschiktheid, een gelegenheid die den deelnemers zegt waar zy te kort schieten of uit blinken. Een onschuldige veredelende uitspanning, een paar van de beste nummertjes van het repertoire te kun nen uitvoeren, ten aanhoore van eenige zustervereenigingenzie, dat geeft moed, dat staalt de krachten, dat prik kelt om voorwaarts te streven ten einde op den feestdag flink voor den dag te komen. Axelsche muziek- en zangbeoefenaars, het is dit jaar voor u niet weggelegd. Daar is uitstekend voor gezorgd. En het ging zoo doodgemakkelijk. Men had maar enkel van de vergadering weg te blijven en de zaak was in orde. Maar de zaak is eigenlijk niet in orde, volstrekt nietEr waait een ongunstige wind over Axel. Men moge praten over watersnood en slechten tijd, alle maal valsche redeneeringen. Wie iets voor een zaak over heeft, onverschillig welke, kan daarvoor altijd iets missen, zonder zichzelf of zijn huisgezin te kort te doen. En van de menschen die dagelijks voor hun broodje moeten arbeiden, moeten toch waarlijk de centen voor een muziekfeest niet komen. Daar zijn in Axel wel andere bronnen waaruit geput kan worden om de noodige dubbeltjes bij elkaar te krijgen, de gemeente is welvarend genoeg. Doch nu is het te laat. Maar intusschen gaan we den ver keerden koers uit en wanneer er later geklaagd en geprutteld zal worden kan men de ontevredenen niet beter tot zwijgen brengen dan met de woorden 't Is uw eigen schuld. De uitslag van de Dinsdag ge houden stemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen, is als volgt Uitgebracht werden, respectievelijk in de Kom, op Java en te Sluiskil, 637 331 en 137 stemmen, waaronder van onwaarde 15, 7 en 4. De heer C. v. d. Hooft (a.-r.) behaalde eveneens resp. in de Kom, op Java en te Sluiskil 240, 127 en 70, d. i. te zamen 437 stemmen; en de heer M. Verbrugge 382, 197 en 63 of totaal 642 slemmen. Zoodat de heer M. Verbrugge candi daat der lib. kiesvereen. en der vrije kiezers, niet eene meerderheid van 205 stemmen gekozen is. land en Polen. Nu goede nacht, we zijn thuis.« Hij ging verder, en, terwijl Hugo nog verwonderd zijn nieuwen vriend nakeek, was deze reeds een hoek omge slagen en dus uit zijn gezicht verdwenen. Van Waren begaf zich naar de breede poort van het hötel, maar vond die ge sloten, terwijl er, zoo als gewoonlyk met de gebouwen (woningen van verscheiden famieljes), van buiten geen schel voor handen was. Daar stond hij dan niet weinig verlegen om naar binnen te komen, totdat hij eindelijk inlichting ontving van iemand die hem begreep en terecht hielp. De uitgestrekte gebouwen zijn, wij weten het reeds, in Petersburg voorzien van twee ingangen, waarvan de hoofdpoort, meestal uitkomende op een perspectief of groote kaai, 's nachts gesloten wordt, terwijl de andere, in een dwarsstraat, opeü blijft en bewaakt wordt, door een portier. Stade had in zijn vuur om weg te komen, vergeten Hugo daarop opmerkzaam te maken. Wordt vervolgd.) Uit Ter Neuzen is aan den Mi nister van Waterstaat verzonden een door een 230 tal bootwerkers geteekend adres, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het door expediteurs en andere belanghebbenden tot hem gericht adres in zake voorziening in de behoeften aan goede los- en ligplaatsen aldaar. Adressanten spreken de overtuiging uit, dat volgens het door de expediteurs geopperde plan snel, goed en zeer voor- deelig gelost en geladen zal kunnen worden, terwijl het voorloopig offioieele plan h. i. minder doelmatig, lastig voor het lossen en veel te duui aan arbeids loon zoude zijn, aangezien die plaatsen daarbij te ver van de schepen verwij derd, met spoorlijnen doorsneden en lastig te bereiken zouden zijn. Zij meeneu dat de bestaande breedte, in Rijkseigendom, van ruim 32 M., vol doende zou zyn voor goede, voordeelige losplaatsen. Nu reeds wordt gelost tot voorbij den Baandijk en de nieuwe plannen reiken ook maar ongeveer zoo ver, doch springen veel te diep landwaarts in. Adressanten wijzen erop, dat circa 90.000 M-. los- laad- en opslagplaatsen zonder onteigening zijn te verkrygen. Nadrukkelijk dringen zij aan op het doortrekken van de spoorlijn beneden- dijks. Vooral dringen zij voorts aan op het behoud van de vluchthaven voor het vlotten van hout van groote schepen aan beide zijden in lichters, waarvoor elders geen gelegenheid is. Voorts achten zij het wenschelijk, dat de kansen voor het gebruik der kranen, geplaatst op Rijksgrond, voor iedereen gelijk zijn. Ook aangaande de aan stelling van een onpartijdig ambtenaar met het beheer belast, gaan adressanten accoord met de expediteurs. In het adres wordt verder de wensch uitgesproken, dat nooit zal worden toe gestaan, dat de kaden voor het publiek verkeer mogen worden gesloten (be houdens eventueele entrepöts), teneinde geen werkman kan worden uitgesloten van de gelegenheid om werk te zoeken en zijn diensten aan te bieden en vooral om een monopolie van vereenigin- gen of maatschappijen in deze te ver mijden. Het adres eindigt met den wensch, dat de regeering indien zij Ter Neuzen niet prijs wil géven aan concurreerende havens, spoedig handelend optrede, daar reeds verscheidene gezinnen deze haven moesten verlaten om elders, in Rotter dam, Antwerpen, Gent, Amerika, hun brood te zoeken. Redding achten adres santen gemakkelijk door den Oostdijk langs het kanaal ongeveer zoo in te richten, zooals de bij het adres van expediteurs behoorende schetskaart aangeef t. Dan zal Ter Neuzen een vrije, con curreerende en bloeiende haven worden, hetgeen ook ten goede zal komen aan den werkenden stand waardoor weer aan honderden neringdoenden welvaart wordt verzekerd. Mej. D. P. Koelmans van Ter Neuzen slaagde te Arnhem als apothe kersbediende. Een Dinsdag in den Bonte polder onder Neuzen door de politie gevonden 6 meter lange, zware balk, die het zelfde merk droeg als een op het spoor wegemplacement opgeslagen partij, bleek des morgens wederrechtelijk aan het station te zyn weggehaald, waarvoor een voertuig was noodig geweest. De balk is weer..teruggebracht ter plaatse waar die behoofde, terwijl te dezer zake tegen den klein-landbouwer D. B. pro cesverbaal is opgemaakt. M. Ct. Volgens verschillende bladen zal men in onze omgeving wel spoedig zigeuners aan de grens zien verschijnen wanneer zij er al niet reeds zijn. Een troep van 60 personen met zes woningen was op den weg van Antwerpen naar St. Nicolaas vergezeld door gendarmes. Naar aan het Hand. v. Antw. werd ge meld, ging een gedeelte van de troep, ook onder politie geleide naar de Neder- landsche grens. Het protest van de ingelanden der verschillende polders en waterschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel, tegen het oprichten van één Waterschap, om gezamenlijk de kosten te dragen van de oeverbescherming aan den Othene- en Serlippenspolder, heeft voor loopig succes gehad. Door Ged. Staten van Zeeland moet besloten zijn het voorstel tot oprichting van bovenbedoeld waterschap van de agenda voor de aanstaande zomerzitting der Provinciale Staten af te voeren. Voor de premiekeuringen, tusschbn 18 en 28 Juni in Zeeland te houden, zijn niet minder dan 674 paarden aan gegeven veulens, merries van 1 jaar, hengsten van 1 tot 2 jaar en merries van 3 tot 8 jaar. den Maandag en Donderdag van 8 tot nV2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St ISTikolaas (Waas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Juni 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 nre Ds. E. H. Broekstra Nam. 2 ure Ds. E. fl. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Men schrijft uit Rillahd-Bath Het aantal personen, dat aan de ver schillende werken aldaar arbeiden, neemt meer en meer toe. Men schat het aantal op het oogenblik op een kleine 700 man. Op het werk aan de spoorlijn werd Maandagmorgen staking geproclameerd; gelukkig duurde die niet lang daar de aannemer loonsverhooging toezegde het daggeld schijnt daar nu f2.50 te bedragen. Behalve Nederlanders wer ken daar ook Belgen en enkele Duit- schers. Met het oog op het aantal vreemde lingen is versterking van politie ge vraagd. Nabij den spoordyk wordt een groote „voskaai" gemaakt om grond uit te halen. Ook aan de werkzaamheden aan den Tweeden öatApolder wordt door zeer velen deelgenomen. Op het oogenblik zijn reeds 19 dubbele tenteu en keeten gereed. Voortdureud wordt zelfs met wagens en gerijen werkvolk aangevoerd alsmede huisraad. De aannemers en opzichters zyn ge huisvest op twee arken. M. Crt. In den Houtrakpolder bij Halfweg zijn eenige daar tijdelyk werkzaam zijnde Belgen en hunne vrouwen slaags geraakt met een drietal landbouwers. Deze laatsten werden geslagen en ge schopt. Een landbouwer, Lieshout ge naamd, ontving eep messteek in het hoofd, die gelukkig niet ernstig is. De aanleiding was, dat deze L. aanmerking maakte op het onbehoorlijk gedrag der Belgen tegenover de kerkgangers. De Belgen zyn ten slotte gevlucht. De man, die den boer gestoken had is ge vankelijk overgebracht naar Haarlem;

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2