t UUUI \o. 19. Wnensdag 13 1906. 2e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEH W, Buitenland. FEUILLETON. w]? a A Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKE R UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In de tien drukkerijen van de Pruisi sche staatsspoorwegen is men hard aan het werk om de met 1 Augustus in omloop komende nieuwe spoorkaartjes, met het bedrag van de reisbelasting verhoogd, af te leveren. In Berlijn is de oplaag natuurlijk het grootst. Voor sommige stations daar moeten 6000 soorten van spoorkaartjes gedrukt wor den. In de Berlijnsche drukkerij wer ken dag en nacht 75 man. De 17 persen worden door drie ploegen telkens ge durende acht uur bediend. Er zijn voortdurend twee sleeperswagens in de weer, om de kisten met biljetten naar de stations te Berlijn over te brengen. Het verbond van coöperatieve land bouwers vereenigingen in de provincie Saksen en de aangrenzende Staten, dat 21,000 leden telt, heeft tot oprichting van een coöperatieve vereeniging voor het verkoopen van vee besloten. Die vereeniging zal de tusschenpersoon tusschen de slagers en de fokkers zijn en zooveel doenlijk zorg dragen dat de verbruikers en landbouwers op een vasten prijs van het vleesch kunnen rekenen. ENGELAND. Bij de behandeling van de legerbe- grooting in het Lagerhuis werd er ge klaagd over den slechten toestand van vele kazernes, vooral die te Londen, en over de reusachtige kosten, die er aan den bouw van kazernes besteed Wij zullen niet alle gesprekken volgen. Over politiek had men het hier weinig, minder omdat men in Rusland zich daarover niet uitlaat, want in de parti- kuliere kringen geneert men zich niet veel, maar hier, waar ook hooggeplaatste ambtenaren en ambassadeurs zich be vonden, achtte men het waarschijnlijk onvoegzaam. De amusementen waren minder k 1'ordre du jour; immers het was zomer en dan beteekenen die in Petersburg zeer weinig. Slechts werd Hugo op alles wat bezienswaardig was opmerkzaam gemaakt, terwijl vele gasten zich bevlijtigden om hem met het ver schaffen van toegang als ander3zius be hulpzaam te zijn. Men sprak veel over vreemde landen, vooral over Duitsche badplaatsen, waar de Russische dames veel heengaan, terwijl de echtgenooten in dien drukken tijd bij hunne zaken blijven. Men beweert dat dit voor de gezondheid der dames noodzakelijk is, en de bleekheid der jeugdige schoonen geeft schijn van waarheid aan dit be weren. Ook de dames Schölle zouden, weldra met de Lubecker boot vertrekken en trachten zich hu met deze of gene worden, waarna ze dikwijls ongebruikt blijven. Lord Robert Cecil vroeg toen of het leger 't niet met heel wat minder kazernes stellen kon. Waarom zou de soldaat niet thuis slapen en 's ochtends voor zijn werk in de kazerne komen, net als aüder werkvolk De minister van marine meende, dat dat niet aan ging. De soldaten moesten altijd bij de hand zijn. Op een vergadering van het Britsche en Buitenlandsche Unitarische Genoot schap te Londen, kwam de plaats van de vrouw in de kerk ter sprake. De Rev. H. Enfield Dowson, van Hyde, zeide toen, dat het hem slechts eens jebeurd was, dat men hem verzocht een preek nog eens te houden, en die preek had zijn vrouw voor hem geschreven. ZWITSERLAND. In den Nationalen Raad hebben acht leden een interpellatie ingediend, waar bij aan de Bondsregeering wordt ge vraagd, welke maatregelen zij denkt te nemen, met het oog op de schan delijke toestanden in de Noord-Ameri- kaansche slacht- en vleeschpakhuizen, om, bij gemis van een wettelijke con- tröle aan de grenzen, de bevolking te beschermen tegen den invoer van be dorven vleeschwaren. SPANJE. Koning Alfonso heeft Vrijdag bij een groote audiëntie onder meer gezegd het zou geen blijk geven van christelijke gezindheid en van geestkracht, als men zich bij den arbeid voor den vooruitgang- liet weerhouden door misdadige krank- familje aan te sluiten. In de maanden Juni en Juli zijn de Lubecker stoom schepen altijd volgepropt van passagiers. Vele Russische familjes begeven zich eerst eenigen tijd naar Hamburg en ver teeren daar schatten, alvorens zich naar de eene of andere badplaats te begeven. Overigens sprak men over den handel, •de scheepvaart, en de verbeteringen, die men hoopte onder den nieuwen keizer tot stand te brengen. Met hoeveel om zichtigheid men zich ook uitliet, toch bleek het dat men hoopte, dat met den nieuwen keizer, ook voor de materiëele zaken een nieuw leven zou worden ge boren, en waarlijk, Ruslands hoofdstad liet, althans zeker voor eenige weinige jaren, als zeehaven nog al iets te wenschen over. De groote schepen, Amerikanen als anderszins, zijn genoodzaakt te Croon- stadt te blijven liggen. Zij worden door lichters gelo3t, die de goederen naar Petersburgs magazijnen moeten voeren. Daar de lichterschepen de Finsche golf moeten bevaren, en dat vaarwater niet altijd gemakkelijk is, maar, naarmate men de stad nadert, zeer vele gevaarlijke ondiepten heeft, is het geene zeldzaamheid, dat een lichter verongelukt. De Peters- burgsche regeering heeft weinig bewijs gegeven van praktischen geest, door het entrepöt, hier vereenigd met een uitge breid customhouse, even als de beurs, te plaatsen op den uithoek van het eiland WassiLie (de Russen zeggen Wassilie zinnigen. De wijsheid van de Cortes zal zonder twijfel de Spanjaarden de grootst mogelijke waarborgen verzeke ren tegen deze krankzinnigen. Mis schien zullen de regeeringen van andere landen willen meewerken tot verdedi ging van het menschelijke leven. Zoo sprak de Koning. De rustige wijze waarop koning Alfonso den aan slag in de Calle Mayor blijkt te be schouwen, mag de Spanjaarden ten voorbeeld strekken. De politie ziet overal medeplichtigen van Morral en steeds neemt het aantal personen toe, dat op gepakt wordt zonder begrijpelijke reden. Nakens, die Morral onderdak bezorgde den nacht na den moordaanslag, heeft in de gevangenis een bezoek gehad van Salmeron, den hoofdman der republi- keinsche partij. Salmeron zal hem voor den rechter verdedigen. Onder de bladen, die het gedrag van Nakens tegenover den voortvluchtigen moorde' naar in bescherming nemen, behoort El Pais. Dat blad is nu in beslag ge nomen en er is een vervolging tegen ingesteld, omdat het een strafbare daad verdedigd heeft. Wat zal de overheid met zulk een vervolging anders bereiken dan verbittering ODSTENRIJK-HONGARUE. Keizer Wilhelm, die gekomen is om Frans Jozef te bedanken en betuigingen van vriendschap te wisselen, heeft nu te zamen met zijn gastheer aan den Koning van Italië als vriend en als derde in het verbond een hartêlijk tele gram gezonden, waarop Victor Emanuel in gelijke woorden heeft bedankt en Ostrov, Ostrov heet eiland) waardoor ze wel dicht bij de paleizen en ministeries, maar tamelijk verwijderd van de handels huizen liggen, terwijl de schepen verplicht waren twee bruggen te passeeren, die alleen des nachts eenige uren geopend werden, omdat men begreep over dag de passage voor de Petersburgsche burgerij niet te kunnen stremmen. Het gevolg daarvan was dat voor de enkele boog die geopend werd, eene massa schepen zich oppropte en elke schipper de brug het eerst passeeren wilde. Daar men echter eene vergunning van den amb tenaar behoefde, gaf dit aanleiding tot veel bedriegerij, en niet zelden tot avarij daarenboven. Vlak voor de beurs deeli zich de Neva in twee armen de Groote en de Kleine Neva. De Groote Neva nu is de rivier die de schepen bevaren, èn aan den oever van de Kleine Neva staan, vreemd genoeg, de magazijnen, zoodat de schepen voor dat zij aan hunne bestemming moeten komen, nog eerst een lastigen draai moeten maken, die weder niet zelden aanleiding geeft tot onaangename botsingen van allerlei aard. Reken daarbij dat de Petersburgsche korenmagazijneu zijn gelegen aan de Nevskykaai, dat wn zeggen aan de geheel tegenovergestelde zij ie van alles wat handel drijft, zoodat, wanneer het schip in Croonstadt weder moet beladen worden, het lichterschip, alvorens de la3tige Fiusche golf te kunnen bevaren, eerst verzocht heeft- de verzekering van zijn trouwe, on verbreekbare vriendschap te willen aanvaarden. Dit is nu wel een politieke daad en ook wel geschikt om aan de buitenwacht den indruk te geven dat het Drievoudig verbond vaststaat als een rots en gelden mag als het zinnebeeld van den vrede. Maar ten spijt van al die plechtige verzekeringen is het toch maar jammer, dat èn leger èn vloot de mogelijkheid van een botsing met Italië niet uit het oog verliezen en daarnaar hunne maatregelen nemen. Evenals voor een jaar of twaalf Rusland voor den vijand gold en dit den soldaten werd ingeprent, zoo wordt nu aan de garnizoenen in Zuid-Tyrol verteld, dat de Italiaan het is, de „Katselmacher" zooals hij wegens zijn poesachtigen, val- schen aard door het volk genoemd wordt. NOORWEGEN. Morgenbladet verneemt uit ambtelijke bron, dat de Zweedsche regeering de Noorsche medegedeeld heeft, dat Zwe den by de kroning van koning Haakon niet tegenwoordig zal wezen. Dit moest echter niet als een politieke zaak op gevat worden en 't mocht de vriend schappelijke verhouding tusschen de rijken niet verstoren. De kwestie is, voegt Morgenbladet erbij, dat koning Oscar het niet over zich kan verkrijgen, zich te laten vertegenwoordigen bij een kroning in dezelfde kerk, waarin hy zelf 34 jaar geleden gekroond is, met de zelfde kroon, die nu Haakon opgezet zal worden. AMERIKA. Volgens een berichtgever van de de gansche uitgestrekte stad, langs alle bochten en wendingen, die de groote Neva in zoo ruime mate bezit, moet doorworstelen, terwijl toch als het najaar dreigend aanrukt, de zeeman hier het grootste belang heeft om den strengen winter te ontvlieden, en houd in het oog dat de magazijnen even gemakkelijk, ja goedkooper aan het uiteinde der stad; naar Croonstadt gaande, konden opgericht zijn, of althans de Kleine Neva, waar men lang niet zoo vele hinderpalen aantreft, met weinig moeite bevaarbaar gemaakt kon worden, en men zal zich afvragen of niet met het oog op de talrijke ambtenaren aldaar, die gepaten teerde bloedzuigers der vreemdelingen, de bezwaren om te naderen opzettelijk vermenigvuldigd zijn. Hugo was het soms te moede alsof hij nog in zijn vaderland was, waar vereenvoudiging der waterwegen naar de groote koopsteden immers óok reeds sinds jaren k l'ordre du jour zijn. Toen het diner afgeloopen was, nam Schölle den nieuwen gast onder den arm en begaf zich met hem naar het groeüe koepeltje, waarvau reeds eene kleine beschrijving gegeven is. Vertel mij eens mjuheer van Waren, speelt u ook kaart .J« «Veel doe ik er niet aan, inijnheer.c «Zoodat u liever wat wilt blijven praten of inusiceereu, niet waar »0 ja, ik luister gaarne naar de muziek.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1